Нове життя вдома-паровоза: завершилася реставрація легендарного пам'ятника конструктивізму

Завершилася реставрація фасадів п'ятиповерхової будівлі за адресою: Нова Басманная, будинок 2/1, будова 1, відомого як будинок з трубою, або будинок-паровоз. Таку назву воно отримало через дев'ятиповерховому вежі, яка надає будівлі схожість з локомотивом. Зараз в будинку-паровозі розташовується офіс ВАТ «Російські залізниці», а за радянських часів його займало Міністерство шляхів сполучення. Будівля є об'єктом культурної спадщини регіонального значення, тому реставрація проводилась за проектом, погодженим з Департаментом культурної спадщини міста Москви . Риси конструктивізму будинок придбав після масштабної реконструкції 1932-1938 років.

«Архітектурний стиль будівлі за час його існування змінювався тричі. У XVIII столітті на цьому місці звели двоповерховий кам'яний Запасний палац у формі каре з елементами бароко, де розташовувалися провіантських склади. В кінці XIX століття палац передали Інституту шляхетних дівчат і будівля перебудували: воно стало триповерховим, а його фасади оформили в стилі класицизм. Після революції тут розмістився Наркомат шляхів сполучення. У 1932-1938 роках за проектом архітектора Івана Фоміна була проведена масштабна реконструкція. Будівля була фактично перебудовано. Поверховість була збільшена з трьох до п'яти, вікна зробили ширше, з фасадів прибрали ліпнину і декоративні прикраси, оформивши їх у стилі конструктивізм », - розповів глава Департаменту культурної спадщини міста Москви Олексій Ємельянов .

Так, нижні поверхи фасадів, що виходять на Садову-Черногрязская і Нову Басманний вулиці, прикрасили лаконічні напівколони, розташовані між віконними прорізами. При цьому на дворових фасадах зберегли елементи декору в стилі класицизм - лиштви, карнизи, русти, пілястри і ліпнину. На розі будівлі звели дев'ятиповерхову вежу з годинником, за яку його і прозвали «будинок-паровоз». Спочатку циферблати були з римськими цифрами, але до 1950-х років їх змінили на арабські.

Спочатку циферблати були з римськими цифрами, але до 1950-х років їх змінили на арабські

Глава Мосгорнаследія зазначив, що в будівлі досі збереглися склепінні перекриття першого - третього поверхів головного корпусу, що датуються XVIII століттям, а в інтер'єрах головного корпусу, в приміщеннях другого і третього поверхів, до цього дня можна побачити кесони, розетки і лопатки, датовані початком XX століття.

Останній раз фасади реставрували в 1988-1989 роках, але з тих пір вони неабияк занепали. Справа в тому, що зовнішні стіни будівлі покриті терразитовой штукатуркою - це суміш цементу, вапна-гідратного, кварцового піску і декоративних наповнювачів зі спеціальними фарбувальними пігментами. Вона дозволяє створити неоднорідний шорсткий рельєф на поверхні фасаду, що імітує натуральний камінь. Майже за 30 років на ній з'явилися тріщини, сліди від протікання, місцями покриття осипалося, на деяких ділянках відшарувалася штукатурка. Стан частини балконів було аварійним: їх бетонні і металеві підстави прийшли в непридатність, потріскалось покриття підлоги, а металеві перила проржавіли. В аварійному стані перебувала і скатна покрівля вежі: місцями згнили дерев'яні крокви. В ремонті також потребували плоский дах головного корпусу, водостічні труби і відливи.

Реставраційні роботи Департаменту культурної спадщини міста Москви тривали понад півроку. За цей час фахівці очистили фасади від шару бруду і пилу, видалили пошкоджені шари і відновили втрати терразитовой штукатурки, відреставрували лицьову кладку стін, видалили пізні барвисті шари. Після цього привели в порядок балкони - зміцнили несучі металеві конструкції і бетонні плити, встановили на них нові огорожі. Були замінені водостічні труби і відливи, а також відремонтовано покрівлю, козирки. Потім фасади пофарбували в сірий колір. У колір фасадів пофарбували і декоративні панелі, що закривають зовнішні блоки кондиціонерів. Крім того, реставратори відновили циферблати годинника на вежі. Також вони виконали технологічний отвір в одній з панелей годин, яке не вплинуло на історичний вигляд об'єкта культурної спадщини, але при цьому допоможе в обслуговуванні циферблата; як і всі інші зовнішні панелі, вона пофарбована в колір фасаду.

Історія будинку-паровоза почалася в другій половині XVIII століття. Тоді на початку Нової Басманний вулиці було побудовано дерев'яну будівлю Государевого Житня, або запасного, двору, де зберігалися запаси зерна і продовольства. Після пожежі в 1753-1759 роках за наказом імператриці Єлизавети Петрівни Житній двір перебудували і на його місці звели Запасний палац. Він представляв собою комплекс з чотирьох довгих двоповерхових корпусів, розташованих у формі квадрата. Головний корпус, який виходив на Нову Басманний вулиці, був з'єднаний з торцями інших будівель проїзними воротами. Фасади цього корпусу прикрашали барокові наличники і фільонки (декоративні елементи). Тут зберігали запаси продовольства для потреб імператорського двору.

Під час пожежі 1812 року Запасний палац вцілів - там влаштували госпіталь як для російських, так і для французьких військових. Після відходу французької армії з Москви в будівлі розмістили жителів, які залишилися без даху через пожежу. У 1890 році будівлю передали Інституту шляхетних дівчат імені імператора Олександра III. У 1902 році Запасний палац був перебудований: для потреб інституту у корпусів надбудували третій поверх, а головне будівлю було розширено. Фасади оформили в стилі класицизм. Після революції в 1919 році будівлю зайняв Народний комісаріат (Наркомат) шляхів сполучення. У 1938 році завершилася капітальна реконструкція будівлі за проектом архітектора Івана Фоміна.

Іван Фомін (1872-1936) - російський і радянський архітектор, викладач, історик архітектури. Працював в стилях модерн, неокласицизм, став одним із засновників радянського монументального класицизму. Є автором проектів ряду крупних громадських споруд - Курського вокзалу в Москві і Театру Червоної армії.

У Москві також завершена реставрація фасаду Галереї Олександра Шилова . Ця будівля, побудоване в 1829 році, є об'єктом культурної спадщини і вважається зразком московської еклектики.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация