Німецькі монети від Першого Рейху до наших днів

  1. Монети Першого Рейху
  2. Марка Священної Римської імперії
  3. Монети Другого Рейху
  4. Монети Третього Рейху
  5. Марка НДР
  6. Німецька марка (ФРН)
  7. Євромонети німецької карбування
  8. Пам'ятні та колекційні монети Німеччини наших днів

Привіт, шановні читачі. У цій статті ми розповімо про монетах Німеччини, що з'явилися з часів Першого Рейху до наших днів.

Монети Першого Рейху

Фрідріх Барбаросса на монеті Німеччини
Фрідріх Барбаросса на монеті Німеччини

Вісім з половиною століть тривала історія великого об'єднання європейських земель, гордо іменується «Священна Римська Імперія німецької нації». Землі Священної імперії пролягали по території сучасної Голландії, Чехії та Франції, захоплюючи і більшу частину сучасної Італії. Якщо розфарбувати кожну частинку імперії своїм кольором, то ми побачимо строкате клаптева ковдра, зібране з невеликих і крихітних клаптиків. Тоді цілком самостійною країною могло вважатися володіння могутнього герцога, барона або князя. Але влада над належними землями зберігали абатства. І були вільні міста з самоврядуванням. Правда, верховну владу того ж Фрідріха Барбаросси все в якійсь мірі визнавали. Але з часом єднальна вісь почала слабшати. Далекі землі почали від'єднуватися, а постійно посилати туди солдатів було дорого. Фінішною крапкою будемо вважати 1806 рік, коли Імперія скукожілась до території, на якій зараз розташована Німеччина укупі з Австрією, Чехією та шматочком Італії.

Старовинні німецькі монети на поштових марках НДР
Старовинні німецькі монети на поштових марках НДР

Марка Священної Римської імперії

Дрібні німецькі монети отримали ім'я «пфеніг». З дюжини пфенігів збирався шилінг. Двадцять шилінгів утворювали фунт. Все, як у монетну систему Англії, модифікованих в десяткову тільки до 1971 році. Однак фунт був занадто великої грошової мірою, а шилінг в порівнянні з ним - надто дрібною. Був потрібен проміжний номінал. Якщо ім'я «фунт» прийшло до нас від міри ваги, то «марка» - це одиниця території. Наприклад, імперський князь носив гордий титул «маркграф».

Кельнська марка
Кельнська марка

Перші марки вельми різнилися по масі, так як кожне князівство вважало саме себе законодавцем ваговій заходи. Однак в шістнадцятому столітті еталоном стає Кельнська марка. Втім, ходила вона поряд з гульденами і талерами, визнавати не менше законними монетами. Ареал карбування срібних марок захоплював північ Німеччини і йшов в скандинавські країни, а також на землі, де зараз розташовані Латвія і Естонія.

Монети Другого Рейху

Золота монета часів Другого Рейху
Золота монета часів Другого Рейху

«Кайзерська Німеччина", іменована Другим Рейхом, розташувалася в інтервалі від 1871 до 1918 року. Заснували її знаменитий Отто фон Бісмарк і не менш значущий для німецької нації Вільгельм I Гогенцоллерн. Вона представляла зменшену копію Імперії, так як у кожної її частини мали певний владика , однак наказував усіма король Пруссії. Для прикладу поглянемо на Вільгельма II, зображеного на монеті в обрамленні його титулів ( "німецький кайзер" і "король Пруссії"). Втім, і королі нижче рангом удостоїлися честі опинитися на монетах Другого Рейху.

Золота монета ганзейского міста Гамбурга
Золота монета ганзейского міста Гамбурга

Але не обличчя владики, а герб ми побачимо на монетах Вільних міст. Для прикладу візьмемо срібні три марки Гамбурга. Буква "J" під гербом явить нам позначення гамбурзького монетного двору, які значаться найстарішим в Німеччині. Крім основної одиниці - марки, що стала єдиною для всієї Німеччини, використовувалася і розмінна монета - пфеніг. У колоніях могли карбувати монети з власними найменуваннями. Так в Німецької Східної Африки мала ходіння рупія, що складалася з сотні шістка.

Рідкісний номінал - 4 пфеніги
Рідкісний номінал - 4 пфеніги

Важливу роль зміцнення німецької валюти служило право її обов'язкового обміну на золото (0.358423 грама за одну марку). З початком бойових дій на фронтах першої світової обмін припинили, а монети з дорогоцінних металів моментально зникли з обігу. У 1918 році після програшу у війні імперія розвалилася і трансформувалася в Веймарської республіки. Втім, на монетах продовжує карбувати колишнє найменування держави «Deutsches Reich».

Монети Третього Рейху

Монета Третього Рейху
Монета Третього Рейху

Дуже цікавим в колекційної середовищі вважається період Третього Рейху. Це все та ж Німеччина, але після березня 1933 року. Грядущий розквіт німецької нації, пов'язаний з грандіозними планами підкорення всієї Європи, а потім і світу, обернувся жорстоким розгромом у другій світовій війні. За короткий період валюта не тільки змінила ім'я, ставши рейхсмарками і Рейхспфеніг, і оформлення, придбавши зловісну свастику, а й здійснила еволюційне сходження по металу, що використовується для карбування монет. Срібло великих номіналів поступилося місцем нікелю. Благородний метал залишився лише в двох третинах сплаву, з якого випускали ювілейні монети. А пфеніги почали карбувати з цинку (дрібні номінали) і алюмінію (50 пфенігів).

Марка НДР

Колекційний набір монет НДР
Колекційний набір монет НДР

Унікальний період в історії людства, коли п'ята частина земної кулі будувала соціалізм, породив марку Німецької Демократичної Республіки. Народження було стрімким і вимушеним, так як західні землі Німеччини провели обмін рейхсмарок і рентних марок на новоспечену «Deutsche Mark». Що вийшла з ужитку грошова маса ринула на східні землі, де мали ходіння марки Союзного військового командування. Східні німці не стали оригінальничати і назвали свою валюту аналогічно - «Deutsche Mark». Тільки в 1974 році східна марка стала офіційно позначатися, як «Mark der DDR». При виробництві монет керувалися принципами економії. Весь монетний ряд виготовляли зі світлого алюмінію. Лише 20 пфенігів робили з латуні, і ця монета завжди виділялася на тлі інших жовтим кольором. Останнім роком існування східної марки став 1990, коли землі Німеччини возз'єдналися.

Німецька марка (ФРН)

Колекційний набір монет ФРН
Колекційний набір монет ФРН

Deutsche Mark, що згодом стала однією з резервних світових валют, надійшла в обіг 20 червня 1948 року. Монети виготовляли з нікелю. Розбавлене міддю срібло йшло лише на чеканку пятімарочних монет. Однак саме їх населення воліло не повертати в каси, а використовувати для заощаджень. В результаті і номінал в п'ять марок перестали карбувати з благородного металу. Пам'ятне-оборотними стали монети в дві марки, так як на них стали увічнювати портрети великих діячів Німеччини. Ювілейні п'ять і десять марок несли на собі не портрети, а зображення пам'ятних подій.

Колекційна монета 1 марка ФРН з золота
Колекційна монета 1 марка ФРН з золота

Карбування монет, номінованих в марках і пфенігів, тривала до 2001 року включно, хоча тиражі ходячкі стали сильно усіченими. Насувався перехід на єдину європейську валюту. Прощальний уклін марки став незабутнім: з датою «2001» випустили мільйон золотих монет номіналом в одну марку. Коштували вони 250 звичайних марок, але багаті колекціонери швидко розкупили настільки великий тираж. Незважаючи на припинення ходіння, німецькі марки залишаються грошима, так як Бундесбанк продовжує їх обмін на європейську валюту і по сей день.

Євромонети німецької карбування

Євромонети сучасної Німеччини
Євромонети сучасної Німеччини

Здавалося б, загальноєвропейська валюта повинна стерти на монетах будь національну ознаку, але це не так. «Федеральний орел» (один з німецьких національних символів) з легкістю перелетів з марки на дво- і одноєврового монети, викарбувані на п'яти монетних дворах Німеччини. Місце народження монети легко визначити за буквою латинського алфавіту, неподалік від дати. Це «A» (Берлін), «D» (Мюнхен), «F» (Штутгарт), «G» (Карлсруе) і «J» (Гамбург). Кожен з дворів випускає і колекційні набори, що комплектуються монетами поліпшеної якості. Так що для повного набору погодовку колекціонерам доводиться купувати монети Німеччини в п'яти примірниках. На дрібних номіналах і раніше карбується гілка дуба, адже (поряд з орлом) це ще один символ Німеччини. Таким же символом можна вважати і знамениті Бранденбурзькі ворота, зафіксовані на монетах 10, 20 і 50 центів золотистого кольору.

Пам'ятні та колекційні монети Німеччини наших днів

Пам'ятна монета 2 євро (всі п'ять дворів Німеччини)
Пам'ятна монета 2 євро (всі п'ять дворів Німеччини)

У 2006 році викарбували першу пам'ятне-оборотну двушку, яка відкрила серію «Федеральні землі». Так як в 2012 році Європейська комісія дозволила збільшити кількість пам'ятних оборотних монет до двох на рік, на німецьких евродвушках стали увічнювати і ювілеї значущих для Німеччини подій. Карбування здійснюють всі п'ять монетних дворів. Колекційні монети Німеччини виходять у світ з 2002 року. Основна маса цієї продукції карбується з золота і срібла. Найбільший номінал 200 € використовувався лише один раз - в рік переходу на готівкові євро. Ціна колекційної монети залежить не від її номіналу, а від ваги дорогоцінного металу, який пішов на її виготовлення.

Колекційна срібна монета сучасної Німеччини
Колекційна срібна монета сучасної Німеччини

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация