NEWSru.com :: Глава Hermitage Capital: Росія - це територія без держави, окупована мільйоном злочинців

Глава Hermitage Capital: Росія - це територія без держави, окупована мільйоном злочинців
Глава інвестиційного фонду Hermitage Capital Вільям Браудер
Ім'я юриста Hermitage Сергія Магнітського, який загинув у московській в'язниці, стараннями Браудера стало відомо у всьому світі

"У Росії немає держави. Це територія, окупована жменькою злочинців. У Росії живе 141 млн нормальних, працьовитих, щедрих, розумних, порядних людей. І мільйон злочинців, які все руйнують. А держави ніякого немає", - заявив в інтерв'ю виданню "Сноб" глава інвестиційного фонду Hermitage Capital Вільям Браудер, який заробив мільярди на інвестиціях в Росію і оголошений в ній злочинцем після викриттів чиновницьких розкрадань на сотні мільйонів доларів.

Ім'я юриста Hermitage Сергія Магнітського, який загинув у московській в'язниці, стараннями Браудера стало відомо у всьому світі. Європарламент проголосував за введення санкцій проти всіх, хто мав відношення до переслідування юриста, а швейцарські банки заарештували їхні рахунки. У відповідь російська прокуратура оголосила Браудера в розшук, нагадує видання.

- Колись Браудер підтримував арешт Ходорковського
- Але незабаром після Ходорковського прийшла його черга
- Магнітський з'ясував: у фонду вкрали компанії і з їх допомогою привласнили 200 млн доларів з бюджету
- Магнітський задокументував усі, що відбувалося з ним, в скаргах

Бізнесмен докладно розповів про те, як прийшов на російський інвестиційний ринок в 1996 році, коли "в Росії абсолютно все тоді було недооцінене". Згодом Hermitage Capital став третім за величиною інвестиційним фондом в Росії. На піку (2005 рік) обсяг вкладень дорівнював 4,5 млрд доларів.

За словами Браудера, він дуже швидко зрозумів, що, хоч їм і належали акції компаній, в Росії це нічого не значило, оскільки весь прибуток і активи контролювалися "іншими людьми за допомогою тієї чи іншої корупційної схеми".

Аналітики його фонду почали аналізувати корупційні схеми і віддавати інформацію журналістам. "Виявилося, що крадіжку сконцентровано в руках невеликої групи людей. Кажуть ще, що Росія - дуже корумпована країна. Але всі нитки корупції знаходяться в руках жменьки людей. А більшості нічого не перепадає", - говорить Браудер. Він уточнив, що у випадку з "Газпромом" це були дев'ять топ-менеджерів компанії.

Інформація, яку фонд зібрав по "Газпрому", потрапила в провідні ділові газети світу, а звідти - в російську пресу. За словами Браудера, коли Путін прийшов до влади, він позитивно реагував на їх спроби привернути увагу до крадіжки, оскільки це злодійство підривало його влада.

Браудер стверджує, що саме його фонд врятував РАО ЄЕС для всіх її акціонерів, серед яких було і держава, розкривши плани за безцінь розпродати всі активи. Коли фонд розповіли про те, що відбувається в "Газпромі", зняли Рема Вяхірєва, на якому лежала відповідальність за зникнення десяти відсотків активів. Після цього Рема Вяхірєва зняли.

За словами Браудера, з 1996 по 1999 рік з балансу "Газпрому" зникли активи, рівні всіх активів американської компанії Exxon - вони виявилися під контролем дев'яти членів керівництва компанії. У 1999 році прийшов Олексій Міллер і пообіцяв, що активи перестануть залишати компанію.

В кінцевому рахунку, вартість акцій зросла в 100 разів. Глава фонду відзначає, що нинішнє керівництво теж краде - але вже не саму власність, а тільки прибуток.

Колись Браудер підтримував арешт Ходорковського

"У період з 1999 по 2003 рік у нас багато що виходило, тому що наші інтереси очевидно збігалися з інтересами режиму Путіна. Так що у мене тоді була найкраща в світі робота. Я дуже багато заробляв, і при цьому я відчував, що роблю історію, змінюючи Росію на краще ", - говорити Браудер, відзначаючи, що золотий період його кар'єри закінчився непомітно для нього в жовтні 2003 року, коли заарештували Ходорковського.

З приводу Ходорковського глава Hermitage Capital визнає, що він був одним з тих, з ким вони боролися, і тоді йому здавалося, що це черговий крок до вирішення проблеми корупції. Він розповів, що в 1999 році, коли фонд був одним з великих акціонерів ЮКОСа, їх акції були обвали керівництвом ЮКОСа і подешевшали на 99,5%. І коли Ходорковський "виправився, очистився", Браудер все одно залишався на нього зол і вважав його арешт справедливим, не розуміючи, що "в цей момент Росія безповоротно змінилася".

"Я був антіолігархом, і я чекав, хто стане наступним. Я думав, це справжня справедливість. А насправді, я вважаю, всі ці олігархи один за іншим сходили до президента і домовилися про те, як їм тепер себе вести, щоб теж не опинитися в клітці. Так з ворогів Путіна вони перетворилися в його партнерів. А я продовжував жити в своєму ідеальному світі, думати, що Путін робить Росію краще, робить з неї нормальну країну. А він просто підминав під себе олігархів, щоб стати найголовнішим олігархом ", - говорить Браудер.

Незабаром після Ходорковського прийшла його черга

Він продовжував з антикорупційними кампаніями і в 2004 році його фонд опублікував викривальні матеріали про "Газпромі" - вже не про відведення активів, а про розкрадання, пов'язаних з будівництвом і з продажами. Крім того, вони подали в суд на "Сургутнафтогаз", щоб зробити прозорою їх структуру володіння акціями. Вони також в цей час боролися з "Транснефтью". У листопаді 2005 року Браудера не впустили в Росію "з міркувань національної безпеки" і вислали назад в Лондон.

З Лондона він зв'язався з Грефом, Кудріним, Шуваловим, але ті сказали, що нічого не знають. Безпосереднім виконавцем рішення був генерал-майор Віктор Воронін, заступник голови департаменту ФСБ по боротьбі з економічними злочинами.

Тоді Браудер попросив всіх своїх співробітників - близько 20 чоловік з сім'ями - переїхати до Великобританії. Фонд продав акції в російських компаніях або перевів їх в інші фінансові інструменти - всього 4,5 млрд доларів і повернув гроші інвесторам. Після цього Браудер заснував новий бізнес, став вкладати в інші країни, і думав, що "ця глава його життя, пов'язана з Росією, цікава й страшна, закінчилася".

У 2007 році глава фонду, як він вважає, зробив помилку, "яка буде переслідувати його все життя". На Всесвітньому економічному форумі в Давосі він підійшов до Медведєва (тоді - віце-прем'єру) і попросив допомогти відновити візу. Медведєв взяв у нього копію заяви на візу і обіцяв зробити все, що він зможе.

Однак замість візи Браудеру подзвонив підполковник Артем Кузнєцов з московської податкової поліції і запропонував зустрітися. Фонд відповів, що готовий відповідати на офіційні запити. 4 червня 2007 року всі той же Артем Кузнєцов і ще двадцять п'ять податкових поліцейських провели обшук в московському офісі фонду. А потім такий же обшук в офісі їх юристів, Firestone Duncan.

Браудер пояснив, що хоча закрив бізнес в Росії фактично, але для простого закриття компаній треба було три роки здавати "нульову" звітність, показуючи, що ніякої діяльності підприємство не здійснює. Документи зберігалися у юристів.

Один з юристів Firestone Duncan заявив податківцям, що у них немає ордера на компанії, документи яких вилучаються, поле чого був жорстоко побитий.

Потім проти компаній Браудера Санкт-Петербурзький арбітражний суд виніс судові рішення на кілька сот мільйонів доларів. Нічого не могло второпати керівництво фонду попросило, як висловився Браудер, "кращого юриста в Москві" Сергія Магнітського розібратися в тому, що відбувається.

Магнітський з'ясував: у фонду вкрали компанії і з їх допомогою привласнили 200 млн доларів з бюджету

Магнітський з'ясував, що компанії більше не належать фонду і всі операції були проведені за допомогою статутних документів та печаток, вилучених з офісів під час обшуків. Більш того, документи використовувалися, щоб фальсифікувати ряд договорів, за якими компанії заборгували мільярд доларів якимось іншим трьом компаніям-пустушок.

На підставі цих договорів від імені компаній-пустушок до суду були подані позовні заяви. До суду від імені вкрадених компаній прийшли якісь три юриста, які відразу визнали борги на мільярд доларів за фальшивими контрактами.

Одночасно підполковник-податківець Артем Кузнєцов вирушив в банки, щоб заарештувати рахунки компаній. На щастя, гроші були вже виведені.

Однак Магнітський виявив, що на цьому справа не закінчилася. В результаті розслідування він з'ясував, що нові господарі компаній звернулися до податкової, повідомили їм, що попередні власники допустили помилку - в 2006 компанії нічого не заробили (а компанії заробили мільярд доларів і заплатили більше 200 млн доларів податків) і подали заяву на повернення податків.

"Це був найбільший повернення податків в російській історії - і гроші повернули на наступний день! При тому що за місяць до цього ми вже встигли написати скарги в усі інстанції і про те, що ці компанії у нас вкрадено, і про те, що хто -то сфабрикував судові рішення про стягнення з них мільярди доларів, які були використані для обґрунтування повернення податків ", - говорить Браудер.

Фонд направив п'ятнадцять скарг і все, включаючи Магнітського, були впевнені, що винних заарештують: "Ну як може президент країни дозволити, щоб вкрали двісті тридцять мільйонів з казни? Це ж не наші гроші, це їхні гроші. Це настільки неймовірна історія, що по ній навіть кіно не можна знімати - ніхто не повірить ".

Магнітський задокументував усі, що відбувалося з ним, в скаргах

Однак замість цього почалося переслідування юристів Hermitage Capital. Браудер закликав усіх покинути Росію. Відмовився тільки Магнітський, заявивши, що "зараз не 37-й рік", і не готовий миритися з тим, що "ці люди пограбували" його країну.

Після того, як він дав свідчення на Артема Кузнєцова, Магнітського заарештували.

Все, що відбувалося з ним далі, відомо з 450 скарг, написаних ним за 358 днів ув'язнення. "Ми знаємо, хто що робив кожен день. Як його помістили в камеру з вісьмома ув'язненими і чотирма ліжками. Як його помістили в камеру без опалення і без віконного скла, в Москві, в грудні. Як його помістили в камеру без унітаза, а просто з "очком" в підлозі, з якого відходи виходили наверх і заливали підлогу. Як йому відмовили в чистої питної води. Як йому цілодобово не давали їжі. Як він схуд на двадцять кілограмів, у нього з'явилися сильні болі в животі і йому поставили діагноз " панкреатит і камені в жовчному міхурі ". Як йому пообіцяли операцію в "Матроської тиші", а за тиждень до операції знову запропонували підписати неправдиве зізнання. Він відмовився, і його перевезли в Бутирку. Як в Бутирці він зробив двадцять звернень за медичною допомогою і не отримав її. 16 листопада він був уже в критичному стані, і його нарешті перевезли назад в "Матросскую тишу", в лікарню, але там замість лікування на нього наділи гамівну сорочку, прикували до ліжка, помістили в одиночну камеру і залишили там на одну годину тринадцять хвилин, поки він не помер у віці тридцяти семи років " , - говорить Браудер.

"Смерть Сергія - це дуже важливий сигнал для всіх. Він не був правозахисником, він не займався політикою, він не мав ніякого відношення до Чечні. Він був податковим юристом, який просто працював не на того клієнта і просто повівся як відповідальний громадянин, коли виявив жахливий злочин, скоєний проти його країни. І в результаті цей в міру забезпечена людина виявляється в страшному підземеллі, де його катують до смерті. І це може трапитися з кожним, це зрозуміло самому товстошкірі, самому цинічному спостерігачеві ", - зазначив гла а фонду.

"Я можу сказати за себе і за всіх тих, хто знав Сергія і намагався йому допомогти, врятувати його: його вбивці нажили собі ворогів навіки. Ніхто з нас не залишить цю справу, поки вбивці Сергія не покарано, поки ми не доб'ємося справедливості", - запевнив Браудер.

"Ми надали документи на різних чиновників: на людину, яка відмовляв Сергію медичної допомоги, на суддів, які за п'ять хвилин винесли рішення за підробленими документами, на Кузнєцова з його ордерами. Список складався з шістдесяти чоловік, але ми до нього постійно додаємо нових людей у ​​міру отримання доказів ", - розповідає глава фонду.

За його словами, зроблено вже багато. До Конгресу США внесено законопроект під назвою "Справедливість для Сергія Магнітського", в якому прописаний не тільки заборона на візи, але і арешт будь-яких рахунків цих людей в американських банках. Європейський парламент прийняв резолюцію, що закликає країни-члени Євросоюзу ввести такі ж санкції. На думку Браудера, в цьому році США, Канада і європейські країни остаточно заборонять в'їзд убивцям Магнітського і заарештують їх рахунки.

Фонд направив п'ятнадцять скарг і все, включаючи Магнітського, були впевнені, що винних заарештують: "Ну як може президент країни дозволити, щоб вкрали двісті тридцять мільйонів з казни?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация