Нінкасі, Хатхор і Чотириста кроликів

  1. Месопотамія
  2. Стародавній Єгипет
  3. Стародавня Греція
  4. Скандинавія
  5. Центральна Америка

В кінці минулого року археологи виявили в центральній Мексиці артефакти, які свідчать про існування у індіанців-аколуа, родинних ацтекам, культу бога пияцтва Ометочтлі. У зв'язку з цим чудовим відкриттям ми вирішили розповісти про найцікавіші на наш погляд божества, що відповідали за приготування алкогольних напоїв і сп'яніння у інших народів.

Варто відзначити, що люди готували алкогольні напої ще за часів неоліту. судини зі слідами виноградного вина знайдені на території сучасної Грузії, їх вік становить приблизно 8000 років. сама древня виноробня з пресом для винограду, чанами для бродіння і судинами для вина знайдена в Вірменії і датується приблизно 4100 роком до нашої ери. Історія пивоваріння починається приблизно в той же час : Ще 8000 років тому люди робили ячмінне пиво. Найдавніше зображення людини, що п'є пиво, знайдено на шумерської глиняній табличці, вік якої - близько 6000 років.

Месопотамія

Пиво в Месопотамії було одним з основних продуктів раціону. Вираз «хліб і пиво» було метафорою вираження «їжа і питво». Пиво використовувалося не тільки як напій, а й в медицині і в косметології. Воно служило заміною грошей: пивом розплачувалися за роботу і використовували як викуп за наречену. Ціна і міцність пива були встановлені законодавчо в законах Хаммурапі . Його популярність була, почасти, обумовлена ​​тим, що вирощувати зернові, з яких робилося пиво, в жаркому і посушливому кліматі було простіше, ніж виноград, відповідно пиво було дешевше.
Пиво досить часто згадується в міфах (1). Наприклад, в «Епосі про Гільгамеша» дикий людина Енкіду, що жив в степу, перетворюється в цивілізованого після того як з'їдає хліб і випиває пиво. У міфі про владику Всесвіту і бога мудрості Енкі і богині неба і любові Іннане, покровительці міста Урука, богиня, напоївши Енкі допьяна пивом, випрошує у нього сто «божественних законів» і передає їх людям.
Богинею пива і пивоваріння у шумерів була Нінкасі . Про неї мало що відомо, не збереглося і достовірних зображень цієї богині. Тому дослідники можуть тільки будувати припущення про те, що популярність і важливість пива обумовлювала і популярність пов'язаної з ним богині. Цікаво, що більшість шумерських богів ремесел були чоловіками, а богиня пива - жінкою. Вчені пов'язують це з тим, що в давнину домашніми пивоварами були жінки. Пивоваріння стало масовим і перетворилося в індустрію тільки в вавилонський період, і тоді пивоваріння стало прерогативою чоловіків.
Збереглася поема, «Гімн Нінкасі» - фактично записаний в поетичній формі рецепт приготування пива. Глиняна табличка, на якій вона записана, датується 1800 роками до нашої ери, тобто сам «Гімн», мабуть, ще більш древній.

Стародавній Єгипет

В стародавньому Єгипті пиво було відомо ще 5000 років тому і було найпопулярнішим алкогольним напоєм як у простих людей, так і у знаті. Поряд з хлібом і цибулею воно входило в щоденний раціон єгиптян. В   стародавньому Єгипті   пиво було відомо ще 5000 років тому і було найпопулярнішим алкогольним напоєм як у простих людей, так і у знаті

Статуя богині Хатхор

Фотографія: JMCC1 / Wikimedia Commons

За однією з давньоєгипетських легенд, пиво відкрив людям верховний бог сонця Ра, який спочатку створив людей, а потім навчив їх готувати пиво. Причому відповідно до одного з міфів, пиво врятувало людство від загибелі (2).
Верховний бог сонця Ра, прабатько богів і творець людей, царював над світом дуже довго і постарів. Люди дізналися про його немочі і вирішили підняти заколот проти бога і захопити владу. Тоді Ра закликав до себе свою дочку, богиню Хатхор , І наказав їй покарати непокірних. Хатхор вимовила заклинання і перетворилася в люту левицю. Вона вийшла з палацу і побігла в пустелю розшукувати людей. Знайшовши заколотників, богиня накинулася на них і почала вбивати одного за іншим, пити їх кров і розкидати шматки м'яса по пустелі. Через деякий час бог сонця вирішив, що люди досить покарані і спробував зупинити дочка. Але богиня-левиця відповіла, що не зупиниться, поки не знищить всіх людей і не нап'ється їх крові. Тоді Ра погасив сонячні промені і на землю опустилася ніч. Бог наказав служницям намолоти ячменю і зварити з нього пиво (вийшло 7000 судин) і послав гінців на острів Елефантін за червоним мінералом диди (можливо, мався на увазі граніт). Верховний бог наказав мельника потовкти червоний мінерал в порошок і додати його в пиво. Вийшов напій з вигляду дуже схожий на кров. Слуги Ра вирушили в пустелю, туди, де богиня Хатхор вбивала людей, і розлили пиво на землю. Вранці богиня-левиця прокинулася, побачила навколо калюжі «крові» і дуже зраділа. Червоне пиво їй сподобалося і вона пила його до тих пір, поки не сп'яніла так, що вже не могла розрізняти людей. Тоді бог сонця підійшов до дочки і сказав: «Іди з миром, улюблена моя дочка. Відтепер жителі Єгипту будуть приносити тобі судини з пивом щороку в день свята Хатхор. І так назвешся ти «Володарка сп'яніння».
Культ богині Хатхор існував в Єгипті дуже давно. У найдавніших віруваннях Хатхор була богинею неба і зображувалася у вигляді Небесної Корови, яка народила Сонце і всіх інших богів. Після піднесення культу Ра до кінця Древнього царства, вона стала вважатися його дочкою і оком Ра , Яке силою підпорядковував собі ворогів бога, і стала ототожнюватися з усіма богинями-левами, які виступають в ролі Ока. Ще пізніше Хатхор стає божеством любові, веселощів і музики. Відомо, що за часів Нового царства в Єгипті проводилися фестивалі пияцтва , Присвячені Хатхор і пов'язані з міфом про загибель людей.
За однією з давньоєгипетських легенд, пиво відкрив людям верховний бог сонця Ра, який спочатку створив людей, а потім навчив їх готувати пиво

вакханалія

Зображення: Мікель Анж УАСС, 1719 / Wikimedia Commons

Стародавня Греція

виноградарство початок поширюватися в Греції ще в Неолітичний період і стало широко поширеним на початку Бронзового століття. Жителі Криту торгували з Єгиптом і запозичили єгипетські методи виноробства. За деякими даними, свято вина проводився в Греції ще в Микенскую епоху, і в той час вже існував культ бога виноградної лози, виноробства і родючості Діоніса (3). Достеменно невідомо, де з'явився культ Діоніса, за однією версією він прийшов з малої Азії , За іншою - з Фракії (області на Балканах) (4).

Батьком Діоніса був Зевс, глава Олімпійських богів, матір'ю, за різними версіями - або одна з богинь, або смертна жінка (5). Зевс був велелюбним персонажем і мав безліч позашлюбних дітей. Тому дружина Зевса, богиня Гера, зненавиділа Діоніса і вмовила титанів вбити його, але боги воскресили немовляти. Так Діоніс став «двічі народженим». Тоді Зевс віддав сина на виховання німфам, які жили на міфологічної горі Ніса. Саме тут Діоніс винайшов вино.

Яка місцевість ототожнювалася з горою Ніса невідомо, стародавні автори поміщали її в різні місця - в Ефіопію, в Лівію, Єгипет, Анатолію (територія сучасної Туреччини) або в Аравію. Гера не залишала без уваги вже змужнілого Діоніса: вона вселила в нього безумство. У цьому стані бог відправився подорожувати по світу в супроводі натовпу сатирів і менад, озброєних мечами, зміями і тирсами (увитими плющем сосновими гілками з шишкою на верхівці). Спочатку Діоніс відправився в Єгипет, а після - на схід, до Індії. Через Фрігию (територія сучасної Туреччини) він повернувся з Індії в Європу і почав встановлювати свій культ в державах Греції. Далеко не всі місцеві жителі зустрічали Діоніса із захопленням і визнавали його божественне походження, проте бог ні з ким не церемонився і або вбивав непокірних, або насилав на них безумство.

Далеко не всі місцеві жителі зустрічали Діоніса із захопленням і визнавали його божественне походження, проте бог ні з ким не церемонився і або вбивав непокірних, або насилав на них безумство

хворий Вакх

Фотографія: Мікеланджело ді Караваджо, 1593 / Wikimedia Commons

Повернувшись з Індії, бог виноробства затвердив свій культ в державах Греції і на островах Егейського моря. Після того, як греки визнали божественний статус Діоніса, він вознісся на небеса, щоб зайняти своє місце поряд з Зевсом, як один з 12 великих богів.

На честь бога виноробства в різних частинах Греції проводилися святкування і містерії . Під час святкувань влаштовувалися урочисті процесії, змагання трагічних і комічних поетів і хорів, які виконували дифірамби. З релігійних обрядів, присвячених Діонісу, виросли давньогрецька комедія і трагедія (цікаво, що tragodia перекладається з грецької як «пісня козлів», тобто хору козлоногих сатирів, які супроводжували Діоніса). У діонісійської містерій могли брати участь тільки посвячені. Метою містерій було на короткий час звільнитися від соціальних обмежень і заборон і випустити на свободу «тваринну сутність» людини. Учасники збиралися в безлюдних місцях, лісах або горах, за допомогою алкоголю і ритуальних танців входили в стан трансу і в цьому стані танцювали, брали участь в оргіях і навіть здійснювали ритуальні вбивства тварин. Зрештою люди доходили до стану, в якому ототожнювали себе з богом і вважали, що придбали божественну силу. Пізніше, в стародавньому Римі Діонісійські містерії стали називатися вакханалії.

Дослідники вважають (4,5), що в деяких областях Греції смерть і воскресіння Діоніса символізували річний природний цикл. Також вчені вважають (5), що Діоніс був «двійником» більш давнього фрігійського бога Сабазія, спочатку бога пива. Можливо, спочатку в якості п'янкого напою замість вина використовувалося ялинове пиво, приправлене плющем і підсолоджене медом. Ненависть Гери до Діоніса і ворожість жителів країн, через які проходив бог виноробства символізують неприйняття вина, як ритуального напою і невдоволення розгнузданим поведінкою менад. Але в кінці VII - початку VI століть до нашої ери правителі Коринфа, Сікіона і Афін визнали культ Діоніса і встановили в його честь офіційні свята. Після цього бог виноробства був прийнятий в Олімпійський пантеон.

Після цього бог виноробства був прийнятий в Олімпійський пантеон

Тріумф Вакха і Аріадни

Зображення: Аннибале Карраччі, між 1597 і +1602 / Wikimedia Commons

Скандинавія

Основними алкогольними напоями у скандинавів були пиво і мед , Напій, приготований з ферментованого меду і води іноді з додаванням фруктів, спецій і хмелю. Також як пиво і вино, мед - дуже древній напій. Судини зі слідами ферментованої суміші меду, фруктів і рису були знайдені в Північному Китаї і датуються 7000 - 6500 роками до нашої ери. В Європі мед з'явився пізніше, 3800 - 2800 років тому. Тому і міфологічні персонажі, слідом за людьми, варять і п'ють саме ці алкогольні напої. Наприклад, морський велетень Егір з скандинавської міфології влаштовував для богів бенкети в своєму палаці на дні моря. Разом з доньками він варив для бенкету ель в котлі діаметром в милю.

У скандинавському епосі (6) розповідається про «меді поезії», який зберігав бог поетів Браги. Випивши один ковток цього напою, людина набуває поетичні здібності.

Один, мандрівник.

Фотографія: Георг фон Розен, 1886 / Wikimedia Commons

Одного разу скандинавські боги, аси, посварилися з іншими богами, ванами. Через якийсь час вони помирилися, а при укладанні світу і аси і вани плюнули в чашу і з загальною слини зробили карлика квасір. Карлик був дуже мудрий, не було питання, на який він не міг би відповісти. Він мандрував по світу і вчив людей мудрості. Одного разу квасір зайшов в гості до двох карликам, які його вбили, а кров злили в судини і змішали з медом. Вийшло питво, випивши яке, будь ставав або поетом, або вченим. Після деяких перипетій медом поезії заволодів велетень Суттунг. Верховний бог скандинавів Один дізнався про чудесне напої і вирішив заволодіти ним. За допомогою молодшого брата Суттунга він пробрався в печеру, де зберігався мед, спокусив дочку велетня, яка охороняла судини з напоєм і викрав його. Перетворившись на орла, Один полетів в Асгард, обитель богів-асів, а Суттунг, який знайшов пропажу меду, відправився в погоню. Один долетів до Асгарда перш, ніж його наздогнав Суттунг і виплюнув мед в посудину, але так як велетень уже наздоганяв його, частина меду Один випустив через задній прохід. Цей мед може брати хто завгодно і він називається «часткою віршомазів». Справжній же мед, зібраний в посудину, Один віддав своєму синові, богу поетів.

Скандинавські міфи протягом століть існували тільки в усній традиції і були записані вже в середньовіччя , Майже всі з них в XIII столітті. Тому сучасним дослідникам дуже складно робити висновки про походження і зміні міфів в часі. Основними джерелами для вивчення скандинавської міфології служать прозаїчна «Молодша Едда» , Написана ісландцем Снорри Стурлусоном і збірник поем про богів і героїв, що отримав назву «Старша Едда» . Міф про «меді поезії» записаний в «Молодшій Едді».

Сноррі стурлусон згадує в книзі не тільки бога Браги, а й приписує ряд віршів скальд Браги Богдассону Старому, реальної людини, який вважається першим скальдів, чиє ім'я збереглося в історії. І хоча в книзі це дві різні людини, є версія, що Браги-скальд послужив прототипом для Браги-бога. дослідники вели дискусії на цю тему, але не прийшли до єдиної думки і на сьогоднішній день питання залишається відкритим.

У «Молодшій Едді» розповідається про конунга Одине, він прийшов з Країни Турков і був нащадком троянського царя Пріама. Сучасні дослідники вважають, що в цій версії є раціональне зерно. згідно тріфункціональной теорії Один втілював одну з трьох ключових соціальних функцій в індо-європейському пантеоні, культову. Символами інших двох - військової та господарської служили боги Тор і Вани (Фрейр і Ньерд).

Центральна Америка

На завершення хотілося б розповісти детальніше про ацтекських богів пияцтва, один з яких, Ометочтлі, згадувався на початку статті. У ацтекської міфології існувала ціла група богів родючості, пияцтва і розпусти, яких називали Сенцон Тотчтін , «400 кроликів». 400 означало невизначено велику кількість, а кролик асоціювався з пияцтвом, можливо тому, що кожен наступний стрибок цієї тварини непередбачуваний (7).
Спочатку «400 кроликів» були сільськими богами, які оберігали урожай і запаси їжі, а імена деяких з цих богів відбувалися від назви місцевості, де їм поклонялися. Так, Тепостекатль був богом Тепостлан, а Яутекатль - богом з міста Яутепек. Богами пияцтва ці сільські боги ставали, так би мовити, у вільний «від основної роботи» час, у періоди свят, присвячених збору врожаю.
За словами Бернардіно де Саагуна , Іспанського ченця і великого дослідника доколумбової Мексики, богів-кроликів було стільки ж, скільки видів сп'яніння і їх наслідків. У п'яній агресії, брехні, п'яних жартів і навіть вбивств був свій п'яний бог-покровитель, а Ометочтлі ( «два кролика») був головним в цій компанії. Всі «400 кроликів» були дітьми бога Патекатля і богині Майяуель. Патекатль - бог родючості та медицини, який відкрив людям кактус пейотль, що містить галюциногенні алкалоїди, і навчив готувати кульці , Брагу, зроблену з агави. Майяуель - богиня агави і виготовлявся з неї п'янкого напою октлі. Вона зображувалася у вигляді жінки з 400 грудьми, з яких постійно тек сік агави і якими вона вигодувала своїх дітей-богів (8).
На завершення хотілося б розповісти детальніше про ацтекських богів пияцтва, один з яких, Ометочтлі, згадувався на початку статті

Натюрморт з фруктами, горіхами і келихом

Зображення: Йоханн Вілхельм Преер, 1858 / Wikimedia Commons

Катерина Русакова

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация