NEWSru.com :: До Держдуми внесений законопроект про повернення в паспорт графи "національність"

В паспорта росіян може повернутися так звана п'ята графа - інформація про національність власника
Проект закону вже внесений в Державну думу РФ і спрямований голові нижньої палати парламенту
На думку експертів, законопроект не буде прийнятий і в цей раз, незважаючи на те, що тепер передбачається, що витрати будуть оплачувати самі громадяни

В паспорта росіян може повернутися так звана п'ята графа - інформація про національність власника. З ініціативою повернути даний пункт в російський документ виступила член Ради Федерації, єдинорос Жанна Іванова. Проект закону вже внесений в Державну думу РФ і спрямований голові нижньої палати парламенту, повідомляється на офіційному сайті законодавчого органу.

Як говориться в супровідному документі, графа не буде обов'язковою: вказати національність в паспорті або в свідоцтві про народження дитини можна буде за бажанням. "Підставою для проставлення відмітки про національну приналежність особи є письмова заява цієї особи про проставлення такої відмітки", - повідомляється в пояснювальній записці.

Щоб отримати запис про національність, потрібно буде сплатити мито. Відмітка також може бути анульована за письмовою заявою громадянина. При цьому заява зможе писати тільки громадянин, визнаний дієздатним.

Критеріями визначення національності будуть рідна мова, традиції і звичаї, культура, релігія, спорідненість і "проживання у відповідній етнокультурної середовищі". У разі якщо ці критерії будуть визнані необ'єктивними, громадянину в проставленні відповідної позначки в паспорті може бути відмовлено. Ще однією причиною для відмови є випадок, коли людина хоче вписати в паспорт національність, яка відрізняється від зазначеної у свідоцтві про народження.

У пояснювальній записці зазначається, що відомості про національну приналежність особи в паспорті громадянина РФ не проставляються до теперішнього часу, в тому числі і через те, що до цих пір не прийнятий федеральний закон "Про основні документи, що засвідчують особу громадянина РФ". "До введення в дію нового федерального закону про основні документи, що засвідчують особу громадянина РФ, внесений законопроект може дозволити найважливіше завдання по визначенню і вказівкою національної приналежності громадянина РФ в офіційних документах", - наголошується в документі.

На думку автора законопроекту, нововведення дозволить реалізувати закріплене в Конституції право на визначення і вказівка ​​своєї національної приналежності і сприятиме збереженню самобутності "кожної національної (етнічної) спільності багатонаціонального народу Росії", а також "гармонізації міжнаціональних відносин в країні і зміцненню єдності нації в цілому ".

Експерти вважають, що закон навряд чи буде прийнятий

Відзначимо, що пропозиція повернути графу "національність" в російські паспорти звучить далеко не вперше. З аналогічною ініціативою в березні 2014 року виступали депутати Держдуми від КПРФ Володимир Кашин і Володимир Федоткін. як писала "Независимая газета" , Депутати внесли проект, в якому пропонувалося додавати в паспорти громадян за їх бажанням графи "національність" і "віросповідання". Ініціатива, як випливає з інформації на сайті Держдуми, була відхилена комітетом з конституційного законодавства і державного будівництва, оскільки заміна паспортів зажадала б витрат з коштів федерального бюджету.

На думку експертів, законопроект не буде прийнятий і в цей раз, незважаючи на те, що тепер передбачається, що витрати будуть оплачувати самі громадяни. Таку думку, зокрема, висловив в інтерв'ю "Комерсанту" заступник голови думського комітету з конституційного законодавства і держбудівництва Дмитро Вяткін. За його словами, порушене сенатором питання - "вкрай делікатне, особливо в такій багатонаціональній країні, як Росія". Директор Центру міграційної політики НДУ Вища школа економіки Ольга Чудіновскіх в бесіді з РІА Новини" висловила сумнів, що ініціатива сенатора отримає хід на федеральному рівні.

Заступник директора Інституту етнології і антропології РАН, член Ради при президенті РФ з міжнаціональних відносин Володимир Зорін нагадав, що графа "національність" є спадщиною радянського періоду, і висловив думку, що пропозиція Іванової є неконструктивним. На думку Зоріна, воно "носить скоріше віртуальний характер".

Голова громадської ради при ФМС Росії Володимир Волох зазначив, що не бачить гострої необхідності в прийнятті законопроекту, але готовий погодитися з ініціативою, якщо національність буде вказуватися за бажанням громадянина. На його думку, сенс даного проекту - збереження культурної пам'яті нечисленних народностей. "Представники малих народностей часто нарікають, що їх не знають, тому виступають за те, щоб вказувати національність в документах", - пояснив він.

Відзначимо, що практика внесення національність у паспорт існувала в СРСР. Громадянину при отриманні документа пропонувалося на вибір вказати національність батька або матері. При цьому людина могла визначати свою національну приналежність тільки з числа офіційно визнаних народів, що проживали на території СРСР. Список національностей СРСР був складений в 1924-1926 роках, його брала Комісія з вивчення племінного складу (КІПС), випливає з інформації, наведеної в книзі "Реквієм по етносу: дослідження по соціально-культурної антропології". Національність вказувалася в п'ятій графі паспорта.

При цьому, за даними сучасників, наявність даного пункту сприяло дискримінації за національною ознакою. утискам піддавалися представники таких народів, як євреї, німці, кримські татари. У 1990 році ця графа була скасована.

Відзначимо, що зараз в Росії національність може бути вказана тільки в одному документі - в свідоцтві про народження, причому національність не дитини, а тільки його батьків і тільки за їхнім бажанням. Крім цього, національність називають учасники перепису населення, проте ніяких критеріїв для її визначення не існує і людина вільна позначити себе як завгодно - навіть назватися хоббітом або ельфом.

Останній перепис населення Росії відбулася в 2010 році. З більш ніж 142 мільйонів чоловік російськими себе назвали понад 110 мільйонів, татарами - понад п'ять мільйонів, українську національність вказали два мільйони, башкирську - півтора.

Список всіх національностей РФ можна подивитися в документі "Алфавітні переліки національностей і мов", який був затверджений в 2002 році (наводиться на сайті "Демоскоп" ).

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация