NEWSru.com :: Вибори в Держдуму-2007 будуть проходити тільки за партійними списками: депутати перестануть працювати з регіонами

Через півтора року, коли в Думу обиратимуть виключно за партійними списками, робота депутатів з виборцями перерветься остаточно, побоюються політологи
Подання про депутатів як про представників народу стане атавізмом, і обрані за партійними списками парламентарії абсолютно не представлятимуть, чого простим громадянам від них треба
Російське законодавство процедуру відкликання депутата не передбачає

Через півтора року, коли в Думу обиратимуть виключно за партійними списками, робота депутатів з виборцями перерветься остаточно, побоюються політологи. До сих пір з виборцями більш-менш працювали депутати-одномандатники. Їх же колеги, що потрапили в Думу за партійними списками, в "регіональну" тиждень, коли вони зобов'язані працювати з виборцями на місцях, частіше займаються своїми справами.

Подання про депутатів як про представників народу стане атавізмом, і обрані за партійними списками парламентарії абсолютно не представлятимуть, чого простим громадянам від них треба, пишуть "Нові вісті" .

В одному з округів Свердловської області в ці дні йде збір підписів за відкликання депутата Держдуми Антона Бакова. Його звинувачують в прогул засідань Держдуми і відсутності роботи з виборцями. Втім, акція заздалегідь приречена на провал - скільки б підписів ні зібрали прихильники відкликання, позбавити земляка депутатського мандата їм не вдасться, так як це неможливо згідно із законом.

З кінця березня виборці Серовское одномандатного округу Свердловської області пікетують екатеринбургский будинок свого депутата- "єдинороса" Антона Бакова. "Баків - обманщик і брехун", "Баків, здай мандат!", "Баків - два роки на шиї у народу", - говорять плакати. Пікетувальники стверджують, що депутат не з'являється на засіданнях Держдуми, не займається проблемами округу, а поширювана його прес-службою інформація про те, що він допоміг більш ніж п'яти тисячам громадян, не відповідає дійсності. В окрузі вже почався збір підписів за відкликання депутата. За словами організаторів акції, зібрано вже більше тисячі підписів. Від Антона Бакова також вимагають повернути депутатську зарплату, яку він отримав за два роки.

Керівник групи "Меркатор" Дмитро Орєшкін повідомив, що бездіяльність обраних по одномандатних округах депутатів - не рідкість. "Серед одномандатників є відверті бандити, які взагалі не працюють в Держдумі", - зауважив він.

Заступник директора Центру політичних технологій Олексій Макаркін дотримується протилежної думки і вважає, що депутат Баків став жертвою "чорного піару", так як "це фігура, яка конкурує з виконавчою владою в області, колишній кандидат в губернатори". Однак Макаркін допускає, що депутат перестав працювати з виборцями через нового порядку виборів до Держдуми. "Працюй не працює з виборцями, округ твій вже ліквідовано. Доведеться тобі йти за партійними списками. А значить, думка твоїх виборців тепер не має ніякого значення", - констатує експерт.

Обидва опитаних газетою політолога впевнені ще в одному - яким би нікчемним депутатом не був Антон Баків, відкликати його виборцям не вдасться, навіть якщо під відповідним зверненням підпишуться всі жителі його округу.

Позбавити депутатського мандата неможливо за російським законом

Російське законодавство процедуру відкликання депутата не передбачає. Відповідно до закону "Про статус депутата Держдуми" парламентарій достроково може бути позбавлений повноважень, тільки якщо відмовиться від них сам, помре, зникне і не з'явиться протягом півроку, перейде на іншу роботу, поїде на постійне місце проживання за кордон, потрапить до в'язниці або психіатричну клініку або якщо буде розпущена вся Державна дума.

Колишній лідер "Батьківщини" Дмитро Рогозін вносив до Держдуми проект закону про відкликання депутата. Спочатку через суд пропонувалося встановити, що той без поважних причин тривалий час не виконує своїх обов'язків. Потім потрібно було створити ініціативну групу, яка з дозволу окружної виборчої комісії, якщо це депутат-одномандатників, або ЦВК, якщо списковик, починає збір підписів, яких повинно бути не менше 3% від числа виборців округу або країни. І тільки потім відбувається голосування громадян власне за відгук. Але навіть такий закон депутати ухвалити не зважилися.

Народні обранці повинні підтримувати зв'язок зі своїми виборцями, свідчить закон "Про статус депутата". Для одномандатників - це жителі округу, по якому його обрали. Для списочника - регіон або кілька регіонів, які йому визначить фракція. Думця належить приймати громадян, звертатися з депутатськими запитами з приводу порушення чиновниками їх прав, а також прислухатися до пропозицій громадян щодо реформування держави, а потім перетворювати ці пропозиції до законопроектів. Проїзд до виборців у депутата безкоштовний, телефонні переговори до певного ліміту - безкоштовні, та й приміщення для громадської приймальні місцева влада зобов'язана виділити також безкоштовно. А щоб робота з виборцями не сприймалася як громадське навантаження у вільний від основної роботи час, щомісяця один тиждень виділяється депутатам виключно для роботи на місцях.

Насправді контактують з виборцями в основному депутати, обрані в одномандатних округах. "Партійці" ж регіональну тиждень використовують на свій розсуд. За словами Олексія Макаркіна, "для депутата-одномандатників виборець - це людина, за яким треба доглядати, якщо політик хоче переобратися". "Які б не були хороші відносини з главою регіону або в Кремлі, треба мати прийомні, давати консультації, відкривати школи, лікарні". Незалежний депутат Віктор Похмелкин заявив, що чотири рази обирався в Держдуму саме тому, що працював в окрузі. І щотижня отримує по 300 листів і звернень.

Депутати-списочники в прикріплених до них регіонах працювати також зобов'язані. Але в дійсності "списочників - це віртуальні депутати", - говорить одномандатників Геннадій Гудков з "Єдиної Росії". Депутат зізнався, що не відчуває в своєму окрузі роботи будь-якого списочника ні від однієї партії: "Я навіть не знаю, хто закріплений за моїм округом. Хоча професійно займаюся політикою, сам є депутатом". Гудков впевнений, що якщо попросити громадян назвати їх депутатів, то одномандатників назве більшість, а прізвище депутата-списочника, прикріпленого до їх регіону, - не більше одного з тисячі.

Наступну Держдуму в 2007 році будуть обирати тільки за партійними списками

Коли ж наступну Думу оберуть тільки за партійними списками, незадоволені депутатами виборці навіть не знатимуть, відставки якого парламентарія їм вимагати. "Якщо в нову Думу пройдуть чотири-п'ять партій, значить, в кожному окрузі будуть чотири-п'ять депутатів", - говорить Геннадій Гудков. І виборець не знатиме, хто з них головний, з яких питань в яку приймальню треба звертатися. "А у семи няньок дитя самі знаєте без чого", - говорить він.

Голова комітету з власності Віктор Плескачевский ( "Єдина Росія") вважає, що проблема зворотного зв'язку депутатів з виборцями повинна бути вирішена за рахунок створення мережі партійних приймалень. "Вони є і зараз, але попитом не користуються", - говорить Похмелкин.

"Був неефективний, але все-таки механізм зв'язку депутата з виборцями", - резюмує Дмитро Орєшкін. А тепер залишиться зв'язок тільки з партією. Пробитися до депутата можна буде тільки через партійну ієрархію. А розмовляти виборці про свої біди і проблеми будуть "з партійними клерками, секретарями по чому-небудь". Та й самі виборці стануть для майбутніх депутатів не настільки важливі.

За словами політолога, "всюди і так лідирує" Єдина Росія ", і головне питання - це питання потрапляння до прохідної частини списку, який буде вирішуватися" між федеральної "Єдиною Росією" і регіональними її відділеннями, причому через призначуваності губернаторів "голос регіонів стане чути вдвічі слабкіше, ніж сьогодні ".

Олексій Макаркін також згоден, що вибори за новими правилами вплинуть на зв'язок виборців з депутатами в гіршу сторону. "Ти хоч в коржик помри, хоч дві школи і онкоцентр відкрий і по тисячі чоловік у день приймай сім днів на тиждень". Але "якщо відносини з партійним керівництвом погані, то ти опинишся в регіональному списку на 15-му місці". Тому для депутата стане найважливішим "зацікавити собою партійне керівництво", а "виборець відійде на другий план".

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация