Нова Соборна мечеть у Москві не вирішить проблему моління на вулицях: Новини Накануне.RU

Нова Соборна мечеть у Москві не вирішить проблему моління на вулицях

23 вересня в Москві, напередодні мусульманського свята Курбан-байрам, пройде урочисте відкриття Соборної мечеті. Мусульмани столиці називають це "історичною подією", на торжество запрошені закордонні високопосадовці. Планувалося, що поява такої великої мечеті допоможе вирішити проблему моління мусульман на вулицях столиці під час свят, проте розраховувати на це навряд чи доводиться. На думку експертів Накануне.RU , В ситуації, що склалася потрібно використовувати інші заходи, які частково вже реалізуються.

Московська Соборна мечеть була побудована в 1904 році. У 2004 році мечеть була відреставрована, однак на той час вже не вміщала всіх, хто молився, особливо на великі релігійні свята - Ураза-байрам і Курбан-байрам. У квітні 2004 року уряд Москви підписало постанову про початок реконструкції мечеті, в ході якої до історичної будівлі був прибудований новий комплекс. Будівництво почалося в травні 2005 року.

Будівництво почалося в травні 2005 року

У червні 2008 року перший будинок мечеті отримало статус об'єкта культурної спадщини, в листопаді 2009 року рішення було скасовано, мечеть було вирішено розібрати. Це пояснили старістю споруди, а також неправильним напрямком в бік мусульманської святині, Кааби. 11 вересня 2011 року, незважаючи на протести градозащітнікі і деяких представників мусульманської громади, будівля була знесена.

11 вересня 2011 року, незважаючи на протести градозащітнікі і деяких представників мусульманської громади, будівля була знесена

Площа нової Московської соборної мечеті становить 31,2 тис. Кв. м. Вона вміщує близько 10 тис. віруючих, прилегла територія зможе вмістити ще близько 20 тис. чоловік. Мечеть має сім куполів (центральний - висотою 59 м), два мінарети і один малий мінарет. За словами заступника голови СМР Рушана Аббясова, вартість будівництва, що фінансувався за рахунок пожертвувань, склала $ 170 млн (з них близько $ 10 млн пожертвував бізнесмен Сулейман Керімов). Внутрішнє оздоблення мечеті була виконана турецькими майстрами як дарунок російської громаді. Президент Палестини Махмуд Аббас особисто передав $ 25 тис.

Президент Палестини Махмуд Аббас особисто передав $ 25 тис

Йшлося про те, що необхідність будівництва мечеті пов'язана і з малою кількістю молитовних місць, що особливо помітно в Москві в святкові для мусульман дні.

"24 вересня - Курбан-Байрам, ось ми і побачимо, чи вирішить нова мечеть проблему, - сказав в коментарі Накануне.RU російський релігієзнавець, експерт Інституту національної стратегії, член Товариства сходознавців Росії Раїс Сулейманов. - Але мені здається, немає. Місткість нової мечеті становить 10 тис. Чоловік, але явно, що чисельність мусульман в столиці становить значно більше - близько 50 тис. Чоловік збирається по великим святам ".

Але, за його словами, Рада муфтіїв Росії на чолі з Равілем Гайнутдіном не приховують, що у них є мета на будівництво нових мечетей. Якщо це станеться, то проблема частково вирішиться, зазначає експерт.

"Будуть дивитися по факту - якщо зараз підуть з вулиць моляться мусульмани, то дадуть можливість ще побудувати мечеті в Москві", - додав Сулейманов.

Але треба розуміти, що будівництво великих мечетей вимагає тривалого часу. Експерт нагадав, що Соборна мечеть в Москві будувалася дуже довго, з численними скандалами, в яких брали участь самі організатори цього будівництва. "Вони знесли мечеть, яка раніше там розташовувалася, татарська Соборна мечеть, це природно викликало страшне обурення в татарському середовищі і призвело до того, що татари відвернулися від цієї мечеті. З огляду на, що велику спонсорську підтримку надав дагестанський олігарх Сулейман Керімов, йде сприйняття цієї мечеті вже як "кавказької", - пояснив Сулейманов.

Про згуртуванні мусульман з відкриттям нової мечеті говорити навряд чи варто, зазначає експерт. "Треба буде подивитися, хто з російських муфтіїв приїде на відкриття, їх відсутність буде дуже знаково, - вважає він. - Так, може приїхати президент Туреччини Ердоган, президент Азербайджану Алієв, але це не вирішує проблему всередині російської мусульманської умми".

У Росії єдності серед мусульман немає, і чи буде воно, питання відкрите, додав експерт. Так, наприклад, серед мусульман Москви є велика група шиїтів, яка представлена ​​азербайджанцями, а всі інші - суніти, і між ними існує протистояння. "Равіль Гайнутдін робив завжди дуже різкі заяви проти муфтія Азербайджану, це викликало непорозуміння, тим більше по ситуації з ІГІЛ - там адже вбивають не тільки християн, вони вбивають і шиїтів", - додав релігієзнавець.

Звичайно, будуть вимовлятися мови на тему згуртування мусульман, зазначає Сулейманов, але в першу чергу, розрахунок у Равіль Гайнутдін на те, що підніметься його власний міжнародний рейтинг.

"Для нього це важливо, по-перше, тому що у нього є конкурент в Москві, це другий муфтій Альбір Крганов в, по-друге, у нього є амбіції бачити себе першим серед всіх муфтіїв Росії, а на їхньому тлі він виглядає досить скромно . Якщо він в Москві головний, то у всій решті країні це не так, тому що в Росії політична вага кожного муфтія залежить від того, скільки під ним мечетей знаходиться, - коментує експерт, - і на першому місці - Ісмаїл Бердиєв, муфтій Північного Кавказу , у нього 2,5 тис. мечетей. Далі йде муфтій Татарстану - 1,5 тис. меч тей, потім йде муфтій Талгат Таджуддін в Уфі - у нього близько 1,2 тис. мечетей. А у Равіль Гайнутдін десь близько 700. Відповідно, за ним, якщо підрахувати, тільки 16% російських мечетей. Він виграє тільки за рахунок свого географічного розташування - столиця Росії. і будівництво великої мечеті підніме його особиста вага, чому він і покликав так багато іноземних президентів ".

і будівництво великої мечеті підніме його особиста вага, чому він і покликав так багато іноземних президентів

"На даний момент відомо, що з понад 20 запрошених приїдуть всього двоє - президент Туреччини і глава Палестинської автономії. А Ердоган ніякого відношення до боротьби з радикалізмом не має, та й взагалі дуже дивно гуртуватися з ним в боротьбі з ІГІЛ, враховуючи, що він ж їх і підтримує ", - сказав в коментарі Накануне.RU ісламознавство, заступник голови Експертної ради з проведення державної релігієзнавчої експертизи при Міністерстві юстиції РФ Роман Силантьєв.

Головна причина появи збірної мечеті - "потішити самолюбство" муфтія Гайнутдін, впевнений він, а той факт, що він побудував її саме на цьому місці і знищив мечеть, яка там була, наводить на деякі думки. "Дана мечеть розташована невдало тому, що її пригнічує" Олімпійський ". Вона не маленька, але на його тлі здається невеликою, місце для храму - одне з найбільш невдалих. Близько" Олімпійського "б і Храм Христа Спасителя виглядав погано, хоча він більше цієї мечеті. Не думаю, що вона прикрасить місто, як це роблять мечеті в Грозному, Казані або Уфі, де вони стали символами, але до нашої мечеті це не відноситься ", - пояснив Силантьєв.

Силантьєв також упевнений, що мечеть «не розвантажить" вулиці в свята. На думку експерта, проблему може вирішити розподіл мусульман по інших місцях, в цьому, завдяки московської мерії, вже були досягнуті непогані результати: людей стали розподіляти по майданчиках, орендувати спеціальні приміщення. "Але проблема не вирішиться, я думаю, люди будуть стояти і молитися поруч з храмом", - зазначив він.

У свою чергу, сам муфтій Гайнутдін вважає, що для того, щоб мусульмани не збиралися в центрі Москви навколо наявних невеликих мечетей, потрібно будувати мечеті в кожному окрузі міста. "Якщо в місті 11 адміністративних округів, то хоча б по одній мечеті в окрузі має бути. Якщо в окрузі проживає більше мільйона чоловік, невже вони не мають права мати одну мечеть?" - заявляв він.

На слова критиків з приводу самої Соборної мечеті він зазначає, що мечеть вписується в ансамбль храмів Москви: "Ми побудували не турецькому, чи не марокканську, що не перську, що не малайзійській, а російську мечеть. І все елементи декору, дизайну, розпису повністю відповідають нашим традиціям , нашим орнаментів і узорів ". Як повідомляється на офіційному сайті ДУМ, будівля площею 18 тис. 900 кв. м має повноцінних три поверхи для богослужіння, сім ліфтів, систему очищення повітря, за останнім словом техніки оснащений конференц-зал, де є спеціальні кабіни для синхронного перекладу з моніторами, щоб мечеть була обладнана постійно діючими камерами, які транслюють і відразу ж передають через проектор в зал проповіді імама.

На даний момент в Москві офіційно проживає близько 2 млн мусульман. За цим показником російська столиця є містом з найчисленнішим мусульманським населенням в Європі. Влада різними способами намагалися вирішити проблему проблеми нестачі мечетей у Москві.

Якщо в окрузі проживає більше мільйона чоловік, невже вони не мають права мати одну мечеть?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация