ОБСЄ назвала злочину в Чечні «ясними» і «неспростовними». І вказала Росії на перспективу кримінального суду в Гаазі

  1. довідка

Вчора на постійному Раді ОБСЄ була представлена ​​доповідь про тяжких порушеннях прав людини в Чеченській Республіці. Доповідь стала результатом розслідування, проведеного в рамках так званого «Московського механізму», вперше ініційованого проти Російської Федерації.

Треба сказати, що до цього «Московський Механізм» активували тільки 7 разів і задіють його у виняткових випадках. А саме тоді, коли є вагомі підстави вважати, що одна з країн-членів порушує свої добровільно взяті на себе зобов'язання в рамках людського виміру ОБСЄ і потурає вчиненню тяжких систематичних злочинів щодо своїх же громадян. В даному випадку - відносно жителів Чеченської республіки.

Офіційно в Чечні проживає мільйон триста громадян Росії. Всі вони живуть в умовах абсолютного поразки в своїх конституційних правах і тотальної безкарності влади і республіканських спецслужб. Ця ситуація складалася роками і роками ж ігнорувалася федеральним центром.

На початку 2017 року це чинники привели до шокувала весь світ кампанії проти чеченського ЛГБТІ-спільноти, а також до масової страти людей, хаотично затриманих під приводом боротьби з тероризмом, без будь-яких доказів причетності до будь-яких реальних злочинів.

На початку 2017 року це чинники привели до шокувала весь світ кампанії проти чеченського ЛГБТІ-спільноти, а також до масової страти людей, хаотично затриманих під приводом боротьби з тероризмом, без будь-яких доказів причетності до будь-яких реальних злочинів

Професор Вольфган Бенедек. кадр Youtube

Автор доповіді - професор міжнародного права університету Граца (Австрія) Вольфган Бенедек - був призначений шістнадцятьма країнами-членами ОБСЄ. На етапі ініціювання «Московського механізму» Росії було запропоновано активну співпрацю, зокрема, російська сторона могла вибрати другого експерта, чиїй компетенції вона б довіряла. Однак російська влада не пішли на співпрацю з ОБСЄ, відмовилися відповідати на всі питання, адресовані їм в рамках «Віденського механізму» (передує «Московському»), не скористалися правом призначити другого експерта.

Також російська влада категорично відмовилися впустити на територію Росії експерта ОБСЄ, яка проводить розслідування.

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков у відповідь на питання про реакцію Кремля на ініціювання «Московського механізму» сказав: «Я, на свій сором, взагалі не в курсі цієї теми, я навіть не чув».

заяву ОБСЄ після публікації доповіді про становище прав людини в Чечні

Висновки, які професор Вольфганг Бенедек зробив після опитування жертв, свідків, експертів, правозахисників, журналістів, а також після вивчення численних документів, включаючи офіційні матеріали Слідчого комітету Росії,

підтвердили всі висловлені публічно звинувачення на адресу чеченської влади і спецслужб в систематичному порушенні прав людини в Чечні.

  • Так, розслідування професора Бенедека підтвердило факт систематичних масових незаконних затримань жителів Чечні.
  • Також у доповідача не викликає ніякого сумніву існування в Чечні численних місць незаконного позбавлення волі (так званих «секретних в'язниць»).
  • У доповіді констатується, що до всіх без винятку затриманим, будь то неповнолітні, жінки, дорослі чоловіки або люди похилого віку, незалежно від причин, за якими їх затримали, застосовуються в обов'язковому порядку тортури, включаючи тортури електричним струмом.
  • Абсолютно всі затримані в момент затримання і до «легалізації» (тобто коли їх арешт формально оформляється через суд) не мають змоги якої б то не було юридичної допомоги.
  • У доповіді констатується найширше застосування в Чечні практики «колективної відповідальності», коли родичі змушені відповідати за своїх близьких, яких місцева влада бездоказово (тобто без процедури слідства і суду) призначають винними.
  • У доповіді констатується корупція силових структур Чеченської республіки. По суті, чеченські поліцейські, користуючись своєю безкарністю, монетизували дані їм російським законом посадові повноваження і викуп, як плата за свободу (в будь-якій формі, як у вигляді грошей, так і у вигляді власності, що належить затриманому і його сім'ї), стає головною причиною масового затримання і тортур людей.
  • У доповіді констатується відсутність незалежної судової системи, причому, не в тому сенсі, в якому це явище характерне для всієї решти Росії. Як і прості громадяни, представники судової влади в Чечні вражені в своїх конституційних правах і в будь-який момент можуть бути незаконно затримані, піддані тортурам і довільно позбавлені статусу федерального судді.
  • Особливу увагу доповідач звернув на численні свідоцтва про систематичне переслідування ЛГБТІ-людей в Чечні, які професор Бенедек назвав «ясними» і «неспростовними». Більш того, він прямо пов'язав кампанію проти чеченських геїв з позицією як чеченських, так і федеральних властей. Пан Бенедек поставив в один ряд відповідальних главу Чечні Рамзана Кадирова, спікера чеченського парламенту Магомеда Даудова і міністра юстиції Росії Олександра Коновалова.

Рамзан Кадиров неодноразово заявляв про людську неповноцінності представників ЛГБТ-спільноти ( «вони не люди») і однозначно закликав до їх ліквідації.

Магомед Даудов, за свідченням численних жертв, безпосередньо курирував анти-гейському кампанію. Олександр Коновалов, виступаючи цієї весни в ООН, у відповідь на вимогу розслідувати ці злочини, заявив, що порушень відносно чеченських геїв знайти не вдалося, так як російська влада не змогли знайти в Чечні самих геїв. Пан Бенедек провів прямий причинно-наслідковий зв'язок між загальною ситуацією з положенням ЛГБТІ-сообщства в Росії і численними жертвами цієї анти-гейському кампанії в Чечні:

«Федеральний російський закон про так званої пропаганди нетрадиційних відносин серед неповнолітніх був сприйнятий в Чечні як заохочення до прямого переслідування представників ЛГБТІ-спільноти».

Особливу увагу пан Бенедек приділив роботі правозахисників і журналістів в Чечні. Він докладно проаналізував політично мотивоване кримінальне переслідування глави чеченського «Меморіалу» Оюба Тітіева і закінчив цей аналіз заявою глави Чечні Рамзана Кадирова про те, що після вироку Тітіеву територія Чечні буде закрита для всіх правозахисників і журналістів, які піднімають питання порушення прав людини. Пан Бенедек зауважив, що Рамзана Кадирова, публічно де визначено Чечню, як підконтрольну виключно йому територію, ніхто навіть не спинив.

У рекомендаціях до доповіді Росії, як члену ОБСЄ, пропонується створити спеціальну федеральну слідчу комісію для розслідування дій влади і спецслужб Чеченської республіки. У разі, якщо Російська Федерація цього не зробить, незалежне розслідування повинно бути проведено міжнародними експертами з використанням всіх доступних міжнародних механізмів, в тому числі і таких, як Міжнародний кримінальний суд в Гаазі.

Уповноваженому з прав людини Росії Тетяні Москалькової рекомендовано більш ефективно використовувати свої широкі можливості, які дає їй закон, наприклад, підготувати і виступити зі спеціальною доповіддю про грубі порушення прав людини в Чечні в Державній думі Російської Федерації.

довідка

Що таке «Московський механізм»

«Московський механізм» - один з механізмів ОБСЄ для моніторингу виконання зобов'язань, взятих на себе державами-учасниками організації в області прав людини і демократії (людського виміру). Було затверджено на останній нараді Конференції з людського виміру ОБСЄ в Москві в 1991 році (звідси і назва).

Являє собою спеціальну місію, сформовану з числа незалежних експертів з розслідування серйозних порушень прав людини в країні-учасниці ОБСЄ. До теперішнього часу Московський механізм використовувався сім раз, проти Росії використовується вперше.

Рішення про активацію «Московського механізму» приймається тільки у виняткових випадках. В даному випадку, таким чином ОБСЄ відреагувало на повідомлення про злочини в Чечні проти ЛГБТІ-сообщаства, а також позасудові страти. 30 серпня 15 країн-учасниць ОБСЄ запросили у влади Російської Федерації конкретну інформацію з наступних питань:

1. Які заходи були вжиті федеральними властями для забезпечення дотримання чеченськими посадовцями зобов'язань в рамках ОБСЄ?

2. Як федеральна влада Російської Федерації розслідували твердження про порушення і зловживання, скоєних по відношенню до представників ЛГБТІ в Чечні? Яким саме чином вони прийшли до висновку про те, що таких порушень або зловживань не відбулося, так як представників ЛГБТІ в Чечні не існує?

3. Які заходи були вжиті федеральними властями для забезпечення безпечних умов для правозахисних організацій і засобів масової інформації вільно документувати і повідомляти без подальших репресій в свою адресу про порушення прав людини в Чечні? Зокрема, які заходи було вжито для забезпечення діяльності в Чечні правозахисної організації «Меморіал»?

4. Як російські федеральні влади розслідували долю кожного з 27 осіб, затриманих, як повідомлялося, за підозрою в екстремізмі і в подальшому стали жертвами позасудової страти в Грозному в січні 2017 роки?

На ці питання, як сказано в офіційній заяві ОБСЄ, «Російська Федерація відповісти не зуміла», і цей факт «тільки посилив занепокоєння з приводу нездатності або небажання російської влади вжити заходів щодо ситуації з правопорушеннями в Чеченській Республіці, сприяє атмосфері безкарності чеченської влади». Після чого в листопаді було прийнято рішення про активацію щодо Росії «Московського механізму».

Яким саме чином вони прийшли до висновку про те, що таких порушень або зловживань не відбулося, так як представників ЛГБТІ в Чечні не існує?
Зокрема, які заходи було вжито для забезпечення діяльності в Чечні правозахисної організації «Меморіал»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация