Нобелівську премію миру отримала Малала Юсафзай, борець за право на освіту

Малала Юсафзай

Muhammad Hamed / Reuters

Нобелівську премію миру в 2014 р отримали правозахисники - індієць Кайлаш Сатіартхі і 17-річна пакистанка Малала Юсафзай. Норвезький Нобелівський комітет вирішив відзначити їх боротьбу проти утисків дітей і молоді та за права дітей на освіту. У прес-релізі підкреслюється, що комітет вважає важливою обставиною, що представники Індії і Пакистану, представники індуїстів і мусульман разом борються проти екстремізму і за освіту. Зараз в світі використовується праця приблизно 168 млн дітей, в 2000 р їх було на 78 млн більше, відзначають представники комітету. Вони роблять висновок, що світ наблизився до мети повної ліквідації дитячої праці.

60-річний Кайлаш Сатіартхі представляє Глобальний рух проти дитячої праці та Глобальний рух за освіту. В Індії його організація Bachpan Bachao Andolan звільнила від різного роду експлуатації більше 80 000 дітей і допомогла їм успішно реінтегруватися в суспільство і отримати доступ до освіти.

Малала Юсафзай вважалася одним з найбільш ймовірних претендентів на премію миру в минулому році. Незадовго до оголошення рішення Нобелівського комітету в 2013 р вона отримали премії імені Сахарова і Політковської.

У жовтні 2012 р Малала ледь не загинула в результаті замаху талібів: в неї стріляли за її правозахисну діяльність і за боротьбу за права жінок на освіту. До замаху вона з 11 років вела блог для ВВС, в якому розповідала про життя за талібів в долині Сват і викладала свої думки про можливості освіти для дівчаток.

12 липня минулого року вона виступила зі зверненням до Генасамблеї ООН і пообіцяла, що її ніколи не змусять замовкнути. Її промова була зустрінута оваціями. У жовтні 2013 р Малала випустила автобіографію.

У момент присудження премії миру Малала була в школі в Бірмінгемі, де вона зараз живе і вчиться, повідомив її батько Зіяуддін Юсуфзаі агентству Associated Press.

Прем'єр-міністр Наваз Шариф назвав правозахисницю гордістю Пакистану. "Її досягнення безпрецедентно, їй немає рівних, - цитує його пакистанська газета The News. - Дівчатка і хлопчики всього світу повинні брати за приклад її відданість справі і боротьбі ".

У період з 1901 по 2013 р Нобелівська премія миру вручалася 94 рази. Серед її лауреатів 25 організацій і 15 жінок. Двічі премія ділилася між трьома лауреатами. Троє лауреатів в момент присудження премії миру перебували під арештом - німецький пацифіст Карл фон Осецький, бірманський політик Аун Сан Су Чжі і китайський правозахисник Лю Сяобо.

У 2013 р премію миру отримала Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ, OPCW) за "величезні зусилля" по знищенню цього виду зброї масового ураження. Експерти передбачали таке рішення норвезького Нобелівського комітету на тлі недавньої домовленості про знищення сирійської хімічної зброї.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация