NEWSru.com :: Помер політик і економіст Єгор Гайдар

Відомий російський політик Єгор Гайдар помер у середу на 54-му році життя
Гайдар був одним з ініціаторів російських економічних реформ в уряді першого президента Росії Бориса Єльцина, вважається одним з ідеологів ринкових реформ в Росії 90-х років і автором "шокової терапії"
У минулому він займав посади міністра економіки і фінансів, голови уряду
Сергій Юшенко, Борис Нємцов, Єгор Гайдар і Віктор Похмелкин
Єгор Гайдар був депутатом Держдуми різних скликань
Єгор Гайдар, 2006 год
Єгор Гайдар, прощання з Борисом Єльциним, 2007 рік

Відомий російський політик і економіст Єгор Гайдар помер у середу на 54-му році життя. Медики констатували смерть Гайдара в його будинку в селі Дуніна Одінцовського району Підмосков'я. За попередніми висновками лікарів, Єгор помер через тромб, що відірвався.

Співголова партії "Правое дело" Леонід Гозман підтвердив, що Гайдар помер сьогодні у себе вдома о 4 годині ранку. "Єгор помер, подробиць поки сказати не можу", - цитує РІА Новини" помічника Гайдара Волкова.

- Церемонія прощання з Єгором Гайдаром пройде в суботу
- Медведєв і Путін надіслали співчуття
- Єгор Гайдар - Біографія
- Перші відгуки: Гайдар назавжди вписав своє ім'я в історію
- Чубайс про Гайдара: "Він побудував фундамент Російської держави"
- Гайдар в останньому інтерв'ю: Росія - все ж країна з ринковою економікою
- Помічник Гайдара розповів про його останній день: допізна працював

За фактом смерті політика Гайдара буде проведена дослідча перевірка, повідомив "Інтерфаксу" джерело в правоохоронних органах Москви. "За фактом смерті Гайдара планується провести дослідчу перевірку", - сказав співрозмовник агентства. Разом з тим він підкреслив, що "це звичайна практика в подібних випадках".

Гайдар був одним з ініціаторів російських економічних реформ в уряді першого президента Росії Бориса Єльцина, вважається одним з ідеологів ринкових реформ в Росії 90-х років і автором "шокової терапії". У минулому він займав посади міністра економіки і фінансів, голови уряду.

До розпаду СРСР Єгор Гайдар зробив партійну кар'єру, працюючи на високих посадах в газеті "Правда" і в журналі ЦК КПРС "Комуніст". Автор ряду статей з економіки. Брав участь в розробці економічних реформ періоду перебудови (експерт Державної комісії по можливостях господарських реформ).

Як стверджує журналіст Олександр Хінштейн, в 1990 році Гайдар, працюючи завідувачем відділом економіки газети "Правда", не пропустив економічну статтю Руслана Хасбулатова з формулюванням "Автор фактично виступає за ринок, а ринок в Радянському Союзі нікому не потрібен і неможливий".

Останнім часом займався дослідницькою роботою в очолюваному ним Інституті економіки перехідного періоду.

У Єгора Гайдара залишилися дружина, троє синів і дочка.

Медведєв і Путін направили співчуття рідним і близьким Гайдара

Президент РФ Дмитро Медведєв направив співчуття рідним і близьким Єгора Гайдара. Як повідомили в прес-службі Кремля, в телеграмі президента, зокрема, йдеться:

"Прийміть мої найщиріші співчуття у зв'язку з спіткали вас великим горем. Пішов з життя видатний вчений-економіст, державний діяч, з ім'ям якого пов'язані рішучі кроки по формуванню основ вільного ринку і переходу нашої країни на принципово новий шлях розвитку. Єгор Гайдар був сміливим, чесним і рішучою людиною. і в період кардинальних змін взяв на себе відповідальність за непопулярні, але необхідні заходи. Він завжди твердо слідував своїм переконанням, що викликало повагу його однодумців ників і опонентів. Пам'ять про Єгора Гайдара назавжди залишиться в наших серцях ".

Направив телеграму співчуття рідним і близьким Єгора Гайдара у зв'язку з його смертю і голова уряду Володимир Путін. Як повідомила прес-служба уряду РФ, в телеграмі прем'єр, зокрема, написав: "Смерть Єгора Тімуровіча Гайдара - важка втрата для Росії, для всіх нас. Не стало справжнього громадянина і патріота, сильного духом людини, талановитого вченого, письменника і практика" .

Єгор Гайдар - Біографія

Єгор Гайдар народився 19 березня 1956 року в Москві в родині військового кореспондента газети "Правда", контр-адмірала Тимура Гайдара. Обидва діда Єгора Гайдара - Аркадій Гайдар і Павло Бажов - знамениті письменники.

У 1978 році Гайдар закінчив економічний факультет Московського державного університету імені Ломоносова, в листопаді 1980 року закінчив аспірантуру МДУ. В аспірантурі МДУ Гайдар навчався під керівництвом академіка Станіслава Шаталіна, який вважається не тільки його вчителем, а й ідейним однодумцем. Після закінчення аспірантури Гайдар захистив кандидатську дисертацію, присвячену оціночними показниками в системі господарського розрахунку підприємств.

У 1980-1986 роках Гайдар працював у Всесоюзному НДІ системних досліджень ДКНТ та АН СРСР. У 1986-1987 роках він був провідним науковим співробітником Інституту економіки та прогнозування науково-технічного прогресу АН СРСР, де працював під керівництвом академіка Льва Абалкін, що став згодом заступником союзного прем'єра Миколи Рижкова

Уже в 1982 року Гайдар познайомився з Анатолієм Чубайсом (згодом головним ідеологом приватизації), будучи запрошеним до Петербурга для виступів на "чубайсовскіх" економічних семінарах. За іншими даними, Гайдар познайомився з Чубайсом і Петром Авеном (в майбутньому - великим бізнесменом) в 1983-1984 роках, коли брав участь у роботі державної комісії, яка вивчала можливості економічних перетворень в СРСР.

19 серпня 1991 року, після початку путчу ГКЧП, Гайдар оголосив про свій вихід з КПРС і приєднався до захисників Білого дому. Під час серпневих подій Гайдар познайомився з держсекретарем РФ Геннадієм Бурбуліс

Гайдар відомий як один з ідеологів і керівників радикальних економічних реформ початку 1990-х в Росії. У 1991-1994 роки обіймав високі пости в уряді Росії (в тому числі був і. О. Голови уряду). Також був депутатом Держдуми першого (1993-1995) і третього (1999-2003) скликань.

Виконував обов'язки голови уряду Росії з 15 червня по 15 грудня 1992 року. До моменту початку роботи уряду Гайдара в країні діяла потужна товарно-розподільча система. У промисловості цю функцію в значній мірі виконував Госснаб.

Гайдар був одним з ключових учасників реформ, що змінили економічну систему в Росії. Зокрема, під керівництвом Гайдара була здійснена лібералізація роздрібних цін і розпочато процес приватизації. Лібералізація цін призвела до сплеску інфляції і привела до втрати населенням заощаджень в Ощадбанку. З іншого боку, введення свободи ціноутворення запустило ринкові механізми в російської економіки.

При реформі цін, розпочатої ще під керівництвом останнього прем'єр-міністра СРСР Валентина Павлова в 1991 році, суми 40-відсоткової компенсації вкладів населення та державних облігацій зараховувалися на так звані спеціальні рахунки. З кожного такого рахунку, згідно з указом президента СРСР від 22 березня 1991 року № УП-1708 дозволялося знімати не раніше 1 липня того ж року не більше 200 рублів, а решту суми передбачалося заморозити на три роки з нарахуванням 7% річних. Тим же указом знімалися обмеження на зняття грошей з рахунків, введені одночасно з обміном 50- і 100-карбованцевих банкнот трьома місяцями раніше.

27 лютого 1992 року вийшов указ президента Росії Бориса Єльцина № 196, згідно з яким обмеження на використання спецрахунків були зняті з 30 березня того ж року. По інших рахунках і вкладах обмеження на зняття не вводилися.

Всупереч твердженням уряду про наявність у нього продуманої програми і відповідно результатів очікуванням, масштаб гіперінфляції настроїв проти реформ значну частину населення. Уряд Гайдара проводило політику ринкових перетворень в економіці, незважаючи на те, що сам Гайдар та інші члени цього уряду складалися в КПРС в недавньому минулому.

Борис Нємцов під час перебування головою адміністрації Нижегородської області вважав російський уряд при Єгора Гайдара некомпетентним, а проведені ним реформи оцінював як "повільну шизофренію". Нємцов рекомендував замінити Гайдара Григорієм Явлінським або Аркадієм Вольським.

У червні 1994 року Гайдар став головою партії "Демократичний вибір Росії" (лідером партії залишався до травня 2001 року). Колеги по ДВР дали йому жартівливе прізвисько - "Залізний Вінні-Пух" - за характерну зовнішність, незламний характер і підвищену працездатність.

У грудні 1998 року російські ліберал-демократи об'єдналися в громадський блок "Правое дело", до керівництва якого увійшли Гайдар, Чубайс, Борис Нємцов, Борис Федоров, Ірина Хакамада.

24 серпня Сергій Кирієнко, Нємцов і Хакамада оголосили про створення виборчого блоку "Союз правих сил" (СПС). На парламентських виборах 1999 року Гайдар за списком СПС увійшов до складу Державної Думи третього скликання.

Установчий з'їзд партії СПС відбувся 26 травня 2001 року, і Гайдар увійшов до складу її співголів. Після поразки СПС на виборах в грудні 2003 року, Гайдар покинув керівництво партією і до нового складу президії політради СПС, обраний у лютому 2004 року, вже не увійшов - за словами Леоніда Гозмана, куратора партії по ідеології, "Гайдар і Нємцов залишаються лідерами, які не займаючи формальних посад ".

Гайдар був директором Інституту економіки перехідного періоду, почесним професором Каліфорнійського університету, членом редакційної колегії журналу "Вісник Європи", членом консультативної ради журналу Acta Oeconomica.

24 листопада 2006 року, під час перебування на конференції в Ірландії, Гайдар несподівано відчув себе погано і з ознаками гострого отруєння було доставлено в лікарню. Журналісти звернули увагу, що це сталося на наступний день після того, як в одній з лондонських лікарень від отруєння радіоактивною речовиною полоній помер колишній співробітник ФСБ РФ , Гострий критик політики Кремля і особисто президента Володимира Путіна Олександр Литвиненко. Однак Гайдар зумів видужати і вже на наступний день полетів до Москви, де продовжив лікування. Коментувати припущення про те, що він був навмисно отруєний, Гайдар відмовився.

У вересні 2008 року лідер СПС Микита Бєлих подав у відставку з поста голови партії. Незабаром були пояснені причини цього вчинку політика: повідомлялося, що СПС протягом декількох місяців стане частиною нової правої партії, створюваної Кремлеv. Гайдар відмовився брати участь у створенні нової структури і подав заяву про вихід з партії. При цьому, за словами політика, він "не готовий ні слова сказати в осуд" позиції тих, хто вважає, що "політичні структури, лояльні режиму, але формально не входять в правлячу партію", здатні зіграти позитивну роль.

Однак незабаром він разом з Чубайсом і тимчасово очолив СПС Леонідом Гозманом закликав членів партії співпрацювати з владою для створення правої ліберальної партії. Наполягаючи на необхідності такого кроку, автори заяви визнавали, що "в Росії не функціонує демократичний режим". Вони висловлювали сумнів у тому, що правим надалі "вдасться захистити наші цінності в повному обсязі". "Але нас вже точно не змусять захищати чужі", - стверджували лідери СПC.

ЗМІ писали, що Гайдар - людина радикально правих поглядів в політиці і економіці. Він був автором монографій "Економічні реформи і ієрархічні структури", "Держава і еволюція", "Аномалії економічного зростання", "Дні поразок і перемог", Довгий час ".

Гайдар був одружений другим шлюбом на дочці письменника Аркадія Натанович Стругацького - Маріані, з якою познайомився ще в школі. У нього було троє синів - Петро від першого шлюбу c Іриною Смирнової та Іван з Павлом від другого (Іван - син Маріанни від її першого шлюбу). Крім того, у Гайдара була дочка Марія, яка народилася в 1982 році, коли Гайдар і Смирнова збиралися розлучатися.

Після розлучення Петро став жити з батьком і його батьками, а Марія залишилася з матір'ю і довгий час носила її прізвище. Лише в 2004 році Гайдар визнав своє батьківство, і вона взяла його прізвище.

(За матеріалами Wikipedia , Лентапедія та інформації з відкритих джерел.)

Гайдар в останньому інтерв'ю: Росія - все ж країна з ринковою економікою

У свеом останньому інтерв'ю - "Новой газете" - в середині листопада 2009 Єгор Гайдар заявляв, що зараз Росія переживає важкий глобальна криза, яка створює ризики, в тому числі ризики стабільності політичних інститутів.

"Коли суспільство переходить з режиму, при якому реальна зарплата протягом десяти років зростає по 10% на рік, до режиму, коли вона починає скорочуватися, ВВП після тривалого періоду стабільного зростання знижується, профіцитний бюджет змінюється дефіцитним, це має політичні наслідки", - розповів він.

"У такій ситуації виникає розвилка. Влада, якій раніше навіть не було потрібно масштабних маніпуляцій, щоб регулярно перемагати на виборах, може піти двома шляхами. Перший - посилення режиму, другий - поступова лібералізація. Моя робота з політичної точки зору багато в чому присвячена тому, які ризики створює вибір першого шляху ", - повідомив Гайдар.

Він зазначив, що "Росія - це не Радянський Союз, режим м'якше, свобод у громадян більше, і головне, економіка - при всіх" але "- все-таки ринкова. Так, важлива проблема розподілу влади і власності не вирішена, але це не привід опускати руки ".

Помічник Гайдара розповів про його останній день: допізна працював

Останній день життя відомого російського політика і економіста Єгора Гайдара був вкрай насиченим. За кілька годин до раптової смерті він дописував книгу і готувався до економічної конференції.

Гайдар працював допізна. Останнім часом він працював над книгою "Історія економіки". У середу Гайдар закінчив роботу над книгою близько 23:00, а через 7,5 години його серце зупинилося, розповів Life.ru особистий помічник помер політика Михайло Слободінскій.

"Цю роботу створює великий колектив авторів, яким керував Єгор", - рассказад Слободінскій. За його словами, "не дивлячись на смерть Гайдара, підготовка цієї книги продовжиться, і найближчим часом вона з'явиться на прилавках".

Крім того, Гайдар готувався до великої Міжнародній економічній конференції "Цілі і завдання, що стоять перед Росією в XXI столітті. Вона повинна відбутися 25 січня в Академії народного господарства РФ, уточнив Слободінскій.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация