Новорічні листівки

Люди старшого покоління добре пам'ятають, що чверть століття тому відчуття новорічного свята починалося з вітальних листівок. Їх посилали рідним і близьким, друзям і знайомим, колегам по роботі і сусідів. Перебираючи сьогодні старі радянські листівки, немов потрапляєш в інший час, в інше життя. І це не дивно, тому що з роками маленькі барвисті прямокутники з щільного паперу не тільки залишаються в нашій пам'яті, а й перетворюються в документи минулої епохи.
Радянські вітальні листівки «З новим роком!» З'явилися в кінці 30-х років. До цього часу з моменту прийняття декрету «Про відділення церкви від держави і школи від церкви» різдвяна і новорічна тематика на відкритих поштових картках перебувала в опалі, як відгомони релігійних забобонів і буржуазних пережитків. Держава успішно тиражувало портрети Леніна, героїв перших п'ятирічок, розповідало про досягнення радянського народу. І тільки після того, як керівництво країни вирішило повернути новорічне свято дітлахам, в 1938 році «Ізогіз» випустив поштову картку з чотирма фігуристами і написом «З новим роком!»
У роки війни тематика новорічних вітальних листівок повністю відповідала духу військового часу. У 1941 році на них можна було побачити червоноармійців і військову техніку, що йде на фронт. Наприклад, танки на Червоній площі і напис: «З новим роком, товариш фронтовик! У 1942 році бажаємо тобі нових подвигів, нової слави і повної перемоги над ворогом! Смерть німецьким окупантам! »На другий поштовій картці воїн Червоної армії заколює фашиста, а поруч текст:« З новим роком! З новим щастям! З новим гадом на рахунку! ».
Дуже багато листівок виходило із зображенням танкістів, снайперів, моряків і написом: «Новорічний привіт із фронту! Смерть німецьким окупантам! »На одній з поштових карток партизан в дублянці, папасі, з автоматом і гранатою на поясі, а нижче заклик:« Нехай грізної блискавкою вдарить гнів народу, і прогримить, як грім, святе слово помста! На іншій - Дідусь Мороз з автоматом, що курить трубку. Димок з трубки утворює цифри «1944». І тут же фашист, втрачаючи шапку, в жаху біжить по снігу на кладовищі. А внизу вірш: «Дід Мороз під новий рік грізний робить обхід: щоб всієї фашистської зграї назавжди зникнути незабаром». Достатня кількість займали і новорічні вітальні листівки, в різних варіантах зображують діточок, що опускають в поштову скриньку лист на фронт батькові.
Після закінчення війни з листівками в країні було погано. Державні тиражі виходили рідко і по містах і селах гуляли саморобні фотолистівки, виготовлені шляхом фотомонтажу.
У 50-і роки на новорічних листівках все ще суворі сюжети зі Спаської вежею, кремлівськими курантами, МГУ, Мосрадою, засніжених пам'ятником Пушкіну. Але до кінця п'ятдесятих крім столичних будинків на листівках з'являються люди. Тут і почтальонка з товстою сумкою на ремені, що доставила телеграму, і лижники над вечірньою Москвою, юнак з дівчиною, що говорять по телефону, робітник на тлі заводських новобудов. Супроводжуючий в дусі часу текст говорить: «З наступаючим новим роком, з новими трудовими перемогами!»
Чи не обходяться новорічні вітальні листівки без дітей. На одній піонер дістає з рюкзака табель з відмінними оцінками. На іншій - святкове школярка в білому фартусі прикрашає ялинку гірляндою з червоних прапорців. На третій - симпатична дівчинка в червоній шапочці, шарфі і рукавицях тримає новорічні подарунки. Сюжети найвпізнаваніші і дорогі. Діти ліплять сніговика. Катається на санках дітвора. Малюк з новорічним подарунком. Дід Мороз. Календар з листком 1 січня. Хлопчик-Новий рік крокує по земній кулі з прапором, на якому написано «Мир і щастя».
У новорічних сюжетах поступово з'являються зимові трійки, персонажі російських народних казок. Дід Мороз зі Снігуронькою в оточенні казкових героїв. Лісове звірина: білки, заєць і ведмежа наряджають ялинку. Біле ведмежа на вертольоті привозить пінгвінам календар.
Нові образи на новорічну вітальну листівку принесло початок космічної ери. Вже незабаром після старту першого штучного супутника Землі на поштових посланнях стали з'являтися всілякі супутники, зорельоти, а потім - ракети і космонавти.
Дбайливо перебираючи паперові свідоцтва півстолітньої давності, немов повертаєшся в святковий світ радянського дитинства.


рецензії

Олег, роз'ятрили ви серце мені нагадуванням про далеке минуле. Якби молодість знала, як дороги будуть їй будь-які побутові знаки часу, то зберігала б їх. Але ми були виховані Іванами, не пам'ятають споріднення, будували новий світ на понівеченому минулому.
Я дякую Вам за це переживання !.
Чи можна десь в Інтернеті подивитися хорошу колекцію листівок радянської епохи?
Катерина Істооміна 2 02.01.2012 00:32 Заявити про порушення Чи можна десь в Інтернеті подивитися хорошу колекцію листівок радянської епохи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация