NEWSru.com :: 30 років вторгнення в Афганістан: експерти вважають, що західні війська повторюють долю радянських

У п'ятницю виповнюється 30 років з моменту початку радянської операції в Афганістані
Почалася велика військова операція, мета якої до кінця не була відома нікому
Загальна кількість загиблих радянських військовослужбовців і цивільних осіб за роки афганської війни становить 15 051 осіб. Більше 250 солдатів і офіцерів до сих пір числяться в списках зниклих без вести

У п'ятницю виповнюється 30 років з моменту початку радянської операції в Афганістані. 25 грудня 1979 року в 15:00 за московським часом частини щойно сформованої 40-ї армії з двох напрямків перетнули афгано-радянський кордон. Почалася велика військова операція, мета якої до кінця не була відома нікому - ні членам Політбюро, які брали про неї зовсім секретну постанову, ні маршалів в міноборони, яким наказ довелося виконувати, ні керівникам Афганістану, за чиїми настійним проханням війська перейшли понтонний міст через Амудар'ю, пише "Російська газета .

Загальна кількість загиблих радянських військовослужбовців і цивільних осіб за роки афганської війни становить 15 051 осіб. Більше 250 солдатів і офіцерів до сих пір числяться в списках зниклих без вісті.

За деякими підрахунками, участь 40-й армії в бойових діях обходилося Радянському Союзу в 5 млрд рублів в день. Американці підрахували, що річне утримання тільки одного солдата в Афганістані обходиться їм в мільйон доларів. Сьогодні деякі експерти вказують, що Захід не винесли уроків з війни, яку вів в Афганістані Радянський Союз, і війська коаліції можуть повторити там долю радянських військ.

- Чому радянські війська увійшли в Афганістан
- США не скупилися на підтримку моджахедів
- За кілька місяців до вторгнення Брежнєв виключав такий варіант
- Це зумовило введення військ
- Захід в Афганістані повторює долю СРСР

Держдума в п'ятницю виступила із заявою у зв'язку з 30-ми роковинами введення обмеженого контингенту радянських військ в Афганістан. "Існуючі сьогодні різні, часто діаметрально протилежні оцінки доцільності введення обмеженого контингенту радянських військ в Афганістан у грудні 1979 року не повинні негативно впливати на шанобливе ставлення російського народу до воїнів, сумлінно виконували свій обов'язок щодо вирішення поставлених перед ними завдань по боротьбі з міжнародним тероризмом і релігійним екстремізмом ", - йдеться в документі.

Дана заява була ініційована фракцією "Справедлива Росія" і комітетом Держдуми у справах ветеранів.

Як підкреслюється в документі, федеральним органам держвлади і органів держвлади суб'єктів РФ, а також місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства РФ, необхідно зробити все, від них залежне, щоб підтримка ветеранів бойових дій в Афганістані продовжувала здійснюватися, а "вдячна пам'ять про героїв з роками зберігалася і залишалася частиною історичної спадщини російського суспільства ".

Чому радянські війська увійшли в Афганістан

Як зазначає видання, люди похилого віку радянські вожді були настільки не впевнені в розумності задуманої акції, що своє рішення оформили лише в одному екземплярі, написаному від руки особисто Костянтином Черненко, сором'язливо назвавши цей унікальний документ "До положення в" А ", а майбутнє вторгнення замаскувавши казенним словом "захід". Це, до речі, єдиний випадок такого роду за всю історію цеківського діловодства.

У відомстві Дмитра Устинова відразу кілька великих воєначальників (теж небувалий випадок в літописі міноборони) відкрито виступили проти силової акції, за що поплатилися своїми кріслами, а ті, хто промовчав тоді, не шкодували лайливих слів на адресу ініціаторів згодом.

Що ж стосується афганських друзів, то тут і зовсім відбувся повний конфуз, бо їх, благали Кремль про надання військової підтримки, воїни-інтернаціоналісти і покарали насамперед, ледь увійшовши до Кабула. Глава держави Хафизулла Амін був убитий 27 грудня в ході штурму його резиденції силами спецпідрозділів КДБ і ГРУ, а людей з його оточення на довгі роки запроторили до в'язниці.

І лише на Заході, публічно висловивши своє обурення "окупацією Афганістану", великі політики і люди зі спецслужб задоволено потирали руки: Поради догодили в пастку, з якої немає виходу. Там швидко зрозуміли, який історичний шанс випав їм в холодні грудневі дні 79-го, і, віддамо належне нашим учорашнім противникам, вони їм блискуче скористалися.

США не скупилися на підтримку моджахедів, сподіваючись, що війна в Афганістані виснажить СРСР

Судячи з опублікованих в Штатах мемуарів розвідників і сенаторів, вже до середини 80-х років тільки по лінії ЦРУ на підтримку моджахедів щорічно виділялися майже півтора мільярда доларів. Ще приблизно стільки ж давали Саудівська Аравія та інші країни. При цьому треба зауважити, що долар в ті роки був набагато вагомішим, ніж зараз.

Жодне повстанський рух за всю історію людства не користувалося такою масштабною допомогою ззовні. Це була не просто велика таємна операція проти радянських військ в Афганістані, а світова війна на виснаження Радянського Союзу, його руйнування.

Факти: за кілька місяців до вторгнення Брежнєв і його соратники категорично виключали такий варіант

Тим часом ще за кілька місяців до описуваних подій і Брежнєв, і його соратники в один голос вмовляли одне одного ні в якому разі не вдаватися до широкомасштабної військової допомоги кабульському режиму.

Зі стенограми засідання політбюро ЦК КПРС від 19 березня 1979 року:

"Голова КДБ Юрій Андропов:" Я вважаю, що ми можемо утримати революцію в Афганістані тільки за допомогою своїх багнетів, а це абсолютно неприпустимо для нас. Ми не можемо піти на такий ризик ".

Міністр закордонних справ Андрій Громико: "Наша армія, яка увійде до Афганістану, буде агресором".

Міністр оборони Дмитро Устинов: "Я так само, як і інші товариші, не підтримую ідею введення військ в Афганістан".

Генеральний секретар Леонід Брежнєв: "Мені здається, що правильно визначили члени Політбюро, що нам зараз не пристало втягуватися в цю війну".

Голова Ради міністрів Олексій Косигін (з бесіди з Головою Революційної ради Афганістану Н.М. Таракі 20 березня 1979 г.): "Хочу ще раз підкреслити, що питання про введення військ розглядався нами з усіх боків, ми ретельно вивчали всі аспекти цієї акції і прийшли до висновку про те, що якщо ввести війська, то обстановка в вашій країні не тільки не покращиться, а навпаки, ускладниться. Не можна не бачити, що нашим військам довелося б боротися не тільки із зовнішнім агресором, а й з якоюсь частиною вашого народу. А народ таких речей не прощає ".

Однак через кілька місяців - у проміжку між навесні і восени - думка політиків кардинально змінилося.

Це зумовило введення військ

Для того щоб пояснити, в чому ж справа, треба згадати про особливості того часу, зазначає видання. Пік застою збігся з піком "холодної війни": радянські керівники невиліковно хворі фобіями класової непримиренності, Рейган оголосив СРСР "імперією зла", нерви у протиборчих сторін напружені до межі. Москва і Вашингтон пильно вартують будь-який рух один одного, пальці на спускових гачках побіліли від напруги ...

З приходом до влади в Ірані радикальних ісламістів Штати втрачають стратегічно важливий регіон в підчерев'я Рад. В цей же час резиденти з Кабула бомблять Москву тривожними телеграмами: афганська збройна опозиція міцніє, ряди її ростуть, урядовим військам з моджахедами не впоратися. У надрах спецслужб і в коридорах ЦК зріє висновок: з падінням Кабула Афганістан напевно потрапить в зону американського впливу, а це значить, ракети середньої дальності будуть розташовані у наших південних кордонів, що ще більше порушить паритет.

У записці Андропова, спрямованої Брежнєву на початку грудня, міститься великий набір страхів: афганська армія недієздатна, масові репресії руйнують державу, за Аміном помічений цілий ряд дій, які говорять про його дрейфі в бік Заходу, загони ісламських партизан набирають силу. І міститься висновок: ми втрачаємо свої стратегічні позиції в Афганістані.

Однак далеко не факт, що Амін був агентом ЦРУ, а партизани тоді представляли реальну небезпеку для тих, хто прийшов до влади афганських лівих. У всякому разі так вважали наші військові радники, яких в збройних силах ДРА тоді було понад тисячу осіб. Їх донесення в Москву сильно відрізнялися від решти інформації. "Так, важко, так, бої йдуть в різних провінціях, але афганська армія в стані сама впоратися з розрізненими загонами опозиції, тільки допоможіть їй зброєю і боєприпасами", - ось суть цих донесень. Але в листопаді, коли совсекретное рішення про вторгнення вже фактично прийнято (залишилося лише оформити його на папері), головного військового радника генерал-лейтенанта Лева Горєлова відкликають до Москви. На початку грудня та ж доля наздоганяє радника від головного політуправління генерала Василя Заплатина. Ось як він сам про це розповідав.

"12 грудня Устинов запросив начальника Генерального штабу, начальника ГоловПУРу і мене до себе в кабінет. Перше питання Огаркова:" Ну як, обговорили ситуацію з товаришем Заплатина? "-" Так, всі питання обговорили, але товариш Заплатин залишається на своїх позиціях, то є не поділяє точку зору про введення військ ". Тоді міністр вже до мене з явним натиском:" Поясніть: чому? "Я йому виклав всі ті доводи, з якими вже звертався раніше. міністр почервонів:" А що ви мені в минулий раз обіцяли , пам'ятаєте? Ви говорили, що жодна волосина з голови Таракі не впаде, так? "Після цього міністр дає мені шифровку на півсторінки, підписану представниками КДБ. Там не ставиться прямо питання про введення військ, але все підводиться до того, що без цього не обійтися. мовляв, обстановка абсолютно безвихідна. "Я б цю телеграму не підписав, - кажу Устинову. - Тут викладається невірна позиція ". Він мені:" Вони головою за свою інформацію відповідають ". У мене аж сльози на очах виступили: виходить, що вони відповідають за свої слова, а ми ні. Устинов глянув на мене, щось, мабуть , зрозумів. Потім подивився на Огаркова і Єпішева, відвернувся, махнув рукою: "та що там говорити, вже пізно". і ще раз повторив: "вже пізно". Значно пізніше я дізнався про те, що наша розмова відбулася відразу після засідання Політбюро , які затвердили рішення про введення військ.

На жаль, навіть зараз, через 30 років, не до кінця ясно, хто ж з членів ПБ "продавив" силовий варіант. Судячи за свідченнями учасників і спостерігачів тих епічних подій, все сталося як би само собою, в результаті збігу цілого ряду істотних і не дуже істотних обставин.

Із щоденника Анатолія Черняєва (тоді працівника міжнародного відділу ЦК, згодом помічника М.С. Горбачова):

"Вражає - все більш-менш розумні і порядні люди бачать, що зроблена неймовірна дурість ... З усіх точок зору. Але хто зробив? .. В апараті і в Москві (не в сенсі в ПБ, в Кремлі, а в народі) дійсно ворожать на цей рахунок. і я гадаю. Звичайно, повторюю собі: зіграли на маразматичному обурення Брежнєва Аміном - посмів не послухатися, та ще вбив "нашого найкращого друга" ... Але хто зіграв? Ніби ж не Громико, не схоже, щоб і Устинов. явно не Суслов. Залишається одне - ГБ. Значить, знову, як одного разу вже було: там формується політика ".

Захід в Афганістані повторює долю СРСР

Дивно, але Захід в Афганістані виразно повторює долю Рад. Недавнє рішення президента США Барака Обами збільшити чисельність американських військ ще на 30 тисяч осіб остаточно зрівнює в масштабах "обмежений контингент" СРСР і сили ISAF.

Президент Афганістану Хамід Карзай, як колись генсек Бабрак Кармаль, висловлює занепокоєння бажанням американців в 2011 році почати виведення військ і при цьому не контролює навіть третини території своєї країни. З підготовлених силами ISAF 94 тисяч афганських військових 10 тисяч вже дезертирували. І подібних паралелей можна знайти ще безліч.

Дивно, що уроки тієї 10-річної війни виявилися не засвоєними. Чим більше чужих військ буде в непривітних афганських ущелинах, тим більше пуштунів (а також таджиків, хазарейців, белуджів) візьмуться за зброю, щоб надати незваним гостям збройний опір. З цим зіткнулися англійці в XIX столітті, це відчули ми в XX, тепер на ті ж граблі наступають американці, які, щоб не називатися агресорами, далекоглядно мобілізували під свої прапори військові підрозділи ще з 43 країн.

Однак, як показує історія, силою в Афганістані нічого не зробити. Британська імперія розвалилася, Радянський Союз розвалився, а США вже витратили на свої безплідні спроби перемогти міфічних терористів більше 300 млрд доларів і отримали назад близько тисячі трун. На думку експертів, переважна більшість афганців абсолютно байдуже як до ідей комунізму, так і до цінностей західної демократії, і при цьому вони категорично відкидають будь-яке іноземне втручання. Не треба плекати ілюзій з цього приводу.

Перше питання Огаркова:" Ну як, обговорили ситуацію з товаришем Заплатина?
Тоді міністр вже до мене з явним натиском:" Поясніть: чому?
Міністр почервонів:" А що ви мені в минулий раз обіцяли , пам'ятаєте?
Ви говорили, що жодна волосина з голови Таракі не впаде, так?
Але хто зробив?
Але хто зіграв?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация