NEWSru.com :: Журналісти розповіли, як соцмережа "ВКонтакте" в порушення закону співпрацює з МВС

Журналісти розповіли, як соцмережа "ВКонтакте" в порушення закону співпрацює з МВС

Незважаючи на те, що соціальна мережа "ВКонтакте" неодноразово заявляла, що надає правоохоронцям відомості про своїх користувачів виключно на законних підставах, журналісти заявляють про як мінімум п'яти епізодах передачі інформації силовикам з порушеннями.

Розслідування, проведене кореспондентом Іллею Різдвяним, доводить, що керівництво "ВКонтакте" лукавить, кажучи про прозорість своєї роботи з інформацією користувачів. Матеріал опублікований на сайті видання "Проект" , Що об'єднує незалежних журналістів-розслідувачів.

В першу чергу видання нагадує про те, що сталося з 36-річною уфімкі Лілією Чанишева, яка з 2013 року допомагає діяльності опозиціонера Олексія Навального і очолила його місцевий штаб. У 2018 році після різних акцій протесту вона провела під арештом в адміністративних справах в цілому місяць.

18 січня заступник начальника Центру з протидії екстремізму МВС по Башкирії направив в адміністрацію "ВКонтакте" по електронній пошті запит, в якому зажадав розкрити інформацію про Чанишева: час і дату створення сторінки, особисті дані при реєстрації і IP-адреси - самої Чанишева та інших адміністраторів сторінки "Команда Навального | Уфа". 30 січня соціальна мережа відправила всі необхідні дані, попросивши також надіслати оригінал запиту звичайною поштою.

МВС отриману інформацію передали в Роскомнадзор, і відомство визнало, що активістка порушила закон "Про персональних даних", збираючи інформацію про прихильників Навального. Їй направили запит, на який вона не відповіла, за що була оштрафована.

30 жовтня Чанишева подала позов до соцмережі в Смольнинский суд Петербурга і вимагає визнати визнати дії адміністрації "ВКонтакте" незаконними.

У відповідь на запит адвоката заступник голови Центру "Е" заявив про законність своїх дій, пославшись на закони "Про поліцію" і "Про оперативно-розшукову діяльність". Однак закони дозволяють правоохоронцям збирати дані про громадян тільки в разі, якщо вони проводять перевірку або розслідують справу про адміністративне або кримінальне порушення, а сама справа відноситься саме до компетенції МВС.

Міжнародна правозахисна група "Агора" закликає всіх користувачів, які зіткнулися з розголошенням адміністрацією соціальної мережі "ВКонтакте" особистих даних про них, звертатися до юриста Даміру Гайнутдинова для підготовки позовів, аналогічних позовом Чанишева. Контакт в telegram: @ snorri51.

Соцмережі не потрібні вказівки на розслідування справ або перевірку

Другий випадок, про який згадує Різдвяний, - справа Оксани Походун, яку звинуватили в "порушенні ненависті або ворожнечі ... скоєному публічно або з використанням в тому числі мережі інтернет" (за ч. 1 ст. 282 КК РФ) за зберігання зображень, які стосувалися конфлікту на Україні, в закритому альбомі в соцмережі "ВКонтакте". В результаті суд визнав Походун винною і засудив її до двох років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном на два роки.

При розслідуванні справи, за даними видання, в грудні 2016 року ФСБ направила запит адміністрації "ВКонтакте" з вимогою надати інформацію про акаунт Походун. У запиті не було посилань на розслідування або перевірку у справі, але соцмережа надала всі дані користувача, а також понад сто сторінок посилань на зображення з альбомів, в тому числі і з закритих.

Так само без вказівки на кримінальну справу або перевірку в травні - липні 2015 року петербурзьке ГУВС тричі отримувало відомості про користувача Володимирі Рязанцева, що опублікував три поста в паблік "Білі новини v2.0". Його звинувачують в розпалюванні ненависті до "антифашистам, марксистам, європейським наркоманам, гомосексуалістам, алкоголікам, демократам, гуманістів", слідство ще не закінчено.

Крім того, соцмережа надавала інформацію про "ловців покемонів" Руслані Соколівському - також без посилань на розслідування або перевірку. В травнем 2017 року блогера засудили на три роки умовно за публікацію відео з ловом покемонів в єкатеринбурзькому Храмі-на-Крові. Надалі суд пом'якшив покарання до двох років і трьох місяців.

Офіційна пошта МВС також не обов'язкова

Більш того, соціальна мережа іноді відповідає на запити, що надійшли ні з офіційної адреси електронної пошти МВС, поштовий домен якої повинен розташовуватися за адресою @ mvd.ru, а з адреси на mail.ru. Видання повідомляє про випадок, коли соцмережа надала відомості про націоналістці Діні Гаріної за запитом, який прийшов з адреси [email protected], який не має відношення до офіційної поштою МВС, а на аватарі поштової скриньки встановлено фотографії Лаврентія Берії.

Якщо дивитися за кількістю порушених кримінальних справ проти російських інтернет-користувачів, тут "ВКонтакте" лідирує: саме за пости в цій соцмережі в 2017 році винесені вироки в 138 випадках їх 205.

Видання "Проект" також з'ясувало, що на неформальні запити від силових структур відповідає заступник голови служби безпеки соцмережі Микола Черненко. "Дуже адекватний, завжди йде назустріч, завжди намагається допомогти", - охарактеризував його співробітник одного з регіональних управлінь МВС.

У серпні 2018 року представники соцмережі "ВКонтакте" повідомили, що надають російським правоохоронним органам дані користувачів за офіційними запитами, ретельно перевіряючи коректність оформлення кожного запиту.

Такий коментар соцмережа випустила після того, як мешканка Барнаула Марія Мотузний , Яка звинувачується в екстремізмі через опубліковані в соцмережі картинок, заявила, що "ВКонтакте" надала правоохоронцям дані про IP-адреси, з яких здійснювався вхід на сторінку Мотузний, історію зміни паролів, дані про зміну прив'язаного номера телефону, а також про зміну імені та прізвища користувача. Також соцмережа надала історію звернення в службу підтримки соцмережі і історію блокувань сторінки за спам.

5 жовтня "ВКонтакте" запустила спеціальний розділ, присвячений роботі з персональними даними користувачів і взаємодії з держорганами, які звертаються за ці даними, але без єдиної цифри.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация