NEWSru.com :: Лукашенко переживає через страту мінських терористів: "Для мене це трагедія". Але наполягає: все було прозоро

Президент Білорусії Олександр Лукашенко відповів на обурення правозахисних організацій, ряду політиків і громадськості в зв'язку зі стратою двох молодих людей, засуджених за вибух у мінському метро
Олександр Лукашенко, 21 березня 2012 року
Білоруський президент назвав особистою трагедією страту Владислава Ковальова та Дмитра Коновалова, яких суд визнав винними в організації вибуху 11 квітня 2011 року

Президент Білорусії Олександр Лукашенко відповів на обурення правозахисних організацій, ряду політиків і громадськості в зв'язку з стратою двох молодих людей, засуджених за вибух у мінському метро. "Це був абсолютно прозорий процес від початку до кінця. У співробітників ФСБ Росії, ізраїльського" Моссада "і Інтерполу, які брали участь на всіх етапах слідства, у них на жодному етапі не виникло ніяких питань і сумнівів", - цитує "БелТА" заяву Лукашенка, зроблене в ході інтерв'ю для телеканалу Russia Today .

Білоруський президент назвав особистою трагедією страту Владислава Ковальова та Дмитра Коновалова, яких суд визнав винними в організації вибуху 11 квітня 2011 року. "Для мене це була чергова трагедія в моєму житті. Але найбільше я співпереживав батькам цих людей, яким я допомогти не можу. На жаль, - наводить слова Лукашенка "Інтерфакс" . - Ось часто запитують: "Що для вас найскладніше?" Я вже говорив якось публічно, що для мене найскладніше - підписати відповідний указ про непомилування. Помилував же я за весь період, по-моєму, тільки одну людину ".

В ефірі білоруського телебачення інтерв'ю з президентом вийде в ефір увечері 22 березня на телеканалі "Білорусь 1".

- Точка зору: в Мінську сталася піар-катастрофа

30 листопада минулого року Владислав Ковальов і Дмитро Коновалов рішенням Верховного суду Білорусі були засуджені до вищої міри покарання за організацію теракту на станції метро "Жовтнева" і вибухи в 2008 році в Мінську і 2005 році в Вітебську.

На відміну від Коновалова, який відмовився подавати прохання про помилування, Ковальов до президента звернувся, заявляючи, що не визнає своєї провини. Однак в помилування було відмовлено . Минулої суботи, 17 березня, мати Ковальова повідомила ЗМІ, що вирок щодо її сина був приведений у виконання . На наступний день стало відомо, що страчений і Коновалов.

Після цього на адресу влади Білорусі зазвучала жорстка критика з боку місцевої опозиції, багатьох білоруських громадян, а також від лідерів європейських країн. Особливо підкреслювалося, що Білорусь - єдина в Європі країна, в якій ще застосовується смертна кара. В Євросоюзі навіть пригрозили ввести жорсткі економічні санкції. А в країні і за межами соціально активні верстви суспільства стали закликати Лукашенко ввести мораторій на смертну кару.

Європа розширить білоруський "чорний список"

До числа організацій, що відзначилися критикою білоруських властей у зв'язку зі стратою Коновалова і Ковальова, одним з останніх на даний момент приєднався Комітет ООН з прав людини. Його члени відзначають, що білоруська влада порушили міжнародні норми, стративши Ковальова перш, ніж було розглянуто його звернення до комітету.

"Пан Ковальов подав скаргу, стверджуючи, що проведене стосовно нього судовий розгляд не було справедливим, а також що він визнав себе винним під тиском. Комітет звернувся до влади Білорусі з проханням про відстрочку приведення смертного вироку у виконання до розгляду комітетом справи", - відзначає прес-служба комітету.

Згідно з прийнятими Білоруссю міжнародним зобов'язанням, влади були зобов'язані відстрочити страту, наголошують правозахисники. Вони також вказують, що це не перше подібне порушення: в 2010 і 2011 роках Білорусія привела у виконання смертні вироки стосовно осіб, чиї справи перебували на розгляді комітету.

У комітеті заявляють про засудження дій білоруської влади і про те, що розгляд справи Ковальова буде продовжено, незважаючи на його загибель.

Про введення економічних санкцій щодо Білорусії Європа рішення поки не прийняла, однак владі цієї країни розраховувати на те, що справа мінських терористів, що здобула такий широкий розголос, "зійде з рук", не доводиться. Так, за деякими, поки не підтвердженими даними, ЄС планує розширити "чорний список" білоруських політиків і організацій. Туди додадуть ще 12 осіб і 29 компаній, пише "Білоруський партизан" .

Сьогодні, відзначає видання, це питання буде обговорено на рівні європейських послів. Якщо згода між ними буде досягнуто, то в п'ятницю, 23 березня, рішення буде прийнято без обговорень. Якщо ж згоди не вдасться досягти, обговорення продовжиться в п'ятницю вже на рівні глав МЗС.

За інформацією ряду джерел, крім білоруського олігарха Юрія Чижа та його бізнесу будуть обговорюватися кандидатури декількох компаній іншого білоруського мільярдера - Володимира Пефтиева. Проти самого олігарха вже введена заборона на в'їзд до країн ЄС, його активи заморожені. Як зазначає видання, "головні лобісти Лукашенко - Латвія і Словенія" - фактично вже заявили про те, що підтримають спільну позицію Євросоюзу щодо Білорусі.

Лукашенко просять віддати тіла страчених

Тим часом правозахисники з Amnesty International вимагають від влади видачі тіл страчених їх родичам для поховання. Згідно з чинним законодавством, похоронами засуджених , Щодо яких приведено у виконання смертний вирок, займаються влади.

Також правозахисники виступають із засудженням страти і вимагають негайного введення мораторію на вищу міру покарання.

"Не дивлячись на публічні заяви про намір відмовитися від застосування смертної кари, уряд Білорусії продовжує виносити смертні вироки і стратити в'язнів ... Президент Лукашенко повинен негайно ввести мораторій на смертну кару відповідно до резолюцій РБ ООН про загальне мораторій", - заявив директор програм Європи і Середньої Азії Amnesty International Джон Долхуісен.

"Катастрофічно не вміють спілкуватися з пресою"

Великий резонанс, який викликала справа мінських терористів і через якого білоруській владі тепер загрожує загострення відносин з Європою, - це мимовільне справа рук самої влади, відзначає Slon.ru .

Незважаючи на наявність "темних плям", що залишилися в цій історії і тиражованих ЗМІ, вина Ковальова і Коновалова повністю доведена, вважає видання. І нагадує, що слідство мало на руках всі докази провини підозрюваних - Коновалов навіть "засвітився" на всіх камерах відеоспостереження, розташованих в районі і на станції метро "Жовтнева".

"Взяти хоча б повне відео допиту обох під час очної ставки, на якому ясно видно, що Коновалов не тільки не намагається виправдатися, але ще і посміхається, отримуючи задоволення від того, що відбувається", - пише автор статті Дмитро Герасимов і додає, що йому незрозуміло, чому "тисячі білорусів продовжують вірити в те, що ні Коновалов, ні Ковальов не винні".

На думку автора статті, причина навіть не в наявності тих самих "темних плям", а в тому, що білоруська влада абсолютно не вміють спілкуватися з населенням. Так, народ не ознайомили з доказами провини підозрюваних: чи не демонстрували відеозаписи з Коноваловим від 11 квітня, не давали в ЗМІ слова незалежним експертам, не надавали журналістам інформації про хід слідства.

"Білоруські пропагандисти, ідеологи, міліціонери ... катастрофічно не вміють спілкуватися з пресою і з суспільством. Після теракту в Мінську для влади трапилася справжня PR-катастрофа ... У ситуації, коли влада звикла придушувати інакомислення, а не переконувати людей у ​​своїй правоті , такої катастрофи уникнути було не можна ... Сьогодні більшість білорусів повірить швидше повідомленням на інтернет-форумі, ніж офіційної інформації ", - робить висновок автор статті в Slon.ru.

Дійсно, під час судового розгляду в інтернеті один за одним з'являлися підозрілі, а то і зовсім фантастичні теорії про "справжніх" організаторів теракту в метро. Так, по одній представлених блогерами версій, теракт організували білоруська влада, а безпосередніми виконавцями стали "Троє в цивільному з підривними машинками" . Коли громадськість всерйоз вхопилася за цю версію, білоруським правоохоронцям довелося навіть організовувати термінову прес-конференцію і пояснювати, хто були ці загадкові люди, що потрапили в об'єктиви фотокамер на місці теракту.

Ось часто запитують: "Що для вас найскладніше?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация