NEWSru.com :: Уеслі Кларк ледь не розпалив Третю світову війну, стверджує британський генерал

Уеслі Кларк ледь не розпалив Третю світову війну, стверджує британський генерал
Російські військові, котрі володіли великим впливом на президента Югославії Слободана Мілошевича в розпал конфлікту, збиралися отримати свій власний сектор в Косово, який був би незалежним від командування НАТО
Генерал Уеслі Кларк, головнокомандувач об'єднаними силами НАТО, відразу ж розпорядився створити групу з 500 британських і французьких десантників, яка повинна була випередити росіян і зайняти аеропорт до їх прибуття

Британська телерадіокорпорація ВВС підготувала новий документальний фільм, присвячений подробицям марш-кидка російських десантників на аеродром до Приштини в розпал конфлікту в Косово. Фільм буде називатися "Моральна битва: НАТО у війні" (Moral Combat: NATO at War).

Вперше головні фігури, які брали участь в гострій конфронтації між НАТО і російськими військами, розповідають про це протистояння, яке ледь не зірвало проведення миротворчої операції на Балканах.

Російські військові, котрі володіли великим впливом на президента Югославії Слободана Мілошевича в розпал конфлікту, збиралися отримати свій власний сектор в Косово, який був би незалежним від командування НАТО, повідомляє ВВС.

Коли миротворчі війська НАТО - КФОР - готувалися увійти до Косова 12 червня 1999 року, вони виявили, що росіяни прийшли туди першими.

Контингент з 200 військовослужбовців вже прямував до аеропорту Приштини з Боснії.

Генерал Уеслі Кларк, головнокомандувач об'єднаними силами НАТО, відразу ж розпорядився створити групу з 500 британських і французьких десантників, яка повинна була випередити росіян і зайняти аеропорт до їх прибуття.

"Я подзвонив генеральному секретарю НАТО Хавьєрі Солані і доповів йому обстановку", - розповідає генерал Кларк у фільмі ВВС.

"Він став мені пояснювати, як ми ризикуємо, і що може трапитися, якщо російські потраплять на аеродром першими. Зрештою, він сказав:" Без сумніву, ви повинні випередити їх і зайняти аеродром ".

"Я запитав:" Ви вважаєте, що у мене є повноваження зробити це? Він відповів: "Звичайно", - розповідає Кларк.

Однак генералу Кларку не вдалося здійснити свій план. Перешкодою на його шляху став британський генерал, сер Майк Джексон, командувач британським контингентом миротворців.

"Я не збираюся через вас починати Третю світову війну", - сказав він генералу Уеслі Кларку під час жвавої перепалки між ними.

Генерал Джексон розповідає про це у фільмі так: "Ми передбачали можливість конфронтації з росіянами. На мою думку, це був не зовсім правильний шлях до вибудовувати відносини з російськими військовими, який повинні були стати нашими партнерами в миротворчій операції".

Російські десантники просто прийшли і зайняли аеродром без будь-якого опору. У цей момент планета нервово спостерігала за операцією російських військових, пише ВВС.

Командувач російськими військами на Балканах генерал Леонід Івашов розповідає у фільмі ВВС, що командування російської армії збиралося перекинути сюди тисячі військовослужбовців на транспортних літаках.

"Я можу просто сказати, що у нас було кілька готових авіабаз. У нас був готовий батальйон десантників, які могли бути приведені в повну бойову готовність у межах двох годин", - говорить Івашов.

Кларк побоювався, що російські літаки попрямують до Приштини, тому він дав розпорядження британським військам заблокувати за допомогою танків і БТРів злітні смуги, щоб туди не змогли сісти російські транспортні літаки.

Однак британці не встигли зайняти аеродром, тому Кларк попросив сусідні країни - Угорщину і Румунію - закрити свій повітряний простір для російських військових літаків.

Під час цього протистояння Москва наполягала на тому, що російські війська займуть окремий сектор і звітуватимуть тільки перед власним командуванням.

Керівництво НАТО відмовилося прийняти цей варіант. Воно стверджувало, що це може привести до поділу Косово на дві частини - на етнічний албанський південь і сербський північ.

Підсумкова угода про розгортання російських миротворців в Косово було досягнуто на початку липня. Росіяни отримали кілька зон відповідальності, але при цьому вони не підпорядковувалися безпосередньо командуванню НАТО.

Напередодні колишній верховний головнокомандувач Об'єднаними збройними силами НАТО генерал Уеслі Кларк заявив, що прийняв рішення виставити свою кандидатуру від Демократичної партії на виборах в президенти США в 2004 році.

Російський миротворець розповів NEWSru.com, як тоді розвивалися події

Офіцер управління Окремою повітряно-десантної бригади (овдбр) Олексій Т., яка в той момент дислокувалася в Боснії і Герцеговині, розповів NEWSru.com, як в той момент розвивалися події.

"Ми тоді стояли в Боснії і Герцеговині в складі міжнародних сил SFOR. Наші десантники в принципі знали, що там відбувається. Вже йшли бомбардування, літаки летіли бомбити Югославію з італійської бази Aviano через територію Боснії і Герцеговини, знали, що готується введення військ НАТО в югославську республіку.

Рішення про введення російських військ в Косово було прийнято спонтанно на найвищому рівні. Ні солдати, ні офіцери не знали, що готується операція з перекидання десантників на територію Югославії.

Приблизно за добу до відправлення ми отримали наказ сформувати передовий загін чисельність близько 200 чоловік. Ми стали збиратися, були підготовлені машини з пальним, БТРи та "Урали". З них, власне, і була складена автоколона, яка потім без зупинок дійшла до Приштини.

Розуміли, що їдемо в Косово, але толком ніхто нічого не знав, що там відбувається. Колона вийшла з Боснії і попрямувала в бік Югославії в ніч з п'ятниці на суботу 11 червня. На кордоні з Боснією і Герцеговиною ми проїхали прикордонний пост - там стояли прикордонники, в тому числі там був американський блокпост сил SFOR. Вони-то власне і проінформували командування багатонаціональної дивізії про те, що російські десантники перетнули кордон і увійшли в Югославію. До тих пір їх командування про це нічого не знало.

Проте, наші десантники спокійно перетнули межу. Тільки коли наша автоколона пройшла на кордоні міст через річку Дрина, тоді вони і схаменулися. Під час проходження колони по югославської території місцеві жителі захоплено зустрічали наших десантників, закидали квітами, все це було схоже на кадри кінохроніки, коли так само зустрічали в Східній Європі наших воїнів-визволителів. На БТРах висіли російські прапори, а написи SFOR на той час вже були перефарбовані на KFOR.

Так, швидким маршем, подолавши 500 км, ми дійшли до Приштини. Що там відбувається, ми не знали, просто був наказ висунутися в цьому напрямку і зайняти оборону на аеродромі. Натовці повинні були увійти в Косово 12 червня, ми випередили їх всього на кілька годин.

Коли ми туди (на аеродром) прийшли, там були сербські військові в цивільному одязі. Вони готувалися передавати аеродром натовцям. Вони дуже зраділи, побачивши росіян, сказали, що давно нас чекають, показали, що де знаходиться.

Командування НАТО вже знало, що росіяни йдуть до аеродрому, тому спробувало їх випередити і взяти аеродром першими. Англійці отримали наказ не пустити росіян на аеродром, але вони запізнилися. Коли вони приїхали до Приштини, наші десантники вже там стояли. Тоді вони отримали наказ висадити на аеродром десант, щоб отримати контроль над цим важливим стратегічним об'єктом.

На аеродромі було фактично 200 чоловік наших десантників, це не дуже багато на весь аеродром. Ми позначили периметр і огородили його. Коли ми зрозуміли, що летять натовські десантники, і вони зараз спробують сісти, командир оперативної групи дав наказ: не допустити висадки натівців. Тоді ми ще не знали, що це англійці. За аеродрому стали їздити БТРи, які не давали вертольотам можливості здійснити посадку.

Тоді англійці запросили своє командування: що робити? Командування їх відкликало. Саме британське командування. Вийшло так, що наказ перешкодити російським давав Кларк, а наказ піти звідти і не розпалювати конфлікт дав командувач британським контингентом. Англійці після цього порахували, що Піндос (американці) намагалися їх підставити, тобто руками англійців видавити росіян з Пріштіни, не втручаючись особисто в конфлікт.

(Російські десантники американців в Югославії називали "Піндос". Це поняття перекочувало з Боснії та Герцеговини. "Піндос" на сербсько-хорватською мовою означає "пінгвіни". Справа в тому, що американські військові завжди ходили в повному обмундируванні, в бронежилетах, з ліхтариками , раціями і т.п., і при цьому смішно перевалювалися з ноги на ногу, подібно пінгвінам. Поступаючи в армію, американці підписують договір, де вказується, що якщо вони отримають поранення, і при цьому на них не буде повного обмундирування, їм не буде виплачуватися страховка. П оетому американські військові ніколи не ходять без нічого).

Вертольоти англійців полетіли, і через кілька годин до аеродрому підійшла їх колона бронетехніки. Правда, до цього часу наші встигли обладнати блокпости біля в'їзду в аеропорт, поставили щось на зразок шлагбаумів, коротше загородили під'їзні шляхи до аеродрому.

Англійці спочатку спробували сунутися через блокпости. Один з них пішов через КПП, а наш десантник став йому говорити, що мовляв, не можна. Англієць нічого не розуміє, йде, посміхається ... Тоді десантник перезарядив автомат і приготувався вистрілити в повітря. Це англійського військового і зупинило.

Головком силами НАТО тоді дізнався про намір нашого командування перекинути сюди нові сили по повітрю з Росії, і дав вказівку Угорщини та Румунії не відкривати свій повітряний простір для російських військових літаків.

Згодом на аеродромі в Пріштіні був розміщений штаб РВК (Російського військового контингенту). Наше командування пізніше пустило британців на аеродром, там приземлялися літаки НАТО.

Піндос дуже боялися, що наші війська просто "застромлять кілочок в землю" і скажуть, що все, це наш сектор, і ми сюди нікого не пустимо. В той момент крім наших 200 десантників там ще нікого не було, війська НАТО тільки готувалися входити в Косово з півдня, з Македонії.

Однак наші не стали займати собі сектор, і сиділи на цьому аеродромі. У підсумку, коли розподілялися сектора в Косово, нам нічого не дали, хоча ми цілком могли скористатися цією ситуацією і зайняти цілий сектор. Винен в цьому Черномирдін, це він все просрали, він вів переговори, коли Косово ділили на сектори. У підсумку ми отримали всього три зони відповідальності - в німецькому, французькому і американських секторах. Ну і плюс територія аеродрому, де знаходився штаб РВК ".

Кларк офіційно оголосив про намір балотуватися на пост президента США

Колишній командувач об'єднаними збройними силами НАТО під час військової операції в Косово відставний генерал Уеслі Кларк офіційно оголосив в середу, що буде домагатися висунення своєї кандидатури на пост президента США від Демократичної партії.

"Мене звуть Уес Кларк, я з Літтл-Рока, штат Арканзас і я тут, щоб оголосити, що хочу стати президентом Сполучених Штатів Америки", - заявив відставний генерал в середу в своєму рідному штаті Арканзас.

Прихильники претендента з бурхливим радістю вітали його виступ.

"Ми рушимо країну вперед, а не назад", - повідомив кандидат Кларк.

Чотиризірковий американський генерал, який командував операцією США і НАТО проти Югославії, є різким критиком президента США Джорджа Буша за війну в Іраку.

Кларк пообіцяв "відновити мільйони робочих місць, які були втрачені" з початку президентства Джорджа Буша. Він також нагадав, що в даний час "понад 100 тис. Американських військовослужбовців воюють в інших країнах, і знову американці стурбовані станом своїх громадянських свобод".

Генерал став десятим претендентом на участь в президентських перегонах 2004 роки від Демократичної партії.

ідеальний кандидат

Аналітики називають Уеслі Кларка ідеальним кандидатом.

58-річний Кларк з відзнакою закінчив найпрестижнішу військову академію США West Point. Має великий досвід роботи в Білому домі, був командувачем Південного округу США і верховним головнокомандувачем Об'єднаними збройними силами НАТО.

Прихильники генерала зібрали 1 000 000 підписів з проханням до нього виставити свою кандидатуру на виборах.

У Кларка немає ніякого значущого політичного досвіду, проте фахівці вважають, що позиція генерала з приводу війни з тероризмом і війни в Іраку дають йому серйозні шанси на перемогу. Останнім часом Уеслі Кларк неодноразово піддавав жорсткій критиці зовнішню політику Джорджа Буша.

Уеслі Кларк став десятим кандидатом на пост президента від Демократичної партії.

Ще не відомо, як саме буде виглядати передвиборна програма генерала Кларка, проте він кілька разів висловлювався з різних актуальних для американців питань. Генерал Уеслі Кларк виступає проти прийняття так званого "Патріотичного акту" . Він вважає, що жінки мають право на вибір робити аборт, чи ні (Джордж Буш виступає за заборону абортів). Кларк вважає неправильною податкову політику Джорджа Буша, при якій багаті платять менше податків, ніж бідні.

Уеслі Кларк відомий своєю "помірної" позицією по відношенню до "союзникам" США по антитерористичній коаліції. Аналітики вважають, що Кларк більше влаштує як глава США багато європейських країн.

Однак головне, на думку фахівців, це антивоєнна позиція генерала. Саме на пацифістських настроях він може будувати свою передвиборну кампанію.

Кларк неодноразово заявляв, що "війна - це крайній засіб, якого завжди краще уникати". Також американські ліберали з радістю сприйняли позицію Кларка по контролю за продажем вогнепальної зброї населенню.

"Якщо вам подобається серйозна зброя, якщо ви любите великі автомати, то вам саме місце в армії. У нас цього добра навалом", - заявив Кларк.

З відкритим листом до генерала Кларку з проханням виставити свою кандидатуру звернувся і відомий публіцист і режисер Майкл Мур.

"Сьогодні перед усіма нами стоїть одна єдине завдання - вигнати Джорджа Буша і його компанію з Білого дому. Буш оголосив нам війну. Він воює проти середнього класу, проти бідних, проти жінок, проти довкілля та проти тих, хто не згоден зі світовим пануванням США. Нам потрібен лідер, який здатний виграти для народу цю війну. Таким лідером можете стати ви, генерал Кларк ".

"Бойовий генерал проти людини, якого папа відмазав від служби у В'єтнамі. Це будуть вибори, які я не хочу пропустити", - йдеться в листі.

Quot;Я запитав:" Ви вважаєте, що у мене є повноваження зробити це?
Тоді англійці запросили своє командування: що робити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация