Нові світові релігії

На феномен релігії можна дивитися по-різному. Хтось вважає це стадією суспільної свідомості, яку всім пора переступити. Хтось - елементом своєї культурної ідентичності, коли питання про приналежність до певної віри важливіший, ніж питання про те, а чи дійсно ти хоч у щось віриш. А для кого-то релігія залишається головним орієнтиром і змістом життя.

І поки роботи вчаться розраховувати обласного бюджету і писати поезію, люди продовжують влаштовувати релігійні ритуали. Люди вбивають за віру, люди вмирають або терплять позбавлення за віру. Люди домагаються того, щоб їх рух визнали як релігії. І це не просто ходіння по колу - з'являються все нові і нові релігійні течії та рухи, намагаються перетягнути паству один у одного, запропонувати своє рішення першорядних питань. Але виходить у них не дуже.

Журнал The Atlantic розпитав дослідників сучасних релігійних рухів про те, чому ж нових релігій не вдається змагатися з тими, що виникли раніше.

Розглянемо, наприклад, такий сценарій. В одній країні, переважно мусульманської, з'явилася людина, яка оголосила, що він - син божий. Навколо нього зібралася велика група прихильників. Перед нами новий пророк, стверджували вони. Такий пророк, яким був Мухаммед.

Прихильники новоспеченого пророка створюють релігійне вчення. Багато розпродають своє мирське майно і на зароблені гроші спільно купують землю. Це буде нова Земля обітована, і послідовники пророка збираються жити там в мирі та злагоді ...

Що чекало цю комуну, неважко здогадатися. Новий пророк опинився у в'язниці і начебто навіть відмовився від своїх домагань. При повному потуранні поліції угіддя його послідовників були спалені, а потім (вже при повній підтримці поліції) ті насильно були виселені зі своєї Землі Обітованої.

Невеликі пояснення: історія ця сталася зовсім недавно в Індонезії. Пророк - це колишній тренер національної збірної з бадмінтону Ахмад Мушаддек:

Проповідувати він почав в кінці дев'яностих. Кількість прихильників Мушаддека, що утворили рух «Мила Абрахам», або «Гафатар», склало близько 50 тисяч чоловік. Сім тисяч з них переселилися на Борнео в надії знайти там Землю Обітовану, і в 2016 році їх прогнали.

Офіційно Індонезія - світська держава зі свободою віросповідання. Разом з тим, на самому ділі тільки основні релігії вважаються тут законними. Як зазначає індонезійська дослідник Аль Макін, в сучасній історії однієї тільки цієї країни було зафіксовано близько 600 нових релігійних течій. Держава реагує на їх появу агресивно, особливо це стосується рухів, що відійшли від офіційного ісламу.

Як часто буває з усякими єресями, новий рух було не тільки релігійним, але і етичним.

Мушаддек закликав людей мирно жити, займатися фермерством і навчитися повністю забезпечувати себе всім необхідним. Практично ісламський нью-ейдж.

З точки зору держави прихильники Мушаддека - секта, небезпечні радикали, так що після розгону громади для них влаштували спеціальні курси під наглядом психологів - щоб перевчити людей назад законослухняних громадян і легальних мусульман.

А ось з точки зору релігієзнавства та соціології як «Мила Абрахам», так і багато інших аналогічні рухи, можуть розглядатися як нові релігії, яких просто гублять в зародку, зазначає канадська дослідниця Сьюзан Палмер.

За її словами, багато людей просто навіть не усвідомлюють, скільки на світлі цих «дитячих релігій» і з якою постійністю вони виникають.

Палмер пояснює, що зсередини члени комуни бачать свій рух саме так - як суперника «великих» релігій. В доктрину тих же «Мила Абрахам» входить критика домінуючих авраамічних релігій: корупція і владолюбство розбестили релігійних лідерів, війна на Близькому Сході означає швидкий крах ісламу - тому-то і потрібен новий пророк, щоб повернути все, як було.

Релігії, які ми називаємо світовими, розвивалися за схожим сценарієм, відзначає швейцарський учений Жан-Франсуа Майї.

згідно з недавніми дослідженнями , Більше 90% всіх релігійних людей відносять себе до однієї з чотирьох конфесій: індуїзм, буддизм, християнство та іслам. Звичайно, ми чули про мормонів (близько 15 млн послідовників), свідках Єгови (близько 8 млн) або якихось Саєнтології (10 млн за версією прихильників, 50 тисяч або менше - за незалежними оцінками).

Але в глобальному масштабі нашої семимільярдної планети це все одно досить маргінальні течії.

Звичайно, не можна оцінювати статус тієї чи іншої релігії виключно за кількістю послідовників - адже іудаїзм відносять до світових релігій аж ніяк не за кількість віруючих (він відносно невеликий), а за винятковий вплив цієї релігійної традиції. Разом з тим, дослідники визнають - після ісламу, що з'явився в VII столітті нашої ери, таких значних релігій більше не з'являлося.

Згідно енциклопедії «Британіка», на все нові релігії припадає лише 63 млн послідовників, а впливовий американський релігієзнавець Джон Мелтон налічує 64 млн.

Згідно енциклопедії «Британіка», на все нові релігії припадає лише 63 млн послідовників, а впливовий американський релігієзнавець Джон Мелтон налічує 64 млн

За даними Pew Research Centre, в світі тільки дев'ять країн, де немає серйозного переваги однієї релігії над іншими: Гвінея-Бісау, Кот-д'Івуар, Макао, Нігерія, Сінгапур, Південна Корея, Тайвань, Того і В'єтнам. Крім того, немає жодної держави, де чільною була б відносно молода релігія.

(Джерело: pewforum.org )

Чому так відбувається? Згадуючи наш індонезійська приклад, в першу чергу потрібно відзначити, що авторитарні держави розглядають взагалі будь-які незалежні руху, не тільки релігійні, як загрозу стабільності режиму, тому надають на них серйозний тиск.

Однак навіть коли нова релігія зароджується в демократичних державах і розвивається відносно вільно, великих успіхів вона також не досягає.

Наприклад, в 70-х роках у Франції журналіст Клод Ворілон заснував рух раелізма. В основі доктрини раелитов лежить уявлення про те, що людство було створено неземною цивілізацією, і призначення людства - досягти такого ж рівня розвитку, яке було у його батьків.

В основі доктрини раелитов лежить уявлення про те, що людство було створено неземною цивілізацією, і призначення людства - досягти такого ж рівня розвитку, яке було у його батьків

Клод Ворілон, нині відомий як Раель, стоїть біля НЛО-ленд - центру його релігії

(Джерело: theplaidzebra.com )

Раелізм поступово поширюється по світу - якщо до кінця 70-х їх число становило кілька сотень, то зараз оцінюється в 90 тисяч. Але - знову ж - всього 90 тисяч. Більш того, у відкритий доступ потрапили секретні документи громади, згідно з якими реальне число раелитов - і зовсім 14 тисяч.

Ви скажете: нічого дивного, хто може повірити в подібні брудні!

Власне, ще один важливий фактор, що перешкоджає зміцненню нових релігій, - це поширення загальної освіти і розвиток науки і техніки, які впливають на свідомість навіть переконаних віруючих.

Повірити в заяви про божественних одкровеннях, чудеса і інших фантастичних подіях стає все складніше.

Крім того, масова культура, із задоволенням прийняла в свій канон фентезі і фантастику, зробила нам свого роду щеплення від зайвої вразливості. Релігія, заснована на вірі в зелених чоловічків? Звичайно ж, більшості з нас це здасться безглуздим маренням. Навіть тим, хто вірить в непорочне зачаття.

Однак найважливіший фактор в цій ситуації, на думку релігієзнавців, - відсутність державної підтримки на противагу тій, що мають великі релігії.

Саме цей фактор, за їхніми словами, дав свого часу шанс для християнства та ісламу.

Дії імператора Костянтина, який поклав край гонінням на християн, в результаті дозволили християнства швидко стати головною релігією. Так само і іслам, індуїзм та буддизм ефективніше і найширше стали поширюватися, коли перебували під патронажем держави.

Колонізація і інші способи насильницького насадження релігії колись сильно допомогли християнства. Фрагмент картини Вільяма Генрі Пауелла «Відкриття річки Міссісіпі конкістадором Ернандо де Сото в 1541 г.»

(Джерело: upload.wikimedia.org )

Зараз основні релігії в багатьох країнах є частиною державної ідеології, навіть коли офіційно стверджується про світський характер держави. У цих релігій є потужне лобі, а їхні лідери за підтримки держави роблять все, щоб чинити тиск на конкурентів.

У такій ситуації сильний стає ще сильніше, домінуюча релігія перемагає в боротьбі за паству.

Більш того, в сучасному світі, коли епоха географічних відкриттів і великих завойовників пішла, навіть якщо якась держава раптом призначить нову релігію в якості основної, поширити вчення силою не вдасться, і на світовій арені ця релігія буде конкурувати з іншими.

Наостанок поговоримо про те, які умови цієї конкуренції.

Поширення інтернету радикально змінює ту ситуацію, в якій релігії конкурували раніше. З одного боку, людина більше не прив'язаний до місця богослужіння, - він може дивитися і читати проповіді в інтернеті де б не перебував.

В умовному Желєзноводську ми теоретично можемо знайти прихильника «Мила Абрахам» або раелізма - чому б і ні?

Ви, наприклад, знали, що в Росії більше трьох тисяч послідовників багаї? Це виникла в середині XIX століття на Близькому Сході релігії, послідовники якої виступають за відмову від будь-яких форм дискримінації, припинення всіх релігійних і політичних конфліктів і створення єдиної світової цивілізації. Через півтора століття після виникнення руху кількість послідовників багаї оцінюється в 7 млн ​​осіб.

Через півтора століття після виникнення руху кількість послідовників багаї оцінюється в 7 млн ​​осіб

У перших сезонах шоу South Park у Ісуса було відмінне шоу на телебаченні - «Ісус і приятелі»

(Джерело: a248.e.akamai.net )

З іншого боку, інтернет - це загальне поле для всіх релігій, а значить число учасників боротьби за паству неймовірно зросла.

У більшості країн зараз доступні вчення сотень маленьких і великих релігій, а значить конкретної нової релігії складно набрати критичну масу прихильників. Як зазначає Жан-Франсуа Майї, новий релігійний рух, які б благі наміри воно не переслідувало, може розраховувати лише на інтерес невеликої кількості людей.

За словами Майї, релігії знаходяться в ситуації ринку: кожна пропонує споживачеві свій продукт, і доводиться дбати про те, щоб цей продукт виділявся на тлі інших. Як раннє християнство виділялося на тлі язичницьких вірувань завдяки великому акценту на посмертне існування, продаючи «дієвий рецепт» порятунку від мук пекла.

Чи можливе виникнення нової релігії, здатної конкурувати з великими учасниками цього ринку? Майї допускає, що так. Але це повинен бути якийсь дуже специфічний і вдалий сценарій.

Наприклад, якщо черговий пророк з'явиться в Китаї (тут багато пастви, яку можна потенційно схилити до того чи іншого руху) і достовірно для людей XXI століття з'єднає елементи християнства з прагненням до внутрішньої гармонії. Втім, і в цьому випадку йому доведеться переконати державу в своїй нешкідливості, а ще знайти гарну PR-службу і маркетологів.

Що стосується існуючих релігійних рухів, то поки, мабуть, найуспішніша динаміка збільшення послідовників у Санта Муерте - мексиканського культу Святої Смерті.

На самому початку XXI століття культ став здобувати все більшу і більшу популярність, його прихильники почали діяти відкрито, була утворена перша Церква Святої Смерті.

Це привернуло до культу увагу держави і католицької церкви. Але незважаючи на те, що частина місць поклоніння культистів була зруйнована військовими, Церква Святої Смерті стала знаходити все нових і нових прихильників. Зараз їх число становить 10-12 мільйонів і продовжує стрімко зростати.

Санта Муерте поклоняються жителі бідних кварталів, вуличні торговці, таксисти, члени злочинного співтовариства, представники ЛГБТ. Це релігія привертає і об'єднує тих, хто відчуває себе ізгоєм в капіталістичному суспільстві, шукає захист і безпеку.

Зараз культ вийшов за межі Мексики і поширився в ряді регіонів США. Людей, які розчарувалися в своїх лідерах і колишніх релігійних інституціях чимало, так що можна очікувати появи культу і в інших країнах. Ця віра має необхідну універсальністю, вона всюди буде актуальна - адже, як підкреслюють прихильники Санта Муерте, перед Святою Смертю усі рівні.

Знайшли друкарську помилку? Виділіть фрагмент і натисніть Ctrl + Enter.

Релігія, заснована на вірі в зелених чоловічків?
В умовному Желєзноводську ми теоретично можемо знайти прихильника «Мила Абрахам» або раелізма - чому б і ні?
Ви, наприклад, знали, що в Росії більше трьох тисяч послідовників багаї?
Чи можливе виникнення нової релігії, здатної конкурувати з великими учасниками цього ринку?
Знайшли друкарську помилку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация