Обмундирування військ в романі Л.Н. Толстого «Війна і мир»

200-річчя Вітчизняної війни 1812 року   Відображення тилового забезпечення військ в романі Л 200-річчя Вітчизняної війни 1812 року

Відображення тилового забезпечення військ в романі Л.Н. Толстого «Війна і мир»

Г. Обмундирування військ

Ведення воєн пов'язане завжди з забезпеченням їх учасників обмундируванням і взуттям. Це питання не було обійдено автором в романі «Війна і мир». У багатьох розділах роману показано забезпечення солдатів і офіцерів обмундируванням, взуттям та спорядженням. Розмірковуючи про поразку російської армії в походах 1805-1807 років і французької армії в 1812 року, він звернув увагу на недоліки в забезпеченні військ речовим майном. Якщо розглядати загибель наполеонівської армії від успішних дій «генерала Мороза», не треба забувати народну мудрість: «Немає поганої погоди, є поганий одяг».

обмундирування гвардійських офіцерів здійснювалося, як правило, за рахунок самих офіцерів . Існували певні традиції в гвардійських полках. Ці традиції відзначалися в мемуарах, залишених нам військовими діячами, які пройшли службу в гвардії. Зокрема, в мемуарах гр. А.А Ігнатьєва зазначено вміст офіцерів гвардії за свій рахунок; а свою платню вони досить часто перераховували до загального фонду гвардійського полку. Хоча він описував пізніший період, рубіж XIX - XX століть, але традиції гвардії зберігалися.

На прикладі Бориса Друбецкого, збіднілого аристократа, який посів за протекцією вакансію офіцера гвардії, автор показує до яких способів вдається його мати, що-б забезпечити його обмундируванням. У романі наводиться сума, випитує матір'ю Бориса у чеснот сина. Гроші досить значні на ті часи - 500 рублів. Швидше за все, прохання було завищено в декілька разів, проте даний епізод показує певний порядок забезпечення обмундируванням гвардійських офіцерів , Які в основному утримувалися за рахунок власних доходів.

Слід зазначити, що до такого способу придбання обмундирування вдавалися і армійські офіцери, що мали можливість отримувати доходи, не пов'язані з військовою службою. Так в поході 1805 року Миколі Ростову батько висилає «6000 грошей на обмундирування і різні речі». Однак, в армії того часу, це скоріше винятковий випадок, яким могли скористатися тільки офіцери з вищих верств суспільства - титулованої знаті, які мають значні доходи.

Готовність солдатів до бойових дій перевірялася на оглядах полків, що проводяться старшими начальниками. Одним з пунктів перевірки була перевірка обмундирування і взуття. Прибулий з Росії на територію Австрії полк зазнав огляду з боку головнокомандувача російською армією. Протягом ночі, замість відпочинку після трідцатіверстного переходу, офіцери і солдати готувалися до огляду в парадному обмундируванні. На побудові «на кожному кожна гудзик і ремінець були на своєму місці і блищали чистотою. Не тільки зовнішнє було справно, але якби захотів був головнокомандувачу заглянути під мундири, то на кожному він побачив би однаково чисту сорочку і в кожному ранці знайшов би узаконене число речей ».

Під час очікування початку огляду, надійшла вказівка, що огляд буде проходити в похідному обмундируванні, тобто в шинелях, які виявилися не цілком справними. Суєта, смикання посадових осіб і солдатів, перед початком боїв, вносять сум'яття в бойову роботу. У цьому одна з причин невдач армії в цей період війни. Начищеним знакам у офіцерів , Виконання стройових прийомів солдатів, можливо, варто було надавати значення в мирний час, але не в період бойових дій, коли особливу увагу вимагає зовсім іншого.

Перед боєм під Аустерліцем проводився огляд вісімдесятитисячним союзної армії. Цікаво, що за описом автора роману, огляд проводився в повній парадній формі. Огляди грали і свою позитивну роль, солдати перед ними проводили гігієнічні заходи, такі як гоління і миття.

Остання чверть XX століття, коли автору даного дослідження довелося проходити службу в Збройних Силах, нагадували сюжети, описані Л.Н. Толстим. Перед кожними навчаннями проводилися у величезній кількості стройові огляди, на яких оглядали обмундирування, неодмінно нове, першої категорії, підшивка погон, петлиць і, найголовніше, дерев'яні бирки на всіх предметах спорядження. Бірки, обов'язково, одного розміру, написані одним шрифтом, покриті лаком. Саме ті самі бирки, які ні на що не впливають, нікому не потрібні, не несуть ніякої інформації. Винятком можуть служити тільки протигази. На огляди сгонялся особовий склад всієї дивізії, люди простоював на плацу, замість того, щоб готувати до висновку техніку і озброєння.

Командування полку, описуваного в романі, було стурбоване проблемою справності взуття, яка після тривалого маршу з внутрішніх губерній Росії, була у половини людей розбита. Автор роману відображає недоліки в постачанні військ з боку відомств союзної держави, на які було покладено постачання російської армії, і які не виділи необхідних матеріалів (товару), для видачі їх особовому складу. Погодитися з Л.Н. Толстим про ступінь провини полкового командира в жалюгідному стані чобіт у солдатів і офіцерів , Складно. Необхідно задуматися про його передбачливості до готовності зробити марш і про його порожніх надії на забезпечення з боку союзників.

Висування військ завжди пов'язане з різними несподіванками, які повинні передбачатися посадовими особами полку. Створити в полковому обозі певний запас ремонтних матеріалів і взуття ще на своїй території цілком можливо. Тим більше, що вимоги Військового статуту 1796 року діяв в описуваний період, в чолі II. - Про дрібних мундирних речах визначав: «Кожен солдат в рік отримує три пари черевиків і дві пари підметок, три сорочки, пару штиблет, полотнини штани, два червоні краватки, і дві стрічки на косу. Щовесни робити Інспекторський огляд, в силу припису про те ». Таким чином, командування полку своїми обов'язками просто нехтувала.

Цікавий сюжет наводить автор роману «Війна і мир» при описі відступу військ від Шенграбенского позиції, пов'язаний з бійкою двох солдатів через чобота, по всій видимості, знайденого по дорозі або знятого з убитого. Причина цього конфлікту очевидна - погане постачання і дефіцит справної взуття.

На думку Л.М. Толстого, Вітчизняна війна 1812 року розкрила недоліки в підготовці російської і французької армій до війни, в першу чергу, в зимових умовах. Міркуючи про причини поразки Наполеона в 1812 році, він так само як і історики, звертає увагу на непідготовленість французьких військ до зимового походу в глиб Росії. Відсутність зимового обмундирування, неможливість заготовити теплий одяг і взуття, переодягнути свою армію по зимовій погоді, є вагомими причинами загибелі кращої в світі армії.

Описано недоліки постачання військ звичайним, що не зимовим, обмундируванням. У Москві французькі солдати отримали шевський товар і полотно, а шити чоботи і сорочки доручили полоненим російським. У цей період забезпечення обмундируванням, взуттям і білизною у французів було незадовільним. Уже до виходу з Москви, незважаючи на грабежі, військовослужбовці наполеонівської армії були обдерті, у багатьох не було натільних сорочок, що викликало подив у полонених російських солдатів.

Російська армія при виході з Тарутина для переслідування армії Наполеона потребувала теплом обмундируванні і взуття. Половина людей вибуло без бою хворими і відсталими «без чобіт і шуб». Місяцями російські солдати ночували в снігу при п'ятнадцяти градусах морозу. І таке становище склалося на своїй території, коли командування не змогло своєчасно організувати заготівлю зимового обмундирування, і його видачу. Відсутність справних чобіт, з зношеними підметками, викликало сміх у солдатів, проте в їх міркуваннях звучала стурбованість тим, що такий стан призводить до невиправданих втрат від обмороження і хвороб.

Автор роману «Війна і мир» розмірковує про неймовірно важких умовах існування російського солдата на війні. Без кожухів, теплих чобіт, на морозі, при цьому, «військо не представляло більш веселого, жвавого видовища». Положення, яке склалося в російській армії в цей час, можна вважати катастрофічно важким. Половинна спад особового складу армії від небойових втрат в результаті хвороб, не може виправдовуватися героїзмом і стійкістю воїнів.

В. Головінський, полковник запасу Р. Дорофєєв, підполковник. Oboznik.ru

Див. Далі:
Д. Грошові питання і військова торгівля.

Запис створена: п'ятниця, 14 Вересень 2018 у 4:46 і знаходиться в рубриках

.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация