Ніч Івана Купали 2018: коли настає, обряди і традиції, купання і ворожіння на судженого

  1. Коли відзначається ніч Івана Купали
  2. Чому Різдво Іоанна Хрестителя пов'язано з купанням
  3. Іван Купала і літнє сонцестояння
  4. Традиції купальської ночі
  5. купальське вогнище
  6. Ворожіння на Івана Купала

Середина літа, і, хоча погода радує не скрізь, але тим не менше в свій термін настає ніч Івана Купали, з якої на Русі традиційно пов'язано багато прикмет, обрядів, переказів і ворожінь

Середина літа, і, хоча погода радує не скрізь, але тим не менше в свій термін настає ніч Івана Купали, з якої на Русі традиційно пов'язано багато прикмет, обрядів, переказів і ворожінь.

Коли відзначається ніч Івана Купали

Іван Купала - це народне ім'я одного з найбільш шанованих в християнстві святих - Іоанна Хрестителя (Предтечі), різдво якого відзначається 24 червня. Церкви, що живуть за григоріанським і збігається з ним новоюліанському календарів, вже відзначили це свято, який також називають Іванов день.

Російська православна церква і інші церкви, які дотримуються юліанського календаря, відзначають Різдво Іоанна Предтечі 7 липня. Ну, а вечір 6 липня - це переддень свята. Так що ніч Івана Купали, або купальська ніч, - це ніч з 6 на 7 липня.

Чому Різдво Іоанна Хрестителя пов'язано з купанням

Пророк Іоанн Хреститель був одним з попередників (предтеча) Ісуса Христа. Іоанн хрестив Ісуса в водах річки Йордан, а в перекладі з грецького «хреститель» означає - той, хто купає, занурює в воду. Тому свято Різдво Іоанна Хрестителя, він же Іван Купала, пов'язаний з водою, купанням, обмиванням і очищенням.

Іван Купала і літнє сонцестояння

Хоча свято Івана Купали є християнським, насправді він набагато древнє і пов'язаний з землеробським календарем древніх слов'ян. У стародавні часи свято припадав точно на літнє сонцестояння. Тому обрядова частина свята пов'язана з різними літніми традиціями, найважливішими з яких є купання у відкритих водоймах, а також розпалювання ритуальних багать.

Детальніше про зв'язок Івана Купали з літнім сонцестоянням і обрядах, пов'язаних з цим святом, читайте в матеріалі Федерального агентства новин .

Традиції купальської ночі

Традиції купальської ночі

У народній традиції ніч напередодні Івана Купали (купальська ніч) має дуже важливе значення. Це час збору цілющих трав, пошуку заповітного квітки папороті, ритуальних багать і, звичайно, масових купань.

Вважається, що перше купання у відкритій водоймі варто зробити на самоті увечері 6 липня до заходу сонця, а вже потім вночі брати участь в масових «запливах».

Купання в цей час у слов'янських народів вважалися дуже корисними і навіть обов'язковими. Згідно з народними повір'ями, в ніч напередодні Івана Купали русалки, водяні і інша водна нечисть міцно засинають на дні водойм і не можуть потурбувати купальщиків. Вода в цей час вважалася чистою і цілющою, що володіє лікувальними і магічними властивостями.

У ніч на Івана Купала дівчата вибирали собі «судженого», з яким разом стрибали через багаття, купалися, змінювалися вінками, разом шукали цвіт папороті та взагалі вели себе досить вільно. У слов'янській традиції незаміжньої дівчини дозволялося багато вольностей, які були неприпустимі після шлюбу.

Купатися можна було тільки до Ільїна дня (2 серпня), після чого вода, за повір'ям, ставала холодною, нечистої і навіть небезпечною для здоров'я.

купальське вогнище

Ближче до заходу напередодні Івана Купали молодь зазвичай розпалювала біля водойм спеціальні багаття-купальци, адже в купальську ніч дві стихії - вогонь і вода - тісно дружать.

Багаття - один з найважливіших символів купальської ночі, пов'язаний з очищенням та оновленням. Стрибки через вогонь символізують очищення, тому за традицією в купальську ніч всі жінки села повинні були стрибати через вогнище, інакше їх могли злічити нечистими і навіть відьмами і покарати.

«Женихи» і «нареченої», обруч в купальську ніч, стрибали через багаття разом, взявшись за руки. Вважалося, що така спільна забава веде до реального шлюбу - головне, не розімкнути рук при стрибку.

У ніч напередодні Івана Купали в селах були поширені досить нескромні забави, в тому числі купання голяка і різні не цілком пристойні гри. З часів Середньовіччя церква боролася з цими традиціями, жорстоко караючи неслухняних. Але традиція досить бурхливо відзначати ніч напередодні Івана Купали збереглася до сих пір.

Ворожіння на Івана Купала

Ворожіння на Івана Купала

Всі ворожіння в цей час так чи інакше пов'язані з водою. На Русі в купальську ніч в основному ворожили дівчата, загадуючи на судженого або на майбутнє життя.

Для ворожіння традиційно використовували вінки, які дівчата як би ненароком кидали з голови в воду. Поплив вінок - скоро жених посватається; закружляв на місці або розплела - поки заміжжя не світить; потонув - буде біда: або хтось помре, або наречений кине.

Можна було кинути в воду камінчик або монетку і вважати кола на воді: парне - все буде добре, непарне - удачі не бачити.

Вважалося, що дівчина або пара, яка знайде вночі квітку папороті, буде щасливою і багатою. Біда тільки, що папороть не цвіте, так що це ворожіння носило скоріше ритуальний характер.

Крім того, в ніч напередодні Івана Купали в ходу були звичайні дівочі ворожіння, традиційні для інших гадательних періодів - перед Різдвом, Хрещенням або Трійцею .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация