Нижній Новгород (місто Горький): історія, пам'ятки, пам'ятники

  1. амбіції Нижнього
  2. «Ситуацією прекрасний, будовою гидота»
  3. Від витоку до наших днів
  4. Нижегородський кремль
  5. За нижегородським вуличках
  6. нижегородські курйози

Нижній Новгород (в радянські роки Горький) належить до тих небагатьох містах Росії, які до самозабуття можуть сперечатися про право називатися третім містом країни. Давня історія, унікальне місце розташування і дивовижна амбітність народжують особливий характер Нижнього, який можна приймати чи не приймати, але не можна не помічати.

амбіції Нижнього

Нижній Новгород був заснований в 1221 р у злиття Волги і Оки як форпост на кордоні Володимирського князівства і земель Волзької Булгарії, мордви і марійців. За свою довгу історію він був і столицею удільного князівства, змагаючись за першість з Москвою, і «кишенею» Росії, коли на всю Російську імперію гриміла знаменита Нижегородська ярмарок.

У радянські роки на протязі цілого ряду років утримував титул третього за чисельністю міста РРФСР. Але в 2000-і рр., Поки Нижній упивався розмовами про третій столиці Росії, цей титул у нього забрали підприємливі татари, запатентувавши як бренд Казані.

Невтішна і статистика. За останнім переписом Нижній Новгород вже давно тільки п'ятий, пропустивши вперед себе і Новосибірськ, і Єкатеринбург. Але все одно істинний нижегородец продовжує вважати своє місто третім в Росії після Москви і Пітера. І навіть не думайте переконувати його в цьому.

«Ситуацією прекрасний, будовою гидота»

Таку невтішну характеристику дала Нижнього Новгороду Катерина II. І, якщо ви думаєте, що нижньогородці затамували на неї кровну образу, то помиляєтеся. Як-не-як першою частиною свого висловлювання вона потішила їх самолюбство, адже розташування, ландшафт - це те, чим абсолютно заслужено пишаються городяни.

Нижній Новгород по праву вважається самим мальовничим волзьких містом. Види, які відкриваються з укосу (так називають Верхньо-волзьких набережну), заворожують. Стрілка - місце злиття Волги і Оки. Безкраї заволжские заливні луки, лише десь далеко обмежуються лісами, які тягнуться далі безперервною смугою, поки не перетворяться в тайгу.

Укіс і оглядовий майданчик біля пам'ятника знаменитому льотчику Чкалову - улюблене місце не тільки туристів, але і городян. В якому ще місті, перебуваючи в самому що ні на є центрі, ви зможете милуватися незайманою природою, розташованої всього в декількох сот метрів від вас?

Від витоку до наших днів

Що ж стосується другої частини висловлювання, то знову ж самі ніжегородци часом з бравадою цитують його своїм гостям. Ось він, нижегородський характер! На жаль, слова Катерини і сьогодні недалекі від істини.

Нижній Новгород довго залишався звичайним провінційним містом. Нижегородська ярмарок вдихнула в нього життя. В кінці 19 - початку 20-го ст. місто бурхливо розвивається. Саме в цей період з'являються найцікавіші нижегородські будівлі, які до цього дня складають кістяк нижегородських пам'яток. І тим не менше основна забудова залишається дерев'яної. Вона в більшості своїй дожила до нашого часу. Але перебуває в такому стані, що слова імператриці як не можна більш влучно характеризують її.

Особливістю Нижнього, втім, як і будь-якого іншого старовинного російського міста, є еклектичність
Особливістю Нижнього, втім, як і будь-якого іншого старовинного російського міста, є еклектичність. Дерев'яні будиночки 19-го і навіть 18-го століть є сусідами з кам'яними особняками багатого купецтва, а поруч височіє сучасний хмарочос зі скла і бетону. Ущільнювальна забудова, що практикується в Нижньому з 90-х років, народжує дивовижні контрасти.

Нижегородський кремль

Безсумнівно, головний нижегородський шедевр - це кремль
Безсумнівно, головний нижегородський шедевр - це кремль. Це єдина російська фортеця з такими перепадами висот. Він кам'яним кільцем оперізує схили високих Дятлових гір, уступами спускаючись до Волги і знову піднімаючись вгору.

На жаль, за таку мальовничість доводиться розплачуватися. Підземні води постійно підмивають стіни і башти кремля, погрожуючи руйнуваннями. Так, в результаті зсуву нижегородський кремль позбувся зачатівська вежі і частини стіни біля неї. Правда, останні заяви влада обіцяє відновити унікальний комплекс, і тоді реконструкцію кремля, що триває з 60-х років 20 століття, можна буде вважати завершеною.
На жаль, за таку мальовничість доводиться розплачуватися

Прогуляйтеся по Кремлю. Вхід туди безкоштовний. Історичних будівель в Нижегородському кремлі мало, зате ви насолодитеся прекрасною картиною заволзьких далей і стрілки, які також прекрасно видно звідти. А якщо вийдете за стіни стародавньої фортеці, то перед вами відкриється вид на лежить за одним з численних нижегородських ярів історичний центр, а також на індустріальну нижню частину міста.
Прогуляйтеся по Кремлю

Найдавніша споруда кремля - ​​це Михайло-Архангельський собор. Практично відразу за ним починається крута доріжка вниз - Іванівський з'їзд. Спустіться по ньому і ви опинитеся у Іванівській вежі - тієї самої, десь колись великий громадянин Нижнього Новгорода Козьма Мінін закликав нижньогородців на порятунок Москви від поляків.

За нижегородським вуличках

Головна вулиця Нижнього Новгорода - Велика Покровська. Пішохідна вулиця, якій належить бути в кожному поважному місті. Покровка багатолюдна в будь-який день тижня, адже крім того, що це місце любимо гулящих туристами і городянами, це ще й важлива пішохідна артерія, що зв'язує дві основні площі центральної частини міста - Мініна і Горького.

Мабуть, найбільший інтерес на Великій Покровської представляє величезний кам'яний палац в давньоруському стилі - це будівля Державного банку. Якщо вам пощастить, обов'язково зайдіть всередину. Шикарні інтер'єри, розпис, виконана за ескізами І. Я Білібіна - справжній казковий терем. Правда, простим смертним вхід відкритий лише кілька разів на рік.

Інша примітна Нижегородська вулиця - Різдвяна. Її не так люблять туристи, хоча на відміну від тієї ж Покровки, вона являє собою цілісну і повністю збереглася забудову 18-19 століть. Справжня перлина вулиці - Різдвяна церква. Надзвичайно ошатна, прикрашена білокам'яної різьбленням, з яскравими куполами - ви навряд чи зустрінете в Росії щось подібне. Це можна зробити тільки в Нижньому. На іншому березі Оки, в сучасному мікрорайоні Гордіївка є ще одна церква в цьому ж стилі - Смоленська.

нижегородські курйози

Нижньогородці - народ не тільки амбітний, але і дивно ранимий. Однією з найбільш болючих тем є московська. Вам обов'язково розкажуть про економічний збитки, яких зазнає місто через сусідство з Москвою, нагадають про старі образи.

Ви знали, що пам'ятник Мініну і Пожарському, який стоїть в Москві на Червоній площі, призначався для Нижнього? А в Нижньому Новгороді про це знає кожна дитина. Натомість місто отримало скромний обеліск з фінського граніту, та й той по дорозі розбили. Правда, історичну справедливість спробували відновити пару років назад, коли Лужков подарував Нижнього копію знаменитого пам'ятника.
Ви знали, що пам'ятник Мініну і Пожарському, який стоїть в Москві на Червоній площі, призначався для Нижнього

Встановлений він на тому самому місці, де відбувалося відозву Мініна до нижегородцам. До речі, монументальну картину з аналогічною назвою можна подивитися в художньому музеї на Верхньо-Волзької набережній.

І на останок. Ні в якому разі не називайте Нижній Новгород - Новгородом, а ніжегородцев - новгородцями. Нижній і нижньогородці - і ніяк інакше.

Олена Зудина, спеціально для www.turistke.ru .
Фото автора.

В якому ще місті, перебуваючи в самому що ні на є центрі, ви зможете милуватися незайманою природою, розташованої всього в декількох сот метрів від вас?
Ви знали, що пам'ятник Мініну і Пожарському, який стоїть в Москві на Червоній площі, призначався для Нижнього?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация