Нова концепція безпеки України безпеку нікому не гарантує

Діана Михайлова, незалежний військовий експерт

14 березня президент Петро Порошенко підписав Указ №92 / 2016, яким ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 березня 2016 року "Про Концепцію розвитку сектора безпеки і оборони України" і затвердив її. Проект нової концепції був схвалений урядом ще в січні 2016 р

Сама 60-сторінкова концепція складається з п'яти розділів, що містять інформацію про основи розвитку сектора безпеки і оборони, основні завдання розвитку сектору безпеки і оборони, а також роль і місце суспільства в розвитку сектора безпеки і оборони.

Стверджується, що очікувані результати від практичної реалізації нової концепції дозволять сформувати цілісний сектор безпеки і оборони держави як головний елемент системи забезпечення національної безпеки та ефективний державний інструмент для своєчасного і гарантованого реагування на виникнення кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України. Крім того, це "дасть можливість створити боєздатні, багатофункціональні, мобільні, підготовлені на належному рівні, всебічно забезпечені, професійні сили безпеки і оборони, які за своїми можливостями будуть здатні ефективно виконувати завдання за призначенням".

Концепція, на думку її авторів, "буде сприяти формуванню сектора безпеки і оборони як цілісного функціонального об'єднання, керованого з єдиного центру, розвиток якого здійснюється на основі уніфікованої системи планування в рамках досягнення загальних можливостей, здатних адекватно і гнучко реагувати на комплексний характер актуальних загроз національній безпеки України, з урахуванням наявності одночасної дії факторів небезпеки, різних за змістом і сфери впливу ".

Визначено часові рамки дії нової концепції - перший етап (до кінця 2017 року) і другий етап (до кінця 2020 року). Як буде забезпечена безпека України до цього часу і як це вдавалося в попередні роки до лютого 2014 р залишається абсолютно незрозумілим.

Окремим 20-сторінковим додатком до документа введено розподіл відповідальності всіх тринадцяти складових сектору безпеки і оборони України за організацію планування, реагування на загрози і під час виконання завдань за призначенням. Ними є міністерства оборони, внутрішніх справ з п'ятьма підлеглими службами і Національною гвардією, служби безпеки, спеціального зв'язку, спецтранспорту, управління державної охорони, розвідувальні органи і органи загальної компетенції, а також оборонно-промисловий комплекс. У документі фігурують два поки ще не існуючих органу державної влади: Координаційний орган з питань розвідувальної діяльності при Президенті України і Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну військово-промислову політику.

Ступінь участі перерахованих суб'єктів залежить від сформованих ситуацій, які також чітко визначені:

Оборона України, захист її територіальної цілісності і недоторканності, що включає військовий конфлікт, збройний конфлікт на державному кордоні, що має міжнародний характер, збройні та інші провокації, загострення обстановки на державному кордоні;

Забезпечення державної і громадської безпеки, в тому числі боротьба з тероризмом , Що включає збройний конфлікт всередині держави, терористичні акти проти України;

Міжнародна стабільність і безпеку, що включає надання міжнародної військової допомоги Україні іншим державам в рамках дво- та багатосторонніх угод, участь в міжнародних антитерористичних операціях, операціях з підтримання миру і безпеки,

Надання допомоги органам виконавчої влади та місцевого самоврядування у запобіганні та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;

Забезпечення кібербезпеки і захист інформації;

Забезпечення розвитку оборонно-промислового комплексу.

Забезпечення розвитку оборонно-промислового комплексу

сайт Міноборони

В цілому концепція являє собою, за задумом її розробників, "основу для розробки програмних документів з розвитку складових сектору безпеки і оборони".

Таким чином, навіть прочитання майже сотні сторінок тексту не гарантує достатності навіть самої загальної інформації, що стосується розвитку сектора безпеки і оборони України, а лише є якоюсь основи для подальшої розробки, підготовки, узгодження маси інших документів, ретельне виконання яких буде визначати безпеку української держави. Скільки для цього буде потрібно часу і сил, можна оцінити, згадавши, що лише один документ - нову редакцію Воєнної доктрини Україна Порошенко ввів в дію у вересні минулого року.

Для порівняння, можна нагадати, що скасований тим же указом Порошенко попередній аналогічний документ - введена в дію президентом Віктора Януковича 29 грудня 2012 г. "Концепція реформування та розвитку Збройних Сил України на період до 2017 року" вміщувалася на декількох сторінках, а її основний зміст полягало в "уточнення в з урахуванням європейського досвіду прогнозних показників видатків із загального фонду державного бюджету на потреби Міністерства оборони України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України про 7 липня 2010 року № 568 "Про затвердження прогнозних показників видатків із загального фонду державного бюджету на потреби оборони на період до 2023 року". Цікаво також, що реальні витрати істотно перевершили прогнозовані в цьому документі. У 2014 р МО отримало 26,6 млрд . грн. замість 16,18 млрд. грн., а в 2015 р - близько 50 млрд. грн., замість 18,1 млрд. грн.

Читайте також: За бортом. Чому Нуланд "пройшлася" по Україні - опитування експертів

Таким чином, два останні роки з точки зору фінансування безпеку України була забезпечена набагато краще, ніж планувалося. Наскільки це відповідало реальній дійсності, легко може судити будь-який громадянин України.

Припускати, що нова концепція, в якій як і в новій військовій доктрині, основне місце для ймовірного противника відведено Російської Федерації, а також допускається можливість використання української території для ведення бойових дій між НАТО і РФ, може лише відчайдушний оптиміст чи людина, яка не пов'язує своє майбутнє з Україною.

Виснаження української економіки з перспективою подальшого підриву суспільно-політичної стабільності вже прийняло практично незворотного характеру, і сталося це не в результаті "загрози агресивних дій Росії з метою знищення України і захоплення її території", а внаслідок тотального порушення основних її законів і принципів розвитку економіки, вчинених нинішньою владою . Саме тому затверджена концепція сприятиме швидше зростання загроз і гарантувати відсутність безпеки в країні.

Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация