Образ і характеристика Володимира Дубровського в романі "Дубровский" Пушкіна: опис зовнішності, характеру

  1. характеристика особистості
  2. зовнішність
  3. Питання про розбійницький романі і шляхетність Дубровського
  4. критика способу

Меню статті:

Роман А.С. Пушкіна «Дубровський» вважається найбільш суперечливим твором як з точки зору художньої дійсності, так і з боку психологічної основи. Образ Володимира Дубровського приваблює читача і сприяє до усвідомлення ним ключових парадоксів в житті людини.

Володимир Дубровський був представником аристократичного стану з народження. Його мати померла майже відразу після народження сина, і тому вихованням дитини займався батько - Андрій Гаврилович. Подібно до всіх аристократам, Володимир був навчений усього, що було потрібно для повноцінної світського життя - танці, музика, іноземні мови, правила етикету.

Подібно до всіх аристократам, Володимир був навчений усього, що було потрібно для повноцінної світського життя - танці, музика, іноземні мови, правила етикету

Отримавши основні знання вдома, Володимир продовжує своє навчання в Кадетському корпусі. Після закінчення навчання, він приступив до служби на військовому поприщі - в елітному підрозділі, іменованому Гвардійський полк.

Дорогі читачі! Пропонуємо вашій увазі огляд відомих оповідань Олександра Пушкіна.

У віці 23-х років Володимир отримує неприємну звістку з дому - сусід Троекуров домігся конфіскації земель батька. Володимир приїжджає додому, щоб дізнатися подробиці справи і допомогти вирішити проблему.

Дорогі читачі! Пропонуємо вашій увазі характеристику Омеляна Пугачова в повісті А. С. Пушкіна "Капітанська дочка".

В цей же час Троекуров усвідомив всю згубність свого вчинку і приїхав попросити у сусіда пробачення. Однак нічого доброго з цього не вийшло - Андрія Гавриловича побачивши кривдника розбиває удар і він помирає. З цих пір Троекуров назавжди стає ворогом Володимира.

Злість на Троекурова у Дубровського була настільки сильною, що молода людина вирішує кинути свою службу, яка навіть при відсутності родового маєтку дозволила б Володимиру залишитися на плаву і приступити на шлях помсти.

Володимир організовує зграю і починає обкрадати багатіїв на дорозі. Згодом, Володимир потрапляє в будинок Троекурова під виглядом вчителя, з метою помститися за свого батька, але закохується в його дочку Машу і відмовляється від своєї первісної ідеї.

Незабаром в будинку Троекурова з'являється гість, який визнається в наклепі на Андрія Дубровського. Володимир не упускає можливості помститися кривдникові батька. Володимир змушений втекти з дому Троекурова, але при цьому не розриває зв'язок з Машею. Дубровський обіцяє завжди допомагати дівчині. Незабаром випадок надається - Машу хочуть насильно видати заміж. Троекуров дізнається про спілкування Маші з Володимиром і намагається зробити все, щоб припинити це спілкування. Володимиру вдається напасти на тих, хто їде до церкви, але Маша відмовляється слідувати за Дубровським. На цьому твір закінчується. Існують припущення про подальшу долю Володимира - за однією версією Володимир помер, за іншою, він поїхав за кордон, а потім, після смерті чоловіка Маші, знову повернувся в рідні краї.

характеристика особистості

Образ Володимира Дубровського досить складний для сприйняття, так як в цій людині втілені як виключно позитивні, так і негативні риси характеру.

З одного боку перед читачем постає милий, добрий юнак, повний прагнення до вдосконалення життя і справедливості.

Володимир мало спілкувався з батьком, особливо в останні роки, однак це не зменшило його почуттів по відношенню до батьків - Володимир щиро переживає за батька, а потім гірко сумує за його смерті.

Молода людина має талант як до наук, так і до мистецтва. Володимиру вдалося стати розумним і всебічно розвиненою людиною. Крім цього він добре розбирається в музиці і танцях.

Його таланти в цьому настільки великі, що він легко дається взнаки за вчителя, не викликавши підозри.

Як і більшість дворян, Володимир прекрасно знає правила етикету і рідко коли в спілкуванні з людьми виходить за рамки дозволеного - його чемність і вихованість дозволяють говорити про нього як про людину порядну.


З іншого ж боку, Володимир дуже емоційна людина - втративши родовий маєток і батька, фактично за примхою Троекурова, Дубровський не може стримати своїх емоцій: парадоксально, він радить кріпаком не чинити опір і не підтримувати бунт проти нового власника, але при цьому не знаходить сил і здорового глузду помститися за вчинену несправедливість будь-яким іншим способом, окрім розбійницького.

Дубровський час від часу веде себе вкрай нерозумно - замість того, щоб продовжити свою кар'єру військового, яка б дозволила йому безбідно жити в подальшому, Володимир організовує зграю. Замість того, щоб раціонально використовувати гроші (ще під час навчання) Володимир програє їх в карти.

Однак в цілому, в образі Володимира Дубровського переважають позитивні якості характеру - він не отримує насолоди або полегшення, бажаючи помститися за свого батька. Крім того, він здатний на високі почуття - його любов по відношенню до Маші Троекуровой - НЕ швидкоплинне захоплення, а справжнє почуття.

зовнішність

Володимир Дубровський не володіє винятковою зовнішністю. Ні його обличчя, ні комплекція не позначені незвичайними рисами. Фактично, можна сказати, що він виглядає типово для людини його стану і ментальної приналежності. До того ж О. С. Пушкін не надає особливого значення зовнішності цього героя - опису зовнішнього вигляду Володимира цілком мізерні - молодий чоловік середнього зросту і середньої комплекції, у нього карі очі і русяве волосся, ніс його прямий, а особа зазвичай блідого кольору. Володимир завжди гладко поголений.

У Володимира красивий, звучний голос, що надає йому значимості і навіть якоїсь величності.

Питання про розбійницький романі і шляхетність Дубровського

Роман Пушкіна «Дубровський» є класичним розбійницьким романом. Виходячи з цієї особливості і виник літературний дискурс на тему розбійник або благородна людина Володимир Дубровський.

Дубровський виступає, з одного боку, благородним Робін Гудом, який готовий бути бичем для аристократів, що знущаються над простими людьми. З іншого боку, хоч би якими були благими наміри Володимира, дії його від цього не стають законними.

Якщо добре розібратися, то питання про шляхетність Володимира вирішується в зворотну сторону. За загальноприйнятим мірками, розбійництво з будь-якою метою вже неблагородне справу. До цього додається ще той факт, що Володимир не обмежується грабежами багатих людей. Через деякий час він починає тримати в страху всю округу, а напади відбуваються навіть вдень, деколи справа закінчується кров'ю, що також не робить честі Дубровскому.

Виходячи з такої інформації, питання про шляхетність і відповідно розбійницького роману стає проблемним. Адже за мірками розбійницького роману, героєм його повинен бути людина, яка не переступає межу благочестя. В його діях по відношенню до багатих людей повинна прочитуватися іронія, часом межує з сарказмом. Завдяки своїм вчинкам, головний герой повинен стати улюбленцем бідних людей. Нічого подібного в романі Пушкіна не відбуваються - люди бояться зустрічі зі зграєю Дубровського (незалежно від стану), а дії його в більшості випадків можна розцінювати як шкідництво. Та й в цілому розбійники Дубровського діють самі по собі, керуючись бажанням збагатитися - Володимир навіть не намагається встановити дисципліну всередині зграї.

критика способу

Роман Пушкіна, і образ Володимира Дубровського неодноразово піддавалися критиці з боку літературознавців і сучасників. Думки з приводу і самого твору Пушкіна і з приводу способу Володимира Дубровського вкрай неоднозначні - за деякими даними Олександр Сергійович написав цей роман заради грошей, робота над твором проводилася поспіхом, через що істотно постраждала художня цінність.

На думку Анни Ахматової, це найгірша робота Пушкіна і в цілому «добре, що він його не закінчив». Відповідно, образ Володимира Дубровського також в баченні Ахматової здається простим і недопрацьованим.

На думку Бєлінського, образ Володимира виявився не найвдалішим, Пушкіну не вдалося створити сильний, захоплюючий образ: «Дубровський, незважаючи на всю майстерність, яке виявив автор в його зображенні, все-таки залишився особою мелодраматичним і не збуджує до себе участі».

На думку дослідника, образ Володимира безумовно трагічний, це обгрунтовано особливостями соціуму, в якому «переважає пафос поміщицького принципу, і молодий Дубровський представлений Ахіллом між людьми цього роду».

В.О. Ключевський вважає, що Володимир представляє інший полюс своєї епохи: «У ньому помітні вже риси м'якого, благородного, романтично протестуючого і гірко обманутого долею олександрівців, члена Союзу благоденства».

Таким чином, імовірно, Пушкін задумував образ Володимира Дубровського як персонажа повністю відповідного рамкам розбійницького роману, проте робота поспіхом не дозволила Пушкіну довести цю задумку до логічного фіналу - текст роману рясніє безліччю протиріч, які створюють зворотний ефект, завдяки чому образ Володимира при аналізі починає набувати асоціацію не з благородним Робін Гудом, а зі звичайним розбійником з великої дороги.

Образ і характеристика Володимира Дубровського в романі "Дубровский" Пушкіна: опис зовнішності і характеру

3.5 (70%) 2 votes

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация