Нічне рандеву з американським президентом

Американський президент Барак Обама наніс в Афганістан несподіваний візит, який тривав лише шість годин. Причому проходив він у вечірній і нічний час. Навіть главу Афганістану Хаміда Карзая поставили до відома всього за годину до прибуття високого гостя. Американський президент Барак Обама наніс в Афганістан несподіваний візит, який тривав лише шість годин

Фото: AP

Такий дивний протокольний режим, оточений глибокою секретністю, президентське оточення пояснило питаннями безпеки.

Це перший візит Обами в цю країну на посаді президента. Раніше він приїжджав сюди в 2008-му, будучи сенатором, і був дуже критично налаштований до афганського керівництва. Відразу ж після обрання Обами на вищий державний пост багато задавалися питанням: коли він вирішить, що настав час для другої поїздки? Однак той не поспішав, хоча за 14 місяців з тих пір, як він зайняв Овальний кабінет Білого дому, чисельність американських військ в Афганістані зросла вдвічі.

У Обами може бути своє ставлення до Хаміду Каразаю, але в міру того, як затягується операція Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (International Security Assistance Force, ISAF), в якій Вашингтон грає провідну роль, візит президента США і головнокомандуючого, напевно, дуже важливий для підтримки бойового духу американських солдатів.

Західні кореспонденти відзначають, що нинішня поїздка Обами відбулася в момент, коли вдома він знаходиться на гребені успіху, добившись прийняття законопроекту про реформу системи охорони здоров'я, а також домовившись про підписання нової угоди з Москвою про скорочення ядерних озброєнь.

І ось американський президент вирішив закріпити свої успіхи вже на зовнішньополітичному терені (злегка "підмоченому" впертістю Ізраїлю в процесі близькосхідного врегулювання), закріпити демонстрацією впевненості в перемозі американської зброї проти міжнародного тероризму в Афганістані. Обама дав ясно зрозуміти, що приїхав до Кабула, щоб висловити підтримку Хаміду Карзаю і афганському народу.

Сам афганський президент з часу свого скандального переобрання в минулому році з нетерпінням чекав запрошення з Білого дому. У Кабулі, повідомляє кореспондент Бі-бі-сі Ліз Дюсет, "в оточенні афганського президента скаржилися на те, що його ніяк не запросять, і запитували, чи не кидає це тінь на відносини. Так що складно переоцінити важливість цього візиту, який покликаний продемонструвати підтримку президенту Карзаю ".

Обама запросив колегу відвідати Вашингтон в травні і провів з ним бесіду віч-на-віч, після того як зустрівся з афганським керівництвом в більш розширеному колі.

Фото: AP

На спільній прес-конференції в оточеному щільною охорони в президентському палаці Хамід Карзай подякував Барака Обаму за підтримку і висловив надію на те, що партнерські відносини між двома країнами будуть розвиватися і далі.

"Американський народ радий тому, що досягнуто" в Афганістані, сказав в свою чергу Обама, додавши, що сподівається на подальший прогрес у справі управління країною, боротьбу з корупцією і зміцненні судової системи. Карзай обіцяв, що Афганістан буде рухатися вперед і, в кінцевому підсумку, візьме на себе відповідальність за забезпечення безпеки країни.

Читайте також: Афганська поліція півтори години "воювала" ... з двома талібами

Деякі політичні оглядачі відзначили, що до подібних запевненням Хаміда Карзая західні дипломати ставляться з глибоким скептицизмом, вважаючи, що коаліція все більше грузне в "болоті війни".

Можливо, в силу саме цих обставин американська і західна преса в цілому визнала кульмінацією бліц-візиту президента США в Кабул його виступ перед американськими військовими.

На авіабазі "Баграм" неподалік від столиці головком Обама подякував представникам усіх родів військ США за їх внесок в боротьбу з терористами. Американську армію він назвав "найсильнішою в історії людства" і висловив тверду впевненість в її перемозі. "Немає такого візиту, який я вважав би більш важливим, ніж візит, який здійснюю зараз, - сказав президент США, звертаючись до присутніх на авіабазі" Баграм ". - Моє основне завдання тут і зараз - сказати спасибі вам від імені всього американського народу" .

Америка не вибирала цю війну і не збиралася втручатися в афганські справи або розширювати свій вплив. Америка, сказав Обама, була "віроломно атакована 11 вересня", а лідери "Аль-Каїди" і їх союзники-таліби все ще знаходяться в цьому регіоні і повинні бути переможені. Якщо США і міжнародна коаліція програють битву з "Аль-Каїдою", то "Америка і весь світ знову опиняться під загрозою".

"Екстремісти" Аль-Каїди "і її союзники загрожують народам Афганістану і Америки, але також і всім іншим народам", - сказав Обама, висловивши впевненість, що цього не станеться. Він також зазначив ряд операцій через кордон, на території Пакистану, де, за його словами, пакистанський уряд вибило "бойовиків-екстремістів з їх притулків".

"Ми завдали серйозні удари по лідерам як" Аль-Каїди ", так і Талібану, Вони намагаються сховатися, вони бояться за власну безпеку. Їм все складніше пересувати, готувати своїх людей і свої напади. І ми змусимо їх бігати і далі", - заявив президент.

Американський президент висловив упевненість в тому, що перемога над міжнародною терористичною мережею "Аль-Каїда" і екстремістським рухом "Талібан" буде досягнута, але при цьому особливо наголосив на необхідності боротьби з корупцією в Афганістані.

Запевнивши, що його країна докладе всіх зусиль для зміцнення афганської армії і зробить все, щоб принести мир і стабільність в цю країну, "яка перенесла за останні десятиліття багато болю і страждань", Обама підкреслив, що створення сильної афганської армії "займає центральне місце в місії США ". Однак розвивати цю тему президент не став. Поки що весь тягар боротьби з бойовиками "Талібан" несе міжнародна коаліція.

Після цього нічного рандеву з американським військовим і цивільним персоналом авіабази "Баграм" на світанку в понеділок президент США залишив Афганістан. У минулому році подібний неоголошений візит Обама наносив і в Ірак, де американські військові теж ведуть затяжну війну. Важко сказати, яке значення мають подібні поїздки глави Білого дому. Хіба що протокольно-ідеологічний.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Відразу ж після обрання Обами на вищий державний пост багато задавалися питанням: коли він вирішить, що настав час для другої поїздки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация