NEWSru.com :: "Він мені подобається": британці розсекретили відгук Тетчер про Горбачова

У Великобританії оприлюднили раніше секретні документи, що містять інформацію про перший офіційний візит до цієї країни радянського керівника Михайла Горбачова і його переговорах з прем'єр-міністром Великобританії Маргарет Тетчер
"Я знаходжу його людиною, з яким можна мати справу. Мені він дійсно сподобався", - писала Тетчер
Горбачову не вдалося уникнути критики "залізної леді". Вона, зокрема, зазначила, що він "явно не звик до гострих питань, які отримав від неї, в тому числі на тих дотримання прав людини в Радянському Союзі"

У Великобританії оприлюднили раніше секретні документи, що містять інформацію про перший офіційний візит до цієї країни радянського керівника Михайла Горбачова і його переговорах з прем'єр-міністром Великобританії Маргарет Тетчер. З них випливає, що поїздка Горбачова в Лондон відбулася в 1984 році - за чотири місяці до того, як він став генеральним секретарем ЦК КПРС і очолив СРСР, і що "залізна леді" залишилася цілком задоволена зустріччю, передає Російська служба BBC .

Зокрема, вона писала тодішньому президенту США Рональду Рейгану, що Горбачов "досить відкритий і розумний", а також "привітний, володіє певним шармом і почуттям гумору". "Я знаходжу його людиною, з яким можна мати справу. Мені він дійсно сподобався", - писала Тетчер.

У той же час Горбачову не вдалося уникнути критики "залізної леді". Вона, зокрема, зазначила, що він "явно не звик до гострих питань, які отримав від неї, в тому числі на тему дотримання прав людини в Радянському Союзі".

Лист Тетчер Рейгану було оприлюднено Національним архівом Великобританії після закінчення 30-річного терміну давності. Втім, сам факт зустрічі Горбачова і Тетчер ні секретом. Про це писав ще Леонід Замятін в книзі спогадів "Горбі і Меггі", нагадують "Аргументи і факти" .

- Горбачов про Тетчер: "Жінка з рішучими замашками"

Переговори проходили в неформальній обстановці в заміській резиденції Чеккерсе. У книзі Замятіна стверджується, що Горбачов на переговорах зосередився на проблемах роззброєння, а для більшої переконливості показав співрозмовниці карту з напрямками ядерних ударів по Великобританії в разі війни.

Як показують расссекреченние документи, хоча Британія відмовилася від отруйних речовин і знищила їх запаси, уряд Тетчер розглядало можливість повторного забезпечення країни хімічною зброєю. Зокрема, мова йшла про придбання значного нового арсеналу зброї масового ураження вартістю до 200 млн фунтів, повідомляє The Independent . Переклад статті публікує сайт InoPressa .

"Ніколи не вступай з скунсом в поєдинок на те, хто краще пісяє"

"АіФ" також зазначає, що переговори Тетчер і Горбачова проходили в період загального охолодження відносин СРСР із Заходом. При цьому сама Тетчер ледь не поховала довірчі відносини з Горбачовим вже в 1985 році, як тільки він тільки став радянським лідером.

У липні 1985 року британські спецслужби і дипломати організували втечу з СРСР працював на Великобританію високопоставленого співробітника КДБ Олега Гордієвського. При цьому сім'я Гордієвського залишилася в СРСР.

Британська влада вимагає, щоб родичам шпигуна дозволили виїхати з країни. Однак радянська влада відмовилися. Тоді уряд Тетчер вислало з Великобританії ряд співробітників радянського посольства, які, згідно з даними, переданими Гордієвським, працювали на радянську розвідку. У відповідь Радянський Союз вислав 25 британських дипломатів, які займалися розвіддіяльністю.

Коли британці вислали ще шість радянських чиновників, посол Великобританії в Москві Брайан Картледжа жахнувся. У лютою депеші в Лондон він навів два афоризму: "Виходити з гри треба, поки береш верх" і "Ніколи не вступай з скунсом в поєдинок на те, хто краще пісяє. У скунса є значне природжена перевагу", пише The Financial Times , На яку посилається InoPressa .

Британські дипломати всерйоз побоювалися, що скандал може привести до розриву дипломатичних відносин між Москвою і Лондоном, проте цього не сталося, зазначає AP. Більш того, в розпал історії з Гордієвським, в жовтні 1985 року, Горбачов продовжував демонструвати доброзичливе ставлення до Британії. Зокрема, 12 жовтня 1985 року він вислав "залізної леді" привітання з днем ​​народження і висловив надію, що їх співпраця буде продовжена.

Документи, розсекречені Національним архівом Великобританії, містять інформацію і про те, яке враження на британців справила дружина Горбачова Раїса Максимівна. Під час історичного візиту Горбачова в Лондон вона відвідала один з кращих ювелірних магазинів країни Mappin and Webb, де купила золоті сережки з діамантами та рубінами.

Справив враження і презент, зроблений Горбачової міністру сільського господарства Великобританії Майклу Джоплінга. The Daily Telegraph пише, що з розсекречених документів стало відомо, що Горбачова подарувала міністру куховарську книгу, що складається з рецептів приготування картоплі.

Справа в тому, що під час ланчу в Чекерс Горбачова і Джоплінг заговорили про картоплю. Сім місяців по тому Горбачова написала Джоплінга: "Я сказала вам, що у нас в Білорусі є 300 рецептів приготування картоплі. Мені здалося, що ви цього не повірили, і я обіцяла вам потім надіслати книгу з цією інформацією. Я виконую свою обіцянку. Я також перепрошую за те, що була не зовсім права: насправді є 500, а не 300 способів приготування картоплі ".

Книга рецептів залишилася в міністерстві сільського господарства Великобританії, проте чиновники не знали, що з нею робити. Один із співробітників міністерства написав Форін-офіс: "Вона, звісно ж, написана по-російськи. Якщо у вас є хтось, хто може читати по-російськи і любить картоплю, ми її із задоволенням позичимо".

Горбачов про Тетчер: "Жінка з рішучими замашками"

Сам екс-президент СРСР Михайло Горбачов заявив, що ще не ознайомився з розсекреченими Британією документами. Проте, за його словами, їх зміст йому в цілому знайоме, передає РІА Новини" .

Говорячи про Тетчер, він сказав: "Жінка вона цікава, політик цікавий, але з дуже такими рішучими замашками. Проте у нас встановилися з нею стосунки хороші, партнерські. Ми зустрічалися багато-багато разів, кожен раз сперечалися, але тим не менш розуміння у нас було. Це мало велике значення, тим більше що вона мала великий вплив на Рейгана ".

Горбачов зазначив, що перша велика зустріч в Великобританії відбулася, коли Тетчер приймала делегацію СРСР в своїй заміській резиденції Чеккерсе. "Там були цікаві бесіди, у нас з нею була бесіда під час ланчу, і так ми гостро один з одним пояснювалися, що майже посварилися, запанувала тиша ... Я потім сказав: знаєте, пані Тетчер, я знаю, що ви людина зі своїми принципами , у вас є свій погляд. Між іншим, перед вами теж людина зі своїми принципами, зі своїм поглядом, так що давайте будемо обмінюватися і розмовляти. Тим більше, від політбюро у мене немає вказівок орієнтувати вас вступити в комуністичну партію ", - розповів Горбачов про свою першу зустріч з Тетчер.

Після цього обстановка розрядилася і почалася нормальна бесіда, яка тривала ще три години після обіду, зазначив екс-президент СРСР. За його словами, бесіда в основному стосувалася питань безпеки.

"Вона була затятий противник скорочення ядерної зброї. Вона вважала, що ядерна зброя нас рятує. Так, цей момент є, але ядерну зброю могло спрацювати незалежно від політичної волі і тоді вже не втримати, пішло б справа до світової війни. В кінці кінців ми досить активно, серйозно поговорили. Вона цікавилася реформами нашими, ситуацією, я розповів ", - згадує Горбачов.

Потім повинна була відбутися зустріч з Рейганом, причому американський лідер, за словами екс-президента СРСР, мав тоді подолати великий опір свого оточення.

"Тут позитивний вплив на нього зіграли міркування і оцінки Тетчер, вона вимовила ту фразу, яку потім використовували все, - що з Горбачовим можна мати справу. Зрештою ми зустрілися в Швейцарії", - розповів він.

Тоді в підсумковому комюніке після зустрічі було зазначено, що ядерна війна неприпустима і в ній не може бути переможця, ця зустріч дозволила розрядити обстановку і почати процес роззброєння, зазначив Горбачов.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация