NEWSru.com :: Time: спецназ в Чечні отримав наказ не стріляти в Басаєва

Командир підрозділу російського спецназу стверджує, що чеченська війна дійсно триває через нафту, зброї і грошей
Був серпневий день 1999 року, і Петров - командир підрозділу російського спецназу в російській республіці Дагестан, що межує з Чечнею, тримав на прицілі Шаміля Басаєва - людини, що несе відповідальність за найжахливіші теракти чеченського конфло
Тоді на початку серпня Басаєв зі своїми бойовиками напав на Дагестан і закликав місцевих сепаратистів допомогти йому у війні проти Росії. Петров міг знищити Басаєва, одним натисканням на курок, однак по рації надійшов наказ: чи не стріляти

Командир підрозділу російського спецназу стверджує, що чеченська війна дійсно триває через нафту, зброї і грошей. Про це повідомляє американський журнал Time (Переклад на сайті Inopressa.ru ).

Андрій Петров (це не справжнє ім'я) розумів, що такого шансу йому не випаде більше ніколи. Був серпневий день 1999 року, і Петров - командир підрозділу російського спецназу в російській республіці Дагестан, що межує з Чечнею, - тримав на прицілі Шаміля Басаєва, людини, що несе відповідальність за найжахливіші теракти чеченського конфлікту. Тоді на початку серпня Басаєв зі своїми бойовиками напав на Дагестан і закликав місцевих сепаратистів допомогти йому у війні проти Росії. Петров міг знищити Басаєва одним натисканням на курок, однак по рації надійшов наказ: чи не стріляти.

"Ми просто спостерігали, як довга басаевская колона вантажівок і джипів виїжджає з Дагестану в Чечню під прикриттям наших власних вертольотів, - згадує Петров. - Ми могли усунути його прямо там і негайно, але начальству в Москві він був потрібен живим. Вони хотіли, щоб війна тривала незважаючи ні на що: гроші - мільйони, наживаються на нафти, мільйони на поставках зброї, мільйони, викачують з фондів, призначених для реконструкції. Ось чому війна ніколи не закінчиться ".

Хоча високопоставлені російські чиновники називають розповіді, подібні до цього, "неправдоподібними", раз по раз ветерани чеченської війни повторюють одне і те ж. У своїй книзі "Забута Чечня" нині покійний депутат Держдуми Юрій Щекочихін також говорить про те, що на виході з Дагестану колону Басаєва супроводжували російські вертольоти. Президент Росії Володимир Путін, який прийшов до влади в 1999 році завдяки обіцянці придушити чеченських сепаратистів, стверджує, що чеченська війна - це частина глобальної війни з тероризмом, відзначає видання. Однак для багатьох московських чиновників і російських солдатів, які борються на передовій, ця війна стала свого роду санкціонованої урядом організованою злочинністю.

"Грабіж і мародерство в Чечні - це тільки верхівка айсберга, - зазначає Олексій Митрофанов, депутат Державної Думи. - Мова йде про великі гроші, гроші, які діляться між усіма від верху до низу, аж до простих солдатів".

За даними Time, в минулому травні генерал Віктор Казанцев, повпред президента у Південному федеральному окрузі, до якого входить і Чечня, заявив, що 6 млн доларів, виділених на відновлення Чечні, розійшлися між московськими чиновниками. За даними Усмана Масаева, заступника голови промосковської чеченської адміністрації, з 148 млн, виділених в минулому році на реконструкцію Чечні, до республіки дійшли тільки 20%.

Як свідчать конфіденційні урядові доповіді, пише Time, за оцінкою російських збройних сил, 75% загиблих серед російських солдатів стали жертвами дружнього вогню.

"Втрати Росії, імовірно понесені внаслідок дружнього вогню, часто стають підсумком розборок між конкуруючими армійськими силами і силами міліції", - стверджує Митрофанов. Сутички відбуваються через права оббирати чеченців, що проходять через "дохідні" КПП, або через права "охороняти" транспорт, контрабандою вивозять нафту за межі Чечні, або, за словами Петрова, тоді, коли випито надто багато горілки, яка пробуджує традиційний дух суперництва між солдатами і міліцією.

"Російські солдати охороняють нафтові агрегати, що належать чеченським бойовикам, з якими вони повинні боротися", - підкреслює Митрофанов. "Заробіток" звичайного міліціонера, надісланого в Чечню на три місяці, - до 10 тис. Доларів - занадто великий, щоб на це могли не звертати уваги голодні і погано озброєні новобранці, формально заробляють в Чечні всього 100-160 доларів.

Time відзначає, що інші типи легкого заробітку, популярні серед російських солдатів і промосковської чеченської міліції, включають викрадення і грабежі. "У ментів є певна схема, - розповідає Петров. - Вони оточують селище, і поки одні залякують жителів, інші грабують будинки, школи і мечеті". Йде жвава торгівля зброєю: російські продають власну зброю чеченцям. "В результаті у чеченців є сучасна зброя російського виробництва, включаючи снайперські гвинтівки і автомати, яких немає у нас, - зазначає Петров. - У них є навіть вертольоти, які вони ховають в горах. Здогадайтеся, хто продає їм всю цю техніку".

Командири, які не дозволили Петрову знищити Басаєва, напевно, погодяться з ним в тому, що знаменита фраза відьми з "Макбета" Шекспіра: "Ласкаво у злі, а зло - в добро" ідеально підходить до Чечні. Пам'ятаючи про необмежене запасі зброї, грошей, ненависті і про повну відсутність законності, навряд чи можна припустити щось інше.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация