О святий Хрещенській воді. Освячена вода має сили до освячення душ і тілес

Освячення водного єства в день Хрещення Господнього

Велике освячення води. У святвечір і в свято Хрещення Господня у всіх православних церквах здійснюється Велике освячення води (Велика Агіасма). Також на Хрещення після богослужіння священнослужителі часто освячують і довколишні джерела - озера, річки, ставки.

Християни вірять, що водохресна вода приносить духовне і тілесне здоров'я. Щорічно у Водохресний святвечір біля храмів шикуються довгі черги віруючих, які приходять запастися водохресною водою на цілий рік. Її п'ють потроху вранці натщесерце. Нею освячують домівки і робочі приміщення, щоб призвати благодать Божу в допомогу людям.

Однак же головний сенс не в тому, щоб взяти в ці дні воду, а в тому, щоб помолитися під час її освячення, бути присутнім на молебні, адже Господь дає благодать для зцілення святою водою недуг саме по молитві.

Вода свята - звичайна за складом і споконвічного походженням вода (колодязна, джерельна, озерна, річкова, водопровідна), чудово набуває освячують (благодатні) і зцілюють властивості після здійснення особливого молебню, іменованого водоосвяченням.

Усе наше життя поруч з нами велика святиня - свята вода (по-грецьки «агіасма» - «святиня»).
Ми вперше занурюємося в неї в Хрещенні, коли при прийнятті цього Таїнства тричі буваємо погружаеми в купіль, наповнену святою водою. Свята вода в Таїнстві Хрещення омиває гріховні нечистоти людини, оновлює і відроджує його в нове життя у Христі.

Свята вода обов'язково присутня при освяченні храмів і всіх предметів, що вживаються в богослужінні, при освяченні житлових будинків, будівель, будь-якого побутового предмета. Нас кроплять свяченою водою на хресних ходах, при молебнях.

Водосвяття або водосвяття, буває мале скоєне повсякчас на водосвятний молебні, і велике. Велике водосвяття відбувається двічі на рік - в самий день Богоявлення, а також напередодні, у навечір'я Богоявлення (Хрещенський святвечір). У святвечір і в самий день свята Богоявлення (Водохреща) при освяченні води відбувається один і той же чин.

Днесь вод освячується єство

Треба пам'ятати, що вода, освячена 18 січня, НІЧИМ не відрізняється від води, освяченої 19 січня: за Статутом у Водохресний святвечір також покладається освячувати воду чином великого освячення, хоча це ще предпразднство Богоявлення. Вода, освячена у Водохресний Святвечір і в сам день Хрещення Господнього є освяченою водохресною водою (іменованої також Великої агіасми).

«Освячена вода, - як писав святитель Димитрій Херсонський, - має сили до освячення душ і тілес всіх, що користуються нею». Вона, прийнятна з вірою і молитвою, лікує наші тілесні хвороби. Преподобний Серафим Саровський після сповіді прочан завжди давав їм їсти з чаші святий Богоявленської води.

А ось думка, що 19 січня Господь освячує всю воду на землі - забобон. Це доля нецерковних ЗМІ і різних «кумоньок». Воно сходить до більш широкого розуміння сучасності, того типу релігійності, який має на увазі щось магічно отримується: дійсно, навіщо йти до церкви на службу, раптом чергу доведеться за святою водою стояти? Навіщо Богу молитися? Навіщо намагатися зрозуміти, в чому сенс свята Хрещення, навіщо дати собі працю задуматися, який сенс освячення святої води, коли можна просто включити кран у ванній і набрати відро води, і вважати, що вона свята. Думаю, відповідь ясна.

Зате є цілком благочестива традиція малювання хрестів і окроплення святою водою житла, що відноситься до Водохресному Святвечора. Хрести в колишні століття малювати не крейдою, а випалювали свічкою, наносили кіптявою свічки. У сучасних оселях далеко не всі готові піти на такий крок по відношенню до свого нерухомого майна, але «могій вместіті, нехай вмістить».

У будь-якому випадку можна порекомендувати триматися другий і не менш значної частини цього звичаю і окропити весь будинок, як і говорить Церковний Типікон, водохресною водою. У цей день кроплять «навіть і під ноги» - там, де ми ходимо, так що не дивуйтеся, коли вода виявляється і на підлозі.

Ніяких обмежень на використання водопровідної води в Хрещення (Богоявлення) Церква не встановлює. Але використовувати принесену з храму освячену на чині Великого освячення Водохресну воду, звичайно, слід не для миття і прання, а вживати з благоговінням і молитвою - пити, окропляти житло, причому використовувати благоговійно не тільки тиждень після свята, а й протягом усього року.

Якщо ж свята вода зіпсувалася, її слід вилити в якийсь непопіраемое місце, скажімо, в проточну річку або в лісі під дерево, і посудину, в якому вона зберігалася, більше не пускати в побутове вживання. А якщо Хрещенська вода, що залишилася з минулого року, допускає звичайне вживання, тобто збереглася нормально, то її і слід вживати, як зазвичай - з благоговінням і з молитвою пити вранці натщесерце, а при екстреної нужді - в будь-який час дня. Якщо з водою щось трапилося, можна вилити її в горщики з домашніми квітами. Торкатися до посудини зі святою водою жінці в дні місячного очищення можна, а приймати її всередину при цьому, хіба крім випадків смертної небезпеки, не слід.

благочестива традиція

З приводу дворазового освячення води митрополит Веніамін (Федченко) пояснює так:

Як ми бачимо з богослужіння, Хрещення Господнє мало на меті двояке освячення: людини і тварини. Напередодні, коли і стихири вже проспівали про хрещення, і прочитали Євангеліє про нього, та ін .; коли, отже, свято церковно вже був здійснений, відбувалося освячення води для людей, для нас. А на другий день, в саме свято, відбувалося вже освячення творіння, тому і йшли на річку, або колодязь, або навіть на море, як у греків за кордоном.

До води йшов урочистий хресний хід ... Це знаменувало відкриття служіння, або явище світу, Господа Ісуса Христа. Хресний хід виходить, коли ще не скінчиться літургія, а перед «Нехай буде благословенне ім'я Господнє»; це ж співається після повернення хресного ходу в храм.

Таким чином, освячення води вводиться в саму літургію, як частина її. І на шляху окроплює природа. Потім нею освячується і будинок, і службові будівлі, і дворова скотина, і навіть всі «скаредні» (нечисті) місця: все благословляється благодаттю Святого Духа і виганяється ворог.

Історично склалося так що Богослужіння під Хрещення, як і під Великдень, відбувалося до вечора дня, так що «розговляються» вже до ночі. І Златоуст говорить, що в його час в Опівночі віруючі брали освячену (або, як правильно вони говорять, святу) воду. А на Великдень і ми служимо опівночі, рано вранці, бо і Господь воскрес рано.

«Освячена вода, - як писав святитель Димитрій Херсонський, - має сили до освячення душ і тілес всіх, що користуються нею». Вона, прийнятна з вірою і молитвою, лікує наші тілесні хвороби. Преподобний Серафим Саровський після сповіді прочан завжди давав їм їсти з чаші святий Богоявленської води.

Преподобний Серафим Саровський після сповіді прочан завжди давав їм їсти з чаші святий Богоявленської води

водохресна вода

Преподобний Серафим Вирицький завжди радив окропляти продукти і саму їжу йорданської (водохресною) водою, яка, за його словами, «сама все освячує».

Коли хто-небудь сильно хворів, преп. Серафим благословляв приймати по столовій ложці свяченої води через кожну годину. Він говорив, що сильніше ліків, ніж свята вода і освячене масло, - немає.

Водохресна вода - це святиня, яка повинна бути в будинку у кожного православного християнина. Святу водохресну воду прийнято вживати натщесерце разом з просфорою після ранкового молитовного правила з особливим благоговінням як святиню з цією молитвою:

Господи Боже мій, нехай буде дар Твій святий: просфора і свята Твоя вода на відпущення гріхів моїх, в просвітлення розуму мого, у зміцнення душевних і тілесних сил моїх, во здравіє душі і тіла мого, в підкорення пристрастей і немічний моїх по безпредельному милосерді молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь.

Навіщо Богу молитися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация