Новий Центрвиборчком: На кого покладуть відповідальність за вибори

10 проти 5. Українські політики знайшли сферу діяльності, з якої, як вони вважають, краще впораються жінки

Оскільки ще з червня 2014 року минув термін повноважень 12 з 15 членів Центрвиборчкому, а заміну їм не пропонували, старий склад виборчої комісії на чолі з екс- "регіоналом" Михайлом Охендовським, інтерес до якого проявляє НАБУ, викликав багато справедливих нарікань і в Україні, і у наших західних партнерів. Не дивлячись на свою формальну легітимність, нинішня ЦВК провела позачергові вибори президента і парламенту в 2014-му, місцеві вибори 2015 го, купу довиборів у ВР і виборів місцевих громад. Мабуть, жоден виборчком в нашій історії не займався такою кількістю виборів. До Охендовському, Магері, Усенко-Чорної та компанії виникало багато зауважень, проте зараз увага прикута до їх наступникам. Список з 13 кандидатів до складу повністю оновленого Центрвиборчкому (працювати там залишаються Олег Діденко і Катерина Махніцький, термін повноважень яких ще не минув) був оприлюднений вчора. Зараз їх чекає спецперевірка, а експерти вже виступають з різними версіями, чому своїх людей в виборчком не делегували "Оппоблок" і "Батьківщина" (мабуть помилимося, якщо припустимо, що так буде легше заявляти про "фальсифікації" виборів). В свою чергу Depo.ua вирішив подивитися, хто ж претендує на роль вершителів доль учасників виборчих перегонів в найближчі сім років.

Найбільш ймовірними кандидатами на пост голови ЦВК експерти називають представниць БПП Ольгу Желтову або Світлану Кустову. Так що почнемо з них. Ольгу Миколаївну Желтову називають креатурою нардепа Руслана Князевича, голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики і правосуддя. Вона була помічником народного депутата IV скликання від "Нашої України" Юрія Ключковського - одного з найбільш професійних законотворців за час незалежності України. З 2014 року Желтова обіймає посаду заступника завідувача секретаріату Комітету Верховної Ради, який очолює Князевич. У гучних скандалах Желтова не помічено.

Її передбачувана суперниця за пост Світлана Миколаївна Кустова була одним з адвокатів Віктора Ющенка у справі про встановлення результатів виборів президента України в 2004 році. Тоді Верховний суд України скасував постанову ЦВК про перемогу Віктора Януковича і зобов'язав її провести повторний тур голосування. На парламентських виборах 2007 року Кустова сама балотувалася в народні депутати від блоку "Наша Україна - Народна самооборона" під непрохідним номером 145. Працювала юрисконсультом ТОВ "Адвокатська компанія" Моор і Партнери ". Входить в команду президента. Зараз є помічником на громадських засадах нардепа від БПП Ірини Фриз - колишнього прес-секретаря Петра Порошенка. В VII скликання була помічником самого Порошенка, а до цього - Романа Зварича та Миколи Катеринчука.

Далі будемо йти за принципом азбуки. Аллу Басалаєву запропонувала партія "Відродження". Алла Валентинівна - не єдиний з числа кандидатів, хто раніше вже працював в ЦВК. Свою кар'єру вона почала ще у вересні 2005 року з посади головного консультанта відділу представництва в судах та контролі за застосуванням законодавства про вибори і референдуми в Україні правового управління Секретаріату Комісії. З 2008 по 2012 рік Басалаєва працювала завідувачем відділу представництва інтересів Комісії в судах юридичного управління Секретаріату ЦВК. У січні 2012 року була призначена суддею Дарницького районного суду Києва. За даними ЗМІ, на посаду її нібито просуває екс- "регіонал" Валерій Писаренко. Цікаво, що в Центральній виборчій комісії працює і чоловік Басалаєвої - Олександре Миколайовичу Веселий. Як зазначено в його декларації, він обіймає посаду завідувача відділу забезпечення розгляду звернень управління юридичного супроводу Реєстру Служби розпорядника Державного реєстру виборців.

Про те, наскільки статусної є посада в ЦВК, свідчить кандидатство в її склад першого заступника міністра юстиції Наталії Бернацької, до заміжжя СЕВОСТЬЯНОВА. Наталю Іларіонівну висунув "Народний фронт". Високу посаду в Мін'юсті вона займає з січня 2015 року. До цього, з березня 2014 року, встигла побути урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини. Ще раніше працювала адвокатом Одеської колегії адвокатів і помічником-консультантом народного депутата України Мустафи Джемілєва. Співпрацювала в спільних проектах з Українською Гельсінською спілкою з прав людини. У листопаді минулого року вийшла заміж за відомого адвоката Руслана Бернацького (про їх шикарною весіллі довго шуміли в пресі). Входить в орбіту міністра юстиції Павла Петренка. На думку експертів, пані Бернацька є головною претенденткою на пост заступника голови ЦВК.

Ще один висуванець президентської партії - Михайло Вербенський. З 2014 по 2016 роки Михайло Георгійович очолював Департамент моніторингу та організаційно-інспекторської роботи МВС. Його називають креатурою Генрокурор Юрія Луценка. Так, у 2008 році Вербенський був заступником міністра внутрішніх справ, коли цю посаду обіймав Луценко.

"Фронтовичка" Ірина Єфремова - статусний кандидат, який дав згоду перейти на роботу з парламенту до Центрвиборчкому. Ірина Олексіївна - з Харкова. За часів президентства Віктора Ющенка була головою Печенізької районної державної адміністрації, де підпорядковувалася тодішньому голові Харківщини Арсену Авакову, в команді якого працює донині. Була депутатом Харківської облради від "Батьківщини", з 2010 по 2014 рік, після чого пішла на підвищення, ставши нардепом від "НФ".

Ольга Лотюк, доцент кафедри конституційного та адміністративного права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, приватний нотаріус, являє БПП. У Раді IV скликання Ольга Степанівна була помічницею депутата від провладної тоді Блоку "За Єдину Україну!" Миколи Оніщука. У 2006-му балотувалася від партії "Нова Сила", хоча її до сих пір вважають креатурою саме Оніщука, у якого збереглися хороші стосунки з багатьма представниками нинішньої влади.

Помічник нардепа від "Народного фронту" Миколи Велічкович, радник спікера Верховної Ради Андрія Парубія Леонтій Шипілов є доцентом кафедри міжнародного права і спеціальних правових наук Національного університету "Києво-Могилянська академія". У 2012 році Леонтій Миколайович був кандидатом в нардепи від партії "УДАР". Вважається, що Шипілова "НФ" включив в список від внутрішньопартійної групи впливу, яка орієнтується на Парубія.

Тетяну Сліпачук запропонувала депутатська група "Воля народу". Тетяна Володимирівна була партнером юридичної фірми "Василь Кісіль і Партнери". З 2011-го по теперішній час - партнер юрфірми Sayenko Kharenko, керівник практики міжнародної торгівлі і міжнародного арбітражу. Представляла інтереси клієнтів в більш ніж 120 міжнародних арбітражних розглядах в США, Сінгапурі, Чехії, Росії та таке інше. Незважаючи на те, що Сліпачук йде від "Волі народу", вона була членом конкурсної комісії для обрання керівних посад в Державному бюро розслідувань за квотою президента. Так що, можна припустити, що висунення парламентської Депгрупа - лише формальність.

Віталій Плукар, ще один представник від БПП, завідує відділом моніторингу діяльності місцевих органів влади та підтримки їх правотворчих ініціатив Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації Адміністрації Президента України. Віталій Володимирович був помічником депутата Валерія Карпунцова. Входить в орбіту заступника глави АП Віталія Ковальчука.

"Самопоміч" делегувала до Центрвиборчкому Євгена Радченка. З 1994 по 2004 рр. Євген Володимирович працював заступником голови правління Комітету виборців України. Консультував Асоціації американських юристів і ОБСЄ в Україні. З 2009 року - експерт Венеціанської комісії. Дуже досвідчений фахівець, працював на виборах у 14-ти країнах. Радченко також входить до групи реанімаційне пакету реформ, де виступає в ролі експерта з питань виборчого законодавства.

Нотаріус Надія Синиця в оприлюднених списках не прив'язана до будь-якої з політсил. Цікаво не тільки це. Надія Любомирівна має чималий послужний список: з квітня 2014 року вона була заступником міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака, а в 2003 році керувала компанією "Інфор-метал", яка надавала консультації на гірничо-металургійному ринку. Як з'ясувала програма "Наші гроші", місцем роботи Надії Синиці також був банк "Кліринговий дім", ключовими учасниками якого значаться Іван Фурсін і Юлія Льовочкіна . У пресі пані Синицю все ж пов'язують з "НФ", однак прямого відношення до цієї політсили вона не має.

Ще один народний депутат, "радикал" Тетяна Юзькова, потрапила в парламент замість співачки Інни Бордюг, вона ж Злата Огневич. Юзькова - дочка нині покійного першого голови Конституційного суду України Леоніда Юзькова, який вважався вчителем Віктора Медведчука. Свого часу Тетяна Леонідівна захищала Ляшко в процесі про наклеп з Василем Дурдинцем - колишнім віце-прем'єр-міністром України. У 1987-1994 роках Юзькова працювала в Київській міській колегії адвокатів. З 1994 року - адвокат Адвокатського об'єднання "Шевченківська колегія адвокатів м.Києва". Після того, як вона перейде на роботу в Центрвиборчком, депутатський мандат може отримати наступний у списку Олександр Гулак, якого в пресі називають начальником служби охорони Ляшко. Про цю людину стало відомо в контексті недавніх вимог лідера "радикалів" до свого однопартійця Ігоря Попова скласти мандат через проступку сина - малолітнього правопорушника, який намагався пограбувати магазин.

Незважаючи на те, що в ЗМІ зараз піднімуть таємницю всіх кандидатів в ЦВК і обов'язково знайдуть на них компромат, навряд чи це стане перешкодою призначенням саме цих людей. Виборча комісія і так зачекалася змін, і знову загальмувати їх означає нарватися на потужну критику громадянського суспільства і Заходу.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация