Новина: Абонент поза зоною обслуговування


Залишилося всього чотири місяці до того моменту, коли абоненти незареєстрованих телефонів будуть відключені від послуг мобільного зв'язку. А два з трьох великих стільникових операторів Казахстану - Теlе2 і Kсell - до сих пір не визначилися з процедурою реєстрації трубок і гаджетів, про що було доручення уряду ще 23 травня. Чи не доведеться нам зустрічати новий, 2019 рік без зв'язку?

Спочатку було слово
Відновимо для читача коротку хронологію подій: реєстрацію ідентифікаційних кодів мобільних пристроїв (IMEI) в Казахстані почали ще в 2016 році в рамках боротьби з тероризмом і екстремізмом, а також з почастішанням крадіжками цих апаратів і телефонів. Однак сам по собі IMEI не ідентифікує власника мобільного пристрою, адже є телефони з однаковими кодами. Про цю проблему ще в червні 2016 року заявляв міністр внутрішніх справ Калмуханбет Касимов: «Якщо зараз у кого-то відбувається крадіжка стільникового телефону, ми відключаємо IMEI, і він відключається у 50-100 осіб з таким же кодом».

Тому в якості єдиного способу ідентифікації пристрою було запропоновано прив'язати IMEI-код пристрою до ІІН його власника і номером абонента.
26 січня 2017 роки вже міністр інформації і комунікацій Даурен Абаєв на своїй сторінці в Facebook роз'яснив ряд питань по реєстрації IMEI-кодів мобільних телефонів: «Перше - нами створена робоча група, яка розробляє процедуру реєстрації. До кінця травня (виділено нами. - Є. Т.) правила будуть розроблені і роз'яснені громадянам в самій доступній формі. Друге - нами враховано досвід реєстрації за місцем проживання, тому процедура буде максимально простий, не створить черг і ажіотажу ».
23 травня 2018 роки з'явився наказ Мінінформкоммунікацій «Про затвердження правил реєстрації абонентських пристроїв стільникового зв'язку». А вже 14 червня 2018 року в Міністерстві юстиції затвердили і самі правила.

В теорії...
Згідно з правилами реєстрації абонентських пристроїв стільникового зв'язку реєструвати потрібно як вироблені в Казахстані, так і імпортні мобільні телефони та планшети з SIM-картою.
Сама процедура безкоштовна. Отже, для реєстрації мобільного пристрою потрібні ІІН (для фізичної особи) або БІН (для юридичної особи), IMEI-код (щоб дізнатися його, наберіть на апараті певну USSD-команду - в даному випадку комбінацію клавіш * # 06 # і кнопку виклику) , самі абонентські номери, які використовуються в регистрируемом пристрої стільникового зв'язку. Причому, за словами міністра Абаєва, необов'язково приходити в відділи операторів мобільного зв'язку - все можна зробити в режимі онлайн. Але для цього абонентам необхідно самостійно зв'язатися з операторами, тому як у трьох операторів зв'язку в Казахстані - Beeline, Tele2 + Altel, Kcell - нюанси реєстрації можуть трохи відрізнятися: через SMS або особистий кабінет на сайті оператора, за телефонним дзвінком.
Щоб з'ясувати, як саме оператори зв'язку (вони ж і головні виконавці правил) реєструватимуть IMEI-коди мобільних пристроїв, ми терпляче чекали місяць після моменту затвердження правил, а 13 липня направили трьом названим компаніям офіційні запити. У них же сформулювали самі задаються і спірні питання читачів нашої газети.

... і на практиці
Через пару днів після відправлення запитів нам стало відомо: процедуру реєстрації розробив тільки один оператор - Beeline, його представники протягом тижня відповіли на всі наші запитання. Директор з корпоративних комунікацій Beeline Олексій Бендза тоді помітив виходячи з нашої життєвої практики, що люди напевно кинуться реєструвати свої номери в останні дні грудня і ажіотажу не уникнути, тому вони хочуть зробити все якомога швидше.
В Tele2 + Altel теж оперативно відреагували на питання, проте сама процедура реєстрації на той момент ще не була затверджена. А керівник відділу корпоративних комунікацій АТ «Kcell» Наталія Єськова надіслала таку відповідь: «В даний час наша компанія детально опрацьовує процес реєстрації, щоб зробити його максимально зручним для наших абонентів. Тому поки все, що потрібно від абонентів Kcell і Activ, - це перевірити реєстрацію номера, і в тому випадку, якщо номер не зареєстрований на його користувача, пройти реєстрацію номера в будь-якому абонентському відділі або в Kcell Store. Це все, що ми поки можемо відповісти на цю тему ».
Ще через місяць, а якщо бути точніше - через 36 днів, перед тим як написати цей редакційний матеріал, я знову поцікавилася долею нашого запиту у двох стільникових операторів. В Tele2 + Altel як і раніше не затверджена процедура реєстрації. А в Kcell повідомили, що технічно готові до реєстрації IMEI-кодів, вони будуть в десятих числах вересня і комунікацію почнуть в той же період. А це означає, що часу на реєстрацію мобільників у казахстанців залишається все менше.

Відповіді, які нас здивували
На запитання наших читачів письмово і незалежно один від одного відповіли провідний фахівець зі зв'язків з громадськістю ТОВ «Кар-Тел» (TM Beeline) Кирило ЧОРНЕЙ і PR-директор Tele2 і Altel Олжас БІБАНОВ.
Як можна зареєструвати свій апарат, не приходячи до офісу стільникового оператора? Дайте, будь ласка, конкретний покроковий алгоритм реєстрації IMEI-кодів.
Кирило Чорней (Beeline): пропонується виконати один з п'яти варіантів:
1) відправити свій ІІН (12 цифр) на короткий номер 6914 з вашого телефону (пристрої);
2) набрати на вашому пристрої команду * 691 #, а потім кнопку виклику і слідувати запропонованої інструкції;
3) зателефонувати на короткий номер 6914. Графік роботи: 9.00-1.00 (з дев'ятої ранку до першої години ночі);
4) відправити ІІН в мобільному додатку «Мій Beeline»;
5) через термінал оплати QIWI при поповненні балансу. При оплаті послуг Beeline на екрані терміналу з'явиться вікно з пропозицією пройти процедуру. Для цього достатньо ввести номер телефону і ІІН, реєстрація відбудеться автоматично. QIWI-термінали можна визначити за логотипом QIWI (КІВІ) і трьом головним кнопок на екрані.
Ті, хто з якої-небудь причини не може або не хоче надати дані одним з перерахованих вище способів, можуть звернутися в будь-яку з точок продажів і обслуговування. Коректність реєстрації можна перевірити командою * 835 # і кнопка виклику. Здається, не зайве буде підкреслити, що Beeline розсилає SMS тільки з номера 6914.
Tele2 і Altel поки не розробили процедуру реєстрації мобільних пристроїв.
Якщо людина віддала смартфон в ремонт на два тижні і вирішив цей час покористуватися якимось старим апаратом, чи треба його теж реєструвати? В які терміни? Чи є різниця в реєстрації кнопкового телефону і смартфона? І чи потрібно буде скасовувати реєстрацію тимчасового телефону після повернення з ремонту постійного? Адже обидва будуть числитися на одному ІІН.
Кирило Чорней (Beeline): Тимчасовий телефон необхідно буде зареєструвати відразу після установки в нього SIM-карти. До тих пір, поки не буде здійснена реєстрація, доступу до послуг зв'язку з цього пристрою не буде. Більш того, якщо тимчасовий телефон вже зареєстрований на іншого власника, то в першу чергу його потрібно буде зняти з реєстрації. При поверненні постійного телефону з ремонту послуги зв'язку будуть доступні відразу, так як реєстрація пристрою буде збережена, адже до одного ІІН може бути прив'язане кілька пристроїв.
Олжас Бібанов (Tele2 і Altel): У процесі реєстрації кнопкового телефону і смартфона є різниця з точки зору доступних каналів для реєстрації. Наприклад, на кнопковий телефон не можна встановити мобільний додаток, значить, і реєстрація через мобільний додаток на ньому не буде можлива. Що стосується тимчасової реєстрації, то правилами передбачено право власника зняти з реєстрації абонентський пристрій шляхом подачі заяви. При цьому законодавство не обмежує кількість абонентських пристроїв, зареєстрованих на одному і тому ж ІІН.
- Якщо людина знаходиться довгий час за кордоном, як йому реєструвати телефон? Наприклад, полетів в березні 2018 року, а повернувся в січні 2019 го.
Кирило Чорней (Beeline) і Олжас Бібанов (Tele2 і Altel) відповіли однаково: Якщо абонент повернеться в країну після 1 січня 2019 року, він дійсно не зможе користуватися послугами зв'язку з незареєстрованого пристрою. Однак відразу після повернення в Казахстан зможе пройти процедуру реєстрації.
- Як реєструвати SIM-карти в пакетах послуг від «Казахтелекома» та інших ТВ-операторів, до яких прив'язані і номер мобільного телефону, і домашній Інтернет, і послуги телебачення? Чи не опиняться абоненти таких послуг без телебачення і Інтернету тільки тому, що не знали про те, що потрібно реєструвати SIM-карти в пакетах послуг?
Кирило Чорней (Beeline): Відсутність реєстрації пристрою не позначиться на доступі нашого абонента до послуг фіксованого зв'язку (Інтернет і ТБ) «Beeline Казахстан». У тому числі і абоненти, які користуються послугою «Вигідний мікс» (Інтернет + TV + мобільний зв'язок), продовжать без перешкод користуватися домашніми Інтернетом і ТБ.
Олжас Бібанов (Tele2 і Altel): Мова йде не про реєстрацію SIM-карт, а про реєстрацію абонентського пристрою шляхом надання відомостей про ІІН, IMEI і абонентського номера зв'язку. Проблем для абонентів тут ми не бачимо, тому що при реєстрації необхідно тільки переконатися в тому, що абонентський номер належить власникові пристрою, яке підлягає реєстрації. Якщо для отримання послуг телебачення абонентом використовується мобільний Інтернет, то пристрій, що надає доступ до мобільного Інтернету, має бути зареєстровано.
- Як і на кого потрібно реєструвати дитячі планшети (якщо там є SIM-карта) і смарт-годинник? Припустимо, у дитини зламалися смарт-годинник із зареєстрованою SIM-картою, а батьки вставили її в планшет або новий телефон для зв'язку з ним. Чи потрібна перереєстрація пристроїв?
Кирило Чорней (Beeline): SIM-карти і пристрої, якими користуються неповнолітні, реєструються на батьків або опікунів. Помістивши SIM-карту в новий, незареєстрований гаджет, необхідно пройти процедуру його реєстрації.
Олжас Бібанов (Tele2 і Altel): Для отримання послуг зв'язку за абонентським номером, що використовується в декількох пристроях, необхідно зареєструвати кожен пристрій з наданням даних: ІІН, IMEI пристрою, абонентський номер. Перереєстрація абонентського пристрою буде здійснюватися шляхом подачі заяви власником пристрою.
- Чи потрібна перереєстрація IMEI-коду телефону з батьків / опікуна на саму дитину після того, як йому виповниться 18 років?
Кирило Чорней (Beeline): Так, згідно з правилами реєстрації пристрій повинен бути закріплено за тим, хто ним користується.
Олжас Бібанов (Tele2 і Altel): За бажанням власника абонентського пристрою.
- Чи обов'язково номер мобільного пристрою в зв'язку з новими правилами повинен бути зареєстрований на того, хто ним користується? Адже багато оформляють на себе номера чоловіка, дружини, дітей, літніх батьків. Чи потрібна перереєстрація?
Кирило Чорней (Beeline) і Олжас Бібанов (Tele2 і Altel) відповіли однаково: номер відділу по роботі повинен бути оформлений на того, хто ним користується. При зміні власника пристрій повинен бути перереєстровано.
- Як реєструють IMEI-коди людей з обмеженими можливостями? Чи можуть ваші співробітники організувати виїзд до них додому? адже інваліди або хворі громадяни можуть донести операторам невірні дані.
Кирило Чорней (Beeline): Процедури реєстрації розробляються таким чином, щоб максимально спростити сам процес. Для цього не потрібна особиста присутність в офісі, пройти процедуру реєстрації можна і бажано віддалено. Наприклад, набравши USSD-команду або зателефонувавши в кол-центр і пройшовши реєстрацію голосом.
Tele2 і Altel не надали відповіді на це питання.
- У телефону з двома SIM-картами два IMEI-коду? Якщо так, то обидва чи потрібно прив'язувати до ІІН і номером телефону? А якщо абонент користується тільки однією SIM-картою, все одно потрібно реєструвати два IMEI-коду?
Кирило Чорней (Beeline): Кожен з слотів (то, куди вставляється SIM-карта. - Є. Т.) двухсімочний телефону має свій IMEI. Відповідно, кожен IMEI телефону повинен бути зареєстрований. Якщо у вас одна SIM-карта і ви не маєте наміру користуватися другий, то для реєстрації досить переставити цю SIM-карту в сусідній слот і пройти процедуру будь-яким з перерахованих вище способів.
Олжас Бібанов (Tele2 і Altel): Якщо абонентський пристрій має два ідентифікаційні коди, то реєстрації підлягають обидва. Якщо в Двухсімочний абонентському пристрої один IMEI, то він може бути визнаний як дубльований і його необхідно зареєструвати в поточному, 2018 році, так як в 2019 році пристрою з дубльованими або некоректними ідентифікаційними кодами реєстрації не підлягають. Якщо в Двухсімочний абонентському пристрої використовується тільки один номер, то реєструвати все одно доведеться все коди в пристрої з зазначенням ІІН і абонентського номера.
- Що робити в разі смерті абонента? Знімати SIM-карту з реєстрації?
Кирило Чорней (Beeline): Для того щоб перереєструвати SIM-карту на себе або повністю заблокувати, близькому родичу покійного необхідно звернутися в будь-яку з точок обслуговування з документами, що підтверджують смерть абонента.
Олжас Бібанов (Tele2 і Altel): Дане питання зараз обговорюється. У той же час це питання регулюється цивільним законодавством Казахстану.
- Якщо в одному телефоні два номери різних стільникових операторів, припустимо, один Beeline, інший - Теlе2, то абоненту доведеться звертатися в офіси обох компаній?
Кирило Чорней (Beeline): Все вірно. Потрібно буде реєструвати пристрій у двох операторів.

Замість PS Ми прекрасно усвідомлюємо те, що після прочитання цього матеріалу у читачів виникнуть нові питання. Тому ми обов'язково повернемося до цієї теми - реєстрації мобільних пристроїв. Свої запитання ви можете надсилати на е-пошту: [email protected].

З ДОСЬЄ

- Згідно з даними комітету зі статистики Міністерства національної економіки, кількість абонентів мобільного зв'язку в 18-мільйонному Казахстані за підсумками 2017 становить 26,5 мільйона (з урахуванням приїжджих і власників кількох SIM-карт).

Катерина ТИХОНОВА, фото Володимира Заїкіна і Романа ЄГОРОВА, Алмати

Посилання по темі:

«Зв'язок з реєстрацією», «Час» від 7.6.2018 р

«Тотальний облік», «Час» від 23.6.2018 р

За повідомленням сайту Суспільно-політична газета "Час"

Чи не доведеться нам зустрічати новий, 2019 рік без зв'язку?
Як можна зареєструвати свій апарат, не приходячи до офісу стільникового оператора?
Якщо людина віддала смартфон в ремонт на два тижні і вирішив цей час покористуватися якимось старим апаратом, чи треба його теж реєструвати?
В які терміни?
Чи є різниця в реєстрації кнопкового телефону і смартфона?
І чи потрібно буде скасовувати реєстрацію тимчасового телефону після повернення з ремонту постійного?
Якщо людина знаходиться довгий час за кордоном, як йому реєструвати телефон?
Як реєструвати SIM-карти в пакетах послуг від «Казахтелекома» та інших ТВ-операторів, до яких прив'язані і номер мобільного телефону, і домашній Інтернет, і послуги телебачення?
Чи не опиняться абоненти таких послуг без телебачення і Інтернету тільки тому, що не знали про те, що потрібно реєструвати SIM-карти в пакетах послуг?
Як і на кого потрібно реєструвати дитячі планшети (якщо там є SIM-карта) і смарт-годинник?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация