NEWSru.com :: У Великому Новгороді виявлені дві берестяні грамоти з ненормативною лексикою (ФОТО)

У Великому Новгороді археологи виявили дві давньоруських берестяних грамоти, що містять ненормативну лексику
Як повідомили РІА "Новости" в Новгородському обласному комітеті з культури, кіно і туризму, обидві берести були виявлені в середу і четвер на чотирнадцятому Троїцькому розкопі, розташованому у Новгородського кремля
Попередньо грамоти датовані фахівцями першою половиною XII століття. Точний текст берестяних грамот археологи поки не повідомляють. Відомо тільки те, що в одній з них давня новгородка лає свою знайому за те, що та не віддає боргів

У Великому Новгороді археологи виявили дві давньоруських берестяних грамоти, що містять ненормативну лексику. як повідомили РІА Новини" в Новгородському обласному комітеті з культури, кіно і туризму, обидві берести були виявлені в середу і четвер на чотирнадцятому Троїцькому розкопі, розташованому у Новгородського кремля.

Попередньо грамоти датовані фахівцями першою половиною XII століття. Точний текст берестяних грамот археологи поки не повідомляють. Відомо тільки те, що в одній з них давня новгородка лає свою знайому за те, що та не віддає боргів.

Друга грамота, по всій видимості, є фрагментом великої берести, основна частина якої поки не знайдена.

На розкопках у Великому Новгороді за 54 роки виявлено вже 956 берестяних грамоти. Тільки в цьому сезоні археологи знайшли три древніх берести.

За словами фахівців, текст першої грамоти, виявленої на сусідньому, тринадцятому Троїцькому розкопі, хоч і не містив матюків, але також був незвичайний.

У грамоті також містилися сім рядків тексту. У них новгородці Жірочка і Тешка скаржилися городянину Вдовіну на вчинки якогось Шильник. Як вважають історики, "Шильник" - це, скоріше за все, було не ім'я, а прізвисько, що мало яскраво негативне забарвлення.

У своєму листі Жірочка і Тешка повідомляли Вдовіну, що Шильник "пошібал" чужих свиней і коней і тим самим осоромлювати в очах жителів міста весь Людин кінець.

"Згадка Людина кінця на Торговій стороні Великого Новгорода в цій берестяної грамоти було найпершим за часом, до сих пір згадки про нього зустрічалися тільки в більш пізніх грамотах", - повідомили археологи.

Слух про непорядні вчинки Шильник, відзначали автори листа, поширився по всьому Великому Новгороду. Зокрема, про це городянам розповідала якась Ноздрівка.

За словами істориків, слово "пошібает" мало в давньослов'янське мовою кілька значень, повідомляє Новгородська ДТРК "Славія" . Воно, зокрема, могло означати "краде, краде".

"Однак слово" пошібает "мало у наших предків ще одне, зовсім інше значення, при якому текст знайденої берести набуває іншого, зовсім вже" кримінальний "зміст", - повідомили історики.

Найперша давньоруська береста була виявлена ​​26 липня 1951 на Неревском розкопі на стародавньою бруківкою Холопьей вулиці в шарах XIV-XV століть.

Дослідницькі роботи на тринадцятому і чотирнадцятому Троїцьких розкопках зараз тривають. Археологічні дослідження на Троїцьких розкопках завершаться в кінці серпня.

Перша в Росії фольклорна береста була знайдена на розкопках в новгородському місті Стара Русса. У ній місцевий житель давав поради своєму братові, як йому вести торговельні справи.

Берестяні грамоти - листи і документи XI-XV ст. на березової корі, відкриті розкопками давньоруських міст. Берестяні грамоти були загублені або викинуті адресатами і виявлені в шарах, насичених грунтової водою, консервирующей рослинні залишки. Букви прошкрябувалося гострої кістяний або металевою паличкою (також знайдені під час розкопок) на спеціально підготовленій березової корі.

Новгородське назву берестяної грамоти походить від слова "бересті". Більшість берестяних грамот - приватні листи, в яких зачіпаються побутові і господарські питання, містяться доручення, описуються конфлікти, деякі грамоти жартівливого змісту. Є берестяні грамоти, що містять протести селян проти поміщиків, списки господарських повинностей і зобов'язань, політичні новини, а також грошові документи, заповіти.

Берестяні грамоти спростували думку про поширення в Давній Русі грамотності переважно в середовищі знаті і духівництва; грамотних було багато серед представників нижчих соціальних верств. Серед авторів листів є і жінки.

Берестяні грамоти дають цінні відомості про систему навчання грамоті дітей в Стародавньому Новгороді. Найбільша кількість новгородських берестяних грамот відноситься до XIV ст, повідомляє сайт hrono.ru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация