Обережно, ями! Як подати позов і отримати компенсацію

  1. Зійшов з асфальтом сніг
  2. Порядок дій
  3. Громадськість і страховики

Днями в ЗМІ з'явилася інформація про нечисленних щасливчиків, які зуміли отримати компенсацію за погані дороги. Але головне не це. Куди більше вражає, що за 2012-2013 рр кількість подібних позовів можна перерахувати по пальцях. Автовласників влаштовує якість дорого в Україні?

Безумовно, немає. Однак, менталітет українців такий, що мало хто хоче доводити свою правоту через суд і домагатися справедливості. Куди простіше діяти за принципом «моя хата з краю ...». Ось тільки на цьому краю сьогодні опинилися всі - від власників радянських ВАЗів до володарів Бентлі.


АвтоПортал не закликає всіх без винятку судитися з «дорожниками», але ми вважаємо за свій обов'язок розповісти про те, як отримати компенсацію за ями на дорогах. Адже ми платимо податки і збори (причому чималі), тому маємо повне право вимагати звіту про розпорядження ними - у вигляді нормальних доріг. Звичайно, кожен зараз подумав, мовляв, не в нашій країні. Але ні - саме в нашій! Довести свою правоту можна. Причому для цього зовсім не потрібно бути юристом, але визначати певним багажем знань необхідно.

Зійшов з асфальтом сніг

Ще навіть не весна, а дороги в Україні - немає. У буквальному сенсі. Чи не збрешемо, якщо скажемо, що подібного в нашій країні ще не було. Досить згадати одну тільки Одеську трасу, яка перетворилася на танковий полігон.


На цій трасі стало нормальним явищем, коли на узбіччі стоять машини на домкратах. Але нерідко відбувається і так, що автовласники не тільки ушкоджують колеса, але ще і гнуть пороги, пошкоджують амортизатори і взагалі підвіску. Та й аварії, що трапилися через ями, теж відбуваються все частіше. А відновлення авто - задоволення не з дешевих. Як бути?

Незалежно від того, влетів в яму тільки ваш автомобіль або ви зачепили інший автомобіль, об'їжджаючи яму, в будь-якому випадку це ДТП. Отже, якщо хочете претендувати на компенсацію - потрібно діяти строго за законом.

Порядок дій

Отже, ви потрапили в яму, в результаті чого ваш автомобіль отримав пошкодження. Що робити?
1) Викликати ДАІ
Отже, ви потрапили в яму, в результаті чого ваш автомобіль отримав пошкодження

Після потрапляння в яму краще відразу зупинитися і включити «аварійку»

Це необхідно для фіксації дорожньо-транспортної пригоди. Отже, ні в якому разі не потрібно кудись від'їжджати, переміщати автомобіль. Це важливо, оскільки в іншому випадку сенсу викликати ДАІ не буде. Після потрапляння в яму краще відразу зупинитися, включити «аварійку» і вийти подивитися на стан машини. Є пошкодження - встановіть знак аварійної зупинки і чекайте ДАІ. Якщо яма стала причиною ДТП за участю іншого (інших) автомобіля (ів) - тим більше, не можна переміщати автомобілі.
2) Викликати страхову компанію

Якщо у вас КАСКО - зателефонувати в страхову компанію (СК) можна (і потрібно) в незалежності від серйозності ДТП і кількості учасників
Якщо у вас КАСКО - зателефонувати в страхову компанію (СК) можна (і потрібно) в незалежності від серйозності ДТП і кількості учасників. Мета - зафіксувати факт ДТП. Якщо у автовласника є лише поліс ОСАГО - викликати СК доцільно лише в тому випадку, якщо було завдано збитків третім особам.
3) Оформити ДТП

ДАІ дуже рідко визнає факт неякісного дорожнього покриття

Ось тут потрібно бути гранично уважним і акуратним. Треба пам'ятати, що співробітники ДАІ не будуть на сьомому небі від щастя через те, що ви викликали їх лише тому, що потрапили в яму. Та й якщо ви при цьому пошкодили інший автомобіль - їм все одно. Їх завдання - максимально швидко і просто оформити ДТП. Без вашої участі вони, швидше за все, напишуть, що ви не вибрали безпечну дистанцію, перевищили швидкість і взагалі порушили ПДР. Ями, ожеледь - їх не хвилює. Щоб не стати черговим учасником ДТП, який не тільки не зможе претендувати на компенсацію, але ще може бути оштрафований і позбавлений водійського посвідчення, потрібно чітко слідувати пункту №4 ...
4) Заміри ям і вказівка ​​стану дорожнього полотна

4) Заміри ям і вказівка ​​стану дорожнього полотна

У схемі ДТП необхідно вказати розміри ями, відсутність дорожніх знаків і огорож

В обов'язковому порядку повинно бути вказано стан дорожнього покриття - розміри ями, відсутність дорожніх знаків і огорож. Потрібно настояти на тому, щоб при вас виміряли глибину і ширину ям (и). Ці дані треба відобразити в схемі ДТП або своїх поясненнях - для експерта, який буде відновлювати справжні причини ДТП. Крім того, нагадайте інспектору про ПДР, де сказано «... у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити ...». Ключове слово тут «об'єктивно»! Якщо ям було занадто багато і / або вони були залиті водою, та й якщо це сталося в темний час доби - водій (тобто ви) ніяк не міг об'єктивно виявити «перешкода», що стало причиною ДТП. Дуже бажаним було б наполягти на тому, щоб співробітник ДАІ вказав, що ви, наприклад, не змогли «об'єктивно виявити яму через ...». Уникайте того, щоб співробітник ДАІ вказував в протоколі про недотримання вами дистанції, перевищенні швидкості та ін. В 90% випадках ДАІ так і пише, керуючись ПДР. Звичайно, непросто переконати інспектора в тому, що ви нічого не порушували, а просто не могли уникнути ДТП через погану дорогу. Але всі ми знаємо, як це можна зробити. Це крайній випадок. Співробітники ДАІ теж люди і вони розуміють, що таке патрулювати по ямах. Тисніть на розуміння.
5) Сфотографувати все і вся
В обов'язковому порядку повинно бути вказано стан дорожнього покриття - розміри ями, відсутність дорожніх знаків і огорож

Фото- і відеофайли повинні зберігатися на пристрої, за допомогою якого вони були зроблені

Не полінуйтеся сфотографувати пошкоджений (е) автомобіль (і) і дефектну ділянку дороги. Благо, фотокамери сьогодні є майже у всіх мобільних телефонах (та й відеореєстратори можуть зіграти важливу роль). Тим більше, що поки приїде ДАІ, часу на фотосесію буде більш ніж достатньо. Важливо відзначити, що ні в якому парувати не можна видаляти знімки з телефону / фотоапарата / відеореєстратора, оскільки в силу нашого законодавства, фото- і відеофайли мають силу тільки в тому випадку, якщо демонструються з пристрою, за допомогою якого вони були зроблені. Бажано сфотографувати не тільки авто і ями крупним планом, а й зробити кілька фото загальної картини - щоб було зрозуміло місце. Бажано, щоб і час зйомки було зазначено. Але це важко.

Як себе перестрахувати, автопортали розповів правозахисник і автор книг «100 аргументів проти штрафів ДАІ», «Аргументи Караваєва проти штрафів ДАІ» Володимир Караваєв:

«До фотографій слід додати акт, в якому вказується дата і місце складання, список присутніх - не менше 3-х осіб, дата і місця фотографування, дата і місце фотографій, опис зображення, підписи і дані свідків».
6) Вимагати вказівки ст. 140 КУпАП

Переконайтеся, що в протоколі про адміністративне правопорушення співробітниками ДАІ вказана стаття 140
Переконайтеся, що в протоколі про адміністративне правопорушення співробітниками ДАІ вказана стаття 140. Ключовим в цій статті є відповідальність «дорожників» за «порушення правил, норм і стандартів у утримання шляхів, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на дорогах місць проведення робіт ».

Для загального розвитку (навряд чи про це знає навіть третину автовласників) ознайомтеся з нормативами щодо усунення ям.

Рівність покриття доріг повинна відповідати наступним вимогам ДСТУ 3587-97:

Категорія і група

вулиць і доріг

Пошкодження (наявність ям)
на 100 000 м2 покриття, м2

не більше

Термін ліквідації пошкоджень, діб,

не більше

категорія

група

I

А

0,3 (1,5)

1 (5)

II

Б

0,5 (3,0)

1 (5)

III

В

1,0 (5,0)

3 (7)

IV - V

проїзди

3,0 (7,0)

5 (10)

  • Примітка 1. У дужках наведено значення пошкоджень і терміни їх ліквідації для весняного і осіннього періодів.
  • Примітка 2. Вимоги до експлуатаційного стану проїжджої частини поширюються на з'їзди з них в межах радіусу заокруглення.


7) Скласти список свідків, очевидців події, записати їх свідчення

Це потрібно для того, щоб легше було довести свою правоту в суді
Це потрібно для того, щоб легше було довести свою правоту в суді. До того ж, було б занадто оптимістичним припускати, що співробітники ДАІ зроблять все так, як би хотілося вам. Так що показання свідків зайвими не будуть. Особливо це стосується випадку складання заяви про адміністративне правопорушення (про це нижче)
8) Викликати власника дороги

Особливо це стосується випадку складання заяви про адміністративне правопорушення (про це нижче)   8) Викликати власника дороги

Протокол, складений на дорожню службу, є підставою для формування подальших позовних вимог

За словами Володимира Караваєва, після приїзду ДАІ, потрібно наполягти на виклику власника дороги. Імовірність того, що він оперативно приїде (та й приїде в принципі) невелика. Але цей момент дуже важливий, хоча завдання не з легких. За словами Володимира Караваєва, після приїзду ДАІ, потрібно наполягти на виклику власника дороги «Якщо ви збираєтеся покладати відповідальність за ДТП на власника дороги, добийтеся у співробітника ДАІ його виклику на місце ДТП. Тому що протокол, складений на дорожню службу, є підставою для формування подальших позовних вимог. Це стане в нагоді, якщо дорожня служба, отримавши інформацію з ДАІ, спробує негайно усунути недоліки - залатати ями, встановити попереджувальні знаки і т.п. Довести їхню провину потім буде досить складно », - рекомендує правозахисник.

Якщо дочекатися власника доріг не вдалося, потрібно з'ясувати, в чиїй зоні обслуговування знаходиться ту ділянку дороги, на якій сталася ДТП.

9) Скласти акт обстеження ділянки

Якщо відповідальний за ділянку дороги таки зглянувся і приїхав на місце ДТП, обов'язково наполягайте на складанні акта обстеження ділянки вулично-дорожньої мережі з замірами та схемою
Якщо відповідальний за ділянку дороги таки зглянувся і приїхав на місце ДТП, обов'язково наполягайте на складанні акта обстеження ділянки вулично-дорожньої мережі з замірами та схемою. Стійте у нього над душею і керуйтеся тим, що власники доріг несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, в тому числі і кримінальну, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з їх вини.

Можна пригрозити і тим, що за неналежне обслуговування доріг посадових осіб може чекати арешт на строк від 5 до 10 днів, а якщо є постраждалі чи загиблі - виправні роботи на строк до 2 років або обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк до 5 років - ст. 288 Кримінального Кодексу України.
10) Скласти протокол проти власника дороги
Можна пригрозити і тим, що за неналежне обслуговування доріг посадових осіб може чекати арешт на строк від 5 до 10 днів, а якщо є постраждалі чи загиблі - виправні роботи на строк до 2 років або обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк до 5 років - ст
Для України практика нерозповсюдження, тому не дивуйтеся, якщо, почувши подібне прохання, співробітник ДАІ дуже здивуватися. Хоча насправді цього його прямий обов'язок. Якщо він відмовиться (а так, швидше за все, і буде) - дійте іншим методом.

Якщо відповідальний за ділянку дороги не приїхав, а інспектор відмовляється складати протокол проти організації, відповідальної за стан дороги, потрібно дізнатися у нього ПІБ начальника підрозділу, в якому цей інспектор працює і вірна назва самого підрозділу. Після - скласти заяву на цей підрозділ з проханням ініціювати адміністративну справу проти організації, відповідальної за стан дороги.


Порушення справи за фактом адміністративного правопорушення органами ДАІ

СКАЧАТИ приклад заяви в ДАІ про адміністративне правопорушення

Дана заява потрібно подавати в ДАІ на ім'я начальника підрозділу

Самостійне порушення справи за фактом адміністративного правопорушення

СКАЧАТИ приклад «адміністративного покличу про оскарження Дій / бездіяльності суб'єкта Владніл повноважень»

Даний позов потрібно подавати за місцем реєстрації відповідача

Відшкодування матеріального збитку

СКАЧАТИ приклад «Позовна заява про відшкодування матеріальної шкоди»

Даний позов потрібно подавати в суд за місцем реєстрації відповідача або за місцем заподіяння шкоди

ПРИМІТКА: документи наведені для приблизного розуміння форми, без конкретизації і прив'язки до певного міста, місця та ін.

Громадськість і страховики

АвтоПортал вирішив з'ясувати, наскільки часто звертаються українські водії в страхові компанії (СК) з проханнями виплатити премії за завдану автомобілів збиток. Як показало опитування восьми СК, дуже нечасто. Точніше, майже ніколи. І в страховій компанії «PZU-Україна» нам пояснили корінь проблеми:
«Страхових подій, причиною яких прямо названо неякісний стан доріг, - дуже небагато - не більше 1-2% із загальної кількості збитків. Але не тому, що у нас дороги хороші, а тому, що, як правило, протоколи про ДТП становить ДАІ. ДАІ дуже рідко визнає факт неякісного дорожнього покриття або неналежним чином позначеного місця дорожніх робіт. У переважній більшості випадків винен в ДТП водій ТЗ, тому що в ПДР є пункти, які зобов'язують його вибрати правильну дистанцію, вжити заходів для запобігання, вибрати безпечну швидкість і т.д. і т.п. Влетів в яму - значить, швидко їхав і не вжив заходів. Але для нас, як для страхової компанії, причини збитку нашого клієнта не мають особливого значення при врегулюванні. Якщо клієнт застрахований за відповідним ризику, вчасно заявив про збиток, подав всі необхідні документи, - ми завжди виплачуємо. Навіть якщо причиною ДТП стало неякісне дорожнє покриття. Звичайно, у випадках, коли в збитку винна третя сторона, у страховій компанії є можливість пред'явити їй регресний позов. Але отримати таку виплату, наприклад, з Автодору, - нереально. У нашій практиці є лише кілька таких випадків. По одному з них судовий розгляд триває з 2010 року ».
Скільки може тривати процес розгляду справи дійсно передбачити складно. Точніше, неможливо. Але в будь-якому випадку ніколи не зрушити камінь, якщо не намагатися це робити. І якщо камінь важкий, одна людина його ніколи не зрушить. Якщо десять - шансів більше. Якщо сто - ймовірність висока. Якщо тисяча - дуже висока. Поділяють цю думку і активісти "УкрЯма" , Які всіляко проявляють громадянську активність, вважаючи, що ями на дорогах справа не тільки уряду, але і рядових громадян.
Якщо ж займатися просторікуванням і звинувачувати всіх і вся, сидячи на стільці - ніколи нічого не зміниться. І дороги кращими не стануть. Прикладом того, як суспільство може впливати на ситуацію, служить гіркий досвід з евакуацією і блокаторами при Черновецькому. Одні справно платили штрафи, інші - заповнювали бланки про відмову сплачувати винагороду. Треті - судилися. Що цікаво, у виграші були другі і треті ...

Автовласників влаштовує якість дорого в Україні?
Як бути?
Що робити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация