Нова стратегія національної безпеки США

В оновленій стратегії зазначено, що з метою реалізації американських інтересів за кордоном і забезпечення національної безпеки Сполучених Штатів необхідно зміцнювати співпрацю з союзниками по НАТО, іншими державами, насамперед з Росією, Індією і Китаєм, міжнародними організаціями, такими як Європейський союз, а також всіляко намагатимуться істотні зусилля по зміцненню власної економіки В оновленій стратегії зазначено, що з метою реалізації американських інтересів за кордоном і забезпечення національної безпеки Сполучених Штатів необхідно зміцнювати співпрацю з союзниками по НАТО, іншими державами, насамперед з Росією, Індією і Китаєм, міжнародними організаціями, такими як Європейський союз, а також всіляко намагатимуться істотні зусилля по зміцненню власної економіки. Підкреслюється необхідність продовжити технічне переоснащення збройних сил, посилити їх розвідувальні можливості, а також підтримувати ефективність ядерного арсеналу з метою стримування потенційних супротивників.

В цілому, представлений документ не містить принципово нових моментів, а лише доповнює і уточнює перелік викликів і загроз відповідно до сучасних реалій. Прийняття нової стратегії національної безпеки є першим етапом в уточненні концептуальних документів у сфері забезпечення безпеки США. За ним піде переробка стратегії національної оборони і національної військової стратегії.

Офіційна позиція МЗС РФ і думка російських аналітиків про нову стратегію безпеки США

Представники МЗС Росії назвали конструктивною нову стратегію національної безпеки США. Однак, на думку представників російського зовнішньополітичного відомства, в документі містяться елементи з минулого. Зокрема, зазначається, що стратегія містить заклики, звернені до Росії, «бути мирною», «поважати міжнародні норми», «вести себе як відповідальний партнер в Європі і Азії».

Необхідно відзначити, що, незважаючи на всі позитивні для Росії кроки, що робляться новою адміністрацією Білого дому, стратегічного розвороту американського розуміння основних принципів світоустрою не відбувається. Так, зокрема, в заяві держсекретаря США Х.Клінтон йдеться, що США «знаходяться економічно в набагато кращому становищі в світі, ніж були ще рік тому», «і це має значення, коли ми їдемо в Китай, коли ми намагаємося вплинути на Росію, коли ми говоримо з нашими союзниками в Європі, ... коли ми намагаємося поліпшити становище Африки ». З її слів випливає, що, не дивлячись на створювану видимість змін у зовнішній політиці, реальна позиція Білого дому залишається незмінною. США як і раніше будуть прагнути до захисту своїх інтересів у всьому світі, а також пошуку союзників для реалізації своїх цілей. Цим, на думку російських експертів, і обумовлено зміна відносин з Росією, Китаєм і Індією.

Цікава думка російських політологів, які відзначають, що «Америка буде правити в світі, спираючись на психологічні стандарти, стандарти елітного споживання і контроль над світовою фінансовою системою за рахунок експорту демократії і встановлення напівавторитарних режимів в конкретних країнах і регіонах». Вони також не виключають, що «Америка більше не буде втручатися у внутрішні справи Росії в обмін на повну лояльність Кремля в цікавлять Білий дім міжнародних питаннях».

Єдиним реальним зміною у зовнішній політиці нової адміністрації США російські експерти називають зміну методів її ведення. Так, для досягнення цілей Дж.Буш дотримувався політики застосування сили, а Б.Обама спирається на «розумну силу» - дипломатію, розвиток економічного співробітництва.

Незмінність зовнішньої політики США щодо Росії проявляється також у продовженні реалізації проекту протиракетної оборони (ПРО) в Європі. Незважаючи на відмову офіційних Варшави і Праги від розміщення подібних систем на території Польщі і Чехії, Вашингтон знайшов нових союзників в особі Болгарії та Румунії, на території яких і планується розгортання елементів ПРО США, що, в свою чергу, створить дисбаланс ядерних потенціалів на користь Білого будинки.

Таким чином, США наочно демонструють перехід до нових методів ведення зовнішньої політики, при яких пріоритет віддається дипломатії і розвитку економічних відносин, в тому числі і з колишніми противниками - Росією і Китаєм. Однак такі методи спрямовані виключно на досягнення цілей, пов'язаних з інтересами США в світі. В цілому, зовнішньополітичний курс Білого дому щодо Росії змін не зазнав.

Взаємини Китаю і США

США в своїй новій стратегії національної безпеки називають Китай однієї з країн, з якої планується розширювати співпрацю. У свою чергу Пекін, в умовах світової економічної кризи вибудовує свої гіпотези подальшого розвитку ситуації в світі.

Так, в засобах масової інформації з'явилася інформація про можливі стратегії Китаю в разі краху долара і розпаду США. На думку журналістів, єдиним корисним партнером Китаю є Росія і саме з її допомогою «піднебесна» зможе забезпечити свій подальший економічний ріст і відновлення історичних територій. Примітно, що для Китаю США залишається швидше конкурентом і ворогом, ніж партнером, так як стратегією розвитку держави передбачено не тільки його економічне і військове розвиток, а й завоювання лідируючих позицій на всіх континентах, що неминуче веде до зіткнення інтересів з Вашингтоном.

Взаємовідносини Республіки Білорусь і США в контексті прийняття нової американської стратегії безпеки

Взаємовідносини Республіки Білорусь і США практично не зазнали змін, проте документ вже не містить згадки Білорусі як держави з «деспотичним режимом». На думку деяких білоруських журналістів, Білий дім взагалі відмовився від зміни влади в Білорусі і можливо, не дивлячись на тимчасові розбіжності в оцінці результатів президентських виборів 19 грудня 2010 року, піде на поліпшення відносин з офіційним Мінськом. У тому ж 2010 році в Мінську відбулася зустріч Президента Республіки Білорусь О.Лукашенка з представниками ділових кіл США, в ході якої обговорювалися перспективи розвитку взаємовигідного співробітництва в сфері інформаційних технологій. Також, фактом зміни ставлення США до Білорусі став кредит, отриманий Республікою Білорусь від МВФ, а також відмова Вашингтона від підтримки білоруської опозиції. Експерти вважають, що ці зміни щодо офіційного Мінська були пов'язані, перш за все, зі зміною зовнішньополітичного курсу Республіки Білорусь щодо Російської Федерації.

висновок

Таким чином, нова стратегія національної безпеки США демонструє не зміни в концепції відносин США з іншими державами, а нові методи і підходи, які з часів попереднього президента США зазнали значні зміни. Незважаючи на позитивні тенденції, проглядаються в документі щодо Росії і Китаю, корінних змін у взаєминах з США не передбачається з огляду на збігу сфер і географічних областей впливу цих країн.

Не виключається, що в стосунках з Республікою Білорусь Вашингтон дотримуватиметься раніше прийнятих рішень, при цьому можливий розвиток економічних взаємин з окремими представниками ділових кіл США. Крім того, криза взаємин Білорусі та Росії 2010 року демонструє готовність Білого дому піти на поліпшення відносин з Мінськом з метою подальшого віддалення позицій Республіки Білорусь і Російської Федерації.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация