NEWSru.com :: До ювілею польоту Гагаріна в космос розсекретили висновки держкомісії про причини його загибелі

Юрій Гагарін загинув 27 березня 1968, розбившись під час одного з тренувальних польотів на літаку МіГ-15УТИ разом з військовим льотчиком Володимиром Серьогіним біля села Новоселова Кіржачський району Володимирської області
За ще однією неофіційною версією, у Гагаріна виник конфлікт з вищим керівництвом країни, і катастрофа була нібито підлаштована фахівцями КДБ, агенти якого брали активну участь в розслідуванні події
Також джерела писали, що нібито Гагарін зімітував смерть, а сам залишок життя провів під чужим ім'ям в селищі в Оренбурзькій області, де загинув в результаті нещасного випадку на полюванні вже в похилому віці

У падінні літака МіГ-15УТИ, в результаті якого в березні 1968 року загинув Юрій Гагарін, швидше за все, винен сам перший космонавт. Урядова комісія, що розслідувала обставини катастрофи в кінці 60-х років, прийшла до висновку, що до катастрофи призвів досконалий Гагаріним різкий маневр.

Раніше висновки комісії були засекречені, проте напередодні ювілею польоту Гагаріна в космос було вирішено оприлюднити ці відомості. Про зміст документа в п'ятницю повідомив журналістам начальник департаменту із забезпечення діяльності архіву виробництва президента РФ Олександр Степанов, передає "Інтерфакс" .

- Деякі документи по польоту Гагаріна залишаються засекреченими, але з бюрократичних причин
- Радянські і російські космонавти ні разу не бачили НЛО
- До польоту Гагаріна підготували кілька варіантів офіційного повідомлення про цю подію
- Розсекречені невідомі подробиці польоту Гагаріна і його прощального листа

"Висновки комісії: виходячи з аналізу обставин льотної події і матеріалів розслідування, найбільш ймовірна причина катастрофи - виконання різкого маневру для одворота від кулі зонда. Або, що менш ймовірно, - для запобігання входу у верхній край першого шару хмарності", - сказав Степанов, цитуючи розсекречений документ.

У висновку комісії також йдеться про те, що "різкий маневр призвів до подальшого потрапляння літака в закрітічний режим польоту і звалювання в умовах ускладненої метеорологічної обстановки".

Версії загибелі Гагаріна висувалися найнеймовірніші

Нагадаємо, Юрій Гагарін загинув 27 березня 1968, розбившись під час одного з тренувальних польотів на літаку МіГ-15УТИ разом з військовим льотчиком Володимиром Серьогіним біля села Новоселова Кіржачський району Володимирської області. Урядова державна комісія, детально вивчивши всі обставини загибелі першого космонавта планети, так і не змогла однозначно відповісти на питання, з якої причини сталася трагедія.

Так як висновки держкомісії були довгий час засекречені, фахівці і колеги першого космонавта висували свої версії причин загибелі Гагаріна. Зокрема, писали, що під час пілота Гагарін з Серьогіним виявили, що кабіна втратила герметичність, тому що один з вентилів виявився незакритим. Тоді пілоти вирішили в терміновому порядку знижуватися. Однак зробили це занадто різко - увійшовши в круте піке, вони втратили свідомість, і некерований літак врізався в землю.

Серед інших версій наводилася така: екіпаж через змінену повітряної обстановки зробив різкий маневр і зірвався в штопор. Не зумівши вивести машину в горизонтальний політ, пілоти зіткнулися з землею.

Також незабаром після загибелі льотчиків з'явилися чутки, що Гагарін з Серьогіним перед польотом нібито випили по склянці горілки, що і призвело до втрати ними контролю над своїми діями. Однак офіційний висновок свідчить, що експертиза не виявила в організмі обох пілотів ніяких ознак алкоголю.

За ще однією неофіційною версією, у Гагаріна виник конфлікт з вищим керівництвом країни, і катастрофа була нібито підлаштована фахівцями КДБ. Ходили чутки і про те, що насправді Гагарін на загинув, а був таємно арештований спецслужбами і після пластичної операції поміщений в одну з провінційних психіатричних лікарень, де згодом і помер.

Також джерела писали, що нібито Гагарін зімітував смерть, а решту життя провів під чужим ім'ям в селищі в Оренбурзькій області, де загинув в результаті нещасного випадку на полюванні вже в похилому віці.

Нарешті, висувалася версія, що насправді Гагарін загинув за кілька днів до дати падіння літака у Володимирській області - під час запуску нового секретного космічного корабля в рамках програми СРСР по освоєнню Місяця.

Деякі документи по польоту Гагаріна залишаються засекреченими, але з бюрократичних причин

На прес-конференції в п'ятницю заступник глави Роскосмосу Віталій Давидов, в свою чергу, повідомив, що всі документи, що стосуються польоту Юрія Гагаріна, які надійшли в розпорядження Роскосмоса, розсекречені, однак частина матеріалів "з бюрократичних причин" до сих пір мають гриф "Таємно ", оскільки зберігаються в різних організаціях.

За словами Давидова, документів по польоту Гагаріна, які б в Роскосмосі свідомо засекречивали, на сьогоднішній день немає. Представник відомства пояснив, що засекречені документи автоматично НЕ розсекречує по закінченні якогось певного часу. Для цього необхідне рішення спеціальної міжвідомчої комісії.

Як пояснив представник Роскосмосу, частина документів по польоту Гагаріна відомство взагалі поки не виявило. У свою чергу заступник директора Російського державного архіву науково-технічної документації Лариса Успенська повідомила, що до 50-річчя польоту Гагаріна розсекречені більше 200 документів і справ, 75 з них опубліковані в ювілейних виданнях. Як зазначила Успенська, всього в архіві є понад 250 тис. Одиниць зберігання - в тому числі справ, документів і фотографій, присвячених історії освоєння космосу.

На прес-конференції були представлені кілька нових видань, присвячених польоту Гагаріна. Коментуючи їх зміст, Віталій Давидов розповів, чому в ході першого польоту в космос був виконаний всього один виток навколо Землі. "Коли приймалося рішення, один з аргументів був пов'язаний з роботою, яка передувала польоту Гагаріна, тобто з польотами собачок, - зауважив він. - Було помічено, що у них на 3 - 4 витках починалося погане самопочуття". Такого небажаного ефекту вирішили уникнути, обмежившись одним витком.

Радянські і російські космонавти ні разу не бачили НЛО

Під час космічних польотів ні Юрій Гагарін, ні інші радянські і російські космонавти з непізнаними літаючими об'єктами (НЛО) не стикалися, повідомив журналістам в п'ятницю заступник голови Роскосмосу Віталій Давидов.

"У документах, пов'язаних з польотом Юрія Олексійовича Гагаріна, нічого про непізнані літальні об'єкти не було", - заявив Давидов. За його словами, подібні теми найчастіше є журналістськими спекуляціями.

Нагадаємо, в 2004 році радянський космонавт, двічі Герой СРСР Володимир Коваленок заявив, що, можливо, бачив НЛО на орбіті . "Коли я працював на орбітальній станції" Салют ", я побачив в ілюмінатор об'єкт з палець завбільшки. Мене здивувало, що він летів по орбіті", - розповів тоді Коваленок. Він зазначив, що після цього покликав свого напарника Віктора Савіних.

"У космосі складно визначити розмір і швидкість руху об'єкта, тому я не можу сказати точно, якої величини він був, Савіних пішов за фотоапаратом, а в цей час об'єкт раптом вибухнув, залишивши після себе клуби диму. Він розділився на два шматки, з'єднаних між собою. Це було схоже на гантелі. Я відразу доповів про це на Землю ", - пояснив космонавт. За його словами, що насправді тоді відбулося, встановити не вдалося.

"Може бути, це було НЛО. Але містикою це бути не могло, адже двоє людей спостерігали це явище", - підкреслив він. Космонавт сказав, що після повернення на Землю він дізнався, "що в цей день фахівці центру, який фіксує радіацію, зареєстрували великий радіоактивний викид". "Я не вірю, коли космонавти кажуть, що не бачили в космосі нічого незвичайного", - підкреслив тоді Коваленок.

До польоту Гагаріна підготували кілька варіантів офіційного повідомлення про цю подію

Віталій Давидов на прес-конференції також розповів, що ще до польоту Гагаріна політбюро ЦК КПРС заздалегідь затвердив ряд взаємовиключних офіційних повідомлень, пов'язаних з цією подією.

"Було кілька текстів. Все вдало. Другий текст, це, якщо він не зможе сісти вчасно, тобто, якщо гальмівна рухова установка не так відпрацює. Тоді потрібно було всіх попередити, всі країни, що до вас може потрапити космонавт", - сказав представник Роскосмосу. За його словами, цим два тексту "точно затверджувалися політбюро ЦК КПРС". Він також зазначив, що якщо йому не зраджує пам'ять, був третій текст, пов'язаний із загибеллю космонавта. "Теоретично ми можемо це уявити, але документа немає", - зазначив Давидов.

Як розповів Віталій Давидов, коли стало відомо про успішний політ Гагаріна, на адресу космонавта і в уряд приходило багато цікавих привітань і пропозицій. Зокрема, деякі пропонували з 12 квітня почати нове літочислення або хоча б зробити цей день вихідним.

У свою чергу начальник департаменту із забезпечення діяльності архіву виробництва президента РФ Олександр Степанов звернув увагу журналістів на "романтизм того часу". "Наприклад, у відповідній постанові 60-го року, коли польоту людини в космос ще не було, але там вже ставляться завдання: як ми будемо здійснювати міжпланетні польоти", - зауважив він.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация