Ножові гости: шкуродерний ножі (ч.7)

ГОСТ Р 51644-2000 поряд з ГОСТом, який описує «туристичні ножі» покривають мабуть більшу частину ножів, які продаються на території Російської Федерації. Якщо при покупці ножа, ви попросите у продавця сертифікат, то в більшості випадків в ньому буде зазначено, що даний виріб сертифіковано або по ГОСТ Р 51644, або за ГОСТ Р 51501.

Структура цього ГОСТу виглядає наступним чином:

  • Розділ 1: Область застосування
  • Розділ 2: Нормативні посилання
  • Розділ 3: Терміни та визначення
  • Розділ 4: Конструктивні особливості
  • Розділ 5: Технічні вимоги
  • Розділ 6: Маркування
  • Розділ 7: Упаковка
  • Розділ 8: Правила приймання
  • Розділ 9: Методи контролю
  • Розділ 10: Транспортування та зберігання
  • Розділ 11: Гарантійні зобов'язання
  • Додаток А. Основні види обробних і шкірозйомних ножів

У розділі 1 слід звернути увагу деякі важливі моменти. Перші два абзаци говорять нам ось що:

Цей стандарт поширюється на обробні та шкірозйомні ножі (В тому числі і на імпортні вироби), що є предметами мисливського спорядження і призначені для використання як в умовах промислового або спортивного полювання (в тому числі підводного) і риболовлі, так і в господарських цілях для зняття шкур і оброблення туш диких і домашніх тварин ( в тому числі морських, риб і птахів).

Розділювальні та шкірозйомні ножі, призначені для використання як в умовах промислового або спортивного полювання (в тому числі підводного) і риболовлі, так і для господарських потреб, є господарсько-побутовими і не відносяться до холодної клинкової зброї.

Останній абзац першого розділу також повідомляє нам що:

Всі вимоги даного стандарту є обов'язковими.

Тут нам варто згадати «дозвільну» логіку чинного закону про зброю, який ми розглядали вище. Нагадаємо допитливому читачеві, про що йде мова.

За замовчуванням в Росії діє правило «дозволено те, що дозволено». А якщо щось що прямо не заборонено, то все одно доведеться шукати документ, де є хоч якийсь відсилання або натяк на дозвіл. (Згадуємо ситуацію із заборонами гей-парадів).

Так ось, перший розділ говорить нам:

  • Розділювальні та шкірозйомні ножі не належать до холодної зброї і є предметами господарсько-побутового призначення;
  • Розділювальні та шкірозйомні ножі - призначені для зняття шкур і оброблення туш. На полюванні, на рибалці, вдома або в підсобному господарстві;
  • Якщо виробник планує випустити ніж такого типу, то вимоги ГОСТу є для нього обов'язковими.

Який важливий момент знаходиться в цьому розділі? ГОСТ описує ЦІЛЬОВЕ ПРИЗНАЧЕННЯ шкірозйомних або обробних ножів. Т. е. Законодавець ДОЗВОЛЯЄ ВИКОРИСТОВУВАТИ певний тип ножів для виконання певного типу робіт. Логіка дуже проста: шкірозйомних ніж для зняття шкур, обробний для оброблення туш.

Співробітник поліції, живе саме в цій логіці. Подивившись на сертифікат в якому написано, що ти носиш з собою шкірозйомних ніж, він задасть резонне (з його точки зору питання) - Навіщо ти носиш з собою шкірозйомних ніж, на полювання зібрався?

Це не означає, що носити не потрібно. Або можна. Звичайно можна. Потрібно просто бути готовим до того, що такі питання обов'язково будуть.

Розділи 2 і 3 не містять ніякої нової для нас інформації. Другий розділ містить перелік ГОСТів, які використовувалися для складання даного ГОСТу. Третій розділ містить терміни та визначення, які використовується в тексті. Вони взяті з закону про зброю і ГОСТу Р 51215-98 (Зброя холодна. Терміни та визначення).

Найбільш цікавими для нашого дослідження є розділи 4, 5, 9 і Додаток А.

Розділ 4 описує конструктивні особливості, які повинні бути враховані при виробництві цього типу ножів. Початкові пункти цього розділу досить чітко визначають яким може бути ніж, призначений для виконання шкірозйомних і обробних робіт:

4.1 Обробні і шкірозйомні ножі за своєю конструкцією поділяють на три типи:

  • нескладні нерозбірні (в тому числі трансформуються);
  • нескладні розбірні (в тому числі зі знімними, змінними клинками і предметами);
  • складні.

4.2 Допускаються як оригінальні конструкції розділювальних та шкірозйомних ножів, так і базуються на конструкціях складних і нескладних мисливських ножів і ножів для виживання, але їх бойові властивості повинні бути знижені за рахунок конструктивних особливостей і технічних характеристик.

Основні види обробних і шкірозйомних ножів показані на рисунку А.1 додатка А.

Тут ми бачимо кілька цікавих і важливих для нас моментів:

  • нарешті згадуються складні ножі, які ми всі так любимо;
  • згадуються цікаві конструкції типу «нескладні нерозбірні трансформуються» і «нескладні розбірні». Допитливий читач знає, що до перших відносяться ножі «револьверного» типу, наприклад, такі як SOG FX У таких ножів клинок є пластиною у якій з одного боку розташований клинок, з іншого боку розташована пила. До ножів другого типу відносяться нескладні ножі зі змінними лезами. Наприклад, ніж Kershaw Alaskan Blade Trader, яка має три змінних леза: плейновий клинок, ськінер з гаком на обуху та пилу;
  • звернуто увагу на той момент, що конструкція шкуродерний ножа може базуватися на конструкції МИСЛИВСЬКОГО НОЖА (тобто, за основу береться ХО), але його бойові властивості повинні бути знижені. Наприклад, за рахунок зменшення розмірів подпальцевих виїмок або за рахунок відсутності обмежувача;
  • в додатку А у вигляді схематичних малюнків наведені основні типи шкуродерний і обробних ножів. Саме в цьому додатку серед шкірозйомних ножів наведено малюнок тичкового ножа. Власне спочатку він таким і був.

Серед важливих моментів зазначених в цьому розділі, варто виділити:

4.6 У конструкції клинків і рукоятей розділювальних та шкірозйомних ножів повинна бути виключена можливість нанесення вражаючих колючих ударів, характерних для мисливських ножів в зазначених випадках: кут сходження вістря клинка ножа може перевищувати 70 °; товщина обуха клинка - перевищувати 5 - 6 мм; вістря криволинейного клинка - розташовуватися вище лінії обуха більш ніж на 5 мм; клинок і рукоять - мати вигин по обух і верхньої частини у вигляді коромисла з прогином понад 15 - 20 мм, відсутні обмежувач і подпальцевие виїмки на рукояті, що робить її травмоопасной і ін.).

У цьому та інших пунктах цього ГОСТу простежується чітка тенденція на максимально можливе зниження вражаючих властивостей цього типу ножів. Тут варто нагадати, що російські обмеження на ножі мають на меті максимально вивести їх обороту ножі, які можуть завдавати колючі вражаючі удари. Читаючи ножові гостей слід пам'ятати про це.

4.14 Допускається виготовлення складних розділювальних та шкірозйомних ножів з клинками, довжина яких перевищує довжину рукояті. В цьому випадку складна конструкція ножа застосовується з метою зменшення його загальної довжини як для зручності носіння в більш коротких, ніж у аналогічних по довжині нескладних ножів, піхвах, так і для використання при знятті шкур і оброблення туш дрібних тварин, риб і птахів. Рукоять при цьому повинна забезпечувати безпечне цільове застосування ножа в складеному положенні (з укороченим клинком).

У цьому пункті міститься відповідь на питання - чи можна в Росії використовувати складні ножі з клинком довше рукоятки. Відповідь - можна, якщо ніж має сертифікат згідно з цим ГОСТу.

4.16 У розділювальних та шкірозйомних ножів допускається додаткова заточка на схилі і частини обуха на довжину не більше 2/3 клинка (від його вістря). Ступінь заточки не обмежують.

4.17 Не допускається виготовлення розділювальних та шкірозйомних ножів з кинджальними клинками.

4.20 На клинках обробних шкірозйомних ножів не допускається виготовлення спеціальних виступів і пазів, характерних для військового бойового холодного короткоклінковим зброї і призначених для нанесення рваних ран.

Пункт 4.16 дозволяє нанести на ніж додаткову заточку на обух ножа але не більше ніж на 2/3 від його кінчика. Пункт 4.17 додатково підкреслює, що не допускається виготовлення ножів з кинджальними клинками. Якщо у вас в руках ніж з прогином обуха, який має перевищення кінчика і заточку на обуху (в зазначених межах), то це не ХО. Якщо у вас в руках Клинок кинджальний форми, що має заточку з одного боку і фальшлезвіе з іншого - то це ХО.

Пункт 4.20 обмежує нанесення на клинок ножа додаткових виступів і пазів аналогічних бойового холодної зброї. З огляду на, що самим бойовим ножем у багатьох країнах є армійський штик-ніж (форма якого прагне до кинджала), то не дуже, зрозуміло, які виступи і пази маються на увазі. Можливо мова йде про ніж з фільму «Рембо. Перша кров".

4.23 Конструкції рукояті розділювальних та шкірозйомних ножів можуть бути різними:

  • з чорний, плашками, закріпленими різними способами (в тому числі і шарнірним) з хвостовиком клинка:
  • з одно- або двосторонніми обмежувачами або без них;
  • з однією або декількома подпальцевой виїмками на чорний і втулках, які передбачають наявність однієї або двох втулок, з навершием або без нього (з кріпленням пристосування для темляка або без нього);
  • з ручками ножів типу «метелик», рамковими і ін.

Цей пункт дозволяє використання на шкуродерний і обробних ножах двосторонніх упорів-обмежувачів, які зазвичай іменуються «гарда». А також допускаємо можливість нанесення на рукоять декількох подпальцевих виїмок. Завдяки цьому пункту, в Росії можна купити, наприклад, ніж SOG CD-01 Creed.

Отже, який же довжини клинок повинен мати обробний ніж, яка у нього повинна бути ширина в обуху і які тут є особливості. Вся ця інформація детально вказана в розділі 5.

5.1 Цей стандарт встановлює для клинків твердістю вище 25 HRC розділювальних та шкірозйомних ножів, які є господарсько-побутовими ножами, конструктивно подібними з холодним короткоклінковим зброєю, граничну максимальну довжину до 90 мм включно. незалежно від товщини його обуха і конструкції ножа.

Примітка - Довжину клинка визначають відстанню від вістря до обмежувача, а в разі його відсутності - до переднього торця втулки або черена рукояті.

При наявності на складних ножах незнімного упору під палець, призначеного для відкривання клинка, довжину клинка визначають від вістря до упору.

5.1.1 Товщина обуха клинка - не більше 2,4 мм включ. при довжині клинка до 150 мм включно. при допустимому використанні в конструкції ножа травмобезопасной рукояті.

Рукоять ножа слід вважати травмобезопасной, якщо:

  • перевищення ширини одностороннього або двостороннього обмежувача або хрестовини над шириною черена рукояті більше 5 мм;
  • глибина одиночної під палацовий виїмки на передній втулці або чорний рукояті більше 5 мм;
  • глибина подпальцевих виїмок на чорний рукояті, що має більше однієї подпальцевой виїмки, більше 4 мм;
  • товщина п'яти клинка, яку використовують як обмежувача або подпальцевой виїмки, більше 3,5 мм;
  • різниця між максимальним діаметром обмежувача і мінімальним діаметром в області навершя у рукояті клиноподібної форми більше 8 мм;
  • довжина черена рукояті більше 70 мм;
  • різниця між максимальним діаметром в середній частині бочкообразной рукояті і мінімальним діаметром в області навершя більше 8 мм.

Примітка - Рукоять, показники якої менше зазначених значень, слід вважати травмоопасной.

5.1.2 Товщина обуха клинка - понад 2,6 мм незалежно від довжини клинка при наявності травмоопасной рукояті.

5.1.2.3 Прогин h обуха і верхньої частини рукояті ножа, що має форму дуги у вигляді «коромисла», вгору від умовної прямої лінії, що з'єднує вістря клинка і верхній край руків'я, повинен бути більше 15 мм.

Примітка - Ця вимога не поширюється на ножі зі зміщенням вгору щодо дуги вістря клинка або верхній частині рукояті, що не належать до обробним і шкірозйомні.

5.1.2.4 Прогин h, на який виступає вістря клинка над лінією обуха, повинен перевищувати 5 мм.

5.1.2.5 На косому обуху клинка ножа на відстані не більше 1/3 від його вістря виконують спеціальний зацеп з лезом (гак) для розрізання та зняття шкури.

Примітка - Не належать до шкірозйомні ножі, аналогічний зачіп яких виконаний на прямому обуху і призначений для перерізання мотузок, строп і т.п., що характерно для клинків туристичних і спеціальних спортивних ножів, а також ножів для виживання.

5.1.2.7 В конструкції клинка повинна бути виключена можливість нанесення вражаючих колючих ударів, характерних для мисливських ножів.

Примітка - Округла форма або відсутність вістря клинка, підвищена товщина всього клинка, його «бойового» кінця або обуха, великий (не менше 70 °) кут сходження лінії обуха і леза клинка і інші конструктивні рішення, застосовані окремо або в комплексі, повинні значно знижувати або повністю виключати вражаючі властивості розділювальні та шкірозйомні ножів.

5.1.3 До обробним і шкірозйомні відносять ножі, значення максимального прогину h обуха клинків товщиною більше 2,6 мм (рисунок 5) яких становить, мм:

- більше 5, якщо довжина клинка до 180 мм;

- більше 10, якщо довжина клинка понад 180 мм.

5.2 Довжина клинків обробних ножів (наприклад, для обробки риби), незалежно від їх твердості, може перевищувати зазначені в 5.1, 5.1.1 та 5.1.3 значення, якщо товщина клинків менше 2 мм.

5.2.1 До обробним і шкірозйомні ножів незалежно від товщини обуха відносяться складні ножі різних конструкцій (за винятком - з клинками кинжального або стілетного типу), довжина клинків яких не більше 150 мм і не перевищує довжини рукояті.

Отже, пройдетмся ще раз по тому що дозволено:

  • при довжині клинка до 90 міліметрів може бути будь-яка товщина обуха і конструкція ножа (за винятком обмежень, які вказані в розділі 4);
  • при довжині клину до 150 міліметрів, ніж повинен мати товщину обуха не більше 2,5 міліметра і повинен мати травмоопасную рукоять.
  • при товщині обуха більше 2,5 міліметра і наявності травмоопасной рукояті довжина клина може бути будь-який;
  • ножі з прогином обуха більше 15 міліметрів;
  • загнутий вгору кінчик ножа, який виступає над лінією обуха більш ніж на 5 міліметрів;
  • шкірозйомних гак на схилі обуха, на відстані не більше ніж 1/3 від кінчика;
  • клинки з округлим кінчиком або взагалі без вістря (кут сходження більше 70 градусів).

Який важливий момент знаходиться в цьому розділі?
Подивившись на сертифікат в якому написано, що ти носиш з собою шкірозйомних ніж, він задасть резонне (з його точки зору питання) - Навіщо ти носиш з собою шкірозйомних ніж, на полювання зібрався?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация