Образ Дали увічнений чехами

Павло Штепанек (Фото: Христина Макова)   Нагадаю, що Павло Штепанек присвятив цій темі книгу під назвою «Чехословацький художник» Сальвадор Далі і його вплив на чеське мистецтво » Павло Штепанек (Фото: Христина Макова) Нагадаю, що Павло Штепанек присвятив цій темі книгу під назвою «Чехословацький художник» Сальвадор Далі і його вплив на чеське мистецтво ». У 1967 році в Празі та інших чеських містах проходила виставка, подстегнувшей інтерес до феномену Дали і вже в 1968 році в Чехословаччині почали виходити праці Далі - по частинах.

Павло Штепанек:

«Вони видавалися окремими главами в художньо-культурних журналах. Це був своєрідний феномен: незважаючи на те, що Далі був названий явищем, ворожим нашій культурі, його творчість знаходило тут своїх шанувальників »

- Цікавим в світлі комуністичної ідеології представляється порівняння відносини чехословацької влади до Пікассо і Далі, що називав, до речі, Пікассо своїм другим батьком.

- Комуністичний режим не сприймав Пікассо як художника в істинному розумінні цього слова, а як політика - Комуністичний режим не сприймав Пікассо як художника в істинному розумінні цього слова, а як політика. Він був членом Комуністичної партії Франції і навіть вирушив на Світовий конгрес діячів культури в захист світу у Вроцлаві, тобто, він виступав як політик. У той час як Дали абсолютно однозначно був прихильником монархії і Франка, тому офіційні представники влади не хотіли його тут бачити - ні як художника, ні як політика. І все ж Дали за допомогою своїх публікацій раптом сюди в 1968 проник.

- І це тривало як мінімум до 1970 року, коли після вторгнення радянських військ до Чехословаччини настав період так званої «нормалізації». Тривало це і в зв'язку з імпульсом, яким обернулася поїздка чехословацького фотографа Вацлава хохол в Париж.

- хохол мав таке щастя зв'язатися з Дали і попросив останнього дозволу сфотографувати його в апартаментах в паризькому Гранд-готель Le Meurice, де художник тоді жив. Далі за своїм звичаєм не погоджувався з пропозиціями фотографів портретировать його. І, з цієї точки зору, вражає те, що він прийняв хохол і - більш того - почав з ним співпрацювати.

Вацлав хохол (Фото: www Вацлав хохол (Фото: www.vaclavchochola.cz) - Вацлав хохол, якого в Чехословаччині не потрібно було представляти, прийшов до Далі не з порожніми руками, він приніс показати йому свої роботи.

І Далі після цього запросив хохол прийти на наступний день. І потім, як видно з цієї серії фотографій, що нараховує близько 40 знімків, його запам'ятали, Дали дійсно зрозумів, яку мету переслідував фотограф. Ми повинні нагадати, що хохол був відомим фотохудожником, який фотографував представників інтелектуальної чехословацької середовища - художників, скульпторів, письменників, поетів та інших.

- А де ці фотографії Сальвадора Феліпе Хасінто Далі і Доменеч маркіза де Пубол були вперше опубліковані?

- хохол помістив їх в популярний в той час в Чехословаччині журнал Ahoj na sobotu, що виходив щотижня, і подарував цей журнал Дали і навіть сфотографував його разом з цим виданням. Його контакт з Дали аж ніяк не вичерпувався однією зустріччю, і це була не просто випадковість.

Йозеф Налєпа   - Зв'язок Далі з представниками чеської мистецького середовища також не вичерпується знайомством зі згаданим фотографом Вацлавом хохол, майстерно увічнив генія сюрреалізму Йозеф Налєпа - Зв'язок Далі з представниками чеської мистецького середовища також не вичерпується знайомством зі згаданим фотографом Вацлавом хохол, майстерно увічнив генія сюрреалізму. Відобразити Далі вдалося і чехословацькому скульптору Йозефу наліпити завдяки, - на перший погляд, - низці випадків ...

- Так, і в даному випадку це було таке збіг випадкових обставин, але, як відомо, випадковість прихильна до тих, хто напоготові. Налєпа провело в приморське містечко Кадакес, в бухті якого у Далі було одне з його притулків, заняття серфінгом. У той час це ще не було настільки поширене, Налєпа був капітаном чехословацької команди серфінгістів. Вони якось зайшли в місцевий ресторан, де Налєпа побачив Далі, це була перша їх зустріч.

Налєпа приїхав в Кадакес знову три роки по тому. Ще будучи в Чехії, він послав експрес-поштою Дали посилку з крабами, що було цілком в дусі вчинків, очевидно вітання одним з найбільш ексцентричних художників 20 століття. Продовжує Павло Штепанек:

І одночасно попросив його дозволу зробити його скульптурний портрет. Тут доречно порівняння з попереднім випадком, коли Далі фотографував Вацлав хохол. Це був такий же винятковий випадок, так як нам відомий, мабуть, лише один портретист Далі, причому невідомо, чи робив він свій портрет з натури або ж з репродукції. І одночасно попросив його дозволу зробити його скульптурний портрет Пам'ятник Далі в формі бюста Можна сказати абсолютно точно, що Налєпа був єдиним скульптором, якому Далі дозволив створити його пам'ятник у формі бюста.

- Виникає таке враження, що Йозефу наліпити, як і Вацлаву хохол, вдалося здобути максимальну довіру і повагу з боку Дали.

- Це відбувалося в контексті святкування дня народження Далі, на який приїхали члени Beatles і інші відомі особистості. На наступний день після цього Дали позував наліпити, у якого було на це три години часу, і він зробив дуже живий нарис з стирчать, - як же без них, - вгору кінчиками вусів. Після повернення до Чехії Налєпа продовжував працювати над портретом Дали і створив його скульптуру і використовував для неї мотив, відображений фотографом хохол - Дали дивиться на світ через яйце.

- Цю скульптуру як і раніше можна побачити у празькій галереї Міро?

- Так, в галереї Миро або, наприклад, в ресторані по сусідству з цією галереєю і, звичайно, в ательє самого скульптора Налепи, який до сих пір творить в Празі і працює над такими можливостями голови Дали.

Галерея Міро, Прага   - Тобто, в галереї Миро виставлений, нагадаю, оригінал Галерея Міро, Прага - Тобто, в галереї Миро виставлений, нагадаю, оригінал. А як поставився до творення Налепи сам Далі?

- Налєпа каже, що Далі, побачивши своє скульптурне зображення, вигукнув: «Це дійсно я!», Тобто він сказав це по-французьки, так як вони з наліпити говорили французькою мовою. Думаю, що з цим твердженням можна вірити. Далі в 1989 році помер, і Налєпа вже не міг з ним консультуватися з приводу його зображення, проте роботи Налепи були показані в Греції і в інших країнах, і є вже повсюдно досить відомими.

А де ці фотографії Сальвадора Феліпе Хасінто Далі і Доменеч маркіза де Пубол були вперше опубліковані?
Цю скульптуру як і раніше можна побачити у празькій галереї Міро?
А як поставився до творення Налепи сам Далі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация