NEWSru.com :: Рада Федерації схвалила проект нового закону про вибори депутатів Держдуми з другої спроби

Рада Федерації на засіданні в середу не схвалив схвалений раніше Держдумою федеральний закон "Про вибори депутатів Державної думи Федеральних Зборів РФ"
Рада Федерації вирішив створити погоджувальну комісію з депутатами Держдуми і доопрацювати ряд норм закону
Основні заперечення сенаторів викликало те, що закон не передбачає покарання за відмову кандидатів з першої "трійки" партійного списку від депутатського мандата після проходження партії в Думу

Рада Федерації в середу спочатку не схвалив, а потім при повторному голосуванні схвалив проект федерального закону "Про вибори депутатів Державної думи Федеральних Зборів РФ" , Схвалений раніше Держдумою РФ.

Спочатку на засіданні в середу закон був відхилений. За прийняття закону висловилося 86 сенаторів, проти - 31, утрималися 21, повідомляє "Інтерфакс". Для прийняття закону за нього повинно було бути подано 90 плюс один голос.

Після цього Рада Федерації вирішив створити погоджувальну комісію з депутатами Держдуми і доопрацювати ряд норм закону. Основні заперечення сенаторів викликало те, що закон не передбачає покарання за відмову кандидатів з першої "трійки" партійного списку від депутатського мандата після проходження партії в Думу, повідомляє РІА Новини" .

Раніше в середу комітет з конституційного законодавства Ради Федерації рекомендував верхній палаті схвалити закон "Про вибори депутатів Державної Думи Федеральних Зборів РФ". Який представляв закон глава комітету Юрій Шарандін Шарандін додав, що інші профільні комітети верхньої палати також дали позитивний висновок на цей закон, і висловив думку, що "ніяких проблем з його схваленням у верхній палаті не виникне", однак проблеми все ж таки виникли.

У той же час спікер Ради Федерації Сергій Миронов відразу ж заявив, що сенатори, можливо, вже в середу ще раз проголосують за законом про вибори депутатів Держдуми. "Можливо, ще до кінця дня ми повернемося до голосування з цього питання", - сказав спікер на засіданні верхньої палати після того, як сенатори відхилили цей закон.

І, як з'ясувалося невдовзі, Миронов нітрохи не помилився: в результаті повторного голосування в середу Рада Федерації схвалила федеральний закон "Про вибір депутатів Державної Думи Федеральних зборів РФ". При повторному голосуванні за схвалення закону проголосували вже 96 сенаторів, проти - 15, утрималися 11 членів палати.

Після схвалення у верхній палаті закон повинен підписати президент, який вніс цей документ до Держдуми в кінці минулого року. Тим часом багато політиків і юристи розглядають даний закон як ще один крок на шляху згортання російської демократії, пише в середу газета "Версія" .

За право участі у виборах партії повинні будуть заплатити більше 2 млн доларів США, що в 10 тисяч разів більше, ніж, наприклад, в Греції. Також буде піднята планка відсотка голосів, необхідних для проходження в парламент тієї чи іншої партії, а саму партію стане набагато простіше зняти з виборів. Крім того, за новим законом всі депутати будуть обиратися тільки за партійними списками, а вибори депутатів-одномандатників, які користувалися у населення великою довірою, ніж парламентарі-партійці, будуть скасовані.

За новим законом партія, яка побажала брати участь у виборах, повинна буде спочатку надати державі вельми солідну суму в якості застави, розмір якого, що становив раніше 36 млн рублів, піднятий до 60 млн. І якщо раніше застава не повертався партіям, що набрали менше 3% голосів, то тепер відсоток відсікання підвищений до 4%. А тим партіям, які набрали менше 3%, доведеться відшкодовувати гроші і за безкоштовний теле- і радіоефір і публікації в ЗМІ - в сумі це майже 1,5 млн доларів (раніше це зобов'язані були робити тільки партії, які набрали менше 2%).

Паралельно знижена допустима частка підписів, визнаних недійсними: з 25% до 5%. Ось що розповів з цього приводу "Версії" член ЦВК з правом дорадчого голосу від КПРФ Вадим Соловйов: "Я пройшов чотири виборчі кампанії і добре знаю рівень підготовки збирачів підписів і тих, хто потім ці підписи перевіряє: просто в силу природних причин можна забракувати 10- 12% підписів. Неминуче виникають механічні помилки в написанні прізвищ, ще більше похибок з адресами. Пишуть "будинок 3 дріб 2" замість "будинок 3, корпус 2", а в підсумку все підписи цього збирача автоматично бракуються. ще один важливий момент. Регулярно виявляю ся розбіжності між даними РУВС і обласними УВС: просто дані з районів про переїзд і отриманні нових паспортів йдуть в область рік-півтора. І коли є бажання зарізати підпису, просто беруть застарілі дані і по ним викреслюють. Тому норма не більше 5% браку - це хрест на зборі підписів ". Слова Соловйова підтверджують і офіційні дані ЦВК. На президентських виборах-2004 сумарний відсоток браку по підписних листів всіх кандидатів склав 10%. Найнижчий, природно, був у Путіна, а у "неугодних" кандидатів - до 15-25%. Але лише в 0,9% містилися неправдиві дані про виборців (це і є справжня підробка), пише газета. В інших випадках фігурували "порушення даних збирача", "порушення порядку заповнення та оформлення листів" і т.п.

"Якщо за старим законом можна було внести заставу для підстраховки і одночасно збирати підписи, то за новим законом треба або збирати підписи, або вносити заставу. Більш того, перед початком збору підписів необхідно представити в ЦВК список збирачів, причому підписи кожного з них повинні бути нотаріально засвідчені. Список збирачів буде доступний конкурентам. І якщо збирачів залякають або підкуплять - можна розпрощатися з мрією про участь у виборах. Таке посилення процедури збору підписів змусить партії відмовитися від їх збору. Все м партіям залишиться один гарантований спосіб реєстрації - вносити заставу ", - вважає юрист Російського громадського інституту виборчого права Олександр Ігнатов.

Формально розмір застави збільшено через те, що з 240 до 400 млн рублів виріс максимальний розмір виборчого фонду партії, а сам заставу прирівняний до 15% фонду. Але реальні витрати на виборчу кампанію на порядок перевищують офіційний максимум. Наприклад, за заявами головного спонсора і фінансового уповноваженого Аграрної партії Росії, на передвиборні цілі АПР з жовтня 2002 по грудень 2003 року було витрачено близько 600 млн рублів, в той час як через виборчий фонд пройшло лише 34 млн рублів. Ще вище, ніж у аграріїв, були реальні витрати у "Яблука", "Батьківщини", Партії пенсіонерів і блоку Селезньова - Миронова, в кілька разів вище - у СПС і Народної партії, в 10 і більше разів вище - у "Єдиної Росії" , пише "Версія".

Тобто незначне збільшення виборчого фонду нічого радикально нового не дає, тим більше що згідно з новим законом створюються "регіональні виборчі фонди", які будуть складати від 6 до 30 млн рублів для кожної регіональної групи в залежності від кількості проживаючих виборців. Якщо врахувати, що за новим законом у кожній партії в списку має бути не менше 100 регіональних груп (раніше було 10-20), то це означає, що партія може витратити через виборчі фонди до 2 млрд рублів. "Єдинороси" ввели розбивку по регіональним фондам, щоб убезпечити себе і створити більше складнощів для перевірки. Звести воєдино всі витрати буде майже неможливо ", - вважає Вадим Соловйов.

При цьому новий закон рясніє неясностями: федеральний виборчий фонд заборонено перевищувати більш ніж на 5%, однак нічого не сказано, як буде застосовуватися ця норма щодо регіональних фондів. Чи достатньо партії перевищити максимум в одному регіоні на 5%, щоб бути знятою з виборів або це має бути сумарне перевищення по всім фондам? Соловйов передбачає, що цю норму Центрвиборчком буде по-різному застосовувати до кремлівських партіям і до опозиції: "Єдиної Росії" і ЛДПР все буде "сходити з рук" під приводом, що сумарні максимуми по всіх фондах у них ще не перевищені, а КПРФ або "Батьківщину" знімуть з виборів, якщо тільки вони перевищать витрати хоча б в одному регіоні ".

Новий закон передбачає і підвищення прохідного бар'єру: замість і без того високого бар'єру в 5% тих, хто проголосував за партію введений ще більш високий - 7%. "Ми повертаємося до однопартійності. Тільки замість блоку" комуністів і безпартійних "Кремль нам пропонує непорушний блок" Єдиної Росії "і ЛДПР", - вважає експерт Інституту прав людини Лев Левінсон.

Газета відзначає, що в Європі вищий бар'єр, ніж в Росії, існує тільки в Ліхтенштейні (8%). Але ця країна відома своєю прихильністю до патріархального традиціоналізму: жінкам тут надали право голосу лише в 1984 році, та й голосують тут не з 18 років (як у всій Європі), а тільки з 20.

У жодній країні Європи немає заборони блоків. Але "для заступника голови кремлівської адміністрації Владислава Суркова ця ідея виявилася ключовою. Партії у нас будуються зверху, часто безпосередньо з Кремля, тому з виборчого процесу тепер виключені громадські організації та регіональні партії, які Кремль не в силах контролювати", - говорить Левінсон. "Блага" ідея заборони блоків вже пішла в регіони: один "єдинорос" закликав заборонити їх і на регіональних виборах, так як "саме блоки відбирають голоси" Єдиної Росії ". Що незабаром і було зроблено: пункт про заборону блоків в регіонах внесений і в новий президентський законопроект про зміни до законів РФ про вибори. "до кінця 2005 року і на регіональному рівні будуть прийняті заборони блоків", - стверджує Соловйов.

У той же час новий закон зберігає можливість для губернаторів і міністрів спочатку очолити регіональні списки кандидатів в депутати, а після виборів безболісно вийти з них і тим самим фактично обдурити виборців. За даними "Версії", в 2003 році "відмовниками" стали 40 з 120 "єдиноросів". Новий закон полегшив "єдиноросами" можливість здійснення і інших зловживань. Так, якщо раніше в разі відмови від дебатів вони втрачали відведений на дебати безкоштовне час, то тепер цей час автоматично передається для показу їх же роликів. "Єдинороси" заблокували і поправку про державний моніторинг ЗМІ, чинному в демократичних країнах під час виборів.

В цілому можна констатувати, що практично всі нововведення в законі про вибори депутатів спрямовані на зміцнення і без того чималих можливостей з управління виборним процесом з боку Кремля, резюмує "Версія".

Чи достатньо партії перевищити максимум в одному регіоні на 5%, щоб бути знятою з виборів або це має бути сумарне перевищення по всім фондам?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация