Нові обмеження на алкоголь і сигарети - парламент завдає удар

У Верховній Раді готують «сюпризи» для бізнесу в сфері алкоголю: законодавчо дозволити продаж міцних напоїв з 21 року і до 22-ї години. Відповідальність за це порушення на покупців чомусь не поширюється.

Троє нардепів з фракції Компартії виступили з новим рацпропозицією: збільшити мінімальний вік покупців міцних напоїв і обмежити час їх продажу. Про це свідчить законопроект № 3409 (про захист споживачів тютюнових і алкогольних виробів).

Таким чином пропонується підвищити вікову планку для любителів тютюну і «зеленого змія» (з 18 до 21 року). Разом з віковими обмеженнями вводяться і «щодобові»: з 22:00 до 8:00 повинен бути заборона на реалізацію алкогольних і слабоалкогольних напоїв (крім розливу в місцях громадського харчування).

Також товариші комуністи хочуть посилити вимоги до магазинів: продаж тютюну та алкоголю паралельно з іншими товарами буде заборонена. У разі схвалення проекту спиртні напої і сигарети зможуть реалізовувати тільки спеціалізовані магазини або окремі секції універмагів. У список заборон потрапили навіть дитячі іграшки, що імітують сигарети.

На думку співавторів проекту, показники споживання «зеленого змія» складають реальну загрозу моральному і фізичному здоров'ю нашого народу. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна входить до п'ятірки країн з найбільшим рівнем споживання алкоголю на душу населення. Така ситуація разом з незадовільним станом національної системи охорони здоров'я призводить до негативних демографічних наслідків, зокрема, високого рівня захворюваності та смертності.

З огляду на актуальність проблеми, в органах місцевого самоврядування вже створені робочі групи з питань обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (з залученням кримінальної міліції та служби у справах дітей управлінь МВС). Робота цих груп спрямована на прийняття оперативних заходів з виявлення та попередження фактів споживання і продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у невстановлених місцях.

Як вдалося з'ясувати Inpress.ua , Суб'єктами господарювання систематично порушуються вимоги законодавства щодо обігу алкогольної та тютюнової продукції. Наприклад, тільки за 9 місяців цього року, за даними Міністерства доходів і зборів, податкові органи встановили 215 фактів продажу неповнолітнім алкогольних напоїв та тютюнових виробів. У зв'язку з цим було анульовано 527 ліцензій на право продажу, а підприємців оштрафували на 1,5 млн грн.

У зв'язку з цим було анульовано 527 ліцензій на право продажу, а підприємців оштрафували на 1,5 млн грн

Як же в нинішніх умовах здійснюється контроль за продажем алкогольних напоїв та тютюнових виробів з боку держави?

По-перше, для здійснення продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів необхідно мати відповідні ліцензії. По-друге, всі суб'єкти господарювання можна перевірити. Згідно з вимогами Податкового кодексу (п. 80.2 ПК), фактична перевірка може проводитися на підставі рішення податкової служби, оформленого наказом (копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику).

податкові перевірки проводяться при наявності хоча б однієї з таких обставин: якщо виявлені порушення законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, у разі письмового звернення покупця, порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання і транспортування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Фактичні перевірки з питань дотримання ліцензійних вимог здійснюються регіональними управліннями Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, що входить до складу Державної податкової служби. У разі виявлення порушень приймаються рішення про фінансові санкції або анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі.

За чинним законодавством продавці алкогольних напоїв зобов'язані вимагати від покупця паспорт або інші документи, що підтверджують його вік, якщо виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. Саме тут і криється небезпека для бізнесу: фізіологічні особливості окремої людини далеко не завжди дозволяють визначити, що йому менше 18 років. Виникає питання: як захищатися від провокацій за участю неповнолітніх?

Наведемо приклад: податковими органами в Київській області були застосовані фінансові санкції до приватного підприємства, яке оштрафували на 6 800. Таке рішення прийняли на підставі акта перевірки дотримання вимог, які є обов'язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі.

Згідно з актом перевірки невідомій особі продали слабоалкогольний напій і пачку сигарет в одному магазині, а потім - і в іншому. Як з'ясувалося пізніше, покупцем була 17-річна дівчина (це встановили співробітники Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту). У своїх поясненнях продавщиця зазначила, що сумнівів щодо віку особи, яка проводила покупку, у неї не виникало, оскільки дівчина виглядала як досить доросла жінка.

Але на цей факт перевіряючі не звернули жодної уваги. У підсумку обидва магазину, що відносяться до одного приватного підприємства, були змушений сплатити призначений штраф, т. Е. По 6 800.

Отримуючи «алкогольний» штраф, підприємці не завжди є прямими порушниками Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Так в статті 15-3 Закону чорним по білому написано: «Продавець ... алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця ... паспорт або інші документи, що підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18- річного віку ».

Аналогічна позиція викладена і в юридичній практиці з даного питання, зокрема, в постанові Вищого адміністративного суду (від 02.02.2012г., Справа № К-38337/10): в ньому зазначено, що суди попередніх інстанцій виходили з вимог ст. 15-3 Закону, що стосуються обов'язків продавця вимагати паспорт лише в разі виникнення сумніву щодо віку покупця.

Таким чином, «антиалкогольні» вимоги поширюються лише на обличчя, вік якого викликає сумнів з боку продавця. При цьому Закон не вимагає обов'язкової вимоги паспортних даних або інших документів, що засвідчують особу.

Ще одна проблема криється в вирішенні питання, що стосується розміру адміністративних покарань суб'єктів господарської діяльності. Самі податкові органи стверджують, що штрафні санкції в розмірі 6 800 застосовуються незалежно від кількості порушень, зафіксованих в акті перевірки.

Така ж позиція викладена в листі Державної служби з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва (від 05.09.2012г., № 3126/0 / 20-12): «незалежно від кількості та виду товарів, факт продажу яких зафіксовано в акті перевірки, на підприємство повинна застосовуватися фінансова санкція в розмірі 6 800 ».

, № 3126/0 / 20-12): «незалежно від кількості та виду товарів, факт продажу яких зафіксовано в акті перевірки, на підприємство повинна застосовуватися фінансова санкція в розмірі 6 800 »

Зрозуміло, за продаж неповнолітнім алкогольних та тютюнових виробів гладити продавців по голівці не варто. Але це питання необхідно вирішувати на законодавчому рівні, а не створенням провокаційних ситуацій.

Очевидно, в запропонованому комуністами законопроекті № 3409 слід врахувати і цей нюанс. Також потрібно поставити питання про притягнення неповнолітніх до відповідальності за покупку алкоголю і тютюнових виробів. А то ж виходить, що крайнім завжди виявляється продавець.

Як же в нинішніх умовах здійснюється контроль за продажем алкогольних напоїв та тютюнових виробів з боку держави?
Виникає питання: як захищатися від провокацій за участю неповнолітніх?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация