NEWSru.com :: Православна церква запропонувала ввести "дрес-код" для росіян

Глава Відділу по взаєминах Церкви і суспільства Московського патріархату протоієрей Всеволод Чаплін переконаний, що манери росіян одягатися вимагають наведення порядку
На щастя, як пише дослідниця церковної "моди", "у багатьох храмах духівництво і парафіяни до" жіночо-брючному "питання байдужі
Належність до ситуації за останні роки православної субкультури здається найпростішим способом досягнення "високої духовності"
Реакція Патріарха на спрямоване до нього звернення невідома, але протоієрей Всеволод свою обіцянку повернутися до теми, "яку варто ще обговорити", - стримав

Глава Відділу по взаєминах Церкви і суспільства Московського патріархату протоієрей Всеволод Чаплін переконаний, що манера росіян одягатися вимагає наведення порядку, і пропонує ввести спеціальний "дрес-код" для всіх росіян, повідомляє портал "Інтерфакс-Релігія" .

"Непогано, що зараз компанії, вузи, школи вводять у себе дрес-коди. Добре б і загальноросійський дрес-код придумати (на стрип-бари та будинки розпусти, так вже й бути, можна його не поширювати)", - зазначає священик, раніше викликав скандал своїм зауваженням про міні-спідниці, які нібито провокують міжетнічні конфлікти і можуть спровокувати на злочинні дії і кавказців, і росіян.

- Всеволоду Чапліну дісталося від захисників прав жінок
- Регламентація дрес-коду в Росії не потрібна, вважає глава Ради з прав людини
- Єдинорос назвав ідею загальноросійського дрес-коду - мракобіссям
- Як одягатися православної жінці?
- Одяг для храму повинна бути легкою і радісною, переконаний модельєр

Всеволод Чаплін не вперше висловлюється з цього приводу. Одне з його думок щодо того, як слід одягатися жителям, а особливо мешканкам Росії, викликало недавно дискусію в інтернеті. Ця дискусія і змусила представника Церкви дати розгорнуту відповідь на закиди на свою адресу.

17 грудня 2010 року, виступаючи в Москві на круглому столі міжетнічних відносин, Всеволод Чаплін, говорячи про виникаючі в російського життя конфліктних ситуаціях на міжнаціональному грунті, кинув докір на адресу вільно одягнутих жінок.

"Якщо вона носить міні-спідницю, вона може спровокувати не тільки кавказця, а й російського. Якщо вона при цьому п'яна, вона тим більше спровокує. Якщо вона при цьому сама активно викликає людей на контакт, а потім дивується, що цей контакт закінчується зґвалтуванням , вона тим більше не права ", - сказав протоієрей Всеволод. Таким чином він відповів на питання про те, чому російські дівчата часто є об'єктом домагань кавказьких чоловіків.

Священик порадив росіянкам "в зовнішньому вигляді бути більш серйозними". "Зовнішній вигляд наших жінок - це серйозна тема, яку варто ще обговорити", - додав тоді він.

На протоієрея Чапліна поскаржилися Патріарху

Представників громадськості це обурило. В інтернеті було опубліковано звернення до Патріарха Кирилу , Яке, як зазначають ЗМІ, підписали понад 700 осіб. Автори послання попросили предстоятеля РПЦ закликати протоієрея Чапліна до публічного вибачення за сказані ним слова, що зачіпають права, свободи і гідність громадянок Російської Федерації, бо рівноправність громадян незалежно від їх статі закріплено в Конституції РФ.

Як зазначалося у зверненні, Всеволод Чаплін спробував "підмінити суспільну дискусію з проблеми насильства над жінками на обговорення їх зовнішнього вигляду". Автори документа заявили, що зовнішній вигляд - "це приватна справа людини", і будь-яка людина "має право на сексуальну недоторканність незалежно від форми одягу, кола спілкування і т.п.".

Реакція Патріарха на спрямоване до нього звернення невідома, але протоієрей Всеволод свою обіцянку повернутися до теми, "яку варто ще обговорити", дотримав.

Свою позицію він виклав у "Відповіді авторам звернення до Патріарха Кирила з приводу жіночого дрес-коду", повний текст якого розміщений порталом "Інтерфакс-Релігія" .

Всеволод Чаплін вказує також на те, що "в усі часи, в усіх народів зовнішній вигляд людини не вважався на сто відсотків приватним питанням".

"Як жінки поводяться в публічних місцях, в інституті, на роботі - не тільки їх" особиста справа ". До речі, чоловіків це не в меншій мірі стосується. Тип, одягнений посеред великого міста в шорти і майку, в треники і тапочки, точно так само не гідний поваги. Тільки жалості - якщо він бомж, наприклад ", - зазначив священик.

Він висловив думку, що настануть часи, "коли з пристойного місця непристойно одягнену особу або того самого типу в треніках будуть виводити. Ну, або поважають себе люди будуть в такому місці прощатися і віддалятися".

"Думаєте - утопія? Та ні, скоро доведеться звикати", - вважає представник Російської церкви.

Він висловив радість з приводу того, що його пропозиція обговорити зовнішній вигляд російських жінок і дівчат викликало інтерес, але здивований, що автори петиції вирішили, ніби він виправдовує згвалтування і непристойні домагання.

"І в думках того не було. Ні таким діям виправдання. А ось проблема, між іншим, залишається. Не стільки для мене - швидше для тих, хто плутає вулицю зі стриптизом (ну, або знову почне плутати, як тільки зима закінчиться)" , - підкреслив Всеволод Чаплін.

За його словами, жінка, "умовно одягнена або розфарбована як клоун, жінка, яка таким чином розраховує на знайомства на вулиці, в метро або барі, не тільки ризикує нарватися на п'яного ідіота, але вже точно не знайде собі в супутники життя чоловіка, що має хоча б зачатки розуму і самоповаги. Чи знайде, може бути, тверезого ідіота, але хіба його вона по-справжньому шукає? "

Священнослужитель зазначив, що "в усі часи, в усіх народів жінка шанувалася і вибиралася в супутниці життя, якщо відрізнялася скромністю і якщо чоловіки знали її трохи серйозніше, ніж під час зустрічі на вулиці або в питному закладі".

"Розв'язний зовнішній вигляд і розв'язна поведінка - пряма дорога до нещастя. До порожнім" любові на один раз ". До короткострокових шлюбів, за якими тут же йдуть щурячі розлучення. До зламаним долям дітей. До самотності і божевілля. До життєвої катастрофи", - попереджає священик.

Глава президентської Ради з прав людини: регламентація дрес-коду в Росії не потрібна

Глава президентської Ради з прав людини Михайло Федотов виступив проти того, щоб в Россііначалі регламентувати манеру громадян одягатися.

"Безглуздо щось насаджувати. У нас і так маса дрес-кодів, і всі вони мирно уживаються. Необхідності щось міняти немає", - сказав сьогодні М. Федотов "Інтерфаксу", коментуючи заяву Всеволода Чапліна.

"Що-небудь міняти я б не став. Більш того, я б не став щось нав'язувати. У нас немає обов'язкового закону про носіння брюк особами чоловічої статі. Такий закон не потрібен. Регулювання не повинно вторгатися туди, де йому не місце" , - сказав М. Федотов.

"У нас вже є загальноросійський офіційний дрес-код. Для чоловіків - це костюм і краватку. Для жінок - брючний костюм, плаття або спідниця", - зазначив він.

"Існує православний дрес-код. Ми всі знаємо, що чоловік, входячи в церкву, повинен зняти головний убір, і він не повинен туди йти в майці і шортах. Такий же дрес-код існує для жінок, вона повинна входити до церкви з покритою головою. існує мусульманський дрес-код, іудейський. Росія - світська країна і у нас існує маса дрес-кодів. Свій дрес-код в банку, він відрізняється від дрес-коду на заводі. у нас вже давно існує великий набір дрес-кодів, які широко застосовуються в суспільстві. Не треба нічого міняти, але потрібно розвивати кул ьтуру, в тому числі щодо одягу ", - сказав М. Федотов.

Єдинорос назвав ідею загальноросійського дрес-коду - мракобіссям

Представник Ліберального клубу "Єдиної Росії" Олексій Чеснаков розкритикував пропозицію глави синодального Відділу по взаєминах Церкви і суспільства протоієрея Всеволода Чапліна про введення загальноросійського дрес-коду зовнішнього вигляду громадян.

"Заява пана Чапліна є проявом мракобісся. Сьогодні вводити будь-які загальноросійські дрес-коди немає необхідності. Люди самі повинні визначати, в чому їм ходити. Ні держава, ні громадські організації не повинні втручатися в це право громадян. Це повинно бути обмежено прийнятими в суспільстві нормами моралі і смаками конкретної людини ", - заявив сьогодні А. Чеснаков" Інтерфаксу ".

На думку політика, в іншому випадку, "хтось буде приймати за людей рішення про те, що їм пристойно носити, потім - справа може дійти до того, що людині рекомендуватимуть - що говорити і що робити".

"У сучасному демократичному суспільстві подібного роду ініціативи є проявом середньовічного мислення", - підкреслив А. Чеснаков.

Чи повинна бути у православних жінок спеціальний одяг?

За останній час тема одягу як конфесійної чи релігійної приналежності обговорювалася досить часто. Причому стосувалося це одягу не тільки мусульманок, але іноді і православних.

"Якщо ви православна, не перший рік воцерковлена ​​жінка, ваш гардероб неодмінно рясніє" обеднешнимі "нарядами: спідницями-максі, довгими вільними сарафанах і сукнями, а вже накопичення в шафі різноманітних хусток приймає масштаби стихійного лиха", - не без гумору написала автор публікації на сайті одного з відомих московських храмів.

"Парафіянки, які відвідують богослужіння постійно, зазвичай не ставлять собі питань про те, чому склалася саме така жіноча церковна" уніформа ":" так прийнято "," таке всі православні в храм надягають ". Лише коли хтось із наших знайомих збирається відвідати православний храм вперше і звертається до нас за консультацією по "ганчіркові питання", ми починаємо замислюватися про сенс: а чому саме довга спідниця? чому хустку? чому штани на жінці можуть викликати хвилю обурення? " - задається питанням жінка-автор.

На її думку, сучасна "длінноюбочно-платочная" навколоцерковна субкультура зародилася аж ніяк не в результаті масового приходу до Церкви неофітів після святкування в 1988 році тисячоліття Хрещення Русі і навіть не була реакцією простого народу на насильницьку маргіналізацію віруючих в роки комуністичного переслідування. Вона сформувалася трьома століттями раніше, за часів Петровських реформ, як відповідь на секуляризацію держави, відділення церковного від світського. Саме тоді виникла особлива субкультура "церковних людей" з такими відмітними рисами, як носіння підкреслено старого одягу темних тонів, що нагадує не те жебрацьку, не те чернечу, шанування авторитету "старців" вище єпископату, засудження влади як "беззаконної", "антихристової", неприйняття "мирської", особливо європейської, культури.

Як наголошується в статті, цей "дрес-код", напевно, "найдавніша з існуючих сьогодні в Росії протестних субкультур".

"Новонавернені православні християни кінця минулого століття подарували церковній субкультурі друге дихання: прийшовши до храмів і не маючи перед очима інших зразків православної культури, зовнішності і поведінки, вони взяли ту ж саму екзотичну середу за саму ревнітельскую, подвижницьку. Дійсно, приналежність до даної субкультурі здається самим простим способом досягнення "високої духовності": варто відмовитися від косметики та манікюру, а краще зовсім перестати стежити за собою, одягатися в пом'ятий чорну спідницю і сіру безформну до ту, покрити голову хусткою "внахмурку", намотати на зап'ясті чотки, бажано поізношеннее, "намолені", навчитися в знак подяки відповідати "Спаси, Господи", а при зевании хрестити рот, і "церковна середовище" з радістю визнає вас своєю, " знає ", ви отримаєте в ній психологічну підтримку і схвалення, впевненість у правильності обраного шляху", - йдеться в публікації.

Однак, як пише автор, в "длінноюбочно-хусткової" уніформі не було б нічого поганого, якби до неї не додавався обов'язковий пакет субкультурного світогляду ".

У статті наводиться висловлювання одного відомого священика, який назвав хустку і довгу спідницю жіночої православної "військовою формою".

На погляд автора однак, її правильніше було б назвати розпізнавальним знаком радикально-екстремістського угрупування, часто не підкоряється командуванню, тобто священноначалля, абсолютно анархічної і непередбачуваною в своєму зілотстве. Її основна небезпека полягає в тому, що будь-який біляцерковний "батька Махна", якщо йому вдасться переконати цю аудиторію в своєму фундаменталізм, дуже легко може повести за собою "спідниці" і "хустки" хоч в новий розкол, хоч в підземні печери, хоч на барикади помаранчевої революції.

Автор публікації дає і практичні поради щодо одягу для храму. "Якщо вашому серцю ... милі довга спідниця і хустку, але брати участь в протестних біляцерковних рухах ви не маєте наміру, нехай одяг для відвідування храму по неділях і святкових днях буде найкрасивішою і якісної частиною вашого гардеробу. Інакше, прийшовши до храму в темному і пошарпаному , ви ризикуєте почути через плеча: "Сестра, ти з наших будеш? Підтримай владику Діоміда, ми тут підписи збираємо "(мається на увазі позбавлений священноначаллям сану Чукотський єпископ Діомід . - Прим. ред. ) ", - пише автор публікації, посилаючись на пережитий нею епізод, в результаті якого її" заслужена сіра спідниця була терміново розжалувана в статеві ганчірки ".

"Якщо ви не можете дозволити собі приділяти одягу багато часу і коштів, краще відмовтеся від хустки. Замініть його в'язаній мереживною шапочкою, беретом, капелюшком. В такому випадку спідницю можна надіти і дешеву," ширвжиткового ". У поєднанні з хусткою вона дає субкультурний" клікушескій "образ, а з іншим головним убором є шанси виглядати романтичної інтелігенткою", - йдеться в публікації.

Стосується автор і "наболілого" - жіночих брюк. "Переконані" брюкоборци "люблять цитувати уривок з Повторення Закону, а також правила VI Вселенського і Гангрського соборів, що забороняють християнам носити одяг протилежної статі. Тільки ось називати" чоловічим одягом "то, що є у сучасних жінок повсякденним варіантом за умовчанням, м'яко кажучи, дивно . Ви ж не приймаєте жінку в брюках за чоловіка і не просіть її, вибачте, пройти в чоловічий туалет? А сенс язичницьких ритуальних перевдягань, проти яких, власне, і були складені соборні правила, полягав в тому, що дружин щина виглядала як чоловік і грала його роль ", - наголошується в статті.

"У наш час при вході в деякі храми можна побачити оголошення типу" жінкам в брюках вхід заборонено ". З точки зору місії це просто жахливо. У перекладі на російську мову це оголошення означає:" Нам не потрібні звичайні сучасні жінки, яких зараз більшість. У нашому храмі не місце тим, хто шукає, хто цікавиться, початківцям. Ми відкриті тільки для тих, хто давно воцерковлені і встиг вивчити всі тонкощі парафіяльного етикету ". Якщо ви дійсно початківця, то це знак, що в даний храм краще взагалі не ходити, якщо у вас є вибір. Тому що заборони на штани, як правило , поєднуються з відсутністю катехізації перед хрещенням, байдужістю до людей, загальною пасивністю, "требоісполнітельством", - йдеться в публікації.

На щастя, як пише дослідниця церковної "моди", "у багатьох храмах духівництво і парафіяни до" жіночо-брючному "питання байдужі. Там спостерігається наступна тенденція, особливо серед молодих дівчат: штани не виключаються з гардероба, а прикриваються зверху довгими туніками, короткими спідничками, жакетами. Можливо, ця тенденція в найближчому майбутньому дасть нам цнотливий костюм на зразок індійських Сальвар-камиза (суконь з брюками) або китайської національної одягу. до речі, китаянки в національних брюках вже зображені на іконі св ятих 222 мучеників, які постраждали під час повстання іхетуаней ".

Одяг для храму повинна бути легкою і радісною, переконаний знаменитий російський модельєр

Питання, як одягатися для відвідування храму, не так давно

прокоментував і відомий фахівець. В інтерв'ю газеті "Церковний вісник" знаменитий російський модельєр В'ячеслав Зайцев порадив ретельно вибирати одяг для відвідування православних богослужінь.

"У храмі гарні світлі тони. Тут одягу повинні бути світлішими, більш легкими. Не обов'язково легкі тканини, але по відчуттю - більш повітряні, більш наповнені світлом і сонцем - долучаючись до Бога, ти долучаєшся до Світла", - сказав він.

Найбільш підходящим для храму головним убором модельєр бачить традиційний хустку. На думку Зайцева, хустку повинен бути "тільки світлим, що не темним і не кольоровим".

Зайцев радить жінкам одягати головні убори не тільки в храм, але носити їх і в повсякденному житті. "Росія завжди славилася головними уборами, адже жінки завжди ходили з покритою головою. Зараз все ходять простоволосі. Але мені здається, що це безглуздо і дивно, що жінки не носять головний убір", - зазначив модельєр.

"У своїх колекціях я намагаюся запропонувати різноманітні головні убори, щоб зрушити цю проблему з мертвої точки. Спеціально проводжу великі виставки головних уборів", - розповів Зайцев.

Штани, на мнение модельєра, сегодня є звичайна жіночім одягом. "У XIX столітті жінка вперше з'явилася в брюках, потихеньку відстояла своє право носити цей вид одягу, і сьогодні існує цілий гардероб жіночих брюк", - зазначив Зайцев.

За його словами, "є бабки та інші доморощені охоронці чистоти віри, ханжі, які часом заважають іншим людям доторкнутися до Бога. Їх погляди і зауваження ображають людини і відволікають від головного, заради чого він прийшов до Церкви".

Для свят, на думку модельєра, добре було б пошити спеціальний одяг. "Великдень - це не похмурі обличчя, а обличчя просвітлені, променисті, і одяг повинен" струмувати світлом ", щоб в храмі не було людей в сумовитих, сірих і естетично недосконалих одязі", - вважає засновник сучасної російської моди.

Quot;Думаєте - утопія?
Чи знайде, може бути, тверезого ідіота, але хіба його вона по-справжньому шукає?
Чи повинна бути у православних жінок спеціальний одяг?
Ому хустку?
Ому штани на жінці можуть викликати хвилю обурення?
Інакше, прийшовши до храму в темному і пошарпаному , ви ризикуєте почути через плеча: "Сестра, ти з наших будеш?
Ви ж не приймаєте жінку в брюках за чоловіка і не просіть її, вибачте, пройти в чоловічий туалет?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация