Новий губернатор Примор'я виграв вибори ціною безпрецедентних поступок Москви - Сноб

Губернаторські вибори в Примор'ї завершилися перемогою підтримуваного Кремлем Олега Кожемяко. після скандальної скасування результатів попереднього голосування через масові фальсифікації федеральної влади довелося піти на великі поступки і фактично дозволити «антимосковську» кампанію свого кандидата. З оціолог Борис Мишлявцев вважає, ч то це може поміняти все правила гри на нових регіональних виборах: межі дозволеного розширилися Губернаторські вибори в Примор'ї завершилися перемогою підтримуваного Кремлем Олега Кожемяко

Губернатор Приморського краю Олег Кожемяко Фото: Юрій Смітюк / ТАСС

Ще в ніч на понеділок, коли в Примор'ї щосили йшов підрахунок голосів, Дмитро Медведєв подзвонив Кону (так серед чиновників і журналістів на Далекому Сході давно прийнято називати Олега Миколайовича Кожемяко) і привітав його з перемогою. Про це поспішили розповісти як ЗМІ, так і «прокремлівські» телеграм-канали. Якби нічний дзвінок носив приватний характер, ми б ніколи про нього не дізналися. Отже, повідомлення про телефонну розмову містило в собі певне послання як для громадян, так і для еліт. Не будемо вдаватися в усі можливі смисли, відзначимо лише один. Таке привітання до закінчення підрахунку голосів означало, що тепер ні за яких умов неможливо повторення вересневого прецеденту. Нагадаємо, тоді результати виборів, на яких перемога дісталася виконуючому обов'язки губернатора Андрію Тарасенко, довелося зі скандалом скасовувати через занадто відвертих порушень. Тепер своїм публічним дзвінком прем'єр фактично спалював мости. Перемогти повинен був кандидат, на якого поставила федеральна влада.

Додатково зазначимо, що російський прем'єр досі не знайшов можливості привітати нового губернатора Хакасії, 31-річного комуніста Валентина Коновалова, який здобув переконливу перемогу на виборах в листопаді цього року. У свою чергу Володимир Путін досі не знайшов у своєму щільному графіку «віконця» для зустрічі з наймолодшим в Росії главою регіону.

Перемога на приморських виборах виявилася надзвичайно важка для Кремля. Щоб провести «свого» кандидата, довелося порушити всі мислимі правила взаємодії з регіонами, понести величезні фінансові та репутаційні витрати. Перемога виявилася буквально «золотий», а може бути, і пірровою. І, насмілюся стверджувати, вигодонабувачем в даному випадку стала не система російської влади як така. Переміг, перш за все, особисто Олег Кожемяко - виходець з Примор'я, один багаторічного очільника регіону Євгена Наздратенко, який виконав тепер мрію очолити край. Однак перемогу можуть розділити і жителі Примор'я. Ні, зовсім не тому, що Кожемяко був їхнім кандидатом. А тому що Москві доведеться виконувати хоча б частину взятих на себе в ході виборчої кампанії зобов'язань. А це означає додаткові багатомільярдні витрати.

Так, Москва показала свою рішучість і здатність провести потрібного (кому-то) кандидата «не києм, то палицею». Але давайте подивимося, в яких умовах і, головне, проти кого велась вся ця титанічна боротьба?

Головний суперник - кандидат від КПРФ на вересневих виборах бізнесмен Андрій Іщенко, не без підстави вважає, що тоді шляхом грубих порушень у нього вкрали перемогу, - тепер у виборах не брав участі . В даному випадку не важливо, не дали йому зареєструватися або ж просто домовилися з ним про неучасть. КПРФ на цих виборах взагалі не висунула свого кандидата. А зареєстровані суперники Олега Кожемяко фактично не вели повноцінну виборчу кампанію. За результатами підрахунку голосів претензії пред'являти, таким чином, було просто нікому. Іщенко, замість того щоб направити свій електоральний ресурс на підтримку цілком прохідного Андрія Андрейченко, депутата Держдуми від ЛДПР, закликав до псування бюлетенів - досить сумнівному увазі протесту. На прикладі багатьох кампаній відомо, що лише незначний відсоток виборців відгукується на подібні заклики і фактично така форма протесту працює на фаворита кампанії. Група підтримки Іщенко в соцмережах закликала ні в якому разі не голосувати за Андрейченко, перемога якого нібито також влаштувала б Кремль (чи перемога кандидата від умовно опозиційної партії в стратегічному регіоні входила в розрахунки Москви). І в цих умовах усунути від ведення активної кампанії Андрейченко навіть за офіційними даними отримав 25 відсотків голосів.

Деякі аналітики висловлюють сумніви у вірності офіційних даних. Причин для цього чимало.

Дані екзитполів: майже половина виборців вважали за краще приховати , За кого саме вони голосували. Як правило, про зроблений вибір соціологам не говорять ті, хто голосує протестно. В даному випадку виходить, що саме виборці Олега Кожемяко чомусь відмовилися відповідати на питання про те, кого вони підтримали на виборах. Це само по собі сумнівно. Втім, якщо взяти цю гіпотезу за істину, то картинка для Кремля вимальовується дуже тривожна: люди бояться голосувати за кандидата, підтриманого президентом і главою уряду.

Також не менш дивно виглядає ситуація з даними про кількість тих, хто проголосував. Як правило, підвищення явки в Росії призводить до дільниць протестників. У грудні на ділянки прийшло на 13 відсотків більше виборців, ніж у вересні. Чому саме зараз відмобілізованих «прихильники Москви»? Чому це не відбувалося у другому турі вересневих виборів?

Нарешті і самі тріумфальні 60 відсотків за Кожемяко виглядають трохи дивно з урахуванням того, що соціологія передбачала набагато скромніший результат і до останнього не виключалася можливість другого туру. Але в даному випадку не будемо ставити під сумнів офіційні цифри, приймемо їх як даність і підемо далі. Проти кого боролася на цих виборах Москва? Виходить, що проти власного антирейтингу.

Яка регіональна повістка була задана Кремлем в ході приморських виборів? Як вона вплинула на образ Кремля в інших регіонах? Порядок цю можна сформулювати у вигляді слогана: «ГЛОНАСС - в унітаз». Це гасло абсолютно легально використовувався під час передвиборної кампанії. «Скасувати обов'язкову установку ГЛОНАСС на автомобілі приморців!» - одне з перших символічних обіцянок Олега Кожемяко. Ініціатива кандидата була негайно підтримана Дмитром Медведєвим. І ось - в окремо взятому Приморському краї російська навігаційна система стала не обов'язкова. «А що, так можна було?» - здивувалися автомобілісти інших регіонів. Історія з ГЛОНАСС - дрібниця, але він - він адже в деталях. Про що ж говорить ця історія, які смисли в ній «зашиті»?

Багато років російський уряд витрачало на розгортання системи ГЛОНАСС значні кошти. Громадян фактично зобов'язали встановлювати російську навігаційну систему. При цьому йшлося про те, що система створюється для підвищення обороноздатності країни, з тим щоб не залежати від аналогічної системи ймовірного противника. Тепер же з'ясувалося, що установку ГЛОНАСС можна безболісно скасувати, так як на території Примор'я, за словами самого Олега Кожемяко, система не працює . Тобто російська навігація толком не діє саме на прикордонній території, насиченою військовими об'єктами. Фактично влада зізналася, що установка ГЛОНАСС була лише формою поборів з автомобілістів, і прихильно скасувала цей побори, коли виявилася зацікавлена ​​в підтримці громадян.

І так - у всьому. Пільги дітям війни? Так будь ласка. А раніше чому не могли? А тому що не було діяльного московського призначенця Кожемяко. Дозвольте, але ж і колишній т.в.о. губернатора Тарасенко, а до нього - губернатор Володимир Міклушевскій також були московськими призначенцями. Чому ж? А тому.

«Приморська риба повинна бути дешевою. Я вважаю це важливим » . Чому ж два попередніх ставленика Москви так не вважали?

Панове, ви вирішили зробити рибу дешевої, тому що програли вибори у вересні.

Проблема з добудовою готелю «Хайят»? вирішимо негайно . Поганий чиновник? Звільнити вилітаю.

Якщо так і треба діяти, то що виходить? Минулого т.в.о., Тарасенко, прямо підтримав президент Російської Федерації: «Про вибори говорити зараз не будемо ... думаю, у вас все буде в порядку». Тепер виявляється, що президент підтримував губернатора-недотеп, який жодної проблеми не був здатний вирішити? Протягом багатьох місяців президент спостерігав за роботою т.в.о. Тарасенко і не зміг розпізнати «неефективного менеджера»? Президент не мав повнотою інформації про те, що відбувається в регіоні? Або вважав, що «і так зійде»?

Влада в Росії може бути нахабною. Може бути жорстокою. Але слабкою вона бути не має права. На цих виборах влада фактично купила губернаторське місце за 50 мільярдів. Для перемоги московський ставленик Кожемяко використовував антимосковську риторику. А ще - антикитайську. Картинка: могутній Кожемяко б'є мухобойкой маленьких вузькооких чоловічків. Тобто ставиться до громадян країни - стратегічного партнера Росії (так, принаймні, запевняє вже багато років всіх росіян Москва) як до набридливих комах. Але ж страхи перед повзучою китайської колонізацією дуже актуальні для Сибіру і Далекого Сходу. Боїться китайців Бурятія, і так накачана антикитайськими настроями через братів-монголів. В Омську проходять маніфестації проти будівництва китайського мікрорайону. У Туві люди незадоволені тісною співпрацею місцевої влади з китайською компанією «Лунсін» - запущений нею в республіці гірничо-збагачувальний комбінат офіційно визнаний гіршим гірничо-збагачувальним комбінатом Росії з екологічної точки зору.

Співвідношення «ціна - результат» на цих виборах було, мабуть, найбільш неефективним для Кремля за останні 18 років. Це, звичайно, не вина технологів кампанії, які працювали в поті чола і зробили все, що могли. Відповідальність за довготривалі стратегічні наслідки лежить на тих групах підтримки Олега Кожемяко в Кремлі, які погодилися із заздалегідь відомою ціною перемоги. Як казав мені не один знайомий технолог, «краще було залишити Іщенко його заслужену перемогу, адже Іщенко системний і для Москви нешкідливий, а так витрати неприйнятні».

У регіонах дуже уважно спостерігали за тим, що відбувається в Примор'ї. Москва поставила нову рамку дозволеного. І всім зрозуміло: дозволеним все це стало лише зважаючи на слабкість Москви.

І тепер питання: як перемагати кандидатам від влади на виборах 2019 роки? На кожного знайдеться 50 млрд? Чи всім можна «ГЛОНАСС в унітаз»? Чи можна виганяти китайців? Чи можна вводити пільги для різних категорій населення? Чи кожен може розраховувати на перенесення столиці федерального округу під свої вибори?

Добре б поставити запитання і Дмитру Анатолійовичу Медведєву. Голоси рахували ті ж люди, що і в вересні. Тоді відбулася фальсифікація підсумків голосування, за яку покараний ніхто не був. Усе скандальні події в минулий раз розігралися вночі. І ось ви під час нічного підрахунку голосів цими самими людьми телефонуйте і вітаєте кандидата з перемогою. Звідки була така впевненість?

Але давайте подивимося, в яких умовах і, головне, проти кого велась вся ця титанічна боротьба?
Чому саме зараз відмобілізованих «прихильники Москви»?
Чому це не відбувалося у другому турі вересневих виборів?
Проти кого боролася на цих виборах Москва?
Яка регіональна повістка була задана Кремлем в ході приморських виборів?
Як вона вплинула на образ Кремля в інших регіонах?
«А що, так можна було?
Про що ж говорить ця історія, які смисли в ній «зашиті»?
Пільги дітям війни?
А раніше чому не могли?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация