Носії багатого спадщини

Дослідження Інституту історії та етнології ім. Ч. Валиханова по-новому висвітлюють складні моменти національної історії Казахстану. Дослідження Інституту історії та етнології ім

Директор інституту, член-кореспондент НАН РК Ханкельди Абжанов підкреслює, що дослідження доводять: Казахське ханство виникло на власній основі, хоча на природу і сутність держави казахів (як і багатьох інших народів) впливали внутрішні і глобальні процеси. Такі, наприклад, як Велике переселення народів, похід Олександра Македонського, Чингісхана, Тамерлана, розквіт і розпад Великого тюркського каганату і багато інших. Тому не помилимося, стверджує вчений, якщо скажемо, що тисячоліття до виникнення Казахського ханства були для Великого степу періодом тюркизации, ісламізації та казахізаціі.
Про наслідки навали Чингісхана у виданій Інститутом п'ятитомної "Історії Казахстану", наприклад, повідомляється, що монголи не могли внести кардинально нове в розвиток Великого степу, оскільки самі були її частиною. Не дивно, що після завоювання племен, що жили в Великого степу, нащадки славного Темучина благополучно асимілювалися з місцевим населенням, не вплинувши на їхні традиції і звичаї. А це значить, що не можна в історії казахського народу стверджувати пріоритет лише монгольської улусной системи. По-перше, історія є багатшою і складніше. Крім того, твердження монгольського пріоритету відсуває на другий план значення держав саків і усуне, древніх тюрків та огузо-кіпчакскіх племен.
Цей висновок має пряме відношення до багатовікової історії Казахської степу, на невеликому відрізку якої виникли і розчинилися Чингісхан та його наступники. На просторах євразійських степів починаючи з епохи заліза (VІІ-ІV ст. До н. Е.) Існувало близько 20 держав, що стали фундаментом для виникнення Казахського ханства. У типах, структурі, способах управління, навіть в законодавстві цих держав існувало чимало ознак подібності і наступності. Все це дає підставу розглядати їх в якості передумов казахської державності.
Ханкельди Махмутович звернув увагу, що деякі дослідники стверджують, ніби історія Казахського держави починається лише з правителів Ак Орди ХІІІ століття - Орда-Ежена і ХІV століття - Урус-хана.
- Подібна постановка питання не обгрунтована в теоретико-методологічному плані і не може вважатися достовірною щодо часу походження національної державності, - продовжив Х. Абжанов. - По-перше, Ак Орда відокремилася від ослабленої імперським кризою Золотої Орди, але не змогла зберегти свою незалежність. І була змушена підкорятися то Токтамиш, то Тамерлану, то хану Абулхаир. Чи не завершивши процес формування державності та єдиного етносу, Ак Орда зійшла з історичної сцени.
У зв'язку з цим стає зрозумілим, що визнання Ак Орди першим казахським державою (на чому наполягають деякі історики), на думку Х. Абжанова, може привести до наступної помилки: недооцінки історичної ролі Ногайської орди і Могулистана в нашій вітчизняній історії. Він нагадав, що ще в радянські роки великий сходознавець Веніамін Юдін на багатій джерельній основі підтвердив, що тюркомовні племена могул, їх родоплемінної склад зіграли найважливішу роль в долях Старшого і Середнього казахських жузов. Ак Орда (яку деякі історики називають першим казахським державою) припинила своє існування ще до заснування Казахського ханства. У той час як Могулистан і Ногайський орда аж до ХVІІ століття надавали безпосередній вплив на долю казахської державності. І крім того, хіба не правитель Могулистана виділив землі для заснування Казахського ханства султанам керею і Жанібек?
- Свого часу і Чокан Валіханов підтримував ідею про те, що історію нашої держави слід вважати з моменту виникнення Казахського ханства, - навів приклад Х. Абжанов. - Він писав: "... Передання киргиз вважає своїм ханом Джанібека, сина Барака. У всякому разі, за переказами Джанибек був першим ханом козаків з прізвища Джучі-хана ... Час управління Джанібека, коли дві рідні орди ногаїв і козаків жили разом, оспівується в киргизьких поемах, як золотий вік. до цього часу належить велика частина переказів, моральні вислови Джіренчі-чечена (мудрого), Аз-Джанібека і ногайського філософа Асана Бідолашного (Асан-Кайга) вживаються степовиками до цих пір ".
Сьогодні в світі існують тисячі народів і мов, а число держав ледь досягає 200. Звідси можна зробити висновок, що статус народу і значимість його історії вимірюються не тільки моментом виникнення власне держави. Тому не варто думати, що народи, які мають свою державу, - цивілізовані, а ті, у кого немає суверенної держави, відстали від цивілізації. Головне в тому, чи зумів заснував державу народ зберегти це щастя і багатство - свою незалежність.
Казахське ханство спочатку займало невелику територію біля річок Чу і Козибаси. Але воно вже тоді було носієм найбагатшої спадщини попередніх держав і народів, залишивши позаду дитинство, дитинство і отроцтво політичного інституту.
Отже, відразу приступив до класичної епохи свого буття. Класичний період тривав три століття, і в 1715 році завершився зі смертю хана Тауке.
Для визначення тієї епохи як класичної, за словами Х. Абжанова, є кілька причин. По-перше, в цей період Казахське ханство ні на мить не втратило своєї незалежності. Більш того, письмове джерело ХVІ століття «Бада ал-Вака» доводить зміцнення держави, кажучи, що Казахське держава вже тоді називалося "Казахстаном". Чимало було складних моментів у нашій історії. На казахські землі здійснювали замах джунгари і китайці, киргизи і узбеки, башкири і російські. Однак вони, як записано в написах Культегіна, "не змогли витіснити гідних, мудрих і сміливих людей. Якби помилився одна людина, не залишилося б і потомства народу". Звичайно, слід враховувати і той факт, що зміцненню Казахського ханства сприяли і міжусобиці сусідніх держав. Наприклад, казахські правителі звернули на свою користь боротьбу за владу правлячої еліти Шейбанідов, Аштарханідов, Ногайської орди.
По-друге, завдяки незалежності Казахського ханства в класичний період завершився процес формування казахського народу. Що увійшли в критичні часи до складу казахів тюркомовні і нетюркоязичние племена згодом злилися в одну казахську націю. Так утворилися унікальні мову і дух, традиції і звичаї, родоплемінної склад, етнопедагогіка і філософія, мистецтво і буття казахського народу.

Автор:

Раушан ШУЛЕМБАЕВА

00:00, 15 Липня 2015

Підписка

Скопіювати код

І крім того, хіба не правитель Могулистана виділив землі для заснування Казахського ханства султанам керею і Жанібек?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация