Оборонні операції на дальніх підступах до Москви

5 .етапи контрнаступу

На світанку 5 грудня 1941р. контрнаступ почався силами лівого крила Калінінського фронту. Вранці 6 грудня противника атакували ударні групи Західного і Південно-Західного фронтів. Протяжність наступальних дій досягла 1000 км.

Звільнення Калініна покладалося тепер на 29-ю і 31-ю армії. Бої носили наполегливий характер, просування давалося з великими труднощами. Тим часом затримка настання загрожувала порушенням задуму Калінінської операції - вийти в тил клинський угруповання ворога. З огляду на це, сюди були стягнуті додаткові резерви. В результаті вдалося обійти місто, і угрупування противника в Калініні виявилася охопленої з трьох сторін. 16 грудня німці повністю вивели угруповання з Калініна, через загрозу можливого оточення. 16 грудня Калінін був звільнений.

Армії правого крила Західного фронту (30, 1, 20 і 16-я) перейшли в контрнаступ 6 грудня. Почалася Клинское-Сонячногірське наступальна операція. З'єднання 30-ї армії, ламаючи впертий опір німців, розвивали наступ на Клин. 8 грудня вдалося перерізати Ленінградське шосе, і почалися бої за місто. Вихід 30-ї армії на ці рубежі поставив 3-ю танкову групу противника під загрозу удару.

1-а ударна армія завдавала удар на Клин. Операція була розрахована на глибину 50 км. Але наступ розвивалося повільно. За три дні її сполуки просунулися всього на 5-10 км. Але противник повільно відходив до Клину.

20-я армія виступала на Солнечногорском напрямку. Їй вдалося ліквідувати Краснополянское угруповання ворога.

Після ліквідації Краснополянської угруповання мали завдати головний удар в стик 3-й і 4-ї танкових груп.

8 грудня була звільнена Червона Поляна. На кінець 9 грудня 20-я армія вийшла до Солнечногорську.

На Істрінському напрямку діяла 16-а армія Рокоссовського. Це було найсильніше об'єднання Західного фронту. Армія перейшла в наступ вранці 7 грудня без артилерійської підготовки. Армія повинна була нанести удар по угрупованню противника в районі міста Істра. Атака почалася 8 грудня. Противник став відходити до Істрінському водосховищу і до річки Істра.

Таким чином, до кінця третього дня контрнаступу явно позначилося початок перелому - в смузі 170 км. Головні сили противника відступили на 30-40 км.

З огляду на таку обстановку, командування Західного фронту у своїй директиві від 9 грудня конкретизував основне завдання своїх військ: як можна швидше розбити флангові угруповання противника і, просуваючись вперед, оточити і знищити протистоять німецькі армії.

20-я армія кинулася самотужки до Солнечногорську, щоб оволодіти ним. 12 грудня передові частини 20-ї армії увірвалися в місто і звільнили його.

Розвивала наступ і 16-я армія. Долаючи опір противника, 11 грудня її частини вийшли до річки Істра і Істрінському водосховищу. На наступний день вони змогли захопити місто.

Таким чином, обидві угруповання противника були розбиті і спішно відступали.

висновок

Битва під Москвою була не тільки грандіозним зіткненням воюючих армій. Вона з'явилася і не менш грандіозним протиборством їх стратегічних, оперативних і тактичних поглядів. У цьому протиборстві радянське військове мистецтво взяло верх, незважаючи на те, що противник мав перевагу в силах і цілях.

Битва під Москвою - це одна з найбільших битв Другої Світової та Великої Вітчизняної Війни. Тому перемога в ній так значима для нас. Саме з цієї перемоги стратегічна ініціатива стала переходити в нашу користь, і саме з неї хід війни змінився.

Список використаної літератури.

1.Самсонов А.М. "Велика битва під Москвою" - М., 1975.

2. "Історія Другої світової війни 1939- 1 945", Т.4 - М., 1978.

3.Андроніков Л.Г. "Битва під Москвою" - М., Воениздат, 1989.

4.Хаметов І.М. "Оборонні операції Московського битви" -
М., Воениздат, 1988.

5.Енціклопедія Великої Вітчизняної війни - М., Воениздат, 1985.


Повернутися на головну

Повернутися на головну

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация