NEWSru.com :: Ввівши санкції проти Грузії, Москва почала "тиснути" на грузин в Росії

Арешт російських офіцерів владою Грузії за звинуваченням у шпигунстві послужив каталізатором санкцій не тільки проти Грузії, а й її громадян на території Росії
Як заявив у вівторок глава російської дипломатії Сергій Лавров, Росія "поки не збирається" відновлювати повітряне сполучення з Грузією і терпіти ставлення "ногами по печінці"
Удар по Саакашвілі припав до артистам, комерсантам, нелегалам і кримінальним авторитетам

Арешт російських офіцерів владою Грузії за звинуваченням у шпигунстві послужив каталізатором санкцій не тільки проти Грузії, а й її громадян на території Росії. Напередодні Росія де-факто ввела блокаду Грузії, і, як заявив Кремль, поступки з боку Тбілісі вже не здатні зупинити запущену машину.

Залізничне, морське і авіасполучення з Грузією припинене з вівторка. З цього ж дня грузинські громадяни, бізнесмени, артисти, нелегали і кримінальні авторитети в Москві почали синхронно відчувати серйозні проблеми. Примітно, що у вівторок прес-секретар президента РЖД Михайло Гончаров визнав, що залізничне сполучення з Грузією перервано через політичні мотиви.

Як заявив у вівторок глава російської дипломатії Сергій Лавров, Росія "поки не збирається" відновлювати повітряне сполучення з Грузією, а також терпіти, як він висловився, ставлення "ногами по печінці". Міністр також заявив, що загострення російсько-грузинських відносин відбулося не без допомоги США.

- Удар по Саакашвілі вийшов боком артистам, комерсантам, нелегалам і кримінальним авторитетам
- Росія закликає Білорусь приєднатися до санкцій
- Грузія звинуватила Москву в порушенні договорів. ЄС закликав зняти санкції
- Блокада: як це робиться
- Лавров: Грузія вирішила увійти в НАТО за допомогою російських заручників
- Росія запропонувала Радбезу ООН прийняти резолюцію щодо Грузії
- ВЦИОМ: 40 відсотків росіян вважають відносини з Грузією "напруженими"
- InoPressa: Росія має намір задушити Грузію

З слів Лаврова випливає, що Грузія вирішила влаштувала показовий арешт російських офіцерів, щоб прискорити входження в НАТО. Нагадаємо, в розпал конфлікту Конгрес США висловився за якнайшвидший вступ Грузії в НАТО, а американський посланник в ООН фактично блокував прийняття спеціального заяви Радбезу по ситуації в Грузії. У відповідь президент Путін застеріг напередодні свого колегу Буша від заохочення "деструктивної політики" Грузії.

Тим часом Держдеп США вирішив втрутитися в цей конфлікт. Тепер, коли російські офіцери повернулися на батьківщину, саме час перейти до вирішення проблем, "які лежать в основі" спору. Маються на увазі "заморожені конфлікти" в Абхазії і Південній Осетії, пояснив помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Деніел Фрід.

Росія тим часом внесла в РБ ООН проект резолюції по грузино-абхазького конфлікту. як заявив постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін, в проект увійшли положення, які Росія раніше хотіла включити в проект офіційної заяви голови РБ ООН по ситуації в Грузії, заблокований США .

Тим часом Москва припинила всі контакти з Тбілісі по військовій лінії, за винятком питань виведення російських військових баз з Грузії, заявив сьогодні журналістам високопоставлений представник Міноборони РФ. "Міноборони більше не обговорює з Грузією перспективи співпраці ні у військовій, ні в військово-технічній галузях", - сказав російський генерал. За його словами, "сьогодні лише вимушено здійснюється взаємодія з грузинською стороною по лінії військових відомств для виконання угод щодо виведення двох російських військових баз з території Грузії".

Держдума планує в середу розглянути заяву в зв'язку з загостренням російсько-грузинських відносин, а Рада Федерації може розглянути в п'ятницю поправки, що дозволяють заборонити грошові перекази з РФ до Грузії. Голова Держдуми Борис Гризлов повідомив, що в середу палата виступить із заявою в зв'язку з загостренням російсько-грузинських відносин. "Те, що звільнені наші військовослужбовці, які не є приводом для того, щоб ми не розглядали цю заяву", - заявив Гризлов журналістам у вівторок.

Удар по Саакашвілі припав до артистам, комерсантам, нелегалам і кримінальним авторитетам

Російські санкції торкнулися не тільки самої Грузії, але і її громадян на території Росії. Напередодні управління Федеральної міграційної служби (ФМС) по Москві повідомило про затримання 13 нелегалів з Грузії, які працювали на московських будівництвах. Їх вирішено депортувати на батьківщину, проте практично це здійснити складно - з 3 жовтня з Росії в Грузію нічого не летить, не пливе і не їде.

При цьому в ФМС запевнили, що ніякої рознарядки на вилов грузинських громадян не надходило. "Грузинські нелегали поряд з іншими затримуються кожен день. З початку року депортовано вже 902 громадянина цієї країни. Хто винен, якщо у них з 1 млн гастарбайтерів тільки 10 тисяч зареєстровані офіційно?" - заявив "Комерсанту" співробітник прес-служби ФМС Денис Солдатиків.

У зв'язку зі скасуванням транспортного сполучення з Грузією скасовується і заплановане на 1 і 2 листопада виступ у Москві Грузинського національного балету "Сухішвілі-Рамішвілі". Продаж квитків на виступ знаменитого колективу вже зупинена, повернення вже куплених квитків почнеться орієнтовно через два тижні.

Перепало грузинським кримінальним авторитетам і просто комерсантам. В понеділок була припинена в Москві діяльність культурно-розважального центру "Кристал", контрольованого, за оперативними даними МВС, вихідцями з Грузії. Активізувалася боротьба з грузинським алкоголем: в Москві оперативники УБЕЗ ГУВС столиці в результаті в понеділок вилучили півмільйона пляшок "неякісного грузинського вина".

Крім того, під загрозою закриття опинилися два великих грузинських ресторану в центрі столиці. Як повідомив прес-секретар Управління по боротьбі з економічними злочинами ГУВС Москви Філіп Золотницький, співробітники УБЕЗ проводять там перевірки. Він не став уточнювати назви закладів, зазначивши, що "це досить великі і відомі ресторани.

"В ході перевірок було виявлено неякісне грузинське вино, а також алкогольна продукція з підробленими акцизними марками", - зазначив він. "Думаю, діяльність цих закладів через виявлених порушень буде припинена", - підкреслив представник ГУВС.

Столична міліція також зайнялася будівлею "Гостьового будинку" Тбілісі ", оскільки, як з'ясувалося, він вже кілька років" незаконно використовується в комерційних цілях грузинською стороною "." Мета заходу - повернути в будівлю законних власників. У нас є свідчення від Федеральної реєстраційної служби, на підставі якого власником будівлі є ФГУП "Мелодія", - сказав представник департаменту по боротьбі з організованою злочинністю і тероризмом МВС Росії Інокентій Нефедов.

Будівля загальною площею понад 2600 квадратних метрів використовується посольством Грузії в Москві в якості готелю. На першому поверсі п'ятиповерхової будівлі розташовуються офіси і ресторан. На решті поверхів - готель, в якій значиться 44 номери, в тому числі 7 номерів "люкс".

Одночасно у вівторок біля посольства Грузії проходив грузинський мітинг під гаслами: "Грузини Росії проти ворожої політики Саакашвілі", "Ми не дамо зламати багатовікову дружбу двох православних народів", "Ми не хочемо бути заручниками в Росії через політику уряду Грузії". Один з учасників мітингу, житель однієї з підмосковних сіл Заза, розповів кореспонденту "Ехо Москви" , Що провів минулу ніч в міліції разом з кількома десятками сусідів. Затримували їх за національною ознакою. За іншими свідченнями, почастішали перевірки документів в метро у людей, зовні схожих на грузин.

Грузія звинуватила Москву в порушенні договорів. ЄС закликав зняти санкції

Міністерство закордонних справ Грузії виступило зі звинуваченнями на адресу Росії в порушенні двосторонніх договорів. У вівторок ввечері департамент преси та інформації грузинського МЗС розповсюдив в Тбілісі коментар у зв'язку з обмеженнями в транспортній і поштової сферах, введеними щодо Грузії.

"Дані дії є порушенням договору між Грузією і Росією від 8 жовтня 1993 року про міжнародному повітряному сполученні, а також існуючої правової бази, зокрема, угоди про міжнародні автомобільні перевезення між Грузією і Росією від 3 лютого 1994 року", - цитує документ "Інтерфакс ".

"Грузія, незважаючи на дії російської сторони, дотримується всіх норм і залишається відкритою для транспортних компаній будь-якої країни", - йдеться в коментарі департаменту грузинського МЗС.

Крім того, департамент преси та інформації грузинського МЗС назвав дії проти громадян Грузії на території РФ "репресіями". "Це є продовженням політики, яку Москва веде відносно як проживають у власній країні етнічних меншин, особливо кавказців, так і по відношенню до представників інших держав, які прибувають до Росії, підсумком чого є зародження агресивної ксенофобії в російському суспільстві", - йдеться в коментарі департаменту .

За оцінкою авторів документа, підсумком проведеної Москвою політики "стане повна ізоляція Росії від демократичної спільноти". Примітно, що у вівторок Європейський Союз закликав Росію зняти економічні санкції проти Грузії, попередивши, що вони приведуть тільки до поглиблення кризи. "Ми сподіваємося, що Росія скоро, дуже скоро скасує ці санкції, оскільки це шлях в нікуди, особливо в даному випадку", - заявила Reuters комісар із зовнішніх зв'язків Євросоюзу Беніта Феррера-Вальднер, повідомляє ABC News .

Лавров: Грузія вирішила увійти в НАТО за допомогою російських заручників

Глава російської дипломатії Сергій Лавров заявив у вівторок в Москві, що "остання витівка із захопленням наших офіцерів відбулася якраз після рішення НАТО про надання Грузії плану інтенсивної співпраці і, до речі, відразу сталася після візиту Михайла Саакашвілі до Вашингтона".

Лавров визнав, що США зіграли певну роль в загостренні російсько-грузинських відносин. Як сказав на прес-конференції в Москві глава МЗС, "ми приймаємо до відома запевнення наших американських колег про те, що вони утримували і продовжують утримувати грузинське керівництво від різких дій, але хронологічно все було саме так, як я кажу: поїздка до Вашингтона, рішення НАТО, захоплення заручників ", - зазначив міністр.

Лавров також заявив, що Росія не має наміру терпіти ставлення "ногами по печінці" з грузинської сторони. Він зробив цю заяву, зокрема, в зв'язку з фактом "хамського побиття" охоронцем грузинського посольства одного з російських демонстрантів.

Він додав, що відверті антиросійські заяви і образи не можуть залишатися без уваги. "Це образливі, коли така риторика звучить з вуст високопосадовців", - сказав Лавров.

Крім того, глава МЗС висловився проти залучення третіх сторін для врегулювання російсько-грузинських відносин. "Залучення посередників або третьої сторони до питань, які стосуються російсько-грузинських відносин, чесно кажучи, не бачу в цьому необхідності", - сказав він.

При цьому глава МЗС заявив, що "треті сторони, по суті, вже втрутилися у взаємини Росії і Грузії, і це принесло тільки шкоду". "Ми не раз звертали увагу цих третіх сторін (назвіть їх спонсорами, як завгодно - ті, хто поставляє зброю до Грузії, ті, хто не дає прийняти рішення в Раді безпеки, спрямовані на те, щоб Грузія виконувала взяті на себе зобов'язання), про крайньої небезпеки загравання з режимом Саакашвілі, про крайню небезпеку потакання тій політиці, яку цей режим проводив і в стосунках з Росією, і по відношенню до власного народу, і щодо тих конфліктів, які на території Грузії зберігаються, і які ми всі намагалися врегулює ать ", - сказав Лавров.

За його словами, "внесок" третіх сторін "вже відчувається в російсько-грузинських відносинах, і наше завдання полягає в тому, щоб цей нанос був ліквідований". Разом з тим він зауважив, що це буде можливо тільки в тому випадку, "якщо грузинське керівництво здатне звільнитися від штучних нашарувань і від дій, які отруюють російсько-грузинські відносини".

Лавров рекомендував Грузії діяти чесно і виконувати свої обіцянки. "Ці відносини можна нормалізувати тільки на одній простій основі - говорити чесно, діяти чесно, не шукати один в одному ворога і виконувати те, що обіцяєш, і те, під чим підписуєшся", - сказав він.

Глава МЗС додав, що Москву дуже турбує проводиться керівництвом Грузії мілітаризація країни. "Нас дуже турбує повсюдна мілітаризація в Грузії, яку проводить керівництво Тбілісі. Постійно здійснюються військові заходи. Оголошено, що скоро будуть закликати резервістів, щось близько ста тисяч чоловік", - зазначив міністр.

Він висловив здивування з приводу того, "які загрози Грузія збирається відбивати". Лавров також підкреслив, що Грузія "у великій кількості закуповує озброєння, причому закуповує озброєння в порушення тих правил, які існують на міжнародному ринку зброї".

За словами міністра, "в основному це зброя радянського, російського виробництва, вироби, які були поставлені в інші країни, перш за все в Східну і Центральну Європу, і контракти на поставку яких передбачали заборону на передачу цього озброєння третій стороні".

Лавров повідомив, що, за даними Москви, "Грузія закуповує озброєння, в тому числі і нелегально". "Це було і в минулому, коли при Міноборони Грузії існував якийсь позабюджетний фонд. На це, до речі, свого часу звернула увагу і делегація НАТО, яка приїжджала до Грузії", - сказав міністр.

Він підкреслив, що "ці дані точні". "Але чомусь про це багато ніхто не говорив. Так само як і про численні зауваження делегації НАТО, згодом - делегації Ради Європи, зроблених щодо того, що відбувається в грузинській державі", - сказав С.Лавров.

На питання про те, чи не зачеплять обмежувальні заходи, введені Росією відносно Грузії, грузинських громадян, глава МЗС відповів, що "ті заходи, які були прийняті щодо обмеження транспортного сполучення, поштового повідомлення, спрямовані на те, щоб припинити незаконні грошові потоки, які у великих кількостях перетікають з Росії в Грузію ".

На питання, чи не позначиться прийняте Росією рішення про невидачу віз громадянам Грузії на роботі журналістів цієї країни, міністр відповів, що "безумовно, виключення передбачаються, рішення будуть прийматися в кожному конкретному випадку".

Росія закликає Білорусь приєднатися до санкцій

Росія закликає Білорусь ввести візовий режим для громадян Грузії. Як повідомив сьогодні заступник директора Федеральної міграційної служби РФ Михайло Тюркін, "причиною такого звернення стало те, що громадяни Грузії часто приїжджають до Білорусі, сідають на поїзд, і таким чином без віз опиняються в Росії". На його думку, це питання може бути вирішене найближчим часом.

Тільки за перше півріччя з Росії було видворено близько тисячі громадян Грузії, які порушили правила перебування в РФ. За словами Тюркіна, "сьогодні ведеться планомірна робота по виявленню нелегальних мігрантів, і громадяни Грузії перебувають в зоні особливого ризику". Громадяни цієї країни часто в'їжджають в Росію без віз, не реєструються за місцем тимчасового перебування і підроблюють документи.

Так, за даними ФМС, на протязі останнього року виявляються численні підробки запрошень для в'їзду в Росію, без яких не можна отримати візу. "На сьогоднішній день консульський відділ російського посольства в Грузії направив у ФМС Росії для перевірки 150 запрошень, з них 148 виявилися підробленими", - повідомили ІТАР-ТАРС у Федеральній міграційній службі РФ.

Зараз на території РФ в цілому знаходяться 300 тис. Жителів Грузії. "Законослухняним грузинським громадянам турбуватися нема про що, але по відношенню до порушників будуть прийматися жорсткі заходи", - підкреслив Тюркін, запевнивши, що дії МВС і міграційної служби ґрунтуються на суворій відповідності до російського законодавства і загальновизнаним нормам міжнародного права.

InoPressa: Росія має намір задушити Грузію

Cайт Inopressa.ru підготував огляд західних ЗМІ, які широко коментують економічну блокаду Грузії, введену Росією. The Washington Post в редакційній статті під заголовком "Чи вистачить залякування" вказує на те, що президент Росії Володимир Путін ніколи до кінця не визнавав розпад Радянського Союзу, одного разу назвавши цей процес "найбільшою катастрофою XX століття".

Зосередівші владу в Москві за рахунок знищення народжується демократії в стране, в останні роки Путін Присвятої собі відновленню кремлівського політічного и економічного панування в колішніх Радянська республіках, Які отримай незалежність у 1991 році. Однією з його цілей стала невелика країна на Кавказі - Грузія, яка викликала лють Путіна, ступивши на шлях ліберальної демократії і повернувшись обличчям до Заходу, вважає американське видання.

Напередодні під тиском адміністрації Буша Грузія дозволила російським офіцерам повернутися на батьківщину. Однак Росія продовжила войовничі заходи, стверджуючи, що вона стала жертвою агресії, а зовсім не бідна країна з 5-мільйонним населенням, яка перебуває в облозі. У телефонній розмові Путін заявив президенту Бушу, що "будь-які дії третіх країн можуть трактуватися грузинським керівництвом як заохочення своєї деструктивної політики і тому неприйнятні".

Бушу слід відкинути це зарозуміле попередження, вважає The Washington Post. По суті, американські дипломати провели кілька останніх днів, закликаючи імпульсивного президента Грузії Михайла Саакашвілі до компромісу і обережності. Однак США не тільки мають право на втручання, вони просто зобов'язані підтримати незалежність Грузії і прагнення Саакашвілі до встановлення ліберальної демократії і вступу країни в НАТО, стверджує газета.

The Guardian в редакційній статті пише: "Михайло Саакашвілі моргнув першим". Напередодні він прагнув закінчити небезпечне протистояння з Москвою, звільнивши чотирьох росіян, яких звинувачували в шпигунстві. Це був позитивний жест, який вітали в західних столицях і з гуманітарних, і з егоїстичних міркувань - перш за все, піклуючись про безпеку трубопроводів з Каспію. Але цього здалося мало російському президенту Володимиру Путіну, який у неділю дозволив собі нестриманість і назвав арешт росіян державним тероризмом. Вчора він відповів, перекривши повітряне, морське, наземне, а також поштове сполучення з Грузією.

Саакашвілі з його популістської, прозахідної програмою обрали два роки тому, після так званої "революції троянд". Але, як і у випадку з "помаранчевою революцією" на Україні, з тих пір розчарування пустило коріння: обіцяна економічна трансформація не відбулася, а корупція як і раніше носить епідемічний характер. На цьому тижні мають бути місцеві вибори, і Саакашвілі вирішив зіграти на націоналізмі, попередивши про російську загрозу. Це безрозсудна політика, враховуючи військову і економічну силу Росії. Ця політика Саакашвілі особливо дурна, так як Росія - головний торговельний партнер Грузії, вказує газета.

Роздратування Путіна можна зрозуміти. США все активніше поводяться в Грузії, навчаючи спецназ країни. Тим часом Америка навіть в самих божевільних фантазіях часів холодної війни чи могла уявити собі сценарій, який розгортається зараз. Грузія домагається членства в НАТО. Це справжня причина нинішньої конфронтації. НАТО і Грузія два тижні тому в Нью-Йорку, в кулуарах Генеральної Асамблеї ООН, досягли угоду про "інтенсивний діалог", що є першим кроком до вступу в альянс. Грузія сподівається стати повноправним членом до 2008 року, хоча плани можуть виявитися занадто оптимістичними.

Путін ніяк не змириться з втратою радянської імперії. Він провокує і підриває уряд Грузії, не в останню чергу заохочуючи сепаратизм в її провінціях, Абхазії і Південної Осетії. Путіну пора зупинитися. Неписана угода, мовчазно визнаний багатьма країнами, про те, що Латинську Америку слід вважати околицею США, давно стало неприйнятним. Те ж вірно і щодо Росії та її колишніх республік. Околиць більше немає, вважає газета.

The Independent вказує на те, що російський парламент загрожує Грузії новими карами, обговорюючи можливість ввести для грузин, які проживають в Росії, заборону на відправку додому зароблених грошей. Якщо цей захід буде схвалена, то економіці Грузії буде завдано відчутного удару, оскільки близько мільйона грузин проживають за межами країни, і велика їх частина (за даними Тбілісі, до 60%) живуть і працюють в Росії.

Французька Liberation вважає, що Росія, уражена постійними "уколами" колишнього сателіта, душить Грузію санкціями. "Росія - велика країна, і ми не маємо наміру прощати образ на свою адресу. Відповідь на провокаційні дії грузинської влади буде адекватним", - попередив голова верхньої палати російського парламенту Сергій Миронов.

Йдучи на російського ведмедя, Грузія повинна побоюватися зайвої самовпевненості, зазначив Стівен Бланк з Військового коледжу сухопутних сил США. "У разі війни Росія, ймовірно, знехтує американськими закликами до стриманості і поставить метою рішучу перемогу, розгром уряду Саакашвілі і приниження Вашингтона", - зазначив Бланк. Дійсно, сама думка про те, що Вашингтон піде на ризик конфлікту з Москвою через Південну Осетії, божевільна, пише The Guardian .

The Times в статті "Не дратуйте ведмедя" зазначає, що Грузія повинна віддавати собі звіт про наслідки надмірного провокування тонкошкірі Росії.

Єхидні зауваження Саакашвілі, його курс, націлений на те, щоб домогтися від президента Буша критики на адресу Москви, і його повна ентузіазму підтримка інших регіональних критиків, таких як український президент Ющенко, привели до того, що від обурення у Москви шерсть встала дибки і вона пішла на ряд дитячих заходів у дусі "зуб за зуб", включаючи заборону на ввезення грузинських вин і більш зловісний і не отримав офіційних пояснень саботаж в розпал минулої зими на головному трубопроводі, по якому до Грузії йде газ.

Росії потрібно стати більш товстошкірої. Грузія з її п'ятьма мільйонами жителів навряд чи може представляти будь-яку загрозу для безпеки. Росія зіткнулася з утиском почуття власної гідності, крім того, понесли збитки зв'язку в сфері культури, релігії та історії. Однак Москві не варто думати, що будь-який крок в бік Заходу будь-якої з колишніх радянських республік - це обов'язково антиросійський крок, або що політика - це завжди гра з нульовим результатом, пише газета.

Незважаючи на все вищесказане, проте, Саакашвілі варто серйозно подумати, перш ніж показувати ніс Москві. Було б ілюзією вважати, що Грузія може ігнорувати свого сусіда або що Захід запропонує їй військову і дипломатичну захист. Одна тільки географія диктує вимогу бути розсудливим.

Хто винен, якщо у них з 1 млн гастарбайтерів тільки 10 тисяч зареєстровані офіційно?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация