NEWSru.com :: У Воркуті 20 років розслідують злочини банди, збройної гранатометами і вогнеметами, яка зробила десятки вбивств

Протягом двох десятиліть гангстери здійснювали вбивства та інші злочини, володіючи значним арсеналом, в тому числі тяжких стрілецьким озброєнням

У республіці Комі завершена перша частина розслідування у кримінальній справі, порушеній стосовно членів небезпечного злочинного угруповання "Іфи - Козлова". Протягом багатьох років гангстери здійснювали вбивства та інші злочини, володіючи значним арсеналом, в тому числі тяжких стрілецьким озброєнням. Перші епізоди кримінальної діяльності відбулися ще 20 років тому.

До складу банди увійшли колишні співробітники правоохоронних органів, спортсмени, ветерани бойових дій (наприклад, так звані "афганці") та інші жителі Воркути. Угруповання було створено на початку 1990-х років Володимиром Іфой і Юрієм Козловим, повідомляє офіційний сайт регіонального управління СК РФ.

Спочатку банда, в якій значилося не менше 20 людей, займалися рекетом, вимагаючи у бізнесменів гроші під загрозою застосування насильства і знищення або пошкодження їх майна. До початку 2000-х років чисельність угруповання зросла до 50 осіб.

"Сформувалася певна ієрархія, підтримувалася жорстка дисципліна, відступ від встановлених правил каралося суворим покаранням, всі учасники повинні були дотримуватися правил безпеки і конспірації", - йдеться в прес-релізі.

Гангстери створили так звану "загальну касу", в яку надходили кошти, отримані від злочинної діяльності.

Угрупування "Іфи - Козлова", що складається з колишніх силовиків і ветеранів "гарячих точок", була чудово озброєна. На території Воркути і Сиктивкара слідчими виявлено численні "схрони" з бойовою вогнепальною зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами та вибуховими пристроями. Всього оперативники вилучили 11 автоматів Калашникова різних модифікацій, більше 40 пістолетів різних систем, 6 карабінів і гвинтівок, обрізи мисливських рушниць, 2 саморобні вибухові пристрої, 4 гранатометним і вогнеметних комплексу, кілька тисяч патронів різних калібрів, кілька гранат (в тому числі протитанкова) і протипіхотних мін.

У 1997 році Володимир ІФА був розстріляний в Москві разом зі своєю дружиною, і тоді банду очолив його молодший брат Анатолій ІФА.

"Матеріали кримінальної справи свідчить про вчинення злочинним співтовариством декількох десятків вбивств і замахів, - підкреслюють в управлінні СК РФ. - Тільки в рамках цієї кримінальної справи пред'явлено звинувачення в скоєнні 12 вбивств і замахів".

Крім того, підслідним інкримінують два епізоди з захопленням заручників.

Бандити розправлялися не тільки з конкурентами з інших угруповань, а й зі своїми спільниками, котрі скоїли ті чи інші проступки.

"Фінансування угруповання здійснювалось за рахунок доходів від рекету, проституції, незаконного обігу наркотичних засобів, вогнепальної зброї, вибухових речовин і вибухових пристроїв, - пояснюють слідчі. - Мільйони рублів надійшли в скарбницю угруповання від шахрайства з акціями" Газпрому "і перепродажу майна, арештованого службою судових приставів і придбаного за заниженою ціною ".

Легалізація здобутих злочинним шляхом грошових коштів здійснювалася через торговельні організації, розважальні заклади, готелі, аптеки та інші заклади, що надають послуги населенню.

В ході проведення досудового слідства обшуки, впізнання, допити та інші слідчі дії проводилися в 14 регіонах РФ: на території Москви, Санкт-Петербурга, Ленінградської, Московської, Тверської, Кіровської, Ярославської, Нижегородської, Калузької, Саратовської, Ростовської, Бєлгородської, Курської, Воронезької, Тамбовської областей, а також в Краснодарському краї.

В ході обшуків було вилучено близько 20 мільйонів рублів, а також накладено арешт на майно та грошові кошти на загальну суму близько 200 мільйонів рублів, передає ІТАР-ТАСС.

У розслідуванні злочинів кількарічної давнини брали участь співробітники ФСБ, бійці підрозділів СОБР і ОМОН, інспектори-кінологи, співробітники окремої роти конвоювання МВС по Комі.

Хоча на розслідування тільки малої дещиці злочинів угруповання братів ІФА пішли десятиліття, в слідчому відомстві рапортують про великий успіх і виявлений майстерності. "Розкриття та розслідування злочинів кримінального співтовариства сприяла наявність стійкої взаємодії слідства з оперативними службами та взаємний обмін інформацією, творчий і вдумливий підхід до розслідування, ініціативність слідчих, - наголошується в прес-релізі. - Копітка підготовка до розкриття злочинів, ретельне збирання інформації, чітко поставлені завдання по "висмикування" ланок і фігурантів, які мають інформацією, з системи внутрішніх вертикальних і горизонтальних зв'язків, і їх реалізація, привели до того, що зовні струнка система злочинній ієрархії почала розсипатися на очах ".

В даний час в якості фігурантів у кримінальній справі проходять 29 осіб, більшість з яких заарештовано. Обвинувачені приступили до ознайомлення з матеріалами кримінальної справи, які складають 240 томів.

Разом з тим, як і раніше числиться в міжнародному розшуку ватажок банди Олег ІФА і чотири його поплічника.

Заарештованим бандитам пред'явлені звинувачення по ст.210 (створення злочинної спільноти і участь в ньому), ст.209 (створення банди з метою нападу на громадян і участь в ній), ст.105 (вбивство більше двох осіб, поєднане із захопленням заручника, вчинене загальнонебезпечним способом організованою групою, поєднане з бандитизмом), ч.3 ст.30, ст.105 (замах на вбивство вчинене організованою групою, поєднане з бандитизмом), ч.3 ст.111 (навмисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, вчинене організованою групою) , ст.159 (шахрайство, абсолютно е організованою групою, в особливо великому розмірі), ст.163 (вимагання, вчинене організованою групою, з метою отримання майна в особливо великому розмірі), ст.206 (захоплення заручника з корисливих мотивів, вчинений організованою групою), ст.222 (незаконний оборот зброї) КК РФ.

Вбивство Володимира Іфи

У другій половині 1990-х років Володимир ІФА і його брат Анатолій були вже відомими в Воркуті бізнесменами: вони володіли мережею магазинів з продажу аудіо- та відеоапаратури. Таким чином, бандитам вдалося легалізуватися.

Паралельно Володимир ІФА нарощував і свій вплив у злочинному світі, намагаючись поставити під контроль Воркутинский ринок. В цей час його банда активно конкурувала з угрупованням колишніх "зеків", яку теж очолювали брати - Анатолій і Олександр Харуки.

Кримінальна війна супроводжувалася замахами і вбивствами. Так, 27 грудня 1996 був убитий підприємець Григорій Калініченко, підконтрольний братам ІФА. Ті запідозрили в цьому злочині його конкурента на ранці продовольства Миколи Сало, який був близький до Харукі.

Ще на початку 1990-х років Сало на очах у безлічі свідків застрелив злодія в законі шурупи, помстившись за смерть свого молодшого брата. Отримавши за вбивство всього 4 роки, Сало після колонії повернувся додому і приєднався до Харукі, які відразу подарували йому автомобіль і видали "підйомні", писала газета "Комерсант" .

Кримінального авторитета "запросили на розмову" в кафе, куди Сало приїхав 31 січня 1997 року разом з трьома охоронцями. Однак його під дулами автоматів посадили в машину і викрали. Тільки навесні труп комерсанта з зашморгом на шиї і кульовим пораненням в живіт сплив в річці Воркута.

А 7 лютого на території воркутинській аптекобази Анатолій ІФА і Юрій Козлов викрали Анатолія Харука. Конкурента вони побили, а потім відпустили, після чого Харук звернувся в міліцію за захистом.

"Терпіння правоохоронних органів лопнуло, і вони заарештували Іфу-молодшого", - писало раніше інформаційне агентство "Прайм Крайм" . Разом з ним 9 лютого був заарештований і Юрій Козлов.

Одночасно правоохоронці взяли під цілодобову охорону Харук, і тоді Володимира ІФА запропонував їм "залагодити справу без ментів".

За деякими даними, "стрілка" відбулася в Житомирі, де Володимир ІФА запропонував за "замирення" Олександр Харук 1 мільярд рублів, однак той зажадав мільйон доларів. ІФА сказав, що подумає над цією пропозицією, і відправився в Москву, де він знімав квартиру і планував укласти якийсь договір. У столиці його вже чекали кілери.

26 березня 1997 року в одному з під'їздів будинку на вулиці 26-ти Бакинських Комісарів були виявлені трупи Володимира Іфи і його дружини Наталії. Кілери стріляли виходять з дому в потилицю, не шкодуючи патронів: на місці події залишилося 4 гільзи калібру 7,62 мм і 17 гільз калібру 9 мм.

Через три роки цей злочин оголосили розкритим, проте брати Харуки в кримінальній справі не фігурували. Замовником та організатором розправи був визнаний 39-річний Олексій Алексєєв, який проживає в Москві, а виконавцями - воркутінци Вадим Горєлов і Олександр Александров, а також москвич Юрій Сухарєв.

При цьому за дивним збігом обставин садити на лаву підсудних було вже нікого. Александрова вбили в Воркуті ще в 1998 році, Сухарєв в тому ж році загинув у дорожній аварії в Підмосков'ї, а сліди Горєлова загубилися і його оголосили в розшук.

Безвісти зник і замовник Алексєєв. За деякими даними, в 1998 році він оформив закордонний паспорт і виїхав з Росії.

Додамо, що в самий розпал кримінальної війни банда Харукі перебувала під щільним заступництвом начальника місцевого відділу по організованій злочинності Анатолія Чистякова. В результаті правоохоронці навіть стали ховати докази, заважаючи розслідування злочинів, скоєних цією бандою.

За відомостями "Комерсанта", міліціонери затримали, наприклад, за зберігання зброї якогось Королева, дезертира з Красноярська. На допитах він несподівано зізнався, що Сало наймав його для вбивства Калиниченко, і розповідав, від кого надійшло "замовлення". Але ці свідчення залишилися незатребуваними.

"Не лізьте до них!" - заявляв Чистяков колегам, які проявляли завзяття в спробах викрити Харукі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация