NEWSru.com :: Всього третина росіян знають, що таке "Празька весна", і з введенням танків більше приголосних, ніж незгодних

Всього третина росіян знають, що таке "Празька весна", і з введенням танків більше приголосних, ніж незгодних
Протягом 36 годин армії країн Варшавського договору, не зустрівши протидії з боку чехословацьких військ, зломили опір суспільства і встановили повний контроль над територією Чехословаччини

Третина росіян (32%) знають від події 50-річної давності в Чехословаччині, які увійшли в історію як "Празька весна", але вважають правильним введення радянських військ в цю країну більше, ніж тих, хто вважає, що цього робити не слід було, з'ясували соціологи "Левада-Центру".

32% респондентів в тій чи іншій мірі знають про події "Празької весни": 11% росіян вважають, що добре знають про ті події, а 21% опитаних чули і читали про це, цитує результати "Інтерфакс" 21 серпня.

Більше третини росіян (36%) вважають, що дії СРСР в ніч на 21 серпня 1968 року, коли радянські війська були введені на території Чехословаччини, були правильними. У свою чергу, 19% респондентів вважають, що Москва 50 років тому поступила неправильно. 45% опитаних не визначилися з відповіддю.

- InoPressa: Весни, зруйновані Москвою

23% респондентів вважають, що "Празька весна" представляла собою "спробу антирадянських сил в керівництві ЧССР відірвати країну від соціалістичного табору", кожен п'ятий (21%) вважає ті події "підривної акцією і спробою розколоти соцтабору".

18% респондентів впевнені, що події "Празької весни" були "повстанням народу проти режиму, нав'язаного Радянським Союзом". Майже чверть росіян (23%) не змогли відповісти на питання про те, що 50 років тому відбувалося в Чехословаччині.

16% росіян вважають, що введення радянських військ до Чехословаччини був необхідний для запобігання кровопролиття, а 15% опитаних вважають, що якби це не було зроблено, то в ЧССР увійшли б війська західних країн. Практично кожен десятий (9%) переконаний, що введення радянських військ був необхідний для збереження соціалістичного ладу в Чехословаччині.

4% респондентів вважають, що події "Празької весни" показали несумісність соціалізму радянського типу з демократією. 28% опитаних повідомили, що нічого про це не знають, а 22% не змогли пояснити, чому Ви введення радянських військ до Чехословаччини в 1968 році.

Опитування було проведено 7-12 березень середа 1600 росіян.

Історична довідка

У ніч на 21 серпня 1968 року в Чехословаччину були введені війська п'яти країн Варшавського договору (СРСР, Болгарії, Угорщини, НДР і Польщі). Операція, яка отримала кодову назву "Дунай", мала на меті припинити відбувався в Чехословацькій Соціалістичній Республіці (ЧССР) процес реформ, ініційованих першим секретарем Центрального комітету Комуністичної партії Чехословаччини та Александра Дубчека - "Празьку весну".

Протягом 36 годин армії країн Варшавського договору, не зустрівши протидії з боку чехословацьких військ, зломили опір суспільства і встановили повний контроль над територією Чехословаччини. При цьому понад 70 громадян були вбиті, кілька сотень поранені. 24 - 27 серпня 1968 року в Москві відбулися переговори, на яких чехословацька сторона погодилася відновити "істинний" соціалізм.

Однак результатом чергового вирішення протиріч всередині соцтабору силовими методами стала ще більша ізоляція країн Варшавського договору від решти світу і масова еміграція (до 300 тис. Чоловік) висококваліфікованих фахівців з ЧССР. Незважаючи на відносну "безкровність" проведеної окупації, коли схожі події в 1980 році почнуться в Польщі, брежнєвське керівництво вже не зважиться застосовувати силу, побоюючись міжнародних санкцій і розколу всередині соціалістичного табору.

Нарешті, події в Чехословаччині породили дисидентський рух в самому СРСР. 25 серпня 1968 року в Москві сім радянських громадян вийшли на демонстрацію проти введення військ в ЧССР. 9 жовтня 5 з них постали перед судом (двоє отримали по 2,5 і 3 роки ув'язнення, решта - від 3 до 5 років заслання). Ще двоє були засуджені до ув'язнення в спеціалізовану психлікарню.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация