NEWSru.com :: У передсмертному посланні Олександр Литвиненко звинуватив особисто Володимира Путіна (ВІДЕО)

Колишній співробітник Федеральної служби безпеки (ФСБ) Олександр Литвиненко помер у четвер увечері в Лондоні. Про це повідомили представники клініки Університетського коледжу Лондона (UCH)
В офіційній заяві клініки йдеться: "З жалем змушені повідомити, що о 21:21 23 листопада 2006 року (00:21 24 листопада по московським часом - прим. NEWSru.com) Олександр Литвиненко помер"
У заяві наголошується, що "лікарі зробили все можливе, щоб врятувати життя 43-річного Литвиненка. Лондонська поліція заявила, що" веде розслідування інциденту і розглядає цю смерть як незрозумілу "

У передсмертному посланні отруєний колишній співробітник ФСБ Олександр Литвиненко, який помер напередодні в лондонській лікарні, звинуватив в отруєнні особисто президента Росії Володимира Путіна.

Його звернення зачитав голова Фонду громадянських свобод Олександр Гольдфарб. "Продиктовано Олександром 21 листопада, коли він усвідомив, що може померти. Він надиктував цю заяву, ми його роздрукували, він підписав його в присутності дружини Марини", - повідомив Гольдфарб присутнім журналістам. Його виступ в прямому ефірі транслював канал Sky News.

У зверненні Литвиненко подякував безліч людей: "Медиків за те, що вони зробили все можливе для мене. Британську поліцію за розслідування ... Британський уряд за турботу і честь бути британським громадянином, британський народ за підтримку і інтерес до мого життя ... Мою дружину Марину ".

"Зараз, коли я можу померти, можливо, це час, сказати пару речей людині, який несе відповідальність за мій нинішній стан, - зачитав Гольдфарб звернення Литвиненко до Володимира Путіна. - Ти можеш досягти успіху в тому, щоб втихомирити мене ..., але гул протесту з усього світу звучатиме в твоїх вухах все життя ..., ти заплатиш велику ціну ... Цим ти показав, що у тебе немає поваги до життя, свободу або будь-який з інших культурних цінностей ... ти не гідний займати своє місце, не гідний довіри цивілізованих людей ... Бог про стіт тебе за те, що ти зробив не тільки зі мною, але і з Росією та її народом ".

У заяві Литвиненко йдеться, що Путін "показав себе безжальним варваром, саме таким, як стверджували найбільш запеклі критики ...".

Вчора в пятінцу британські експерти повідомили, що в організмі загиблого виявлені сліди радіоактивного елементу, найімовірніше полонію-210. Незабаром вище керівництво Великобританії та керівники спецслужб зібралися на екстрене засідання, після чого уряд звернувся до Росії з проханням надати будь-яку інформацію, яка могла б допомогти розслідуванні смерті Литвиненка.

- В організмі Литвиненка знайдений "полоній-210"
- Путін в Гельсінкі прокоментував смерть Олександра Литвиненка
- Британія просить Росію допомогти в розслідуванні
- Британська влада отримають від Невзліна документи Литвиненко про злочини керівництва Росії
- The Times: останні слова Литвиненко
- Луговий: він з нами чаю не пив
- Після вбивства Політковської Литвиненко передбачав вбивства, згадує один
- Британські друзі вважають, що його вбили агенти російських спецслужб
- Сім'я Аслана Масхадова назвала Литвиненко братом, вважаючи, що перед смертю він прийняв іслам
- Біографія і історія втечі до Великобританії

Литвиненко помер у четвер увечері в лондонській клініці. Причина смерті - отруєння невідомою речовиною, природа якого досі не встановлена. В одному з останніх інтерв'ю 43-річний екс-полковник ФСБ сказав: "Ці виродки дістали мене, але їм не вдасться дістати всіх", повідомляє Sky News .

В офіційному повідомленні клініки Університетського коледжу Лондона (UCH), де проходив лікування Олександр Литвиненко до моменту смерті, йдеться: "З жалем змушені повідомити, що о 21:21 23 листопада 2006 року (00:21 24 листопада по московським часом - прим. NEWSru .com) Олександр Литвиненко помер ".

У заяві наголошується, що лікарі зробили все можливе, щоб врятувати життя Литвиненко. Лондонська поліція заявила, що "веде розслідування інциденту і розглядає цю смерть як незрозумілу".

При надходженні в лікарню 17 листопада в п'ятницю екс-полковник ФСБ "був серйозно хворий, і медики клініки зробили все залежне від них, щоб врятувати йому життя". Увечері в неділю його перевели у відділення інтенсивної терапії для більш ретельного спостереження і екстреної допомоги, яка йому потрібна була, йдеться в заяві, яку наводить Sky News.

У ніч на четвер стан Литвиненка, отруєного три тижні тому, різко погіршився: у нього стався серцевий напад, після чого його перевели в палату інтенсивної терапії і підключили до апарату штучного дихання.

За словами лікаря, затемнення, виявлені на рентгенівському знімку в кишечнику Литвиненко, були викликані застосовуваним лікуванням. Після обстеження медики практично виключили, що екс-полковник ФСБ був отруєний сульфатом талію або його радіоактивним ізотопом, як передбачалося раніше.

"Були випробувані всі способи для встановлення причини його стану і в даний час розслідуванням цієї справи займаються детективи Скотланд-Ярду, - наголошується в повідомленні лікарні. - І саме тому в подальшому ми не будемо давати будь-які коментарі у цій справі". Медики висловлюють співчуття родині померлого.

Після того, як минулого тижня лондонські лікарі встановили, що причиною його захворювання стала отрута, до розслідування обставин його отруєння підключилися співробітники антитерористичного підрозділу британської поліції.

Прихильники Литвиненко вважають, що його вбили агенти російських спецслужб

Прихильники Литвиненко вважають, що його вбили агенти російських спецслужб, оскільки він почав розслідування причин загибелі в жовтні журналістки Анни Політковської, відомої своїми безкомпромісними репортажами про те, що відбувається в Чечні. У Кремлі ці звинувачення називають "повною нісенітницею".

Як повідомляє Sky News, за кілька годин до того, як впасти в несвідомий стан, Литвиненко сказав своєму приятелю, режисеру Андрію Некрасову, що усвідомлює можливу безуспішність сутички з таємничим отрутою, але з ним або без нього боротьба за правду буде продовжена. "Я хочу вижити просто всупереч їм усім", - сказав він.

За словами Литвиненка, той факт, що його отруїли, означає, що він був на правильному шляху і доводить, що Кремль цілиться в людей, за якими правота. "Це свідчення того, що людина говорить правду", - уклав екс-полковник ФСБ.

Тим часом західні ЗМІ наводять реакцію представника російської делегації на саміті ЄС-Росія в Гельсінкі, який назвав подію "людською трагедією".

"Людина був отруєний, проте звинувачення на адресу Кремля з цього приводу просто неймовірні і занадто дурні, щоб їх коментував хтось з російської сторони", - сказав він в четвер увечері, ще до того, як стало відомо про смерть Литвиненка.

Луговий: Литвиненко з нами чаю не пив

Колишній офіцер КДБ Андрій Луговий в інтерв'ю The Times спростував свою причетність до отруєння Литвиненка і розповів про подробиці дивної зустрічі, на якій, за версією слідства і самого Литвиненка, його отруїли. Версія Лугового розходиться з розповідями Литвиненко. Чай вони не пили, так і підозрюваного "Володимира" в номері готелю не було.

Британське посольство в Москві підтверджує зустріч з російським бізнесменом Луговим, але деталей не оголошує. Представник дипмісії заявив "Інтерфаксу", що зустріч пройшла напередодні, причому з ініціативи Лугового.

В ексклюзивному інтерв'ю газеті The Times Андрій Луговий підтвердив, що дійсно зустрічався з Литвиненком в той день, коли російський дисидент був отруєний, але наполегливо заявив, що він був його діловим партнером і не має ніякого відношення до замаху.

Луговий спростував повідомлення, що на їх зустрічі був присутній таємничий високий незнайомець на ім'я Володимир. Він назвав третю людину, який брав участь у зустрічі в лондонському готелі - їм, за його словами, був Дмитро Коврон, бізнесмен і друг дитинства, який досить невисокого зросту.

Він сказав, що познайомив Коврона і Литвиненко за два тижні до цього і що вони втрьох раніше обідали разом в лондонському Чайнатауне.

Все це суперечить показам Литвиненко. За даними британської преси, той розповів сищикам зі Скотланд-Ярду, як прийшов на зустріч зі старим другом Луговим, але на свій подив застав там ще одного чоловіка , Який представився Володимиром. Його він бачив вперше в житті: "Високий, мовчазний росіянин із різкими рисами обличчя, злегка за сорок".

Луговий, викладаючи власну версію подій в офісі своєї компанії по забезпеченню безпеки, розташованої на другому поверсі розкішного готелю в центрі Москви, виглядав спокійним і розслабленим. Він сказав, що відправився в Лондон з дружиною і трьома дітьми 31 жовтня, щоб відвідати гру Ліги чемпіонів між "Арсеналом" і ЦСКА.

Станом на 2 листопада у них з Литвиненком була намічена ділова зустріч з британською компанією, зацікавленої в виході на російський ринок. Однак Литвиненко подзвонив йому і попросив зустрітися на день раніше для обговорення проекту.

Луговий каже, що він і Коврон зустрілися з ним в готелі, де вони оселилися. Причому зустріч відбулася після обіду Литвиненко з його італійським знайомим Маріо Скарамеллой, а не до того, як повідомлялося раніше. "Ініціатива зустрічі виходила від Олександра, він хотів обговорити цю ділову можливість. Він попередив, що може трохи запізнитися, так як зустрічається з одним італійцем, але він зателефонував мені після тієї зустрічі і сказав, що прийде через 10 хвилин", - сказав Луговий.

"Коврон сидів за столом навпроти мене, а Олександр сидів між нами. На столі стояв чай ​​і алкогольні напої, але Олександр нічого не замовляв і нічого не пив ... Через деякий час до столу підійшов мій восьмирічний син, і я познайомив Олександра з сином , після чого ми разом вийшли у вестибюль, де нас чекала моя дружина, і я познайомив його з нею. Потім я пішов на матч зі своєю сім'єю ".

"У нас була намічена ділова зустріч на наступний день, але вранці він подзвонив і сказав, що погано себе почуває, і запропонував, щоб я пішов на зустріч без нього ... Я ще раз подзвонив йому 7 листопада, і він сказав, що йому все ще недобре, і попросив передзвонити через тиждень. Коли я зателефонував 13 листопада, до телефону підійшла його дружина, яка потім передала йому трубку, і у нього дійсно був голос дуже хворої людини ", - сказав The Times Луговий.

Після цього він повернувся в Москву, а потім поїхав в ділову поїздку на Кавказ. Вперше про отруєння Литвиненка він дізнався в понеділок. Він каже, що після повернення в Москву він зв'язався з британським посольством. У посольстві він заявив, що готовий відправитися в Лондон і відповісти на питання Скотланд-Ярду.

На питання, хто, на його думку, отруїв Литвиненка, він сказав: "У мене є на цей рахунок свою думку, але говорити про це ще зарано, і це було б помилкою. Це дуже делікатне питання, оскільки тут виявилися замішані британська і російська спецслужби ".

Чи боїться він за власну безпеку? "Я не боюся, але я роблю все заходи для забезпечення власної безпеки".

Луговий засудив приятеля Литвиненко Алекса Гольдфарба, який звинуватив його в причетності до отруєння. За його словами, він мигцем бачився з Голдфарбом всього пару раз: "Я думаю, він просто намагається привернути до себе увагу, і, може бути, вибрав такий спосіб".

Британія просить Росію допомогти в розслідуванні

Британський уряд звернувся до Росії з проханням надати будь-яку інформацію, яка могла б допомогти Скотланд-Ярду в розслідуванні смерті колишнього співробітника російських спецслужб Олександра Литвиненка, повідомили в п'ятницю представники МЗС Великобританії.

Раніше вище керівництво Великобританії та керівники спецслужб зібралися на екстрене засідання у зв'язку зі смертю колишнього офіцера ФСБ. Прем'єр Тоні Блер у зустрічі не брав участі, оскільки в даний момент він знаходиться в Шотландії, але, як повідомляється, він поінформований про те, що трапилося. Надзвичайний комітет, який носить назву "Кобра", збирається в безпрецедентних для країни ситуаціях, повідомляє "Ехо Москви". Останні зустрічі проводилися у зв'язку з терактами в Лондоні в 2005-му році і в зв'язку з розкриттям змови з підриву літаків в серпні цього року.

The Times: останні слова Литвиненко

Отруєний російський шпигун, вмирали від таємничого отрути, в своїх останніх словах виступив проти Кремля. "Я хочу вижити просто всупереч їм усім", - сказав Олександр Литвиненко в ексклюзивному інтерв'ю, яке він дав всього за кілька годин до смерті. "Не в силах навіть підняти руку, що страждає від сильного болю, колишній офіцер російської розвідки сказав, що розуміє, що може програти в боротьбі зі смертельними речовинами, що руйнують його організм. Але, за його словами, боротьба за істину продовжиться - з ним або без нього ", - пише британська газета The Times в п'ятницю.

"Ці виродки дістали мене, - прошепотів він. - Але їм не вдасться дістати всіх".

43-річний Литвиненко звертався з останніми словами до Андрія Некрасова, своєму другові, режисеру, який кожен день відвідував його в лікарні. У четвер увечері Некрасов розповів про подробиці тієї незвичайної сцени, гідною "Хрещеного батька", яка розгорнулася в лікарняній палаті.

"Саша був красивим, сильним і сміливим людиною, - розповів Некрасов The Times. - А людина, яку я побачив, був найбільше схожий на в'язня нацистських таборів". (Повний текст на сайті InoPressa.ru .)

Через кілька хвилин після того, як один помер на його очах, Некрасов сказав: "Я бачив різне в Росії і в Чечні, але це одне з найжахливіших злочинів, яким я був у своєму житті свідком ... Це було садистське, повільне вбивство . Це зробив хтось неймовірно жорстокий, неймовірно безсердечний. Воно не мало ніякого сенсу ".

Хоча Некрасов іноді відвідував Литвиненко по кілька разів на дню, в останній раз його друг міг нормально розмовляти у вівторок. І навіть в своїх останніх словах колишній шпигун залишився твердий, виступаючи проти президента Путіна і російських спецслужб. Він навіть пожартував сам над собою, сказавши, що його отруєння послужило доказом того, що його кампанія проти Кремля виявилася спрямована на тих, на кого було потрібно. "Ось що виявилося необхідно, щоб довести, що я говорив правду".

Лікарі досі не можуть сказати, чому саме Литвиненко був отруєний 1 листопада на одній з двох зустрічей з російськими інформаторами. Джеф Беллінген, який очолює відділення інтенсивної терапії в лікарні Університетського коледжу, повідомив, що зараз лікарі прийшли до висновку, що отруєння не було викликано важким металом, таким, як талій, як підозрювали раніше. Чи не знайдено в його організмі і будь-яких підозрілих предметів. Три плями на рентгенівському знімку - наслідки лікування в лікарні. "Поразка радіацією також малоймовірно", - повідомив Беллінген. Андреа Селла, хімік Університетського коледжу, повідомив, що визначити отруту вкрай важко: "Потрібно шукати якийсь конкретний отрута. Але невідомо, одне це речовина або якась їх суміш".

Один з радників Путіна заявив: "Звичайно, це людська трагедія. Людина був отруєний, проте звинувачення на адресу Кремля з цього приводу просто неймовірні і занадто дурні, щоб їх коментував хтось з російської сторони".

Відвідував Литвиненко в лікарні один згадує останні розмови

Російський режисер Андрій Некрасов, близький друг Олександра Литвиненка, майже кожен день відвідував його в лікарні, згадує свої останні розмови з ним.

"Важливий і тактовний поліцейський перевіряє моє ім'я і вводить мене в палату номер 9 відділення інтенсивної терапії лікарні Університетського коледжу. Я знаю, що мене чекає шок, коли я побачу Сашу (Олександра Литвиненка). Я знаю, що він буде мало схожий на людину, якого я бачив лише місяць тому. І я знаю, що він побачить, в якому я буду сум'ятті від того, як він виглядає ", - пише Некрасов в статті для The Times . (Повний текст на сайті InoPressa.ru .)

Він зізнався, що зустріч повалила його "в якусь дитячу, яка б пов'язала мова сором'язливість". "Колись сильний, імпозантний офіцер розвідки, який прийняв на себе виклик всієї потужності російських спецслужб, тепер це був зухвалий жалість людина, що спирається в ліжку на подушки, в лікарняній сорочці з домашнім візерунком. Він корчиться і стогне від пекучого болю ... бореться за можливість просто ворушити кінцівками ", - описує Некрасов.

"Я думаю, це ціна докази, що ти говориш правду, - каже Литвиненко. - Я хочу вижити, просто щоб показати їм".

"Всього через п'ять хвилин мій розмова закінчена, і я намагаюся стримати сльози, які котяться по обличчю", - згадує Некрасов.

"На цьому тижні я відвідував свого друга півдюжини разів, його стан неухильно погіршувався і приводило в смуток. У неділю ввечері він міг розмовляти цілком нормально. У понеділок ми розмовляли, але він уже здавався втомленим. У вівторок у нас з ним був останній розмову. К этому моменту он уже явно ослабел. В среду он едва двигался, и именно в ту ночь у него случился сердечный приступ, он потерял сознание и был подключен к системам жизнеобеспечения", - сообщает Некрасов.

Він також згадує "прекрасний сонячний день всього місяць тому", коли вони зустрілися в Вестмінстерському абатстві, щоб віддати данину пам'яті вбиту журналістку Анну Політковську.

"Саша йшов з абатства, лаючи російський режим, при якому можна вбивати таких людей, як наш спільний друг Анна. Він назвав своїх колишніх колег терористами." Це частина очевидною моделі, що прискорюється динаміка. Вони знищать людей по списку, - сказав він. - Держава стала серійним вбивцею ". Потім він обернувся до мене і попередив, що, ймовірно, відбудеться наступне вбивство. Ми заговорили про те, хто може виявитися жертвою." Пообіцяй мені, що не вернешся в Росію, - сказав він. - Інакше наступним будеш ти ". Як виявилося, наступним у списку був він".

Біографія і історія втечі Олександра Литвиненка в Великобританію

1 листопада 2000 року колишній співробітник ФСБ підполковник Олександр Литвиненко в лондонському аеропорту Хітроу на імпровізованій прес-конференції заявив, що просить політичного притулку у Великобританії.

Біографія: Олександр Вальтерович ЛИТВИНЕНКО народився в 1962 році у Воронежі. У 1980 році після закінчення середньої школи, був призваний до армії. За двадцять років дослужився до підполковника. З 1988 року працював в органах контррозвідки КДБ СРСР. З 1991 року - в центральному апараті ФСБ. Спеціалізація - боротьба з тероризмом і організованою злочинністю. У 1997 році Литвиненко був переведений до самого секретного підрозділу ФСБ РФ - Управління з розробки злочинних організацій - на посаду старшого оперативного співробітника, заступника начальника 7-го відділу.

В Лондон Литвиненко прилетів з сім'єю, сказавши, що до цього кроку його змусило "безперервне переслідування з боку спецслужб Росії". У Росії проти нього було порушено кримінальну справу відразу за чотирма статтями Кримінального кодексу - "перевищення посадових повноважень із застосуванням зброї", "службова фальсифікація", "розкрадання або вимагання зброї, боєприпасів, вибухових речовин і вибухових пристроїв", "незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, боєприпасів, вибухових речовин і вибухових пристроїв ".

Суть звинувачень проти Литвиненко така. У 1997 році підполковник Литвиненко і його підлеглі повинні були розслідувати серію терактів в Костромі, в результаті яких загинуло кілька впливових місцевих бізнесменів. Слідство вважає, що Литвиненко справу розкрив і встановив групу осіб, яка нібито набувала і збувала вибухівку. Однак Литвиненко (за даними слідства) підкинув вибухівку підозрюваним, після чого офіційно затримав їх. Підозрюваних вивезли за місто, били і катували, щоб отримати необхідні свідчення.

Але це лише формальна сторона питання. Олександр Литвиненко - головна дійова особа знаменитого скандалу навколо так званої "справи про вбивство Бориса Березовського". Литвиненко заявляв, що отримав від своїх прямих начальників - начальника Управління з розробки і припинення діяльності злочинних об'єднань (УРПО) ФСБ генерал-майора Євгена Хохолькова і його заступника капітана 1-го рангу Олександра Камишнікова - наказ убити Бориса Березовського.

Співробітник спецслужб відмовився і повідомив Березовського про плани ФСБ. Після чого його доля виявилася нерозривно пов'язана з долею олігарха. Ім'я Олександра Литвиненка вперше стало відомо широкій публіці 17 листопада 1998 року, коли він з групою товаришів по службі (підполковник Олександр Гусик, підполковник Михайло Трепашкін і майор Андрій Понькін) виступив на прес-конференції і звинуватив російські спецслужби в підготовці замаху на медіамагната Березовського. Литвиненко стверджував, що крім вбивства Березовського його примушували і до інших подібних операцій, наприклад до викрадення брата бізнесмена Умара Джабраїлова.

Після цього Литвиненко працював на посаді радника відділу з питань безпеки Виконавчого секретаріату СНД (його тоді очолював Березовський) і був заарештований за перевищення службових повноважень. 26 листопада 1999 року він був виправданий військовим судом, і зник. Поки Литвиненко не з'явився в Лондоні, ніхто не знав, де він ховається.

15 травня 2002 року одержав політичний притулок у Великобританії.

У травні-червні 2002 року його заочно судили в Росії, звинувативши у зловживанні службовим становищем, розкрадання вибухових речовин, а також у незаконному придбанні та зберіганні вогнепальної зброї і боєприпасів та засудили до 3,5 років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном протягом одного року .

У липні 2002 року Федеральна служба безпеки Росії звернулася до британських спецслужб із проханням допитати Олександра Литвиненка з приводу його зв'язків з головним підозрюваним у справі про вибухи в Росії в 1999 році Ачімез Гочіяевим. В інтерв'ю BBC Литвиненко сказав про те, що "готовий ... виконати англійська закон і з'явитися в правоохоронні органи Англії для надання свідчень". Але Литвиненко хотів би дати свідчення поліції, а не MI5, що він як колишній офіцер російських спецслужб вважає "некоректним".

У лютому 2003 року керівництво кримінально-виправної інспекції номер 5 Управління виконання покарання УВП Мін'юсту РФ по Москві звернулося в Чертанівський суд столиці з вимогою скасувати призначене Литвиненко умовне покарання і замінити його реальним. Своє прохання органи Мін'юсту мотивували тим, що "Литвиненко злісно переховується від контролю з боку органів ГУВП, не є на виклики, а також не проживає за місцем реєстрації в Москві". Однак Чертанівський суд визнав, що у нього немає "достатніх підстав для скасування умовного засудження Литвиненко".

Незабаром після появи Литвиненко в Великобританії, BBC розповіла історію його втечі. Істотну роль у втечі грав Олександр Гольдфарб, в минулому відомий єврейський дисидент і перекладач Андрія Сахарова, а нині - американський громадянин і завкафедрою інституту охорони здоров'я в Нью-Йорку. Познайомив їх Березовський, у якого Литвиненко після звільнення з ФСБ працював радником. Литвиненко подзвонив Гольдфарбу з Анталії і розповів, що дружина його Марина і п'ятирічний син Толя виїхали з Росії легально, а сам він дістався до Туреччини через Україну з фальшивим закордонним паспортом: справжній у нього відібрали влади, які завели на нього вже третю кримінальну справу. Гольдфарб прилетів до Туреччини, допоміг Литвиненко і його сім'ї отримати квитки до якоїсь третьої країни з пересадкою в Лондоні, і сам полетів з ними. Незважаючи на фальшивий паспорт, колишній розвідник все ж потрапив на борт.

Чи боїться він за власну безпеку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация