NEWSru.com :: Глава поліції України назвала злодіїв в законі "самим потворним спадщиною Сталіна і більшовиків"

"На жаль, мушу сказати, що злодії в законі - це радянська концепція. Це не європейська концепція. Злодії в законі - це концепція Сталіна, яку він придумав для того, щоб контролювати криміногенну ситуацію не тільки на вулиці, але і в тюрмах", - заявила Хатія Деканоїдзе

Глава Національної поліції України Хатія Деканоїдзе під час виступу в парламенті назвала ситуацію на пострадянському просторі структуру кримінального світу "концепцією Сталіна" і потворним дітищем більшовиків.

Головна стражница порядку взяла участь в засіданні комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, повідомляє 112.ua .

"На жаль, мушу сказати, що злодії в законі - це радянська концепція. Це не європейська концепція. Злодії в законі - це концепція Сталіна, яку він придумав для того, щоб контролювати криміногенну ситуацію не тільки на вулиці, але і в тюрмах", - заявила Хатія Деканоїдзе.

За її словами, для боротьби з цим радянським пережитком в Грузії і був прийнятий спеціальний закон, який дозволяв кримінально переслідувати кримінальних авторитетів просто за наявність у них "злодійського" статусу.

"Ми прийняли це в Грузії, цей закон, тому що у нас не було безпеки не тільки на вулиці ... Злодії в законі контролювали і економіку, і кримінал і так далі. Все було переплетено, і кримінал, і політика, і економіка", - заявила Деканоїдзе.

Нагадаємо, в Грузії діє закон про кримінальне переслідування злодіїв в законі. Стаття 223 ( "Членство в" злодійському "світі") з'явилася в КК Грузії в 2005 році з ініціативи тодішнього президента Михайла Саакашвілі, який почав "непримиренну боротьбу" з криміналом, проголосивши гасло "нульової толерантності до злочинців". За статтею 223 визнання людини в тому, що він є злодієм в законі, стає достатньою підставою для тюремного ув'язнення на термін від п'яти до 10 років. Стаття поширюється і на осіб, які заявляють, що вони живуть по "злодійським законам".

Автори даної статті в КК Грузії врахували дуже суттєва обставина - злодій в законі по тюремним поняттям не має права публічно відмовлятися від свого статусу.

У роки президентства Михайла Саакашвілі за статтею 223 були поміщені під варту близько 50 грузинських злодіїв в законі, інші попрямували в вигнання в більш "толерантні" до злочинців країни, в основному в Росію і на Україну.

Деканоїдзе підкреслила, що в Грузії прийнятий закон виявився ефективним, а без нього не вдалося б ізолювати мафіозі від суспільства. Вона також зазначила, що закон про кримінальну відповідальність за приналежність до злодіїв в законі не порушує права людини. За словами глави Нацполіціі України, один з "злодіїв" намагався оскаржити застосування закону в Європейському суді з прав людини, але програв процес.

Разом з тим Хатія Деканоїдзе, яка на посаді ректора академії МВС Грузії брала безпосередню участь в проведенні реформи грузинських правоохоронних органів, не вважає, що Україні слід, керуючись грузинським досвідом, почати широкі переслідування злодіїв в законі. При цьому глава Нацполіціі натякнула на якісь національні особливості.

"Ви маєте рацію, напевно. Прийняти такий закон і затримувати їх (злодіїв в законі. - Прим. NEWSru.com) не має сенсу. Тому що ми знаємо, що діється в наших в'язницях. Ми контролюємо їх, розуміємо, що там діється? Ні ", - заявила Хатія Деканоїдзе.

Вона пропонує спочатку доопрацювати законопроект, а також "підрахувати економічні ризики".

"Але європейці і цивілізовані країни не знають такої концепції (мається на увазі" злодійська "ієрархія. - Прим NEWSru.com). На жаль, злодії в законі - це радянська традиція, сама потворна традиція Сталіна і більшовиків", - уклала Хатія Деканоїдзе.

Нагадаємо, в травні 2016 року Верховна Рада України відхилила законопроект N1188, який запроваджує в кримінальне законодавство поняття "злодій в законі". Повідомлялося, що переважна більшість так званих злодіїв у законі колишнього СРСР перебували в Росії і Грузії, але згодом, побоюючись переслідувань, більшість з них виїхали на Україну.

Автори законопроекту зазначали, що українське законодавство не дозволяє в повній мірі боротися зі злодіями в законі, яким зазвичай загрожує лише примусова депортація.

У законопроекті пропонувалося доповнити частину 3 статті 27 КК України, передбачивши, що до числа організаторів злочинних угруповань відносяться особи, які причетні до створення, керівництву і фінансуванню злочинного угруповання, а також особи, які мають статус злодія в законі.

При цьому автори документа посилалися, зокрема, на досвід Грузії.

Додамо, що підприємницькі кола злодіїв в законі як тюремна субкультура дійсно виникла і розквітла в СРСР, за часів правління Йосипа Сталіна. До 1940 року злодіїв в законі було близько 10 000 чоловік.

Поява терміна "злодій в законі" пов'язують з наявним в 1920-1930-х роках прагненням кримінальників дистанціюватися від політичних в'язнів і підкреслити, що вони не виступають проти законів і політики держави. Деякі дані свідчать і про те, що велику роль у створенні "злодійський" ієрархії грало і саме радянська держава. Зокрема, адміністрація ГУЛАГу розглядала кримінальників як "соціально близьких".

"Злодійські" поняття і ритуали багато в чому копіювали офіційну ідеологію. "Коронування" злодіїв в законі проходило як партійні збори. Кандидату треба було отримати дві рекомендації від двох дійсних "членів партії" злодіїв в законі, пройти кандидатський стаж, ходити на "партійні збори" ( "сходняки") і не порушувати трудову та іншу дисципліну, дотримуватися "злодійських" звичаїв і правил. Висунутих лідерів цієї спільноти заохочували, і в якості "нижчого командного складу" вони становили опору влади в тюрмі проти "політичних".

Саме для контролю над мільйонами політичних арештантів, для тиску на них і примусу їх до праці були створені і всіляко опіками чекістами так звані злодії в законі, писала "Відкрита Росія" .

Кількість злочинів зросла на 23%

Під час засідання у Верховній Раді Хатія Деканоїдзе оприлюднила статистику злочинів. За її даними, число кримінально караних діянь зросла з початку року на 23%.

При цьому 60% злочинів становлять крадіжки майна, повідомляє "РБК Україна" .

"Реформа величезної структури не робиться протягом дев'яти місяців ... у нас немає грошей, у нас немає коштів, щоб перевзути, переодягнути цих хлопців. Так, є зростання злочинності", - додала глава Нацполіціі.

Раніше міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що рівень злочинності в країні виріс на 30-40%.

На парламентському засіданні також сталася словесна перепалка між Деканоїдзе і народним депутатом від Радикальної партії Андрієм Лозовим, повідомляє "РИА Новости Україна" . Парламентарій поцікавився у Деканоїдзе, чи не має наміру вона наслідувати приклад її співвітчизників Екі Згуладзе (екс-перший заступник голови МВС) і Гоги Грігалашвілі (екс-керівник департаменту внутрішньої безпеки Нацполіціі), які покинули високі пости в МВС і Нацполіціі і поїхали з України.

"Я не дозволю розмовляти про мою національність. Так, я народилася в Грузії, я пишаюся. Але я ще громадянка України. Ви з трибуни парламенту це кричали. Я не дозволю. Тому що депутат Верховної Ради повинен бути толерантним, а не націоналістом. Все ", - відповіла Деканоїдзе.

Парламентарії також заслухали доповіді міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і генпрокурора Юрія Луценка, які відзвітували про хід розслідувань резонансних справ.

Ми контролюємо їх, розуміємо, що там діється?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация