Німеччина в кінці XIX - на початку ХХ століття »storinka.click


Назвіть основні етапи об'єднання Німеччини.

1. Політичний устрій та внутрішня політика за канцлера О. фон Бісмарка

Період німецької історії 1871-1918 рр. визначається вченими як «рубіж часів». В кінці XIX - на початку ХХ ст. Німеччина продовжувала жити по Конституції 1871 Правлячим в Німецької імперії став юнкерский блок. Юнкери - великі землевласники-дворяни, поміщики - не тільки зуміли зберегти, а й значно посилили свій вплив і роль в державі. В руках дворянства виявилися уряд та інші органи влади, армія і дипломатія. Дворянство перетворило Пруссію в найпотужніше держава Німецької імперії.

Канцлер О. фон Бісмарк розумів, що влада повинна спиратися не тільки на земельну аристократію, а й на підприємців, фінансистів, які відігравали важливу роль після індустріальної революції і об'єднання країни.

За часів Бісмарка в Німеччині були проведені прогресивні реформи, зокрема впроваджена єдина грошова система, створений Імперський банк, посилена армія. Бісмарк був автором пенсійної системи в Німеччині (1889) - першої в світі офіційної системи соціального страхування. Саме завдяки Бісмарку в Німеччині з'явилися лікарняні каси і кілька видів соціального страхування для робітників. Це одна з найкращих у світі систем, яка пережила дві світові війни, грошові реформи, елементи якої існують донині.

Опорою влади в Німеччині були численні організації та партії. Німецька консервативна партія об'єднала в своїх рядах великих землевласників, багатих промисловців, вищих чиновників і офіцерів і мала яскраво виражений монархічний і антиєврейських характер.

Націонал-ліберальна партія відстоювала в першу чергу інтереси великої буржуазії (торговців, судновласників і тих, хто працював у важкій промисловості) і беззастережно підтримувала зовнішню політику уряду.

Розгляньте політичну карикатуру. Який висновок Ви можете зробити на її підставі про відносини між канцлером і німецьким парламентом?

Карикатура на німецький парламент за часів О. фон Бісмарка. 1880-і роки

Інтереси середнього класу і дрібної буржуазії захищала Партія прогресистів, що мала прихильників і серед робітників. Католицька партія центру мала

вплив на значну частину католицького населення Рейнської провінції, Баварії, інших южногерманских держав. Серед її членів і прихильників були представники всіх класів і прошарків. Партія мала вплив в рейхстазі.


Характерною ознакою політичного життя Німеччини була відсутність традицій лібералізму, що пояснювалося слабкістю німецької буржуазії і її залежністю від держави. На відміну від консерваторів, центристів і соціал-демократів, лібералів бракувало міцної опори в суспільстві і підтримки впливових державних і політичних діячів.

Соціалістичний рух, представлене в Німеччині переважно соціал-демократами, було розділено на три течії, постійно воювали між собою. Основними питаннями, які поділяли німецьких соціалістів, були: 1) ставлення до активної військової політики держави; 2) форма боротьби за права робітників: підготовка до комуністичної революції (ліві, очолювані К. Лібкнехта та Р. Люксембург), страйкова боротьба (центристи на чолі з А. Бабелем), участь в парламентських виборах і прийняття в парламенті законів на захист людей праці (праві, очолювані К. Каутським). Зрештою більшість вибрала боротьбу за парламентські мандати. На виборах 1912 р Соціал-демократична партія отримала понад чверть місць в рейхстазі.

На початку століття значно активізувалося німецьке робітничий рух. За три роки кількість страйкарів зросла в 2,5 рази. Їх вимоги стосувалися переважно не політичних, а економічних і соціальних питань: скорочення робочого дня з 11 до 9-10 год, збільшення заробітної плати, захист від свавілля роботодавців.

2. Економічний розвиток

Характерною ознакою розвитку німецької економіки на початку XX ст. було посилення концентрації виробництва і капіталу, зміцнення позицій монополій. Кількість великих підприємств (понад тисячу робочих) за перше десятиліття XX ст. збільшилася вдвічі і становило майже половину всіх підприємств. Економічний розвиток країни супроводжувалося впровадженням в промисловість новітньої техніки, що допомогло швидше завершити індустріальну революцію і стати потужним індустріальним державою. Більшість німців було зайнято в промисловості, а не в сільському господарстві. Чисельність найманих робітників з 1882 по 1907 р зросла з 5,9 до 10,9 млн осіб.

� Завдяки чому, на Вашу думку, Німеччини вдалося за три десятиліття практично подвоїти свою частку в світовому промисловому виробництві?

Частка Німеччини у світовому промисловому виробництві

Німеччина обігнала інші країни Європи за темпами розвитку і на початку XX ст. посіла друге місце в світі після США за обсягом продукції. У перші десятиліття XX в. промисловість і сільське господарство Німеччини розвивалися швидкими темпами. У промисловості вирішальна роль належала металургійним концернам «гарматних королів» Круппа і Тіссена, хімічному концерну «І. Г. Фарбен індустрі », електротехнічного концерну« Загальна електрична компанія (АЕГ) », Рейнсько-вестфальському вугільному синдикату і ін. Німеччина випереджала Англію за основними економічними показниками, зокрема в передових на той час хімічної та електротехнічної галузях.

У сільському господарстві важливу роль грали великі землевласники, які володіли маєтками більше 100 гектарів. В їх руках була зосереджена майже третина оброблюваної землі. Використання хімічних добрив і агротехніки дозволило на початку століття вдвічі збільшити врожайність зернових культур і картоплі. Швидко зростав також німецький експорт. За перше десятиліття ХХ ст. інвестиції Німеччини за кордоном зросли в 3,5 рази.

Світове значення придбали великі банки. Дев'ять основних банків зосередили у своїх руках 83% банківського капіталу. З 1902 по 1913 р обсяг вивезення німецького капіталу збільшився більш ніж втричі. Правда, німецькі капіталовкладення за кордоном все ще поступалися англійським (вони становили чверть англійських капіталовкладень).


3. Закінчення епохи О. фон Бісмарка

Ефективна діяльність Бісмарка мала серйозний, як для політика, недолік - він був нетерпимий до опозиції. Переслідувалися лідери демократичних партій і католицького духовенства, незадоволені бюрократизмом державного апарату. Скориставшись замахом на життя імператора, Бісмарк домігся прийняття рейхстагом в 1878 р «виняткового закону» проти соціалістів, який діяв протягом дванадцяти років. Цим законом заборонялася діяльність соціалістичних організацій і газет.

Зі вступом в 1888 р на престол Вільгельма II Бісмарк втратив контроль над урядом. За часів імператорів Вільгельма I і Фрідріха III (правив менше півроку) позиції Бісмарка були незламні. Однак честолюбний Вільгельм II не хотів грати другорядну роль, і напруга в стосунках з Бісмарком тільки посилювалося.

Вільгельм II Гогенцоллерн (1859-1941) - останній німецький імператор і прусський король (1888-1918). Син прусського імператора Фрідріха III і англійської принцеси Вікторії, онук Вільгельма I. Народився в Потсдамі. У 1877-1879 рр. вивчав право в Берлінському університеті; проходив стажування в різних військових частинах і міністерствах. Після звільнення з посади рейхсканцлера О. фон Бісмарка зосередив у своїх руках всю повноту влади. Один з ініціаторів початку Першої світової війни. Після революції 1918 р втік до Голландії, де відрікся від престолу.

Найбільш спірними для імператора і канцлера були питання про внесення змін до «винятковий закон» проти соціалістів і про право міністрів, підлеглих канцлерові, на особистий прийом у Вільгельма II. Імператор недвозначно натякнув Бісмарку на бажаність його відставки і в березні

1890 році отримав від канцлера відповідне прохання. Це була почесна відставка, що супроводжувалася присвоєнням Бісмарку титулу герцога, а також звання генерала.

4. Перехід Німеччини до «світової політики»

В кінці XIX ст. в Німеччині активно поширювалася імперська ідея про колоніальних захопленнях, створенні потужної армії і військово-морського флоту.

Одним з найважливіших ознак Німецької імперії була мілітаризація суспільного життя країни. Імператор Вільгельм II намагався надолужити згаяне О. фон Бісмарком час в завоюванні колоній і вважав своєю високою місією забезпечення Німеччини світового панування.

Особливо його цікавили Схід і Балкани, куди був націлений «Drang nach Osten» ( «похід на Схід»). У своїх планах Вільгельм ІІ спирався на доктрину «пангерманізму», згідно з якою німці мають «історичне право» панувати над іншими народами. Пангерманісти закликали до політики сили щодо інших держав, створенню потужних флоту і армії, підготовці до війни за переділ світу.

� Як Ви оцінюєте погляди німецького видавця на місце Німеччини в світі?

«Ми хочемо стати світовою потугою і проводити колоніальну політику в повному розумінні цього слова. Це не піддається сумніву і тому немає вороття. Від цього залежить майбутнє нашого народу, який хоче зберегти своє місце серед великих націй. Ця політика можлива як всупереч Англії, так і в союзі з нею.



Перше означає війну, друге - світ ».

Ханс Дельбрюк, ліберальний видавець (Kehr E. Schlachtflottenbau und Parteipolitik, 1894-1904. - Berlin, 1930. - S. 309).

В середині 1890-х років зовнішня політика Вільгельма II набула ознак імперіалістичної колоніальної політики. Німеччина все наполегливіше вступала в боротьбу за вже поділені колоніальні території і сфери впливу, зокрема за англійські володіння в Африці. Зважаючи на своє економічної переваги, Німеччина почала будівництво потужного військово-морського флоту, що означало відкритий виклик Англії - традиційної «володарці морів». Колоніальна політика стала метою Німецької держави і отримала назву «світова політика».

Німеччина вже не обмежувалася Європою, сфера її «життєвих інтересів» охоплювала весь світ. Продукція німецьких фірм стала завойовувати ринки країн Південної і Центральної Америки, потіснивши там Англію.

Мілітаризація - політичне панування військових, підпорядкування економіки країни цілям загарбницької війни.

Важливе місце в «світовій політиці» відводилося Близькому Сходу, де німецький уряд активно будувало Багдадську залізницю, яка повинна була забезпечити німецькі інтереси на Близькому і Середньому Сході і прокласти шлях до Індії. Далекий Схід, особливо Китай, також цікавили Німеччину. У Китаї німці захопили ряд важливих територій країни.

Для стимулювання в Німеччині мілітаристських і колоніальних настроїв були створені «Пангерманський союз», «Флотський союз» та інші організації. Всі ці події свідчили про прагнення і готовності Німеччини почати боротьбу за переділ світу.

1890 г. - відставка О. фон Бісмарка з посади канцлера Німеччини.

1. Використовуючи схему «Вищі органи державної влади Німеччини за конституцією 1871 р» (с. 75), а також матеріал § 14, охарактеризуйте державний і політичний лад Другої імперії в Німеччині.

2. Назвіть найважливіші реформи, проведені в Німеччині за часів канцлерства О. фон Бісмарка.

3. Розгляньте політичний плакат про прийняття в Німеччині «виняткового закону» проти соціалістів. Як Ви вважаєте, на чиєму боці - Бісмарка або соціалістів - симпатії автора плаката? Чому ви прийшли до такого висновку?

4. Охарактеризуйте діяльність О. фон Бісмарка як державного діяча. Якими достоїнствами і недоліками мав, на Вашу думку, Бісмарк-політик?

5. Назвіть причини переходу Німеччини до «світової політики». Яка мета цієї політики?

Це матеріал підручника Всесвітня історія 9 клас Полянський


Який висновок Ви можете зробити на її підставі про відносини між канцлером і німецьким парламентом?
? Завдяки чому, на Вашу думку, Німеччини вдалося за три десятиліття практично подвоїти свою частку в світовому промисловому виробництві?
? Як Ви оцінюєте погляди німецького видавця на місце Німеччини в світі?
Як Ви вважаєте, на чиєму боці - Бісмарка або соціалістів - симпатії автора плаката?
Чому ви прийшли до такого висновку?
Якими достоїнствами і недоліками мав, на Вашу думку, Бісмарк-політик?
Яка мета цієї політики?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация