NEWSru.com :: Нобелівську премію миру за 2017 рік дісталася Міжнародної кампанії за знищення ядерної зброї

Нобелівська премія миру за 2017 рік дісталася Міжнародної кампанії за знищення ядерної зброї

Лауреатом Нобелівської премії миру в 2017 році стала Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї (ICAN). Про це в п'ятницю, 6 жовтня, повідомляється в Twitter Нобелівського комітету і на сайті організації.

Як говориться в прес-релізі Нобелівського комітету, прийнято рішення вручити нагороду ICAN за її роботу по залученню уваги громадськості до катастрофічних гуманітарних наслідків будь-якого застосування ядерної зброї, а також за новаторські підходи організації до досягнення міжнародної угоди щодо заборони на володіння країнами ядерною зброєю.

"Ми живемо в світі, де ризик використання ядерної зброї вище, ніж це було протягом тривалого часу. Деякі держави модернізують свої ядерні арсенали, і існує реальна небезпека того, що все більше країн спробують отримати ядерну зброю, прикладом чого може служити Північна Корея" , - вказали в Нобелівському комітеті.

Ядерна зброя представляє собою постійну загрозу для людства і в цілому для життя на землі. Світова спільнота раніше брало міжнародні угоди щодо заборони на використання наземних мін, касетних боєприпасів, біологічної та хімічної зброї. Ядерна зброя є більш руйнівним потенціалом, але поки не стало об'єктом аналогічного міжнародного правового заборони, вказали організатори премії. ICAN допомагає усунути цей юридичний пробіл.

Створена в 2007 році ICAN є коаліцією сотень неурядових організацій з приблизно 100 країн світу. Ініціатором створення коаліції виступив рух "Лікарі світу за запобігання ядерної війни".

Зокрема, учасники ICAN сприяли підписанню Договору про заборону ядерної зброї (Дзяо). Договір був підписаний в штаб-квартирі ООН 7 липня 2017 року. До теперішнього моменту документ підписали представники 53 держав, а Гайана, Таїланд і Ватикан ратифікували його.

Росія не планує приєднуватися до договору. У Москві заявили, що конвенція не відповідає інтересам російської національної безпеки і може негативно позначитися на розстановці сил на міжнародній арені. На цьому тижні США закликали країни - члени ООН не підписувати Дзяо.

У Кремлі не оцінили рішення Нобелівського комітету

У Кремлі не стали оцінювати рішення Нобелівського комітету. "Я не став би давати ніяких оцінок рішенням Нобелівського комітету", - заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков (цитата по РБК ). Він додав, що "Росія - відповідальний учасник ядерного клубу". "Добре відома наша позиція, яка неодноразово озвучувалася президентом Путіним щодо важливості і безальтернативності ядерного паритету", - нагадав Пєсков. Прес-секретар підкреслив, що така позиція Москви важлива з точки зору міжнародної безпеки і стабільності.

У Раді Федерації рішення комітету прокоментували наступним чином. Перший заступник голови комітету з оборони і безпеки при Раді Федерації Франц Клінцевич похвалив Нобелівський комітет. На його думку, люди, які борються з розповсюдженням ядерної зброї, "безумовно", заслуговують Нобелівської премії "більше, ніж лауреат (44-й президент США Барак) Обама, який свого правління розв'язав три війни, що тривають досі". Нагадаємо, Обама отримав Нобелівську премію миру в 2009 році.

Премія миру, згідно із заповітом Альфреда Нобеля, присуджується "особі, домігся найбільших успіхів або зробив більше інших у справі згуртування народів і скорочення чисельності діючих армій, а також за проведення мирних конгресів і залучення до них уваги". Серед лауреатів премії в останні роки опинялися політики, правозахисники, політичні активісти та гуманітарні організації з заслугами в самих різних сферах.

У цьому році на премію миру претендували 318 кандидатів, в тому числі 103 організації. Більше номінантів було лише в 2016 році - 376, зазначає ТАСС. Як і в попередні роки, в 2017 році висувати кандидатів на премію можна було лише до 31 січня. Після закінчення цього терміну право номінування зберігали за собою тільки члени комітету.

Серед фаворитів в числі претендентів на премію цього року називали учасників розробки Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо ядерної програми Ірану. Передбачалося, що за іранську ядерну угоду премією можуть бути відзначені глава МЗС Ірану Мохаммад Джавад Заріф, верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні і екс-держсекретар США Джон Керрі.

Крім того, серед можливих лауреатів називали Управління верховного комісара ООН у справах біженців, Економічне співтовариство країн Західної Африки, засновницю російського правозахисного центру "Меморіал" Світлану Ганнушкіна і російську "Нову газету". Чи не виключався вибір на користь блогера з Саудівської Аравії Раифа Бадаві і колишнього головного редактора турецької газети Cumhuriyet Джана Дюндара.

Раніше повідомлялося про те, що серед претендентів на премію цього року виявилися президенти Росії і США Володимир Путін і Дональд Трамп. Французький політолог і глава "Центру політичних і міжнародних відносин" Фаб'єн Боссара заявляв, що висунув на премію Путіна, зазначивши внесок російського лідера в боротьбу з тероризмом. За даними екс-директора норвезького Інституту дослідження проблем світу Крістіана Берга Харпвікена, глава Білого Дому Дональд Трамп був висунутий на здобуття нагороди громадянином США за прихильність ідеології "боротьби за мир за допомогою сили".

За інформацією з відкритих джерел, на премію миру цього року були також висунуті президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв спільно з почесним послом міжнародного антиядерного руху "Проект АТОМ" Каріпбеком Куюковим, колишній співробітник спецслужб США Едвард Сноуден, викривач секретів Пентагону Деніел Еллсберг, Папа Римський Франциск, лікар з Демократичної Республіки Конго Дені Муквеге, сирійська НВО "Білі каски".

У 2016 році премія миру була присуджена президенту Колумбії Хауна Мануелю Сантосу за "рішучі зусилля, спрямовані на те, щоб покласти край більш ніж 50-річній громадянській війні в країні".

Раніше були оголошені лауреати Нобелівської премії з медицині , фізики , хімії і літературі . Розмір грошової винагороди у 2017 році зріс на 12,5% і досяг 9 млн крон (1,12 млн доларів).

Вручення премії відбудеться в Осло 10 грудня - в річницю смерті Нобеля. Церемонія, на якій будуть присутні члени уряду і норвезької королівської сім'ї, пройде в столичній ратуші на березі Осло-фьорда.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация