Новий рік 50 і 100 років тому: гостей пригощали делікатесом "голубці", а Снігуроньки оспівували КПРС

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

30 грудня 2012, 9:14 Переглядів: 30 грудня 2012, 9:14 Переглядів:   Новий рік відзначали скромно

Новий рік відзначали скромно. Фото: vfl.ru.

Століття тому Новий рік вважався лише одним зі святкових днів різдвяного тижня - його відзначали скромно і по-домашньому. Але 1 січня, як і зараз, по всій Російській імперії був неробочим днем. Гучні застілля вдома і в ресторанах одесити влаштовували на 5 днів раніше - 25 грудня за старим стилем, відзначаючи Різдво. До речі, ялинка і Дід мороз вважалися неодмінним атрибутом саме Різдва, а Новий рік йшов ніби "додатком" до церковного свята. Цікаво, що звичай наряджати ялинку був тоді лише в міських сім'ях - у селах свято вважався "панським". Та й в самій Одесі новорічну ялинку влаштовували лише для дітей - в заможних сім'ях на свято запрошували десятки друзів і однокласників своїх нащадків. А кульмінація ранку - роздача подарунків від Діда Мороза, як правило, його роль грав батько сімейства. До слова, бородань століття назад "працював" один - такий персонаж, як Снігуронька, придумали лише в 30-і роки XX століття.

Цікаво, що багаті одесити змагалися у величині і красі оздоблення зелених красунь - стелі тодішніх квартир дозволяли встановлювати справжніх хвойних велетнів до 3-4 метрів. Ялинки коштували досить дорого - від 10-20 рублів за деревце. Не всім по кишені були і новорічні іграшки - їх виготовляли вручну. За один розфарбований скляну кулю доводилося викласти 1-2 рубля! Верхівку ялинки неодмінно прикрашали 8-вугільної віфлеємською зіркою, а гілки - цукерками, іграшками з пап'є-маше і, хто міг собі дозволити, скляними кулями. Цікаво, що серед багатих одеських родин вважалося поганим тоном наряджати дерево торішніми прикрасами.

Що стосується святкового столу, то він ломився від смакоти. Неодмінні атрибути меню - цілком засмажені молочні поросята, рябчики, млинці з чорною і червоною ікрою, смажені гуси, всілякі пироги з начинкою і екзотичні фрукти (апельсини, ананаси). А в келихах хлюпалося справжнє французьке ігристе вино, так як століття тому шампанського вітчизняного виробництва ще не існувало. Пили за Новий рік, бажаючи один одному щастя, обов'язково проголошували тост за здоров'я царя і його сім'ї.

Гулянням на БУЛЬВАРІ В ОДЕСІ. Студенти, молоді службовці та офіцери напередодні Нового року знімали "кабінети" в ресторанах. Гуляки ні в чому собі не відмовляли - шампанське і горілка всю ніч лилися рікою, а під ранок молодь гуляла по Приморському бульвару, граючи в сніжки.

А ось зустріти 100 років тому на вулиці Діда Мороза було великою рідкістю. Справа в тому, що новорічний персонаж приходив в гості тільки до християн. В єврейських кварталах - на Молдаванці і Пересипу - одесити зустрічали Новий рік за іудейським календарем, і ялинок в квартирах не ставили. До речі, тоді церква категорично забороняла встановлювати ялинки в гімназіях та інших навчальних закладах, вважаючи новорічне свято "бесовством".

Після свят багато заможних сім'ї їхали подорожувати - найбільшою популярністю користувалися південний берег Криму, Кавказ, а також італійські та швейцарські зимові курорти. Причому поїздку в Італію чи Францію могли дозволити собі навіть одесити із середнім заробітком - за 100 рублів можна було з комфортом побувати в Альпах.

"ЗА КОСМОС!". Після революції уряд запровадив Григоріанський календар, дати зрушилися на 13 діб, і Новий рік потрапляв в дні найжорстокішого передріздвяного посту. Страстей додала і скасування новим революційним урядом вихідного 1 січня (його повернули лише в 1947-му).

Півстоліття тому Новий рік був єдиною нерадянської урочистою датою - інші свята були приурочені до революційних і військових подій. Але і в це свято партробітники спробували внести свою ідеологію. Наприклад, актори, які працювали Морозами і Снігурками, вчили напам'ять здравиці на честь КПРС і СРСР.

При цьому прості одесити відзначали свято без ідеологічного пафосу. У 1962-му більшість з них жили в комунальних квартирах і тісних комірках старих двориків і, як правило, накривали на стіл колективно, відзначаючи Новий рік з сусідами. Найчастіше збиралися у тих, у кого були новомодні телевізори з крихітними екранами. Перегляд передач міг перервати тільки який-небудь сусід, який умів хвацько грати на баяні чи гітарі. Колективне виконання пісень часом тривало до самого ранку. Коли світало, чоловіки, вистачить зайвого, "лікувалися" пивом, яке завчасно набрали з автоцистерн в трилітрові банки і бідони.

Стандартне меню тих років обов'язково включало олів'є, шампанське, портвейн і горілку. Справжньою окрасою столу вважалися вінегрет, голубці, риба-фіш, оселедець з цибулею і копчена ковбаса. До речі, традиції дарувати один одному подарунки ще не було. Найпоширенішими новорічними тостами півстоліття назад були "За Юру Гагаріна!" і "За космос!", а ялинку прикрашали вже не восьми-, а п'ятикутної зіркою.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Новий рік 50 і 100 років тому: гостей пригощали делікатесом" голубці ", а Снігуроньки оспівували КПРС". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Сибірцев Олександр

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация