NEWSru.com :: Поки Сурков міркує про "суверенну демократію", на нього в Генпрокуратурі мало не завели справу

Заступник глави адміністрації президента РФ Владислав Сурков на засіданні в редакції "Російської газети", присвяченому уявленням про суверенітет і демократії, визнав, що "суверенна демократія" - лише одна з можливих ідеологічних концепцій
Однак поки Сурков міркує про терміни, на нього в Генпрокуратурі мало не завели справу
У це відомство надійшла заява від юристів, які знайшли правові обґрунтування того, що Сурков перевищує свої посадові повноваження, виступаючи в інтересах правлячої партії "Єдина Росія"

Заступник глави адміністрації президента РФ Владислав Сурков на засіданні в редакції "Російської газети", присвяченому уявленням про суверенітет і демократії , Визнав, що "суверенна демократія" - лише одна з можливих ідеологічних концепцій. Він закликав експертне співтовариство створити свою мову політичної філософії, відсутність якого ускладнює діалог зі світовим співтовариством. Завдання актуальна, але важке, відзначають експерти.

Однак поки Сурков міркує про терміни, на нього, за даними "Нової газети", в Генпрокуратурі мало не завели справу. У це відомство надійшла заява від юристів, які знайшли правові обґрунтування того, що Сурков перевищує свої посадові повноваження, виступаючи в інтересах правлячої партії "Єдина Росія".

- На Суркова мало не завели справу про перевищення посадових повноважень
- Ідеологічний новояз Суркова - винахід політичного велосипеда

Відзначимо, приводом для "круглого столу" "Суверенна держава в умовах глобалізації" стала стаття "Апологія Вестфальської системи" голови Конституційного суду Валерій Зорькін, опублікована в "Российской газете" в липні 2004 року. Зорькін писав, що після подій 11 вересня політика багатосторонніх погоджень замінюється принципами глобальної безпеки, які порушують поняття невтручання і державного суверенітету. Напередодні Зорькін уточнив, що ситуація в світі як і раніше вимагає від Росії визначитися з уявленнями про суверенітет і демократії, повідомляють "Ведомости" .

З Зорькіним погодився заступник керівника президентської адміністрації Владислав Сурков. "У російській традиції і нашої ідеологічної матриці суверенітет асоціюється радше з нашими союзниками в особі армії і флоту, тому має такий військово-поліцейський забарвлення, - поскаржився Сурков. - Якщо ми в Росії не створимо свій дискурс, свою публічну філософію, свою прийнятну для більшості громадян національну ідеологію, з нами не будуть говорити і рахуватися. Навіщо говорити з німим? "

Втім, як вважає "Комерсант" , Головним в круглому столі був не зміст, а сам факт його проведення. Як повідомляв "Комерсант", найближчим часом "Єдина Росія" має намір організувати цілу серію подібних заходів для пропаганди своєї ідеології взагалі і ідеї "суверенної демократії" зокрема. А вчорашній круглий стіл із залученням представників провідних партій, судячи з усього, мав переконати росіян в тому, що ця ідея близька не лише єдиноросами, але і широкої партійної громадськості.

На Суркова мало не завели справу про перевищення посадових повноважень

Тим часом стосовно Суркова в Генпрокуратурі мало не завели справу. Як стало відомо "Новой газете" , В Генпрокуратуру РФ надійшла заява з проханням вирішити питання про його притягнення до відповідальності за перевищення посадових повноважень. Заява надійшло 23 серпня 2006 року від доктора юридичних наук професора Олени Лук'янової і адвоката Вадима Прохорова.

У заяві зазначено, що 28 червня 2006 року заступник керівника Адміністрації - помічник президента РФ Владислав Сурков, виступаючи на брифінгу в бізнес-центрі "Олександр-Хаус", заявив, що він "не вважає відхиленням від демократичних стандартів той факт, що чинна влада в Росії підтримує одну партію - "Єдину Росію".

"Ми підтримували і будемо підтримувати" Єдину Росію ". Це нормальна практика демократичних країн", - заявив Сурков. Слова Суркова були процитовані численними інформаційними агентствами, є відповідна відеозапис його виступу, вказується в заяві.

На думку заявників, у виступі Суркова міститься пряма вказівка ​​на вчинення Сурковим дій, за які передбачена кримінально-правова відповідальність відповідно до вимог КК РФ. Заявники посилаються на положення п. 13 ч. 1 ст. 17 закону "Про державну цивільну службу РФ", за яким "цивільному службовцю забороняється використовувати посадові повноваження в інтересах політичних партій, інших громадських об'єднань ..."; а також положення п. 3 ст. 10 закону "Про політичні партії", за яким "особи, які перебувають на державній або муніципальній службі, не має права використовувати переваги свого посадового або службового становища в інтересах політичної партії ...".

Заявники просять провести прокурорську перевірку щодо Суркова c метою з'ясувати, чи дійсно він використовував переваги свого посадового становища в інтересах партії "Єдина Росія", і чи входить це в його посадові обов'язки. І якщо відповідь буде ствердною, заявники просять порушити кримінальну справу стосовно Суркова по ст. 286 ( "Перевищення посадових повноважень").

Але, як вважає "Нова газета", найдивніше - не в позиції Суркова, і не в тому, що юристи знайшли правової привід для критики "керованої демократії". Унікальна позиція помічника генпрокурора: в його відповіді на заяву адвокатів, на думку видання, ставляться під сумнів основи російської державності.

У відповіді помічника Генпрокурора А.В.Пухова йдеться, що "адміністрація президента не є органом виконавчої і законодавчої влади": Відповідно до ст. 21 Федерального закону "Про прокуратуру Російської Федерації" в предмет прокурорського нагляду не входять питання здійснення нагляду за Адміністрацією Президента Російської Федерації, яка в силу вимог п.1 Положення про Адміністрацію Президента Російської Федерації, затвердженого Указом Президента Російської Федерації від 06.04.2004 № 490, не є органом федеральної виконавчої і представницької (законодавчої) влади. Про викладене повідомте іншим заявникам.

Позбавляючись від необхідності перевірки дій впливового політичного менеджера, Генпрокуратура відмовила адміністрації президента в праві називатися владою і своєю волею фактично привласнила новий статус вищим кремлівським чиновникам, таким чином поширивши, мабуть, на них президентський імунітет.

"Хоча Владислав Юрійович часто говорить про суверенну демократію, в даному випадку він порушує суверенну волю народу, - вважає депутат Держдуми Володимир Рижков. - Якщо якась партія отримує привілеї у вигляді підтримки адміністрації президента, то, перш за все, вона отримує доступ до телеканалів , а це сьогодні - вирішальний фактор. прокуратура в даному випадку звужується свої повноваження, тому що, згідно з Конституцією, прокуратура уповноважена наглядати над усіма без винятку органами державної влади, місцевого самоврядування, громадян ми і так далі ".

"Ніхто від імені держави не має права видавати преференції будь-якої партії, бо це визнання в підготовці або, по крайней мере, в умисному вчиненні кримінального правопорушення. На рівні дрібних сошок в регіонах є люди, які за це сидять. А Генпрокуратура дійсно не може зупиняти адміністрацію президента за адміністративні правопорушення, тому що статус адміністрації був придуманий красиво - що це як би "продовження" президента, його доважок ", - коментує Михайло Делягін з Інституту проблем глобалізації .

Сам Владислав Сурков від коментарів утримався.

Експерти вважають використання ідеологічного новомови винаходом політичного велосипеда

На засіданні, присвяченому проблемам демократії та суверенітету, Сурков окремо зупинився на своє дітище - понятті "суверенної демократії". Однак експерти вважають використання ідеологічного новомови в партійних документах винаходом політичного велосипеда, пише "Независимая газета" .

"Концепція суверенної демократії апелює до гідності як російського народу, так і російської нації", - наполягав Сурков, визнавши, що це "лише одна з концепцій". Цей термін незрозумілий Заходу, віце-прем'єр Дмитро Медведєв розкритикував його , А в "Єдиної Росії" засумнівалися, чи можна робити поняття программнообразующім, пояснює Дмитро Бадовський з НДІ соціальних систем.

У свою чергу, секретар президії генради "Єдиної Росії" В'ячеслав Володін запевнив, що така ідеологія вже є, повідомивши, що "суверенна держава" і "суверенна демократія" "є основними поняттями ідеології" його партії.

Говорячи про створення "свого дискурсу", Сурков ностальгує за часами, коли радянські філософи, використовуючи для соціальної риторики марксистський мову, служили маяком для західних інтелектуалів, роз'яснює головний редактор філософського журналу "Логос" Валерій Анашвілі. Сурков реагує на цю ситуацію і наполягає, що сучасна боротьба ведеться на ідеологічному полі, говорить експерт. На його думку, Сурков визнав, що як мобілізаційний термін "суверенна демократія" не працює і недостатній для переконання населення на період виборів 2007-2008 років. Завдання придумати свій мовний апарат актуальна для Росії, але нездійсненна на етапі панування західного демократичного дискурсу, заснованого на економічних показниках, зауважує Анашвілі.

Андрій Ісаєв, член президії генради "Єдиної Росії" і голова комітету Держдуми з праці і соціальної політики, заявив, що термін "суверенна демократія" стане одним з базових елементів в оновленій програмі партії. Ісаєв наголосив, що вибір даного словосполучення продиктований необхідністю відмежуватися від скомпрометованого в 1990-і роки поняття демократії. Таке відмежування допоможе, на погляд думця, подолати в суспільстві "якийсь етап національного приниження".

Тим часом не дуже зрозуміло, яким чином буде втілюватися в життя "базовий стрижень" програми єдиноросів. Оскільки партійна програма - зазвичай надзвичайно конкретний документ, що включає перелік заходів, які допомагають політструктуру прийти до влади. У цьому сенсі використання ідеологічного постулату, мабуть, теж повинно мати практичне застосування.

"Коли ми будемо розуміти, що опозиція дотримується таких базових цінностей, як демократія і суверенітет, тоді ми послабимо нашу жорстку хватку, і ви коли-небудь у нас виграєте" - таким чином Андрій Ісаєв звернувся до своїх опонентів з КПРФ.

У виступі Ісаєва, однак, пролунав тільки один натяк на використання терміна: суверенна демократія повинна допомогти єдиноросами визначити момент, коли слід поступитися владними важелями з опозицією, тобто стати таким собі тестом на профпридатність політиків.

НГ спробувала з'ясувати, які ще заходи щодо реалізації включеного до партійної програми "Єдиної Росії" основоположного терміна маються на увазі.

В'ячеслав Володін, перший віце-спікер Держдуми: "У нашій програмі якраз і буде опис всіх цих кроків - в питаннях податкової політики, в питаннях позиціонування себе в світі - це будуть кроки" Єдиної Росії "в напрямку побудови суверенної держави, суверенної демократії. є держави, чия політична система формується ззовні ... ми говоримо, що ми нація, яка має багатовікову історію, що у нас є свої традиції. але це не означає залізної завіси! У США - суверенна держава, але там немає завіси! суверенна дем ократія - це шлях розвитку ".

Ольга Криштановська, керівник Центру вивчення еліт РАН: "Це схоже на так звану концептурную ідеологію, яка бореться за незалежність від батьків до пенсії. Так і тут. У нашій державі є відчуття небезпеки, залежно від інших і дуже мало впевненості в собі. У наявності м'яке антизахідництво ".

Сергій Марков, член Громадської палати РФ: "Термін означає: перше - Росія буде демократичною країною. Друге - Росія буде керувати своєю внутрішньою і зовнішньою політикою сама, і її буде вибирати не уряд США, що не євробюрократія і не глава найбільшої транснаціональної корпорації. Ми фіксуємо - наш суверенітет який суперечить демократії, мається на увазі, що ми повинні вести нормальну ідейну роботу, як її ведуть американці і європейці ".

Геннадій Гудков, член комітету з безпеки Держдуми: "Я, чесно кажучи, в даному випадку не розумію, як і Медведєв, слова" суверенність демократії ". Є більш ліберальний режим, є соціальна демократія, яку називають соціал-демократією. Але що таке суверенна ? Це черговий винахід росіянами політичного велосипеда ".

Навіщо говорити з німим?
Але що таке суверенна ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация