NEWSru.com :: Оприлюднено одкровення опозиціонера-самогубці Долматова про ФСБ і уривки з його щоденника

У Нідерландах опублікували витяги з матеріалів допитів Олександра Долматова - члена "Іншої Росії", який 17 січня помер в депортаційні центрі в Нідерландах
ФСБ РФ зробила кілька спроб завербувати Долматова, пише видання NRC Handelsblad з посиланням на матеріали допитів росіянина міграційними властями Нідерландів
Мати опозиціонера Людмила Дороніна раніше висловлювала припущення про те, що її сина довели до самогубства як раз голландські спецслужби

У Нідерландах опублікували витяги з матеріалів допитів Олександра Долматова - члена "Іншої Росії", який 17 січня помер в депортаційні центрі в Нідерландах. Як виявилося, незадовго до смерті опозиціонер розповів, що його неодноразово намагалися завербувати російські спецслужби. Адвокат росіянина вважає, що агенти могли знайти його підзахисного навіть за кордоном, також він не виключає, що інтерес був і у місцевих спецслужб. Знайомі опозиціонера тим часом помічають, що у нього і так були причини розчаруватися в житті.

ФСБ РФ зробила кілька спроб завербувати Долматова, пише видання NRC Handelsblad з посиланням на матеріали допитів росіянина міграційними властями Нідерландів. Перший раз спецслужба вийшла на контакт з Долматова в 2008 році через керівництво "тактичного ракетного озброєння", де опозиціонер працював з 2004 року. Друга спроба, за інформацією видання, була здійснена в 2011 році - тоді спецслужба нібито запропонувала Долматова попрямувати за кордон і там "зображати з себе зрадника". Від настільки привабливої ​​пропозиції молода людина відмовився, але, за наявними даними, був "площині".

Інші подробиці передбачуваної вербування Долматова видання не наводить. Нагадаємо, що мати опозиціонера Людмила Дороніна раніше висловлювала припущення про те, що її сина довели до самогубства якраз голландські спецслужби . З російських правоохоронців, регулярно затримували її сина на мітингах і влаштували "пресинг" після "Маршу мільйонів" 6 травня, жінка відповідальності не знімала. Але в змінах, що сталися з Долматова - незадовго до смерті він почав поводитися дивно, не виходив на зв'язок, постійно "спав" - Дороніна звинувачує саме голландців. Вони, мовляв, намагалися завербувати росіянина, який мав доступ до держтаємниці, і напихали його наркотиками.

Даних, що підтверджують це припущення жінки, поки не надходило. Тим часом російські ЗМІ з матір'ю опозиціонера з даного питання не цілком згодні. так, The New Times заявляє, що розслідувати загибель росіянина потрібно по 110 статті КК РФ ( "Доведення до самоубійсва"), і передбачає, що "довели" Долматова все ж вітчизняні спецслужби.

"Спроба вербування. Загрози підкинути р"

Видання публікує уривки з особистого щоденника Долматова, виявленого його матір'ю після загибелі сина. "Спроба вербування. Особиста інтернет-інфор-мація. Загрози підкинути р Дзвінок на підприємство і ЗП. Вихід на роботу. Вияв. Вилучення сист. Блоку. Виклик в отд. Режиму. Треб. ЗП. Повідомили про св. На комп", - такий запис Долматов зробив в кінці 2011 року.

"Запис дуже в дусі Саші, схожа на логічну задачку, - пояснив один Долматова, в минулому колега по забороненої НБП Дмитро Нечаєв. - Спочатку перераховані акції, які проводила" Інша Росія "і в яких брав участь Саша, потім - по пунктам дати, коли з ним "розмовляли". У першому пункті, як я розумію, написано - "людина з центру Е на прогулянці". У другому - "розмова з начальником". У третьому - зазначено прізвище людини, який з ним говорив, але її поки краще не світити ... Погрожували підкинути йому, мабуть, наркотики, може бути, героїн - він по ечает це однією буквою "г". "

"ЗП" - це закордонний паспорт, пояснює колишній нацбол: "Так як підприємство, на якому працював Саша, режимне, то його закордонний паспорт зберігався на роботі і видавався йому в разі потреби. Після чергової поїздки за кордон він вирішив його не повертати, з цього приводу у нього почалися проблеми на роботі. Мабуть, саме про це він і пише. Про те, що у нього вилучили системний блок на робочому комп'ютері, він нам нічого не говорив, про спроби вербування - теж ".

Перед смертю "втратив інтерес" до ФСБ

Можливо, Долматова лякав інтерес ФСБ до своєї персони і він побоювався, що після повернення на Батьківщину у нього можуть початися проблеми з законом, що і підштовхнуло його до суїциду. Між тим будь-яких свідчень того, що спецслужба безпосередньо "пресувала" його в Нідерландах, незадовго до загибелі, немає. Якщо не брати до уваги деяких свідчень місцевого адвоката Долматова і ряду інших осіб, з якими росіянин спілкувався після звернення до влади Нідерландів про надання притулку. Нагадаємо, адвокат Марк Вінгард раніше підтверджував, що його клієнт незадовго до загибелі сильно змінився : Відсторонився від процесу підготовки апеляції на відмову в наданні громадянства, відмовився говорити про ФСБ, потім і зовсім перестав виходити на зв'язок.

"Це сталося 15 листопада. Він сказав, що більше не хоче говорити про агентів ФСБ і взагалі про російських спецслужбах. Свою нову позицію він пояснив" більш глибоким розумінням ситуації "... Я запитав його, що трапилося, не виходив на нього хто -або, може бути, хтось йому погрожував. Він відмовлявся і при цьому ховав очі, уникав зорового контакту ", - розповів Вінегарден The New Times .

Адвокат не виключає, що в Нідерландах Долматова могли знайти агенти ФСБ: "У мене є така підозра, але він сам його жодного разу не підтвердив" .. На аналогічне питання про голландських спецслужбах адвокат повідомив, що попереджав свого клієнта, що вони їм можуть зацікавитися : "Я йому сказав, щоб він не вірив їх історіям і йому слід тут же зв'язатися зі мною".

"У нього були ілюзії"

Але як би там не було, на даний момент не можна говорити про те, що до загибелі Долматова хто-небудь конкретний може мати безпосереднє відношення. Друзі опозиціонера, яких він придбав після втечі в Нідерланди, вважають, що і без спецслужб у росіянина були причини втратити сенс життя. "У нього були ілюзії, що за таким гучній справі, як" процес 6 травня ", йому швидко дадуть притулок. Що тут Європа, демократія, свобода, - розповів "Комерсанту" антифашист Денис Солопов, який отримав притулок, у якого Долматов прожив кілька перших днів. - Я йому пояснював, що він ще сьорбне тут хорошого, говорив, що не тіште себе ілюзією. Він кивав, але я бачив, що він не вірить ".

"Для персоналу (табору біженців в Асмтердаме, де Долматов прожив кілька місяців до того, як помилково потрапити в депортаційні центр під Роттердамом - прим. NEWSru.com), по суті, є не людьми, а тваринами, яким лише потрібен належний догляд, - погоджується інший росіянин, який виїхав з страни.- У тебе є право на їжу, пересування і медичну допомогу, але немає права хоч трохи відстоювати власну гідність ... Коли мені говорили, що адвокат - твій ворог, я спочатку щиро наполягав на тому, що таке неможливо: Нідерланди - правова країна і сущ ствует професійна адвокатська етика. Було дуже важко психологічно усвідомити, що це не так ".

"Жити в Росії краще, ніж де б то не було", - йдеться в передсмертній записці Долматова. Втім, і на її рахунок у близьких опозиціонера теж є сумніви. Мати росіянина говорила: "У записці багато явно надиктував. Чи то він давав зрозуміти нам, що це він пише або під контролем - без ком, Росія через" а ". Всі, хто знає, кажуть, не схоже".

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация