Нові знаки відмінності військових звань військовослужбовців України.

Протягом 25 років після проголошення незалежної від Радянського союзу України, державна відмінна символіка звань її ВС нічим не відрізнялися від тих, що були за часів СРСР. Звичайно, Україна робила велику кількість спроб по зміні символіки, але, з різних причин, вони терпіли невдачі. Вперше нові знаки відмінності були введені лише в 2009 році, та й ті призначалися лише для професійних сержантів і старшин, в той час як емблеми на комірах і беретах для всього офіцерського складу залишилися старого зразка.

В результаті, на момент окупації Кримського півострова і практично одночасного початку військових операцій на сході України, офіцери Збройних сил нашої країни мали ті ж відмітні знаки, що і у агресора, що вимагало термінових корективів. Якраз в цей час в соціальних мережах була створена робоча група з волонтерів з назвою «Нове Військо» під керівництвом Віталія Гайдукевича, учасники якої могли представити свої варіанти дизайну видозміненій символіки відмінностей різного роду військ України, а також, чинів, як в повсякденному, так і в парадній форменому одязі.

Далі, міністру оборони країни Степану Полторак були представлені напрацювання та ескізи, випущені даною групою, а 26.05.2015 був випущений указ про випуск дослідних зразків емблематики Збройних сил України. Вся робота велася групою цивільних осіб з почуттям патріотичного обов'язку повністю на добровільних засадах.

Окремий підрозділ в групі розробляло емблеми для беретів і комірів військовослужбовців різних звань. Під час творчого процесу, група проводила ретельні дослідження відмінності військових звань, що існували в різні історичні епохи, особливо, початку 20 століття. З точки зору доцільності, найбільш ефективним рішенням було б запозичення емблем в української армії часів Народної республіки в 20-х рр. минулого століття, але вони також зазнавали змін в різний час до перебудови, і, застосувавши їх сьогодні, аналогія з СРСР була б очевидна.

У підсумку, були розроблені індивідуальні образи для кожного роду військ, після чого, перед волонтерами виникла наступна важкоздійснюване завдання - об'єднання всіх створених образів в традиційну українську систему. Робоча група прийшла до рішення на предмет відмінною символіки парадного одягу в тому, що всі знаки відмінності, виготовлені з металу, будуть розташовуватися на погонах-хлястик. Після чого, розробники випустили зразки емблем для відмінності Повітряних Сил, Сухопутних військ та наземної частини Військово-Морських сил. У той же час, передбачалося, що всі члени команд корабельних складів ВМС матимуть інші відзнаки.

Було прийнято рішення про заміну п'ятикутних зірок радянського зразка на чотирикінцевий, у вигляді ромба. Це винахід не було новим, так як в 1992 році ця військова символіка була вже затверджена спеціально створеною комісією. У той час за базовий образ був узятий образ армії Української Держави 1918 р які також використовували ромбовидні зірки. Але, в силу різних обставин, дане рішення не знайшло свого застосування.

Для сержантів були запропоновані різні варіації шевронів, які знову ж таки застосовувалися в 1917 і 1919 рр. З тих же часів був узятий і орнамент на шевронах - з нашивок на рукавах, а завершальним елементом символіки стала дуга. Поєднання всіх наведених елементів дозволило створити гідні знаки відмінності навіть для тих сержантських звань, яких поки ще не існує, але планується заснувати в майбутньому.

Молодші офіцери розрізняються за зірками на погонах, а старші - по плетінці, так як три сплетених разом шнура, а також його дублювання на погонах, були відмінними рисами полковників в армії 1918 р Старші офіцери ЗС України якраз відповідають рівню старшин того часу. Знак категорії вищих офіцерів виконаний у вигляді «зубчатки», подібно, як це було в минулому столітті на петлицях генеральних старшин, причому, орнамент нагадував народну вишивку, а точне позначення звань диктувалося кількістю зірок. Загалом, введена систематика базується на кількох елементах, і в ній лаконічно суміщений досвід всіх ЗС України 1917 - 1920 рр.

Президент України, він же Верховний Головнокомандувач ЗС України П. Порошенко затвердив подані йому зразки нової державної символіки 05.07.2016. Практично відразу було прийнято рішення продемонструвати емблеми на військовому параді 24.08.2016, в результаті чого, напередодні був проведений детальний інструктаж військовослужбовцям, які беруть участь в параді, про нові правила носіння форми, беретів, нагородної та відмінною символіки, а Тимчасовий порядок цих правил затвердив Міністр оборони.

Примітно, що генеральські звання розподілялися наступним чином: генерал-майор - 2 зірки, генерал-лейтенант - 3, генерал-полковник - 4. Метою цього видозміни було відповідність чинів і символіки з вищими військовими чинами в країнах НАТО. Але, на відміну від України, в цих країнах існує нижчий генеральський чин - бригадний генерал, з однією зіркою на погонах. Тому, безпосередньо перед парадом було прийнято рішення повернути кількість зірок до позначення генеральських чинів традиційним способом.

Всі результати копіткої діяльності розробників символіки можна було споглядати на параді, присвяченому святкуванню 25-ї річниці Незалежності України. Приємний факт, що переважна більшість військовослужбовців оцінили нові знаки відмінності позитивно, а після проведення параду, емблеми стали поступово впроваджуватися в ряди ЗС України, в статусі експериментальних.

Конструктивні особливості емблем - на кітелях виконувалися з металу, а на сорочках вишивалися нитками золотого кольору. Існували варіанти вишитих знаків на муфтах і клапанах польової форми. Поступово, прийняті знаки відмінності впроваджуються в інші військові структури України - Національна гвардія, Державна прикордонна служба, а також, Служба безпеки України.

Для установи додаткового звання, такого, як «бригадний генерал», стали застосовувати відмінності в шевронах - старший солдат має один вузький шеврон, молодший сержант - два, сержант - три, старший сержант - 4, а старшина має 4 шеврони і дугу під ними.

Прапорщику покладаються один широкий шеврон і дуга, старшому прапорщику - один вузькі, один широкий шеврони і дуга. Офіцери мають відмінність у вигляді зірок, розташованих по вертикалі муфти зверху вниз. Таким чином, молодший лейтенант - 1 зірка, лейтенант - 2, старший лейтенант - 3, капітан - 4, майор - одна зірка і плетінка, підполковник - 2 зірки і плетінка, полковник - 3 зірки і плетінка

Генеральські звання відрізняє «зубчатка» - генерал-майор - в поєднанні з 2-ма зірками, генерал-лейтенант - 3-ма, генерал-полковник - 4-ма. І, нарешті, генерал армії України має відмітний знак у вигляді Тризуба в поєднанні з великою зіркою.

Дані відмітні знаки були остаточно затверджені в 2017 році.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация